13 Hibrit Sanallaştırmanın Avantajları ve Dezavantajları

Sanallaştırma, hibrit bulut içindeki temel bir fiziksel teslimat ortamında hizmetlerin ve kaynakların ayrılmasıdır. Tek bir fiziksel sistem içinde birden fazla sanal sistem oluşturmanıza izin veren bir süreçtir. Uygun şekilde uygulandığında, hizmetler konsolide edilerek ilgili kuruluşlar için daha iyi verimlilik ve potansiyel maliyet tasarrufu sağlanabilir.

Bölümleme, izolasyon ve kapsülleme, sanallaştırmanın ayırt edici özellikleridir ve bu da onu bulut bilişim için ideal bir seçim haline getirir.

İşte hibrit sanallaştırmanın dikkate alınması gereken avantajları ve dezavantajları.

Hibrit sanallaştırma avantajları listesi

1. Kuruluşlar için maliyet değişikliklerini en aza indirin.

Hibrit sanallaştırma genellikle üçüncü taraflarca sağlanır. Bu, bugün çoğu insan ve işletme için bir hizmet gideri yapar. Bu hizmetler, sanallaştırma için bir abonelik modeli kullanarak maliyetleri her ay tahmin edilebilir hale getirir. Çoğu işletme, işletme düzeyinde hizmetleri ayda 100 ABD Dolarından daha düşük bir fiyata alabilirken, tek bir sunucunun maliyeti 1.000 ABD Dolarından fazla + gerekli aylık kullanım ve bakım giderleri olacaktır.

2. Organizasyonel kesinti süresini azaltın.

Sanallaştırma bulut tabanlı bir fırsat olduğundan, işletmeler bakım sorunları nedeniyle daha az kesinti yaşar. Güncellemeler otomatik olarak gerçekleşir ve sistemi yerel olarak korumak için gereken iş miktarını azaltır. Bu, çalışanların dikkatini diğer kritik görevlere odaklamayı veya başlangıç ​​sırasında çekirdek bir personelle çalışmayı mümkün kılar.

3. Çok sayıda sermaye harcamasını ortadan kaldırın.

Hibrit sanallaştırma ile birden fazla sistemi tek bir fiziksel ortamda çalıştırabildiğiniz için sermaye ihtiyacı azalır. Kuruluş, başka çalışanı olmayan bir şahıs şirketi olsa bile BT altyapıları uygulanabilir. Tek yapmanız gereken abonelik veya lisans yoluyla erişim satın almak. Daha sonra gerekli hizmetlere veya kaynaklara erişmeye hazırsınız.

4. Daha iyi bir çalışma süresi yüzdesi sağlar.

Hibrit sanallaştırma ile birçok satıcı, çalışma süresini sağlamak için ondalık noktadan sonra iki dokuzluk ekleyebilir. Bu, çalışma süreniz %99,999 yerine %99,99999 olduğunda aylık maliyetleri artırırken, bir yıl boyunca kaybedilen gelir miktarını veya erişim fırsatlarını da azaltacaktır.

5. Kaynakları ihtiyaç duyulan yerlere dağıtmanızı sağlar.

Hibrit sanallaştırma ile bulut bilişimin tüm avantajlarından aynı anda yararlanırsınız. Yerel bir fiziksel makineye bağlanmak gerekmediğinden mobil erişim ile çalışabilirsiniz. Veri bağlantınız olduğu sürece, çalışmanız gereken kaynaklara erişebilirsiniz. Bilgiye erişmek için yalnızca bir erişim noktası gerektiğinden, bu erişim kuruluşun geri kalanıyla paylaşılabilir.

6. Enerji kullanım profilinizi düşürmenize yardımcı olur.

Hibrit sanallaştırma, enerji açısından verimli, güç tabanlı bir sistemdir. Her şey harici bir sağlayıcı tarafından çalıştırıldığı için yerel olarak daha az enerji tüketir. Bu, hizmet maliyetlerinizin sanallaştırma ile sanallaştırma olmadan olduğundan daha düşük olduğu anlamına gelir. Yine de sanal terminallere, çevrimiçi kaynaklara ve yüklenen verilere erişim maliyetlerine sahip olacaksınız. Her ay için bütçenize uygun sunucu soğutma maliyetleri, çoklu makine güç tüketimi ve yazılım/donanım güç tüketimi olmaz.

7. Özerk ekonomiyi teşvik eder.

