12 Yaşam Kuralı 3 Dakika Özeti: Alınan 15 Ders + PDF

12 Yaşam Kuralı: Kaos İçin Bir Panzehir, Jordan Peterson tarafından 2018 yılında yazılan bir kitaptır. Mitolojide etik ilkeler ve psikoloji üzerine çeşitli denemeler yoluyla yaşam tavsiyeleri sunan, ağırlıklı olarak kişisel anekdotlardan ve bazı bilimsel çalışmalardan yararlanan bir kendi kendine yardım kitabıdır.

15 ana dersin 3 dakikalık özeti

# 1 Omuzlarınız geride olacak şekilde dik durun

Bu her zaman kelimenin tam anlamıyla omuzlarınız gerideyken dik durma komutu anlamına gelmez (Peterson bunun kesinlikle yardımcı olabileceğini söylese de). Bunun gerçekten anlamı, hissetmek istediğin gibi davranmaktır. Dik durmak veya kendinizi güvenli bir şekilde konumlandırmak, günlük yaşamınızda ve eylemlerinizde gerçek bir güven oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

# 2 Kendinize Yardım etmekten sorumlu olduğunuz biri gibi davranın

Peterson, kendinizi ciddiye almanızı ve nasıl hissettiğinize ve ne yaptığınıza, başka birine yaptığınız kadar ciddiye vermenizi önerir. Çoğu zaman, başkalarının motivasyonlarına ve duygularına çok dikkat ederiz, ancak kendi eylemlerimiz için gereken özeni veya sorumluluğu almayız. Hayatınızda önemli bir büyüme istiyorsanız, bu değişmelidir.

# 3 Sizin için en iyisini isteyen insanlarla arkadaş olun

Kendinizi kişisel gelişiminiz için iyi olacak ve zihinsel sağlığınızı iyileştirecek insanlarla çevrelemek harika bir fikirdir. Peterson, sizi aşağı çeken arkadaşlarınızla veya tanıdıklarınızla vakit geçirmenin yaşam kalitenizi düşürmenin iyi bir yolu olduğunu öne sürüyor. Bunun yerine, sizin çıkarlarınızı önemseyen insanlarla arkadaş olun ve pasif olarak kâr elde edeceksiniz.

# 4 Kendinizi dün kim olduğunuzla karşılaştırın, bugün başka birinin kim olduğuyla değil

Akıl sağlığımız için yapabileceğimiz en kötü şeylerden biri, kendimizi haksız yere başkalarıyla karşılaştırmaktır. Kendi başarılarınızı ve diğer insanlarla olan büyümenizi ölçmeden, her zaman bir önceki günden kendinizle rekabet etmelisiniz. Kendinizin gelecekteki bir versiyonu için yalnızca siz geçerli bir ölçüm çubuğu olabilirsiniz.

# 5 Çocuklarınızın sevmedikleri bir şeyi yapmasına izin vermeyin.

Bu, Peterson’ın, çocuklarının büyümesinden ebeveynlerin sorumlu olduğu fikrini çerçevelemenin geniş bir yoludur. Çocuklarının canavar ya da korkunç insanlar olmasını engellemek anne babaların görevidir ve bu, çocuklarına sizin sevmediğiniz ya da yapmayacağınız şeyleri yapmalarına izin vermeyi reddetmekle başlar.

# 6 Dünyayı eleştirmeden önce evinizi düzene sokun

Bu fikir, ‘çevrenizdeki dünyayı değiştirmeye çalışmadan önce hayatınızı temizlemeye’ indirgenebilir. Herkes daha büyük konseptlere ve planlara geçmeden önce küçük başlamalıdır. Kendi eviniz ve hayatınız darmadağınsa, dünyayı değiştirecek veya başkalarının eylemlerini eleştirecek durumda olmayacaksınız.

# 7 Neyin önemli olduğuna bakın

Peterson, herkesin uygun olanı değil, kendileri için anlamlı olanı aramasını tavsiye ediyor. Bu, hayatınızın ancak sizin için gerçekten önemli olan şeyler için fedakarlık yaparsanız buna değeceği anlamına gelir. Bu, size endişelenmenizi söyleyen veya anlık veya kısa süreli bir arzuyu tatmin eden şeylere karşıdır.

# 8 Doğruyu söyle ya da en azından yalan söylemeyi reddet

Gerçek, hem kendi iç tutarlılığınız ve bütünlüğünüz hem de genel olarak toplum için çok büyük önem taşır. Peterson, işlediği her yalanın bütünlüğünü ve eylemlerini zayıflattığını savunuyor. Küçük yalanlardan mümkün olduğunca büyük yalanlar kadar kaçınılmalıdır.

# 9 Diyelim ki dinlediğiniz kişi sizin bilmediğiniz bir şey biliyor olabilir.

Çok azımız başkalarını nasıl aktif ve yetkin bir şekilde dinleyeceğimizi biliyoruz. Çoğu zaman birbirimizin konuşmasını duymayı ve her şeyi bildiğimizi varsaymayı severiz. Peterson, başkalarını dinlemek ve yeni fikirlere veya önerilere açık olmak için aktif bir çaba göstermemiz gerektiği konusunda uyarıyor. Entelektüel olarak gerçekten büyümenin tek yolu budur.

