13 Mekanik klavyenin avantajları ve dezavantajları

Mekanik klavye, darbe üzerine harfler, sayılar veya semboller üretmek için yaylı tuş anahtarlarını kullanan bir klavyedir. 1980’lerin sonundan 1990’ların başına kadar olan ilk bilgisayarlar, neredeyse hepsi bu tür klavyeyi kullandı. Kauçuk kubbeli membran anahtarların üretimi ucuzladığında, klavyeler farklı yönlerde gelişmeye başladı.

Artık kullanıcılar mekanik klavye kalitesine geri dönüyor. Kısmen nostaljik olabilir, ancak bu tür klavyeyi oluşturmaya giden çerçeveleme, işlevsellik ve anahtar yapı göz ardı etmek zordur. Ortalama bir insan için mekanik klavye, diğer klavye türlerinden daha iyi hissettirir.

Aşağıdakiler, bu klavye türünün mevcut ihtiyaçlarınız için en uygun olup olmadığını belirlemenize yardımcı olacak mekanik klavyelerin avantaj ve dezavantajlarıdır.

Mekanik klavyenin avantajlarının listesi

1. Mekanik klavyeler diğer türlere göre daha uzun ömürlüdür.

Mekanik klavye kullandığınızda, üretilen çoğu ürün için maksimum 70 milyon tuş vuruşuyla test edilmiş bir ürün kullanıyorsunuz. Buna karşılık, çoğu dizüstü bilgisayarda bulacağınız standart membran klavye size yaklaşık 5 milyon tuş vuruşu verecektir. Tam zamanlı bir yazar için bu, klavyeyi 6 ayda bir yerine 3 yılda bir değiştirmek anlamına gelir.

2. Mekanik klavyedeki anahtarlar nadiren aşınır.

Tuş vuruşlarını oluşturmak için kullanılan anahtarları eskitmeden önce mekanik klavyenin diğer bileşenlerini aşındırırsınız. Bu klavye türünü birkaç yıl kullandıktan sonra bile tanıdık ve kullanışlı olmaya devam edecektir. Tuşlar size takılmaya başlamaz ve diğer klavye türlerinde bulduğunuz tıkırtı sorununu yaşamazsınız.

3. Kullanıcılar çalışırken yazarak daha iyi geri bildirim alırlar.

Mekanik klavyeyle gelen en iyi avantajlardan biri, yazma stiliniz için yararlı olan yorumlar oluşturmak için yazma mekanizmasını ayarlama yeteneğidir. Bazı insanlar düzgün yazar, parmakları tuşları zorlukla süsler. Diğerleri, her tuş vuruşunda parmaklarıyla küçük etkiler yaratarak güçlü bir şekilde yazar. Mekanik klavyeler, oyun, yazma ve diğer yaygın etkinlikler için kullanımını optimize ederek çalıştırma noktasını ayarlamanıza olanak tanır.

4. Her tuşun mekanik klavye ile daha fazla kararlılığı vardır.

Geçmişte başka klavye türleri kullandıysanız, muhtemelen kayma sorunları yaşamışsınızdır. Parmaklarınız, olması gerektiğini düşündüğünüz gibi tuşa basar, ancak ardından kayar ve 1 ila 3 tuşa daha basar. Ardından, çalışırken parmaklarınızın tekrar tuşlardan kaymamasını umarak hataları düzeltmek için zaman ayırmanız gerekir. Mekanik klavyeler yüksek düzeyde kararlılık sunar. Doğru bir etki yaptığınızda ayak parmaklarınızı o kadar kolay hareket ettirmeyecek ve daha yüksek üretkenlik seviyelerine yol açacaktır.

5. Bu klavye türüyle daha fazla işleve sahip olabilirsiniz.

Mekanik klavyeler, diğer klavye türlerinin çoğunda sunulmayan çeşitli özelliklerle birlikte gelir. Oyun tutkunları için en iyi özellik, bazı modellerde bulunabilen değişken LED aydınlatmadır. Aydınlatma etkinleştirildiğinde, deneyimin parlaklığını, keskinliğini veya rengini ihtiyaçlarınıza göre ayarlayabilirsiniz. Bazı membran klavyeler arkadan aydınlatma da sunsa da, genellikle tek renktir ve tek özelleştirme seçeneğiniz parlaklıktır.

6. Mekanik klavye ile sonuç üretmek için daha az güç gerektirir.

Bir tuş vuruşunun ağırlığı mekanik bir klavye ile ilk başta daha ağır görünse de, yaylı tasarım, bir tuş vuruşu oluşturmak için diğer modellere göre daha az fiziksel etki gerektirir. Membran klavye kullanmaya alışkınsanız, yazdığınızdan emin olmanıza rağmen, muhtemelen el yazınızın kaydedilmediği yazım hatalarıyla karşılaşmışsınızdır. Mekanik klavye ile bu sorun ortadan kalkıyor.

