13 Elektronik cüzdanların avantajları ve dezavantajları

Bazen “dijital cüzdan” veya “elektronik cüzdan” olarak da adlandırılan elektronik cüzdan, sizin adınıza işlem yapmaya yetkili bir ödeme kartının elektronik versiyonudur. Bu cüzdanlar genellikle akıllı telefon gibi bir mobil cihazda bulunur, ancak masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar da elektronik bir cihaz içerebilir.

E-cüzdanların düzgün çalışması için belirli kredi veya banka kartlarına bağlı olması gerekir. E-cüzdanı bir banka hesabına bağlamak da gerekli olabilir. Daha sonra, bilgi ve yazılım kullanımıyla tüketiciler, kartla ödeme yapmak için fiziksel bir cüzdan taşımak yerine elektronik cüzdanlarını öğeler için ödeme yapmak için kullanabilirler.

Bu teknolojiyi benimsemeyi düşünüyorsanız, e-cüzdanların göz önünde bulundurmanız gereken birçok avantajı ve dezavantajı vardır.

Elektronik cüzdanların avantajlarının listesi

1. Birçok tüketici için daha fazla kolaylık sunar.

Bir e-cüzdan taşırken, seyahat ederken taşıdığınız kart sayısını sınırlayabilirsiniz. Artık yanınızda çok fazla nakit taşıma zorunluluğunuz yok. Tek yapmanız gereken, satın aldığınız ürünlerin ödemesini yapmak için cihazınızı kasaya yerleştirmek veya mobil cihazınızı taramak. Bu, gittiğiniz her yerde artık bir cep dolusu eşya taşımadığınız anlamına gelir.

2. Diğer kart türlerine erişim sağlar.

Elektronik cüzdanlar genellikle kredi ve banka kartlarını saklar. Ancak, sağlayıcı kullandığınız cüzdanı destekliyorsa, çok çeşitli kartlar için kullanılabilirler. Bu, ödül kartlarını, sadakat kartlarını ve hatta kuponları dijital cüzdanınızda saklayabileceğiniz anlamına gelir ve kağıtsız bir yaşam tarzının keyfini çıkarmanıza olanak tanır.

3. Daha fazla güvenlik sunar.

Cebinizde kaybolan bir tomar paranız varsa, paranızı geri almak için hiçbir seçeneğiniz yoktur. Kredi kartlarınızı kaybetmek, her bir kartı iptal etmek ve ardından yeni bir tane almak için her bir borç verenle iletişime geçmeniz gerektiği anlamına gelir. Elektronik cüzdan ile bilgiler üçüncü taraf bir sağlayıcı aracılığıyla saklanır. Parolanızın veya biyometrinizin arkasında kilitlenir. Cihazınızı kaybetseniz bile, yeni bir cihaz aldığınızda e-cüzdanınıza erişmeye devam edeceksiniz.

4. Çoğu perakendecide ve çevrimiçi mağazada kullanılabilir.

Elektronik cüzdanlar son yıllarda yaygın olarak kabul görmeye başladı. Ödeme seçeneği olarak kartları kabul eden çoğu yer, elektronik cüzdanınızla ödeme yapmanıza izin verir. Hala eski işleme teknolojilerini kullanan, bazı ürün veya hizmetlere erişimi sınırlayan bazı yerler olsa da, bu şekilde ödeme erişimi sağlayan perakendecilerin sayısı her yıl artmaya devam ediyor.

5. Kullanıcıların tüm işlemleri yetkilendirmesini gerektirir.

Elektronik cüzdanlar, bir işlemi başlatırken bir banka kartı gibi çalışır. Ödemeyi onaylamak için PIN’inizi girmenizi isterler. Biyometrik verilere sahip cihazlar için, ödeme için parmak izinizin yetkilendirilmesi gerekir. Bu size yetkisiz satın alma işlemlerine veya kimlik hırsızlığıyla ilişkili finansal risklere karşı başka bir güvenlik katmanı sağlar.

6. Yeni ödüllere erişim sunabilirsiniz.

Birçok e-cüzdan, tüketicileri geleneksel ödeme yöntemleri yerine bunları kullanmaya teşvik etmek için teşvikler sunar. Yakıt, yiyecek veya seyahat gibi belirli satın alımlarda indirimler geçerli olabilir. Bazı şirketler, belirli indirimler sunmak için e-cüzdanınızla da çalışabilir. Bu, harcama alışkanlıklarınızı değiştirmeden para biriktirme potansiyeline sahip olduğunuz anlamına gelir. Sadece bu ürünler için ödeme şeklinizi değiştiriyorsunuz.