# 10 Konuşmanızda kesin olun

Bu sonucu çerçevelemenin başka bir yolu da “ne demek istediğini söyle” olabilir. Belirsiz bir dil veya zayıf iletişim ile yetinmeyin. Başkalarıyla net bir şekilde iletişim kurabilmeniz ve sizin için gerçekten önemli olan hedefleri ve ilişkileri sürdürebilmeniz için, konuşmanızda her zaman net olun ve söylemek istediğinizi söyleyin.

# 11 Kaykay yapan çocukları rahatsız etmeyin

Bu “temel kural” ilk bakışta garip gelebilir, ancak bunun gerçekten anlamı, aktivitenizden kendilerine biraz zarar verebilecek gibi görünseler bile çocukların oynamasına izin vermeniz gerektiğidir.Peterson, çocukların ve devletlerin modern şımartılmasına karşı tavsiyede bulunur. güvenli ortamların bile normal oyundan biraz maceralı ve riskli hale geleceğini. Çocukların büyümesi ve gelişmesi için oyun önemlidir.

# 12 Sokakta biriyle karşılaştığınızda bir kediyi besleyin

Bu, yaşam için başka bir kafa karıştırıcı kuraldır, ancak gösterdiği kavram, “gülleri koklamak” için zaman ayırmanız gerektiğini önerir. Peterson, hayattaki güzel şeyleri fark etmek için zaman ayırmanız ve doğada var olan kırılganlık ve güzelliğe dikkat etmeniz gerektiği konusunda uyarıyor. Peterson, köpekler yerine kedileri kullanır çünkü kediler işlerini yaparlar ve kontrol edilmemeleri gerekir. Sadece onlar geçerken tadını çıkarabilirsiniz.

# 13 Ebeveynler toplumun söz sahibidir

Peterson, kitap boyunca ebeveynlerin modern toplumdaki önemini birkaç kez vurgular. Ona göre, ebeveynler her neslin ilk öğretmenleridir ve bu nedenle başarılı yetişkinler yetiştirmek için büyük bir sorumluluğa sahiptirler.

# 14 Arkadaşına kendin gibi yardım et

Peterson, kendinize yapmazsanız, bir arkadaşınızın kendisine zararlı bir şey yapmasına asla izin vermemeniz gerektiğini savunuyor. İyi bir arkadaş olmak, tüm ihtiyaç ve isteklerinize boyun eğmekten daha fazlasıdır. Bazen kendi iyilikleri için zor kararlar almalarına yardımcı olmak anlamına gelir.

# 15 Dargınlık yerine sorumluluk arayın

Peterson, özellikle de sizden yararlanılıyorsa, küskün hissetmenin doğru olduğu zamanlar olduğunu söylüyor. Ancak çoğu zaman, belirli bir durumdan veya zorluktan kendi eylemleriniz sorumludur. Bu durumlarda, kırgın hissetmek yerine eylemlerinizin sorumluluğunu almaya odaklanın.

Yaşam için 12 kuraldan en iyi 10 alıntı

  1. “Söyleyecek bir şeyin olduğunda, susmak yalandır.”
  2. “Kural 4 Kendinizi bugün olduğunuz kişiyle değil, dün olduğunuz kişiyle karşılaştırın.”
  3. “Batı’da, kısmen grup çatışması tehlikesini azaltmak için geleneğimizden, dinimizden ve hatta ulus merkezli kültürlerimizden uzaklaşıyoruz. Ama anlamsızlığın umutsuzluğunun giderek daha fazla kurbanı oluyoruz ve bu herhangi bir gelişme anlamına gelmiyor.”
  4. “Ve eğer sert adamların tehlikeli olduğunu düşünüyorsan, zayıf adamların neler yapabileceğini görene kadar bekle.”
  5. “İdeolojiler gerçek bilginin yerine geçer ve ideologlar iktidara geldiklerinde her zaman tehlikelidir, çünkü saf bir her şeyi biliyorum yaklaşımı varoluşun karmaşıklığıyla boy ölçüşemez.”
  6. “Çok acı çek ve bunun sebebini kendin bil: bu cehennemdir.”
  7. “Belki de sahip olmadığın şeye gereğinden fazla değer veriyorsun ve yaptığın şeyi küçümsüyorsun.”
  8. “Öyleyse kendinizi ve konuştuğunuz kişileri dinleyin. Dolayısıyla bilgeliğiniz, zaten sahip olduğunuz bilgiden değil, bilgeliğin en yüksek biçimi olan sürekli bilgi arayışından oluşur.”
  9. “Kendi varlığını her zaman mevcut varlığının üstüne koy.”
  10. “Aramızdaki başarılı olanlar hazzı ertelerler. Aramızdaki başarılı olanlar gelecekle müzakere ediyor.”

Kaydetmek veya yazdırmak için özeti PDF olarak ücretsiz indirin

Yaşam için 12 kuralın PDF özetini indirmek için buraya gidin.