12 Çeşitlendirme Stratejisinin Artıları ve Eksileri

“Bütün yumurtalarınızı bir sepete koymayın” sözünü duymuşsunuzdur. Bunu yaparsanız ve sepet devrilirse ne olur? Büyük olasılıkla, daha sonra kullanmak üzere çok sayıda kırık yumurta ve çok az kırılmamış yumurta elde edeceksiniz. Çeşitlendirme, tüm yatırımlarınızı tek bir yere koymadığınızdan emin olmak için finansal çözümdür.

Hem şirketler hem de özel yatırımcılar tarafından kullanılan bu strateji, büyük kayıplara karşı bir tür sigorta görevi görür. Çeşitlendirme stratejisinin bu artıları ve eksileri, doğru bir şekilde uygulandığında oldukça tutarlı bir getiri elde edilebileceğini göstermektedir. Bunlar dikkate alınması gereken kilit noktalardır.

Çeşitlendirme stratejisinin avantajları

1. Standart ekonominin döngüsel yapısını ortadan kaldırın.

Ekonomiler büyüyor ve ekonomiler yavaşlıyor. Bu olduğunda, insanlar harcama alışkanlıklarını değiştirir. Para sıkıntısı olduğunda, daha az yeni araba satın alınacak ve ev alıcıları için daha az yeni ipotek olacak. Daha fazla para mevcut olduğunda, lüks eşyaların satın alınma olasılığı daha yüksektir. Çeşitlendirme, bir portföyün bu döngüleri atlatmasına izin verir, çünkü küçük bir kısım çok sayıda endüstriye aittir, bu nedenle bazı şeyler her zaman yükselirken diğerleri her zaman aşağıdadır.

2. Her zaman hoş olmayan sürprizler olacaktır.

Umut verici bir tıbbi atılım beklendiği gibi gerçekleşmez. Sabit getirisi olan maden şirketi, konumlarından birinde aniden bir çöküş yaşar. Steve Jobs gibi liderler bile tıbbi sorunlar performanslarını etkilediğinde belirsizlik yaratabilir. Sonuç olarak şudur: Herhangi bir yatırım kötü bir sürprizle karşılaşabilir. Çeşitlendirilmiş olmak, kötü haberlerin etkisini ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir.

3. Bazı yatırımlar, sıradan yatırımcılar için çeşitlendirmeyi kolaylaştırır.

Vanguard buna iyi bir örnektir. Çeşitlendirilmiş bir portföy isteyen sıradan yatırımcıların kullanabileceği dört geniş ETF seçeneği vardır. Toplam borsa, uluslararası hisse senetleri, toplam tahvil veya toplam uluslararası tahvil seçeneği seçebilirsiniz. Bu, yatırımcıların yatırımlarının amaçladıklarından daha fazla çakışmasına neden olabilecek getirileri kovalamayı bırakmalarına yardımcı olabilir.

4. Çeşitlendirme, potansiyel olarak yeterince kullanılmayan kaynakların kullanımını en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olur.

Bazen bir yatırım olması gerektiği gibi yürümez. Bir ürünün bir şekilde performans göstermesini bekleyen bir şirket gibidir, ancak elde edilen sonuçlar çok farklı bir şekilde performans gösterdiğini göstermektedir. Doğru stratejiyle, bir portföyün bu düşük performans gösteren bileşenleri tasfiye edilebilir ve ardından başarısı kanıtlanmış bir itibara sahip çeşitli bileşenlere yerleştirilebilir. Bu, daha uzun bir süre boyunca daha fazla paranın büyümesini sağlar.

5. Büyüme, başkalarının deneyimlerine dayanır.

Diğerleri düşüşteyken hangi sektörlerin yükselme eğiliminde olduğunu bulmak için gereken özeni göstermeniz gerekse de, sıradan yatırımcının şirket güvenilirliğine bakmanın ötesinde çalışmak için genellikle yapması gereken şey budur. Yatırımcılar, paralarını büyütmek için başkalarının uzmanlığına güvenirler, bu da herkesin olmadığı bir şey olmak yerine ana güçlü yönlerine odaklanabileceği anlamına gelir.

6. Yavaşlayabilecek aktivitelerden uzaklaşmayı sağlar.

Bazen bir endüstri ekonomik faktörler nedeniyle bir süreliğine çökebilir. Sonra bir endüstrinin tamamen ortadan kaldırılacağı zamanlar vardır. Sonuçta, en son ne zaman sığırlarınız için bir boyunduruk ve pulluk satın almak için dışarı çıktınız? Çeşitlendirme, yatırımcıların finansal olarak azalan faaliyetlerden uzaklaşmalarını sağlar, böylece stratejiniz onlara her zaman bir tür büyüme sağlayabilir.

