14 Japonya’nın Yarı İletken Endüstrisinin İstatistikleri, Eğilimleri ve Analizi

Dünyanın üçüncü büyük elektronik imalat sanayii Japonya’ya aittir. Aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri için yarı iletken üretim ekipmanı için dördüncü en büyük ihracat pazarıdır. Sektörün yaşadığı büyümenin büyük bir kısmı Reneses, Sony ve Toshiba gibi markalar tarafından yönlendirildi. Bain Capital, Toshiba’nın çip birimini Haziran 2018’de 18 milyar dolara satın almayı kabul etti.

Japon yarı iletken endüstrisi için üretim ekipmanı satışları 2017’de 6,49 milyar dolara ulaştı. Bu, yine Toshiba’nın ikincisine yaptığı yatırımların etkisiyle 2016 rakamlarına göre %40’lık bir artış oldu. 2022 yılına kadar bu sektörün ilk kez 9,5 milyar doları aşması bekleniyor.

Son yıllarda, Japonya’daki yarı iletken endüstrisi, dolar cinsinden tüketimde bir düşüş gördü, ancak yen cinsinden değerlendirildiğinde büyüdü. Dolar ve yen arasındaki döviz kuru, ülkedeki elektronik ekipman üreticileri için bir avantaj yaratarak yarı iletken endüstrisine gerekli bir desteği sağlıyor.

Japonya’nın yarı iletken endüstrisinden önemli istatistikler

1. Japonya’daki yarı iletken satışları ayda ortalama 3 milyar dolar. 2017 yılında sektör 36,3 milyar dolardan fazla gelir elde etti. (İstatist)

# 2. 2017’de Japonya, küresel yarı iletken endüstrisi için ekipman ve malzemeler için bölgesel pazarın %13’ünü kontrol etti. 2003 yılında Japonya, bölgesel pazarın %26’sını kontrol ediyordu. (YARI)

Pazar Büyüklüğüne Göre Japonya Yarı İletken Endüstrisi İstatistikleri

# 3. Japonya’nın küresel yarı iletken üretim ekipmanı pazarındaki payı 2015’te %30’a ulaştı. Bu sektörde, sektörde %44 pazar payına sahip olan Amerika Birleşik Devletleri’nden sonra ikinci sıradalar. (ABD Ticaret Bakanlığı)

# 4. Çoğu pazarda, ABD merkezli şirketler yarı iletken pazarının %50’sini veya daha fazlasını kontrol ediyor. Japonya’da ABD şirketleri %35,8’lik bir pazar payına sahiptir. (ABD Ticaret Bakanlığı)

# 5. Japon yarı iletken endüstrisinin üç aylık cirosu, 2017 yılının ikinci çeyreğinde Tayvan’ın üzerinde yer aldı ve bir önceki yıla göre ciroda %47’lik bir büyüme yaşadı. Tayvan aynı dönemde cirosunda %21’lik bir düşüş yaşadı. (SEAJ)

# 6. Nisan 2018’de, küresel yarı iletken endüstrisi, yıldan yıla satış artışlarında art arda 19. ayını yaşadı. Amerika %37’lik bir artış görse de Japonya yine de bu rakamlarda %15,5’lik bir artış gördü. (Haftalık elektronik)

# 7. 1990’da dünyanın önde gelen yarı iletken şirketlerinin %60’ı Japonya’da bulunuyordu. 2015’te küresel hakimiyet için ilk 10’da yalnızca Toshiba kaldı. (EE Zamanları)

# 8. Japon pazarı, 2015 yılında yarı iletken endüstrisindeki toplam satışların %7’sini oluşturuyordu. 2010 yılında, Japon yarı iletken endüstrisi dünya pazarının %14’ünü oluşturuyordu. (EE Zamanları)

# 9. Japonya’nın önde gelen yarı iletken makine üreticilerinden biri olan Disco, 2018’in başlarında %90’lık bir kâr artışıyla 361 milyon dolara ulaştı. Şirket, %30’dan fazla artan satışlarda projeleri 4 milyar yen’den fazla geride bıraktı. (Asya Nikkei İnceleme)

# 10. Japon yarı iletken endüstrisinde faaliyet gösteren üreticilerin çoğu yurtdışında faaliyet göstermektedir. Sektörün yaptığı satışların %80’e varan kısmı ihracat pazarı ile ilgilidir. (Asya Nikkei İnceleme)

Japonya Ayrık Yarı İletken Endüstri İstatistikleri

# 11. Küresel yarı iletken endüstrisi 2017’de %21 büyüyerek toplam 408,6 milyar dolar değerine ulaştı. Japonya’nın çip yapma ekipmanı satışları aynı anda %26 artarak 1,97 trilyon yen’i aştı. (Asya Nikkei İnceleme)

# 12. 2015 yılında Japonya, yarı iletken üretimi için küresel pazarda %11’lik bir paya ve endüstride imalat ekipmanı üretimi için dünya pazarında %30’luk bir paya sahipti. (SEAJ)

# 13. Amerika Birleşik Devletleri, Japonya ve Hollanda, yarı iletken üretim ekipmanı için 37 milyar dolarlık dünya pazarının %90’ından fazlasını kontrol ediyor. (SEAJ)

# 14. Japonya ayrıca yarı iletken üretim ekipmanlarının küresel satışlarının %84’ünden sorumlu olan 5 bölgeli holdingin bir parçasıdır. Tayvan, Çin, Kore ve ABD de temsil edilmektedir. (YARI)

Japonya Yarı İletken Endüstrisi Trendleri ve Analizi

Elektronik bileşenlerin üretimi artıyor olsa da, Japonya’daki (ve dünyadaki) yarı iletken endüstrisi, satışların yıldan yıla düştüğünü görmeye başlıyor. Muhteşem inşaatın ilk günlerinde çift haneli yüzde kazanımları olsa bile, olgun pazarlardaki zayıf bir ekonomi sektörü ayakta tutuyor.

Micron, Sony ve Toshiba’dan 300 mm’lik gofret hatlarına yönelik büyük ölçekli yatırımlar, Japonya’daki yarı iletken endüstrisine yapı sağlıyor. Bain Capital’in Toshiba’nın çip birimini satın alması gibi yeni yatırımlar sektöre yeni fikirler getiriyor. Micron kısa süre önce üretkenliği artırmak için 20 milyon dolar yatırım yaptı.

Endüstriyi geride tutan üç şey var: elektronik sektöründe genel yenilik eksikliği, olgun pazarlara ilgi eksikliği ve gelişmekte olan dünyada ürün satın alamama. Bu üç sorundan herhangi biri çözülebilirse, Japonya’nın yarı iletken endüstrisi büyüme görecektir. Aksi takdirde, önümüzdeki birkaç yıl sabit veya azalan gelir sonuçları görmeye devam edecektir.