15 El Dezenfektanı Endüstrisinin İstatistikleri ve Eğilimleri

Alkol en az 14. yüzyıldan beri antiseptik olarak kullanılmaktadır. 19. yüzyılda yaygın olarak kullanılmaya başlanmış ve günümüzde el dezenfektanı adı verilen portatif bir ürün haline gelmiştir. El dezenfektanı sıvı bir dezenfektandır. Bu ürünü kullanmanın amacı, ellerde olabilecek enfeksiyöz ajanların miktarını azaltmaktır.

El dezenfektanı endüstrisinde, mevcut birkaç farklı ürün kombinasyonu bulacaksınız. Çoğu ürün etanol, izopropil alkol veya n-propanol kombinasyonu içerir. Bir el dezenfektanının etkili olabilmesi için en az %60 alkol içermesi gerekir. Bazı versiyonlar %95’e kadar alkol içerebilir.

El dezenfektanı endüstrisindeki en iyi markalar arasında 3M Company, Procter and Gamble, Unilever, GOJO Industries ve Best Sanitizers bulunmaktadır.

El dezenfektanı endüstrisinden önemli istatistikler

# 1. Amerika, el dezenfektanı endüstrisi için en büyük pazardır. ABD’deki satışlar, endüstrinin üretebileceği küresel gelirin %25’inden fazlasını temsil ediyor. (Küresel Endüstri Analistleri)

# 2. 2016’da sona eren 5 yıllık dönemde, ABD el dezenfektanı endüstrisi yıllık %4,7 oranında büyüdü. (IBIS Dünyası)

Toplam Gelire Göre ABD El Dezenfektanı Endüstri İstatistikleri

# 3. El dezenfektanı satışları için tahmini mevcut ABD piyasa değeri 195 milyon dolar. Şu anda, 300’den az kişinin doğrudan istihdamını temsil eden el dezenfektanlarının üretiminde sadece 9 şirket faaliyet göstermektedir. (IBIS Dünyası)

# 4. Dünya çapındaki hastalık salgınları, el dezenfektanı ürünlerinin satışlarını artırıyor. Meydana gelen Ebola salgını sırasında sektörün yıllık geliri neredeyse %7 arttı. (IBIS Dünyası)

# 5. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki grip mevsimi boyunca tüm perakendeciler için el dezenfektanlarının satışları artar. Bakkallar, el dezenfektanı ürünlerinin satışlarında %37 artış kaydetti. ABD’deki C-Mağazalar, yaklaşık 18 milyon dolarlık endüstri gelirini oluşturuyor. (Bakkal kararları)

# 6. Profesyonel el bakım ürünlerinin satışları 2015 yılında %3,6 artarak son kullanıcı düzeyinde 1,5 milyar dolardan fazla gelir elde etti. Bu pazarda anlık el dezenfektanı satışları %5’in üzerinde bir oranda büyüdü. (Temiz bağlantı)

# 7. Mart 2015’te sona eren 12 aylık dönemde, Kanada pazarı toplam 5,88 milyon adet el dezenfektanı sattı. (İstatist)

# 8. Genel el bakım ürünleri satışlarının en az 2022 yılına kadar yıllık %4 oranında artması bekleniyor. Anında el dezenfektanlarının o yıl boyunca %5 oranında büyümeye devam etmesi bekleniyor. (Reklam Uzmanlık Enstitüsü)

# 9. Amerika Birleşik Devletleri’nde her 5 haneden sadece 1’i şu anda her yıl en az bir el dezenfektanı ürünü satın aldıklarını bildirmektedir. 2012 yılında Amerikan haneleri el dezenfektanı ürünlerine ortalama 173,5 milyon dolar harcadı. 2009 yılında el dezenfektanlarına 300 milyon dolardan fazla para harcandı. (Piyasa izle)

# 10. El dezenfektanlarının, testlerin ürünün etkinliğinin sürebileceğini gösterdiği zamana kadar bir son kullanma tarihi vardır. Günümüz endüstrisinde bir el dezenfektanının standart raf ömrü 2-3 yıldır. (Temiz bağlantı)

Satış Birimi Bazında ABD El Dezenfektanı Sektör İstatistikleri

# 11. Bir el dezenfektanındaki antibakteriyel madde miktarı belirtilen seviyenin %90’ının altına düşerse, basılı son kullanma tarihine ulaşmış olsun ya da olmasın, son kullanma tarihi geçmiş ürün olarak kabul edilir. (Temiz bağlantı)

# 12. El dezenfektanları için küresel pazar, 2023 yılına kadar toplam 1.8 milyar dolarlık bir değere ulaşabilir. Bunu başarabilirseniz, o zaman %10,6’lık bir CAGR’yi temsil eder. (İş Tel)

# 13. 2025’e kadar, bazı tahminler el dezenfektanının piyasa değerini 2025’e kadar 2,9 milyar dolar olarak gösteriyor. Bu, %12,9’luk bir CAGR’yi temsil edecek. (Gerçekler Haftası)

# 14. Jel el dezenfektanları, el dezenfektanı endüstrisinden elde edilen gelirin %35’ini oluşturmaktadır. (Gerçekler Haftası)

#onbeş. Önümüzdeki yıllarda, Asya-Pasifik bölgesinin endüstri için en yüksek büyüme oranlarına ulaşması beklenirken, Kuzey Amerika pazarının endüstri için en büyük pazar payına sahip olmaya devam etmesi bekleniyor. (Gerçekler Haftası)

El Dezenfektanı Endüstri Trendleri ve Tahmini

İlk modern el dezenfektanları 1988 yılında piyasaya çıkmaya başladı. İlk ürünler, sabun ve su yerine sağlık sektörü için özel olarak üretildi. Endüstri için o ilk günlerde, gelir elde etmek bir mücadeleydi. Göre San Francisco Chronicle, cansız satış nedeniyle ürünün anlaşılması genel bir eksikliği vardı.

Bugün, hemen hemen her mağazaya girerseniz, bir el dezenfektanı ürünü bulacaksınız. Seyahat boyutu seçenekleri, endüstriyel boyutta kaplar ve sağlık sektörüne özel dezenfektanlar mevcuttur. Hatta ağ oluşturma fırsatlarını geliştirmek isteyen markalar için “promosyon yağması” olarak sunulabilecek bir ürün haline geldi.

Mikroplar olduğu sürece, hastalık ve hastalıkları önlemek için öldürülmeleri gerekecektir. Bunu yapmanın en kolay ve en hesaplı yollarından biri el dezenfektanı kullanmaktır.