13 Siyasi partilerin başlıca avantajları ve dezavantajları

Siyasi parti, belirli sorunları desteklemek veya topluluklarında belirli değişiklikler yaratmak istedikleri için bir araya gelen bir grup insandır. Bu partiler, gezegenimizin mevcut ulusal yapısı altında yerel, bölgesel veya ulusal düzeyde oluşturulabilir.

Bir siyasi parti kurulduktan sonra, konuların nasıl desteklenebileceğini veya değişikliklerin nasıl teşvik edilebileceğini tartışmak için düzenli olarak toplanacaktır. Zamanla siyasi parti, genel değerlerinin, vizyonunun ve beklentilerinin yönetici özeti olan “platform” adı verilen bir misyon beyanı oluşturacaktır.

Bu unsurlar yerine getirildiğinde, çoğu siyasi parti kendi saflarından birini siyasi göreve aday göstermek için aday gösterecek.

Bunlar, siyasi partilerin üzerinde düşünülmesi gereken başlıca avantaj ve dezavantajlarından bazılarıdır, dolayısıyla bu eşsiz yapıya daha yakından bakmak düşünülebilir.

Siyasi partilerin başlıca avantajlarının listesi

1. Ortalama bir insanın siyasi bir güç halinde örgütlenmesine izin verirler.

Kendi başınıza değişim yaratmak neredeyse imkansızdır. Siyasi partilere sahip olarak, bireyler belirli konularda kendileri gibi düşünen veya hisseden kişilerle birlikte çalışabilirler. Bireysel bir ses yerine kolektif bir ses yaratır ve bir topluluk içinde daha fazla insanın sunulanı duymasını mümkün kılar. En yüksek sese sahip olanlardan bazıları, seçilmiş görev için partilerinin temsilcileri olarak aday gösterilebilse de, hükümete giden kolektif değerler dizisini en iyi temsil eden kişi genellikle bireydir.

2. İnsanların kişisel ve profesyonel ağlar geliştirmelerine yardımcı olurlar.

İnsanlar doğal olarak benzer değerlere, inanç sistemlerine ve bakış açılarına sahip diğer insanlara ilgi duyarlar. Siyasi partiler, genellikle birbirleriyle çok ortak noktası olan bir insan tabanına dayandıkları için bağlantıları teşvik eder. Birisi kendi sebepleriyle bir siyasi partiye katılabilir ve daha sonra kendi topluluklarındaki birçok kişinin kendi bakış açısını paylaştığını görebilir. Bu süreç yeni arkadaşlar edinmekten daha fazlasını yapabilir. Ayrıca, dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek için birlikte çalışmak isteyen önemli ve potansiyel olarak karlı bir profesyoneller ağının temeli olabilir.

3. Düzgün çalıştıklarında yönetişimin daha hızlı bir süreç haline gelmesine yardımcı olurlar.

100 farklı kişiye belirli bir konu hakkında fikirlerini sorarsanız, 100 farklı cevap alma ihtimaliniz vardır. Siyasi partiler, bu farklı yanıtları anlamlı olan birkaç kategoride gruplayarak hükümet hakkındaki konuşmaları şekillendirmeye yardımcı olur. Bu gruplandırma çabası, yasama sürecini basitleştirerek ortak zemin arayışını kolaylaştırır. O zaman bu gerçekleştiğinde, herkese fayda sağlayan bir yol bulmak mümkündür.

Bu süreç doğru bir şekilde yapıldığında yönetişim süreci hızlı ve verimli bir şekilde işleyebilir. Ancak, kişisel bakış açıları ile çıkmaza girerseniz, yasama süreci yavaşlayabilir… veya tamamen durabilir.

4. Bir seçimde paranın etkisini sınırlayabilirler.

1992 ABD başkanlık seçimlerinde H. Ross Perot, geçerli bir üçüncü taraf platformu çalıştırarak o yıl siyasetin manzarasını değiştirdi. İki siyasi parti yerine üçüncü oldu: 1995 yılında resmi siyasi parti haline gelen “Reform Partisi”. Perot partiyi kendi parasıyla oluşturduğu için partinin doğal lideri oldu. Harcamaları partinin politikasının yönünü etkiledi.

Perot harcamaları durdurduktan sonra siyasi bir uçurum oluştu. Ses yoktu çünkü para yoktu. 2017 itibariyle, Reform Partisi şu anda Amerika Birleşik Devletleri’nde seçilmiş ofislerde toplam 7 sandalyeye sahip.

Siyasi partiler, partinin kendisi lideri tarafından finanse edilmediğinde, seçimde paranın sahip olduğu etkiyi sınırlar. Her ne kadar özel çıkarlar nüfuz satın almaya çalışabilse de ve parti yapısı içindeki kontroller ve dengeler üretilebilecek yapay etki miktarını sınırlar.

