14 Brezilya kauçuk endüstrisinin istatistikleri, eğilimleri ve analizi

Doğal kauçuk için dünya pazarına bir zamanlar Brezilya hakimdi. Otomobil endüstrisi büyüdükçe, kauçuk üretimi pazarı Amerika’dan Asya’ya taşındı. Bu değişime karşı koymak için Ford Motor Company, 1928 ve 1945 yılları arasında Brezilya’da yeni kauçuk tarlaları kurmaya çalıştı.

1940’a gelindiğinde Belterra’nın 2.000’den fazla çalışanı ve 7.000’den fazla sakini vardı. 1.000 kişiyi barındırabilecek kışlalarla birlikte yaklaşık 1.000 ev inşa edildi. Ford’un plantasyonları ile Brezilya’nın kauçuk endüstrisine 3,6 milyondan fazla kauçuk ağacı eklendi. Ford’un ilk yatırımı 2 milyon dolardı. Plantasyonlar Brezilya hükümetine devredildiğinde toplam yatırım 20 milyon dolara ulaşmıştı.

Küresel hakimiyet sorunu Brezilyalı üreticileri endişelendirmeye devam ediyor. 1876’da İngiltere’den Henry Wickham 70.000 kauçuk fidesi aldı ve onları Doğu Hint Adaları’nda yetiştirdi. Bu kanun, doğal kauçuğun nerede ve nasıl üretildiğini değiştirdi ve bugüne kadar da değişmeye devam ediyor.

Brezilya kauçuk endüstrisinin önemli istatistikleri

# 1. Amerika, dünya doğal kauçuk üretiminin %3’ünden sorumluyken, dünya pazarının %14’ünü tüketiyor. Üretilen ve tüketilen kauçuğun neredeyse tamamı, kauçuğun %92’sinin üretildiği ve %74’ünün tüketildiği Asya’da gerçekleşmektedir. (Tarım, Hayvancılık ve Tedarik Bakanlığı)

# 2. Brezilya her yıl yaklaşık 11,3 milyon ton doğal kauçuk ürünü üretiyor. Ülke ayrıca yılda yaklaşık 11 milyon ton kauçuk tüketiyor. (Tarım, Hayvancılık ve Tedarik Bakanlığı)

# 3. 200 milyon hektardan fazla arazi, ormansızlaşmaya neden olmadan kauçuğun sürdürülebilir şekilde genişletilmesi için %100 uygun bir alan olarak belirlenmiştir. (Tarım, Hayvancılık ve Tedarik Bakanlığı)

# 4. Brezilya bugün her yıl dünya pazarına ulaşan toplam doğal kauçuk üretiminin %1,5’ini temsil ediyor. Brezilya’da her yıl tüketilen doğal kauçuğun %60’ı ihracat pazarından geliyor. (Tarım, Hayvancılık ve Tedarik Bakanlığı)

# 5. Sao Paulo, ülkedeki kauçuk endüstrisinin %57’sinden sorumlu olan toplam kauçuk üretiminde Brezilya’nın lideridir. Bahía, toplam üretimin %15’ine katkıda bulunuyor. (Tarım, Hayvancılık ve Tedarik Bakanlığı)

# 6. Arjantin, Brezilya’da üretilen doğal kauçuk ihracatının çoğunu almaktadır. 2016 yılında toplam ihracat değerleri 993 milyon doları aştı. ABD 819 milyon dolarlık ihracatla ikinci sırada yer aldı. Bunları Kolombiya (313.9 milyon dolar), Şili (294,6 milyon dolar) ve Belçika (206 milyon dolar) izledi. (Entegre Küresel Ticaret Çözümü)

# 7. Kauçuk sektörü içinde Brezilya’ya yapılan ithalatta değer bazında 1,9 milyar dolarlık değerle Amerika Birleşik Devletleri önderlik etti. Çin ayrıca 2016 yılında 1,07 milyar dolar değerinde doğal kauçuk ürünü sağladı. (World Integrated Trade Solution)

# 8. Ürün hacmi açısından, Brezilya kauçuk endüstrisine yapılan ithalatın %26,8’i Kolombiya’dan geldi. Tayland, ithalatın bir diğer %18’ini sağladı. Amerika Birleşik Devletleri sadece %8 ile üçüncü sırada yer aldı. (Entegre Küresel Ticaret Çözümü)

# 9. Brezilya ikliminde bir kauçuk ağacının olgunlaşması 5 ila 8 yıl sürer. Hevea brasiliensis sadece Amazon yağmur ormanları benzer koşullar altında yetiştirilebilir. Ortalama bir kauçuk ağacının toplam ekonomik ömrü 30 yıl veya daha azdır. (Uluslararası Kauçuk Çalışma Grubu)

# 10. Bugün dünyadaki toplam doğal kauçuk üretimi açısından Brezilya on birinci sırada yer almaktadır. Asya Pasifik bölgesi dışında önde gelen kauçuk ürünleri üreticisidir. (Balıktan yapılmış)

# 11. Brezilya kauçuk endüstrisi, 2016 yılında 146.000 hektardan fazla bir alanda toplanan 189.000 tondan fazla kauçuk üretti. (FAOSTAT)

# 12. 2016 yılında Brezilya kauçuk endüstrisi tarafından da 65 ton doğal kauçuk üretildi. (FAOSTAT)

# 13. Doğal kauçuk verimi, dönüm başına hektogram cinsinden 2016 yılında 12.931 idi. (FAOSTAT)

# 14. 2000 yılında Brezilya kauçuk endüstrisi 87.800 ton doğal ürün üretti. Sektöre sunulan toplam üretim, son 20 yılda ikiye katlandı ve 2003’ten 2015’e kadar sabit bir yıllık büyüme gösterdi. (FAOSTAT)

Brezilya’da kauçuk endüstrisinin eğilimleri ve analizi

Brezilya’daki kauçuk endüstrisi, yerel ekonominin küçük ama istikrarlı bir parçasıdır. Ulusal arz her yıl talebe yaklaşmasa da sektör küresel pazarda bozucu olarak rol oynayabilir. Herhangi bir yılda Asya, dünya kauçuğunun %90’ını üretir. Afrika ve Avrupa sabit bir %5 katkıda bulunur ve bu da Brezilya’yı pazarın sunduğu diğer ürünlerle bırakır.

Ancak Asya, Brezilya kauçuğunun elde edebileceği pazar alanını sınırlayarak kauçuk pazarına hakim olmaya çalışıyor. Sentetik kauçuklar da pazarı etkiliyor, bu da genişleme fırsatlarının zor olduğu anlamına geliyor.

Ancak zor, imkansız ile aynı şey değildir. Kauçuk tarlalarına dönüştürülebilecek binlerce hektarlık bozuk mera var. Yenilikçi teknolojiler, doğal kauçuk ürünleri yetiştirmeyi ve hasat etmeyi her zamankinden daha kolay hale getiriyor. Fiyat, Haziran 2017’de Singapur pazarında sadece 1,45 ile tüm zamanların en düşük seviyelerine yakın olabilir, ancak 2011’de kg başına 4,52 idi.