11 Endonezya’daki Etanol Endüstrisinin İstatistikleri, Eğilimleri ve Analizi

Etanol, alkol oluşturmak için şekerlerin fermente edilmesiyle üretilen yanıcı bir sıvıdır. Bu, genellikle mısır veya şeker kamışı ürünlerinden damıtılan yakıta dönüştürülmesine izin verir. Daha sonra bir karışım oluşturmak için standart bir benzinle karıştırılır. Amerika Birleşik Devletleri’nde %10’luk bir karışım yaygındır. Brezilya’da karışımlar %27’ye ulaşabilir.

Endonezya etanol endüstrisi için, yakıt karışımları varsa %2 veya daha azdır. Endonezya hükümeti, dizel ve etanol ürünlerinin maksimum %10 oranında karıştırılmasına izin veriyor. Bununla birlikte, mevcut üretim etanol yerine biyodizel üzerine odaklanmıştır.

Endonezya’da kurulu etanol üretim kapasitesinin çoğu melas hammaddesine dayanmaktadır. Lampung’daki bir tesis, manyok besleme stoğuna dayalı olarak küçük bir kurulu kapasiteye sahiptir.

Endonezya’daki etanol endüstrisinden önemli istatistikler

1. 2016 yılında Endonezya’da biyodizel üretimi toplam 3.656 milyar litreye ulaştı. 2016 üretim yılında yaklaşık 478 milyon litre biyodizel ihraç edildi (Enerji ve Maden Kaynakları Bakanlığı)

# 2. 2015’te Kamu Hizmeti Yükümlülüğü taşımacılığı için hacimce minimum %1 biyoetanol zorunluluğuna ve 2016’da %2’lik bir göreve rağmen, şu anda Endonezya’da yakıt sınıfı etanol üretilmemektedir. (ABD Tarım Bakanlığı)

# 3. Endonezya’daki toplam yakıt sınıfı etanol üretim kapasitesi rakamları oldukça değişkendir. Tek bir tesiste yılda 10,5 milyon ila 26,4 milyon galon arasında değişmektedir. Karşılaştırıldığında, etanol üretiminde dünya lideri olan ABD, tek bir etanol tesisinden yılda 80 milyon galon üretim kapasitesine sahiptir. (ABD Tarım Bakanlığı)

# 4. 2011’den bu yana, Endonezya’da benzin tüketimi yıllık %4,8 oranında arttı. 2016 yılında toplam tüketim 42 milyar litreye ulaştı. (ABD Tarım Bakanlığı)

# 5. Endonezya etanol endüstrisi tarafından 2005’ten bu yana kaydedilen yalnızca iki yıllık etanol üretimi var. 2007 ve 2008’de endüstri, günde 2.000 varil yakıt sınıfı etanol üretim seviyeleri kaydetti. (Knoema)

# 6. Endonezya bugün dünyanın en büyük altıncı mısır/mısır üreticisidir. Şu anda dünya arzının %2’sine katkıda bulunuyorlar ve tüm yıl boyunca ülkede yetiştirilebilirler. (Endonezya Tarımsal Araştırma ve Geliştirme Ajansı)

# 7. Endonezya’da mısır ürünleri için kullanılan ekilebilir alanlar, ekinler için ekilen toplam alanın yaklaşık %32’sine yükseldi. 2011 yılında yaklaşık 17,6 milyon ton mısır üretildi (Endonezya Tarımsal Araştırma ve Geliştirme Ajansı).

# 8. Endonezya’da üretilen mısır ürünlerinin çoğu, nişasta da dahil olmak üzere gıda ihtiyaçlarına adanmıştır. Doğu Java, toplam pazar payının %30’unu oluşturan ülkedeki en büyük mısır üreticisidir. (Endonezya Tarımsal Araştırma ve Geliştirme Ajansı)

# 9. Devlet şirketi Ocak, Ekim 2014’te başka bir devlet şirketi Pertamina’ya 25.000 litre etanol sattığını bildirdi. (Platts)

# 10. ABD etanol damıtıcıları 2016 yılında 51 farklı ülkeye etanol ihraç etti. İhracatın %3’ü Endonezya’ya gidiyordu. (Yenilenebilir Yakıt Derneği)

# 11. Endüstrinin ürettiği etanolün çoğu, yakıttan ziyade kozmetik, matbaa ve tıbbi ihtiyaçlara gidiyor. %95 ila %99 konsantrasyonunda yıllık etanol verimi yılda 50.000 metrik tona ulaşabilir. (PT Endonezya Etanol)

Endonezya Etanol Endüstrisinin Trendleri ve Analizi

Endonezya, ülkesinde etanol endüstrisini teşvik etmek için bazı olumlu adımlar attı. Ancak adımların yavaş ve küçük olması sektörün potansiyelini sınırladı. Üretim kapasitelerinin boş yere oturmamasını sağlamak için birçok yakıt üreticisi, etanol üretimiyle ilgili sorunlar çözülürken biyodizel alternatifi olarak düşünmeye devam edecek.

Hükümetin endüstriyi neredeyse anında iyileştirmek için atabileceği adımlar var. Mısır ithalatında ürünlerin kullanım şeklini sınırlayan kısıtlamalar vardır. Ülkede mısır üretimini iyileştirme çabaları da sektöre fayda sağlayabilir. Endüstri için öngörülen hedeflere ulaşılabilmesi için, endüstrinin melas bazlı etanol üretiminden uzaklaşmaya yönelik bir çabası da olmalıdır.

Şu anda Endonezya etanol endüstrisinde çok fazla belirsizlik var. Ayrıca büyük bir potansiyel var. Bundan sonra ne olacağı, etanol politikalarının önümüzdeki aylarda ve yıllarda ne kadar etkili bir şekilde uygulanacağına bağlı olacaktır.