5. Bilginin herkese dağıtılmasını sağlamak için çalışırlar.

Bilgi çağında yaşıyoruz. Bilgi saklama kapasitemiz minimum 5 zettabayta ulaştı. Bir zettabayt, 1 trilyon gigabayta eşittir. Başka bir deyişle, bugün depoladığımız bilgi miktarını yansıtmak için 93 milyon mil uzunluğunda 4500 kitap yığını oluşturmanız gerekir.

Bu, bilginin bir meta olduğu anlamına gelir. Birçoğuna maruz kalıyoruz, bu yüzden çok şey kaçırıyoruz. Siyasi partilerin mevcudiyeti, hükümetle ilgili gerekli bilgilerin isteyenlere ulaşmasını sağlar. Her bir taraf, kendi amaçlarına hizmet eden görüşler oluşturarak, kendi ihtiyaçlarına göre bilgi üzerinde kendi dönüşünü yapabilir, ancak siyasi partilerin her gün yaptıkları iş nedeniyle, herkesin erişebileceği verilere daha fazla erişim vardır.

6. Bir toplumda denge yaratırlar.

Hükümetler siyasi partiler düşünülerek tasarlanmıştır çünkü amaç insanları konuşturmaktır. Bu nedenle, yalnızca iki büyük siyasi partinin bulunduğu Amerika Birleşik Devletleri’nde bile, bir hükümetin tam çoğunluk tarafından yönetilmesi çok nadirdir. 1929’dan beri ABD, 1927-1933, 1937-1945, 1953-1955, 1961-1969 ve 2001-2007 arasında tam çoğunluk kontrolüne sahipti, ancak her biri kısa kesinti dönemlerine sahipti.

Bu uzlaşma ve müzakere ihtiyacı, bir toplumda dengeyi yaratan şeydir. Çoğunluk tam kontrolde olduğunda, azınlık genellikle bundan zarar görür. Siyasi partilerle, parti o sırada azınlık durumunda olsa bile, hakları ve bakış açıları için savaşmaya devam etmek mümkündür.

7. İnsanları politik olarak aktif olmaya teşvik ederler.

Mevcut hükümette bu hakka izin verilip verilmediğine bakılmaksızın herkes oy kullanma hakkına sahiptir. Bir adaya oy vermek için bir yer veya bir konu belirlemek siyasi beceri gerektirmez. Siyasi partiler, insanları katılımlarını bir sonraki seviyeye taşımaya teşvik eder. İnsanların toplumlarının ve hükümetlerinin geleceği hakkında bilinçli ve yetkilendirilmiş kararlar alabilmelerini sağlamak için çok çalışıyorlar.

Siyasi partiler ayrıca insanları konumlarını araştırmaya teşvik eder ve onlara meydan okunduğunda onlara karşı tavır almaya davet eder. Tartışmalar, bir parti içinde gerçekleştiğinde bile, kişisel bir bakış açısına karmaşıklık ekleme veya bir sorunu yeni bir ışıkla görme fırsatı sunar. İlk etapta partiye katılmak için asıl niyetleri bu olmasa bile, birçok insan bu süreçten geçerek seçilmiş bir göreve koşar.

Siyasi partilerin ana dezavantajlarının listesi

1. Rüşvet ve yolsuzluğu teşvik ederler.

Siyasi partiler, bireylere toplumun nasıl gittiğini hissettikleri konusunda belirli fikirler sunmaları için bir platform sağlar. Bu görüşler, benzer düşünen insanlar tarafından duyulur ve partinin büyümesine izin verir. Yeterli servete sahip kişiler veya şirketler, bir siyasi partinin liderliğine, perspektifleri, görüşleri ve hatta oyları etkilemek amacıyla toplanan gruba belirli bir fikir sunması için ödeme yapabilir. Bir siyasi partinin yapısı, liderliğini ücretli özel çıkarların etkisine karşı savunmasız hale getirir.

2. Grubu bireyin önüne koyarlar.

Siyasi partiler, etki yaratmak için ortak bakış açılarından yararlanarak benzer düşünen insanları bir araya getirebilir. Ayrıca, insanların zaman zaman grup içinde kalmaları için kendi bakış açılarından ödün vermelerini de gerektirir. Siyasi partiler, kişisel görüşlere veya bakış açılarına güvenmek yerine, herkes için itici güç haline gelen platform açıklamaları oluşturur. Birinin platformun açıklamasının bazı kısımlarını dikte etme yetkisi varsa, küçük bir azınlık partinin çoğunluğunun belirli konularda nasıl düşündüğünü, hissettiğini veya hareket ettiğini belirleyebilir.

