11 Serbest meslek sahibi olmanın artıları ve eksileri

Evden çalışmak günümüzde birçok çalışanın hayalidir. Ev ofisi, işe gidip gelmenin yerini alarak insanların kendi hızlarında çalışmasına olanak tanır. Böyle bir fırsat aramadan önce, serbest çalışmanın artılarını ve eksilerini düşünmek akıllıca olacaktır.

Serbest çalışmanın avantajları nelerdir?

1. Kendi saatlerinizi ayarlayabilirsiniz.

Serbest meslek sahibi olduğunuzda, çalışmak istediğinizde işe gidersiniz. Müşteriler son tarihler belirleyebilir, ancak hangi müşterilerin çalışacağına siz karar verirsiniz. Bu, gün boyunca programınızda esnekliğe sahip olmanızı sağlar.

2. Kendi ödeme oranınızı siz belirlersiniz.

Verdiğiniz hizmetler karşılığında saat başına 100$ ödeme almak istiyorsanız bu oranı talep edebilirsiniz. Elbette, işe alınacağınızın garantisi yoktur, ancak bir işverenin sizin için değerli olduğunu söylediği şeyden ziyade, değer olduğunu düşündüğünüz şeyi kazanma şansınız vardır.

3. Para biriktirme fırsatınız var.

Serbest meslek sahibi iseniz para biriktirmenin birçok yolu vardır. Seyahat ve seyahat masrafları ile başlar. Düzenli olarak dışarıda yemek yemek yerine evde yiyebilirsiniz. Kendi kahvenizi içebilirsiniz. Ayrıca, tüm ofis harcamalarınızın vergiden mahsup edilme potansiyeli vardır, bu da genel kârınızı ve vergi yükümlülüklerinizi azaltır.

4. Sevdiğiniz bir şeyin peşinden gitme fırsatınız var.

Serbest mesleğe odaklanmak, size tutkulu olduğunuz bir şeyin peşinden gitme fırsatı verir. Odak, bir maaş çeki kazanmaktan, yapmayı sevdiğiniz bir şeyi yaparak maaş çeki kazanmaya kayar. Bonus olarak, serbest meslek sahipleri geleneksel olarak çalışan meslektaşlarından daha fazla kazanma eğilimindedir.

5. Hâlâ erişebileceğiniz avantajlar var.

Serbest çalışan grupları, küçük bir servet ödemek zorunda kalmadan yüksek kaliteli bir plana erişebilmeniz için sağlık sigortası dernekleri oluşturmak için bir araya geldi. Ayrıca 401 bin serbest meslek olanağı da mevcuttur. Tabii ki, işveren eşleşmesine sahip olmayacaksınız, ancak verilen herhangi bir işletme eşleştirme fonu, mevcut vergi yükümlülüklerinizi azaltabilir.

6. İhtiyacınız olan izin süresini haklı çıkarmak zorunda değilsiniz.

Akıl sağlığı günü almak istiyorsanız, serbest meslek sahibi olduğunuzda yapabilirsiniz. Bir günlüğüne iş yükünüzden uzaklaşmak istediğiniz için bir patrondan asla “izin istemenize” gerek yoktur. Uzun süreli bir hastalığınız varsa, işe dönmek için herhangi bir izne ihtiyacınız olmayacaktır. Hazır olduğunda çalışır, olmadığında çalışmaz.

Serbest meslek sahibi olmanın dezavantajları nelerdir?

1. Daha yüksek bir efektif vergi oranı ödeyin.

Serbest meslek sahipleri için vergiler, Amerika Birleşik Devletleri’nde kazanılan tüm kazançlar için standart %15’tir. Serbest meslek sahibi olanlar, Medicare veya Sosyal Güvenlik gibi devlet tarafından toplanan vergilerin işveren payını da ödemek zorundadır. Bu, en az %23’lük bir efektif vergi oranıyla sonuçlanabilir.

2. Kesinti süresi, ödenmemiş süreye eşittir.

Ev ofisinizde bir ekipman arızası varsa ve evden çalışamıyorsanız, sorun çözülene kadar para kazanmıyorsunuz. Bu kural hastalık günleri, tatiller ve ihtiyaç duyabileceğiniz diğer izin günleri için de geçerlidir.

3. Size yalnızca gönderilen iş için ödeme yapılır.

Serbest meslek, genellikle sözleşmeyle gerçekleştiği için uzaktan çalışmadan farklıdır. Bu, yalnızca yaptığınız teslimatlar için size ödeme yaptıkları anlamına gelir. Kaynak toplamak, mesaj göndermek ve diğer idari görevler için harcanan zaman, nihai maliyet tekliflerine dahil edilmelidir ve serbest meslek sahibi herkes bunu hatırlamaz.

4. Aynı şeyi yapan başkalarıyla rekabet ediyorsunuz.

Her zaman sizden daha uzun süre çalışmak isteyen birileri vardır. Ya da daha ucuza çalışın. Serbest meslek sahibi olduğunuzda, bir başkasının yerinizi almaması için elinizden gelenin en iyisini yapmanız için her zaman üzerinizde bir baskı vardır.

5. Dikkatli olmazsanız, yalnız bir deneyime dönüşebilir.

Evden çalışmak, serbest meslek sahibi olmak sizi resmi bir işyerinin sağladığı sosyal medyadan uzaklaştırır. Kooperatif yerlerinde, kafelerde ve diğer hangout’larda çalışarak bu izolasyondan biraz kurtulabilirsiniz, ancak günün sonunda, serbest meslek sahibi olmak temelde dünyanın geri kalanına karşı sizsiniz.

Serbest çalışmanın artıları ve eksileri, girişimci bir ruha sahip olanlar veya günlük işlerden kurtulma arzusu olanlar için faydalı bir kurulum olabileceğini gösteriyor. Olumsuzluklar kabul edildiği ve onlar için bir eylem planı geliştirildiği sürece, çok tatmin edici bir deneyim olabilir.