10 Pakistan Kimya Endüstrisi İstatistikleri ve Eğilimleri

Pakistan’daki kimya endüstrisi, istatistiklerin mevcut olduğu son sezonda %10’luk bir büyüme kaydetti ve bu artışın çoğu, yaklaşık %26 oranında büyüyen sülfürik asidin popülaritesinden kaynaklanıyor. Sektör ayrıca kostik sodadan (%27) ve boyalardan/verniklerden (%21) etkileyici kazançlar elde etti.

Sektörün deneyimlediği performans kazanımlarının çoğu, yeni inşaat faaliyetlerinin ve iş operasyonlarının gelişinden kaynaklanmaktadır. Bu kimyasallar segmenti, Pakistan ile pazar olarak ilgilenen yabancı yatırımcılar için de önemli bir sektör. Listelenen 24 kimya şirketi ile, her biri yerli müşterilerin ve ihracat endüstrisinin özel ihtiyaçlarını karşılayan birincil ve ikincil kimya endüstrisi bulunmaktadır.

Sektör, 2015-16’da 63.000 ton sülfürik asit, 12.000 ton klor gazı ve 681 milyon gram cila, krem ​​ve ayakkabı ile birlikte 345.000 tondan fazla sodyum karbonat üretti.

Pakistan kimya endüstrisi için en son yayınlanan ve doğrulanmış rakamlar 2015-16 yılına aittir.

Pakistan kimya endüstrisinin temel istatistikleri

1. Şu anda Pakistan kimya endüstrisinin ihracat pazarının bir parçası olan 28 organik bileşik, inorganik kimyasallar, nadir toprak metalleri ve radyoaktif elementler bulunmaktadır. Hindistan, 2015-16’da toplam değeri 10 milyon dolardan fazla olan bu eşyaların ana alıcısıdır. Sadece Afganistan aynı yıl içinde 2 milyon dolardan fazla sanayi malzemesi satın aldı. (Ticaret ve Rekabet Kurumu)

# 2. Pakistan’daki kimya endüstrisi, Rs’ye kadar toplam yatırımla yaygındır. Geçen yıl 600 milyar. Ülkeye yapılan ithalatla ilgili kimyasallar, her yıl toplam ithalatın yaklaşık %17’sini oluşturmaktadır. (Avrasya İncelemesi)

# 3. Halihazırda Pakistan kimya endüstrisi, kimyasal maddeleri 70.000 farklı ürüne dönüştürebilir, ancak ithalat seviyesi, her yıl ihracat pazarına ulaşandan çok daha yüksektir. (Avrasya İncelemesi)

# 4. Pakistan’ın 2010 yılı sonunda toplam kimyasallar ve kimyasallarla ilgili ürünler ihracatı 170 milyon dolar olurken, ithalatı ise yıl için 3,9 milyar dolara ulaştı. (Ticaret ve Geliştirme Enstitüsü)

# 5. Kimya endüstrisi, sürekli büyümeyi desteklemek için 2005 ve 2010 yılları arasında 253 milyon dolardan fazla doğrudan yabancı yatırım aldı ve ülke için 400’e kadar özel üretim birimi oluşturmaya yardımcı oldu. (Ticaret ve Geliştirme Enstitüsü)

# 6. Pakistan, her yıl yaklaşık 40 milyon dolar ortalama değer sunan Hindistan’a HS 6 haneli kimyasal seviyesinde sadece 36 tarife hattı ihraç ediyor. Bu miktar, sektör tarafından 2010 yılında dünya çapındaki toplam kimyasal ürün ihracatının %39’unu temsil ediyordu. (Ticaret ve Geliştirme Enstitüsü)

# 7. Hindistan’dan yapılan kimyasal ithalatın %54’ü her yıl organik kimyasalları içermektedir. %10’u renklendirme veya tabaklama solüsyonlarını içerirken, diğer %5’i de sabun gibi organik yüzey aktif maddeler içindir. (Ticaret ve Geliştirme Enstitüsü)

# 8. Pakistan’ın kimya endüstrisinin ana ihracatı, toplam pazarın %47,7’sini oluşturan etilen diklorürdür. Tereftalik asit, 2010 yılında Hindistan’a gelen organik kimyasalların %42’sini daha sağlıyor. Yaklaşık %6’sı ftalik anhidritten oluşuyordu. (Ticaret ve Geliştirme Enstitüsü)

# 9. Ülkeye her yıl 1 milyar dolardan fazla gübre ürünü kimya endüstrisinden ithalat olarak giriyor. 2017 yılında toplam ithalat faturası ilk kez 11,3 milyar dolara ulaştı. (Gündoğumu)

# 10. Pakistan, bunlardan sadece birini inşa etmek için 6 milyar dolar olduğu tahmin edilen bir çatlatma tesisinin varlığından yoksundur ve genişleme kapasitesini sınırlamaktadır. Hindistan ve Çin’de bulunan rakipler, son 20 yılda bu tesislerden 49’unu inşa etmek için birleşti. (Gündoğumu)

Pakistan Kimya Endüstrisi Trendleri ve Analizi

Pakistan’ın kimya endüstrisi, ülkede sürekli olarak faaliyet gösteren en eskilerden biridir. 1990’larda serbestleşme geldiğinde, sektör uluslararası rekabete maruz kaldı. Hükümet için azaltılmış roller, yüksek ücretlerle izolasyon ve hatta dikkate alınması gereken fikri mülkiyet hakları vardı. Endüstri bu değişikliklere hazırlıksızdı, bu nedenle birkaç yıl boyunca azaltılmış üretime geçti.

1950’lerde oluşturulan Pakistan Sınai Kalkınma Konseyi, ilk yıllarında endüstrinin kurulmasına yardımcı oldu. Artık üretim kapasitelerini yavaş yavaş artıran aktif şirketler, endüstrinin küresel sahnedeki etkisini dengelemeye yardımcı oluyor.

Pakistan’daki kimya sanayisinin sorunu, sanayide gözlenen parçalanmadır. Ülke şu anda geniş kapsamlı bir üretim sistemini destekleyecek gerekli altyapıya sahip değil. Aşağı akış malzemeleri için gerekli olan temel petrokimya yapı taşlarını üretecek bir tesis bulunmamaktadır, bu nedenle ithalata bu kadar düzenli olarak güvenilmektedir.

Pakistan’ın kimya endüstrisi başarılı olacaksa, önümüzdeki yıllarda başka bir önemli iş ortağı bulması gerekiyor. Yalnızca Hindistan, bu pazar segmenti için sürekli olarak gelir sağlar. Bu nedenle ülke, bugün dünyadaki mevcut kimyasal üretimin sadece %0.02’sinden sorumlu olup, endüstriyi toplam büyüklükte 93. sırada yer almaktadır.