Genel olarak, partilerinin platformuna katılmayanlar için iki çözüm mevcuttur. Partiden ayrılmaya karar verebilirler veya sessiz kalmaya karar verebilirler. Platformu değiştirmeye çalışanlar genellikle sessiz kalmaya zorlanırlar.

3. Pahalıdırlar.

Amerika Birleşik Devletleri’nde ulusal ölçekte bir seçim yapmak için her siyasi partinin yaklaşık 3 milyar dolar toplaması ve harcaması gerekiyor. Tüm seçim maliyetleri bir araya geldiğinde Amerikan siyasi partilerinin tarihinde insanları hükümet pozisyonlarına yerleştirmek için yaklaşık 1 trilyon dolar harcandı. Bu maliyetler bugün dünyadaki tüm ülkeler tarafından paylaşılmaktadır.

Siyasi harcamaların yalnızca %50’si toplumun diğer ihtiyaçlarına yönlendirilebilseydi neler olabileceğini hayal edin. Siyasi partiler bağış toplama çabalarıyla ne kadar iyi şeyler yapabilir? Ne yazık ki, siyasi partiler bu üst düzey harcamaları maliyet değil yatırım olarak görüyor, dolayısıyla burada değişime öncelik verilmiyor.

4. Farklı görüşleri caydırırlar.

Amerika Birleşik Devletleri’nde, iki partili bir sistem, bir grup insanı diğeriyle karşı karşıya getirir. Her iki tarafın da herkesin haklı, diğerinin haksız olduğunu düşündüğü kadar farklı bir platformu var. ABD’deki ılımlı politikacılar bile bir partiye ya da diğerine yaslanma eğilimindedir.

Genel olarak, kavram aynı ölçekte olmasa da aynıdır. Diğer ülkelerdeki siyasi partiler belirli konular etrafında oluşturulabilir. Sorunu destekliyorsanız, o partiye katılırsınız. Farklı bir sorunu desteklemek ister misiniz? Sonra farklı bir siyasi partiye katılın.

Bu tür politikalara katılmak, insanları kendilerinden farklı düşünen veya hisseden diğer insanlardan kaçınmaya teşvik eder. Toplumsal kutuplaşmaya davetiye çıkarır çünkü insanları, anlaşmazlıklar hakkında bir tartışmaya davet etmek yerine, kendileriyle aynı fikirde olanlarla birlikte olmaya teşvik eder.

5. Güçlerini sıklıkla kötüye kullanabilirler.

En iyi niyetli siyasi partiler bile toplumunuza çok zarar verebilir. Çin’de iktidardaki siyasi parti, bir başkanın ömür boyu iktidarda kalmasına izin verilmesini tavsiye etti. Rusya’da, Vladimir Putin 1999’dan beri liderlik rolünde kalabildi ve bu da onu Stalin’den bu yana orada en uzun süre görev yapan lider yaptı.

ABD’de bile Başkan Donald Trump, başkanın rol değişikliği hakkında şaka yaptı.

Siyasi partiler güçlerini çeşitli şekillerde kötüye kullanabilirler. Bazıları fiziksel olarak genel nüfusu hedef alıyor ve onu partinin iyiliği için feda ediyor. Diğerleri siyasi rakiplere işaret ediyor. Bazıları, başka bir ülkeyle savaşmak anlamına gelse bile, ne pahasına olursa olsun güç arar.

Bu nedenle bir siyasi partiye asla çok fazla nüfuz veya güç verilmemelidir. Mutlak güç kesinlikle yozlaşma eğilimindedir.

6. Bağlılığı teşvik ederler.

Çoğu siyasi parti bir yönetici ekip tarafından yönetilir. Bazıları tek bir kişi tarafından yönetilebilir. Birisi siyasi partiye katılmak isterse, siyasi inançlarının ve değerlerinin liderliktekilerle uyumlu olması beklentisi olabilir. Birden fazla siyasi görüş tek bir platformda temsil edildiğinde, birçok kişi, tutkulu oldukları konuların yeterince temsil edilmesini sağlamak için kendilerini tercih ettikleri partinin platformuyla meşgul buluyor.

Siyasi partilerin temel avantajları ve dezavantajları, halkın hükümetlerinde söz sahibi olması için genellikle gerekli olduklarını bize göstermektedir. Bu ses oldukça kutuplaştırıcı olabilir ve belirli siyasi değerlerin paylaşılamadığı topluluklarda sosyal izolasyona yol açabilir. Ancak, bu ses aracılığıyla hepimiz temsil kazanıyoruz, bu yüzden siyasi partiler modern toplumda geçerli olmaya devam edecek.