7. Bütçeniz konusunda size yardımcı olabilir.

Birçok e-cüzdan, harcama alışkanlıklarınızı takip etmenize yardımcı olabilir. Bazıları size belirli harcama kategorilerini gösteren raporlar oluşturabilir. Belirli kalemlere harcamanız gerekenden fazlasını harcamadığınızdan emin olmak için belirli maliyet kategorilerine sabit bütçeler de atayabilirsiniz. Ancak, satın almak için pahalı bir öğeniz varsa, ödemeyi yapmak için yeterli para olduğundan emin olmak için bu özelliği devre dışı bırakabilirsiniz.

Küresel e-cüzdan istatistikleri

Elektronik cüzdanların dezavantajlarının listesi

1. Dünya çapında tamamen mevcut değildir.

Bir e-cüzdandan ödeme kabul eden perakendecilerin sayısı, seçtiğiniz gerçek cüzdana bağlıdır. Aralık 2016’da perakendecilerin yalnızca %36’sı Apple Pay’i kabul etti. Perakendecilerin %34’ü PayPal’ı bir ödeme şekli olarak kabul etti. Perakendecilerin sadece %25’i MasterPass’i kabul etti. Kuzey Amerika’daki yaklaşık 2 milyon perakendeci şu anda bir elektronik cüzdan aracılığıyla bir tür mobil ödemeye erişim sağlıyor.

2. Hala bir şey taşımanızı gerektiriyor.

Bir e-cüzdan birçok tüketici için daha fazla kolaylık sunsa da, yanınızda bir şey taşıma gereksinimini tamamen ortadan kaldırmaz. Mobil cihazınız yanınızda değilse, bir işlemi tamamlama şansınız yoktur. Bu cüzdanlar kimliğinizi ve diğer gerekli eşyalarınızı saklamadığından, yine de yanınızda geleneksel bir cüzdan veya çanta taşımak zorunda kalıyorsunuz.

3. Cihazınızın şarjlı olmasını gerektirir.

Bir e-cüzdanın çalışması için şarjlı bir cihaza sahip olmanızı gerektirmesinin dezavantajı da vardır. Geleneksel bir cüzdan taşıyorsanız, telefonunuzun pil ömrü konusunda endişelenmenize gerek kalmayacak.

4. Güvenlik risklerinizi ortadan kaldırmaz.

Akıllı telefonunuzun veya mobil cihazınızın güvenliği, kullandığınız ayarlara bağlıdır. Cihazınızı bir tür şifreyle korumadıysanız, birisi cihazınızı çalabilir ve potansiyel olarak banka hesabınızdaki veya kredi kartlarınızdaki paraya erişebilir. Bunları en üst düzeye çıkarmak için sorumlu yönetim gerektirse de, elektronik cüzdanı faydalı bir teknoloji haline getiren kesin güvenlik avantajları vardır.

5. Ödemeleri işleme koymak için sizden daha fazla ücret alabiliriz.

Bir ödül programı sunan e-cüzdanların çoğu, bu ödülleri transfer etmek için sizden bir ücret talep edecektir. Bu avantajlara erişmek için ödemeleri belirli bir şekilde işlemeniz de gerekebilir. Örneğin, PayPal borç programını kullanarak tüketiciler, işlemleri standart bir imza kredisi işlemi olduğunda %1 nakit geri alırlar. Dijital cüzdan aracılığıyla PIN kullanmak, satış noktasının işlemi gerçekleştirme şeklini değiştirdiği için bu avantajı ortadan kaldırır. Ayda 900 dolar harcarsanız, bu ödeme yönteminin rahatlığı için yılda 100 dolardan fazla kaybedersiniz.

6. Pervasız harcamaları teşvik edebilir.

Para, fiziksel bir öğe yerine elektronik olarak temellendiğinde, bazı insanlar harcama alışkanlıklarıyla mücadele eder. Para gerçek görünmüyor, bu yüzden uygun bir bütçe yapılmıyor. Halihazırda geleneksel bir cüzdanla bütçenizi korumakta zorlanıyorsanız, bir e-cüzdan sorunu daha da kötüleştirebilir.

Küresel e-cüzdan istatistikleri

Elektronik cüzdanın bu avantajları ve dezavantajları, bu teknolojinin bir işlemi tamamlamayı daha hızlı ve kolay hale getirdiğini göstermektedir. Göz önünde bulundurulması gereken bazı erişilebilirlik sorunları olmasına rağmen, çoğunlukla dijital cüzdan kullanmak birçok insan için uygun bir seçenektir.