7. Daha hızlı tepki süresi ile sonuçlar oluşturabilirsiniz.

Mekanik klavyeler, tuşlara basıldığında enerjinin nasıl aktarıldığı nedeniyle bir etkinliğin ortasında oyunculara daha iyi tepki süreleri verecektir. Yay, kauçuk bir zara bastırmak veya bir makas bağlantısını hareket etmeye zorlamak yerine, gereken sonuçları üretmek için mekanizmayı harekete geçirir. Bir saniyenin kesirleri olduğunda, mekanik bir klavye en iyi seçeneğiniz olacaktır.

8. Mekanik klavyeler, daha fazla eşzamanlı tuş vuruşunu kaydeder.

Sonuç üretmek için aynı anda basabileceğiniz tuş sayısı, “N-Key Rollover” olarak bilinir. Membran klavye ile aynı anda 6 tuşa kadar basabilir ve sonuç alabilirsiniz. Ancak bazı modeller, aynı anda sonuçlar için yalnızca 3 tuşa basmanıza izin verir. Mekanik klavye tasarımıyla çoğu model, 10 veya daha fazla N tuş geçişi sağlayarak oyun deneyiminizle daha fazlasını elde etmenize olanak tanır.

Mekanik klavyenin dezavantajlarının listesi

1. Mekanik klavyeler denkleme ekstra ses ekler.

Membran klavyeler ve makas klavyeler oldukça sessizdir. Onlarla klavyede kelimeler çalan parmaklarınızı hala duyabilirsiniz, ancak bu mekanik klavye deneyimine hiç benzemez. Ses spektrumunu biraz değiştirebilse ve klavyeler önceki daktilolardan daha sessiz olsa da, yine de çoğu insanın beklediğinden çok daha yüksek.

2. Dikkate alınması gereken bir maliyet sorunu var.

Bilgisayarınız için mekanik bir klavye almayı düşünüyorsanız size güvenilir bir yazma deneyimi yaşatacak giriş seviyesi bir model için yaklaşık 75 dolar harcayacaksınız. Bazı modellerin fiyatı 50 doların altında, ancak bunlarla ilgili oldukça kötü incelemeler var. Dayanıklı ve ABS plastik yerine metal kullanan mekanik bir klavye istiyorsanız 100 doların üzerinde ödeme yapacaksınız. Eşit kalitede giriş seviyesi bir membran klavye için, elektronik satan herhangi bir mağazada 20 dolar civarında bir fiyata bulabilirsiniz.

3. Bu klavyeler daha uzundur.

Membran klavyede yazmaya alıştıysanız, mekanik klavyede yazma deneyimine alışmanız birkaç gün sürecektir. Tuşlar, diğer klavye türlerine kıyasla yükseltilir; bu, çeşitli harfler arasında hareket ederken onları yeterince yükseğe kaldırmaya alışana kadar parmaklarınızın yanlışlıkla tuşlara basacağı anlamına gelir. Deneyime alıştıkça yazım hatalarını doldurmak için ilk haftayı planlayın.

4. Mekanik klavyeler, diğer klavye türlerinden daha ağırdır.

Bu tür klavyede daha fazla kararlılık olduğundan, daha fazla ağırlık içerdiğini de göreceksiniz. Mekanik klavyeler, diğer klavye türlerinden biraz daha büyük olma eğilimindedir ve bu da üründe ek bir yığın oluşturur. Klavyenizi sınıfa, işe veya evden başka bir yere götürmeniz gerekiyorsa, ekstra boyut ve ağırlık bazen rahatsız edici olabilir.

5. Mekanik klavye yazma şeklinizi değiştirebilir.

Bazı mekanik klavyeler, normal bir daktilo deneyimini taklit edecek şekilde tasarlanmıştır ve her tuşa bastığınızda size bir “klik” sesi verir. Bu özelliğin amacı, tıklama sesini çıkaracak kadar sert basmamanız ve aynı zamanda normalde yaptığınız gibi yazabilmenizdir. Bu, sizi her tuşa çok sert basmamayı düşünmeye zorlar, bu da normal yazma stilinizi bozabilir ve elde etmeye çalıştığınız sonuçları yavaşlatabilir.

Mekanik klavyenin bu avantajları ve dezavantajları, ihtiyaçlarınızı karşılayan değer teklifini bulmanıza yardımcı olmaya odaklanmıştır. Çok yazarsanız ve oyun oynarsanız mekanik klavyeler ihtiyaçlarınız için daha fazla dayanıklılık sağlayacaktır. Bütçede taşınabilirlik isteyenler için bu klavye türü doğru bir seçim olmayabilir.