Çeşitlendirme stratejisinin eksileri

1. Büyüme fırsatlarınızı doğal olarak sınırlayın.

Yatırımcılar büyük riskler almaya istekli olduklarında, büyük getiri elde etme potansiyeline sahiptirler. Çeşitlendirme, oldukça muhafazakar bir yatırım yaklaşımıdır; bu, herhangi bir kazanç potansiyelinin doğal olarak sınırlı olduğu anlamına gelir. Alışılmadık bir büyüme yaşayan ekonomi sektörüne tamamen yatırım yapıyorsanız, çeşitlendirilmiş portföyü olan birinden daha karlı olacaksınız.

2. Çeşitlendirme bile zamanla para kaybedebilir.

Birçok yatırımcının portföylerinde meydana gelebilecek büyük borsa düşüşlerini dengelemeye yardımcı olmak için tahvilleri olacaktır. Bununla ilgili tek sorun, mümkün olduğu kadar güvenli olan belediye tahvillerinin bile, kredi durumu değiştiğinde veya soruşturma gerektiren şüpheli bir faaliyet gerçekleştiğinde para kaybedebilmesidir.

3. Çeşitlendirme için bazı ETF yatırımları çok çeşitlendirilmiştir.

Varlık sınıfları çok fazla farklı varlığı takip ettiğinde, yatırım maliyetleri sorunlu hale gelir. Yatırımcılar, çeşitlendirmeye çalışırken gerçek olamayacak kadar iyi görünen her şeye karşı daima dikkatli olmalıdır. Bazı alternatif yatırım fonları çok iyi çalışabilir, ancak yukarıdaki Vanguard örneğini kullanarak, bu 4 seçenek, maliyetleri çok yüksek olduğu için perakende yatırımcılar için mevcut değildir.

4. Beklenmeyen vergi komplikasyonları olabilir.

Örneğin altın ETF’lere yatırım yapıyorsanız, alış ve satış sürecinden elde ettiğiniz getiriler sermaye kazanç oranları üzerinden vergilendirilir; Yazma sırasında, bu %28 idi. Diğer gelirler, kişisel gelir seviyelerine bağlı olarak sadece %15 veya %20 oranında vergilendirilebilir. Bu nedenle, çeşitlendirme söz konusu olduğunda en iyi tavsiye, tam olarak anlaşılmayan bir şeye yatırım yapmamaktır.

5. Yatırım sürecine karmaşıklık ekleyin.

Yatırım yapacak 200.000 dolarınız varsa, o parayı tek bir yatırıma yatırmak çok daha kolaydır. Her biri 20 bin dolarlık 10 yatırıma bölerseniz, durum tespiti yapmanız gereken 10 şirketiniz var demektir. Bu, portföyde yalnızca ek karmaşıklık değil, aynı zamanda uzun vadeli yatırımları sürdürmek için ödenmesi gereken ek yönetim ve bürokratik maliyetlerin de olduğu anlamına gelir.

6. Bir yatırımcının hayatını değiştiren siyasi ve hukuki etkiler olabilir.

Rupert Murdock bunun mükemmel bir örneğidir. 1985’te ABD vatandaşı oldu, çünkü ABD vatandaşı olmayanların iletim lisansına sahip herhangi bir şirketteki sermaye stokunun en fazla %25’ine sahip olmalarına izin verildi. Stratejisi esasen onu vatandaşlığı kabul etmeye zorladı. Bu örnek biraz aşırı olsa da aynı temel kural tüm yatırımcılar için geçerlidir. Siyasi ve yasal etki birçok yönden maliyetli olabilir.

Çeşitlendirme stratejisinin bu artıları ve eksileri, yatırım için düşük riskli bir yaklaşım benimsemek istiyorsanız, bunun bugün mevcut en iyi seçeneklerden biri olduğunu göstermektedir. Büyük bir büyüme fırsatına kendini tamamen adamış birine kıyasla büyümenizi sınırlayabilir, ancak aynı zamanda endüstri herhangi bir nedenle başarısız olursa her şeyi kaybetmeyeceğiniz anlamına da gelir. Bugün nasıl daha fazla çeşitlendirebileceğinizi keşfedin ve finansal geleceğiniz size teşekkür edecek.