Hibrit sanallaştırma sayesinde herkes bugün çevrimiçi bir iş kurabilir. Bu, özellikle evden çalışan veya serbest çalışan olarak çalışan insanlar için çekici. Serbest meslek sahibi olmanın getirdiği geleneksel masraflar olmadan serbest meslek sahibi olmak mümkündür. Bu, bireysel düzeyde gelişmiş tasarruflar ve harcamalar sayesinde birden fazla ekonomik fayda zinciri oluşturan daha fazla kar üretir.

Hibrit Sanallaştırmanın Dezavantajları Listesi

1. Hala dikkate alınması gereken bir sermaye maliyetiniz var.

Sanallaştırma da dahil olmak üzere bulut seçeneklerinizin maliyetlerini tartarken, hala yapılması gereken bir sermaye yatırımı var. Örneğin, Microsoft aracılığıyla Azure Hibrit ile, 40 çekirdek lisans, 5 uygun sanal makine ve ayda 730 günlüğe kaydedilen saat ile, yine de ayda 2.100 dolardan fazla ödeme yapıyor olacaksınız. Bu, sanallaştırmanın olmadığı duruma göre %42 daha az, ancak yine de küçük girişimler için önemli bir masraf.

2. Sınırlamalar oluşturun.

Hibrit sanallaştırma, dikkate alınması gereken bir dizi avantaj sunabilir. Tüm uygulamaların, yazılımların veya sunucuların belirli ortamlarda düzgün çalışmadığı da doğrudur. Bu, bazı işletmelerin bu yolun sonunda kendilerini bekleyen daha fazla harcama bulabileceği anlamına geliyor. Az sayıda şirket, bu teknoloji seçeneğini henüz tam olarak kullanamayabilir.

3. Hala devam eden güvenlik izlemesi gerekiyor.

Üçüncü taraf satıcılar bugün hibrit sanallaştırma ürünleriyle yüksek düzeyde güvenlik sunsalar da, tamamen çevrimdışı olmadığı sürece hiçbir sistem riske karşı tamamen bağışık değildir. Bu, bir veri ihlali maliyetlerinin bu altyapı seçeneğinin toplam maliyetine dahil edilmesi gerektiği anlamına gelir. Hibrit sanallaştırma ortamı kullanırken bir ihlal nedeniyle bir tür veri kaybı yaşama riski %25’tir.

4. Bazı personel için müsaitlik sorunları yaratabilirsiniz.

Sanal makineleri kullanırken, satın aldığınız saat, terminal veya lisans sayısı ile sınırlandırılırsınız. İş yükü talepleriniz beklenenden yüksekse, sözleşmeli hibrit sanallaştırma ortamınız bu yeni ihtiyaçları karşılayacak şekilde ölçeklenemeyebilir.

5. Hala bir kesinti sorunu yaratır.

Çalışma süresi konusunda daha güçlü bir itibara sahip olsa bile, hibrit bir sanallaştırma ortamının %100 çalışma süresine sahip olması nadirdir. Bu, bilgilerinize ulaşılamadığında kaybolma riskini yaşamaya devam edeceğiniz anlamına gelir. Kesinti süreniz bir seferde yalnızca 1 saat olsa bile devam ederse, bu, kim olduğunuzun ve ne yaptığınızın etkinliğini sınırlar. Uzun vadeli bir sözleşmede sıkışıp kalabileceğiniz için, kuruluşunuz ne kadar büyük olursa olsun, uzun süreli bir ara markanız için yıkıcı olabilir.

6. Güven gerektirir.

Çoğu hibrit sanallaştırma ortamı üçüncü taraf ilişkilerine dayandığından, koşullarınızın tam kontrolü sizde değildir. Bazı kuruluşlar, başkalarıyla çalışmanın yarattığı kayıp riskine karşı yerel kaynaklar yaratmak için daha fazla sermaye harcamayı tercih edebilir. Ayrıca, ISP’nizin kaynaklarınızla kaliteli bir bağlantısı olduğuna, yerel donanımınızın sizi ISP’ye bağlayabileceğine ve sanal terminallerinizin gerektiği gibi çalıştığına güvenmeniz gerekir. Bu zincirdeki bir bağlantı koparsa, verilerinize erişiminizi kaybedebilirsiniz.

Hibrit sanallaştırmanın avantajları ve dezavantajları, daha az yerel kaynakla çok daha fazlasını elde etmenize olanak tanır. Çeşitli risklerin etkin bir şekilde yönetilebileceğini varsayarsak, bu çoğu kişi ve kuruluşun faydalı bulacağı bir seçenektir.