15 Gana Çimento Endüstrisinin İstatistikleri ve Eğilimleri

Çimento, birçok inşaat ürününün temel bir bileşenidir. İlk çimentolar 19. yüzyılın başlarında üretildi. O zamandan beri, büyük kireçtaşı veya benzeri malzemelerin bulunduğu küresel bir endüstri haline geldi. Gana, son yıllarda Afrika çimento pazarının önemli bir parçası haline geldi.

Gana’nın çimento endüstrisinden önemli istatistikler

# 1. Gana’daki yerel çimento üreticileri, her yıl yaklaşık 7,4 milyon ton ürün üretebilecek kurulu bir kapasiteye sahiptir. Bu, yılda 5 milyon ton olarak tahmin edilen Gana’daki yıllık çimento tüketiminin üzerindedir. (Gana ticareti)

# 2. Her yıl Gana’ya torbalarda yaklaşık 500.000 ton çimento ithal edilmekte ve yerel endüstriyi tehlikeye atmaktadır. Bazı çimento ithalatçıları, Çin’den gelen maliyetlerinin ve navlunlarının ton başına 25$ kadar düşük olduğunu belirttiler. (Gana ticareti)

Gana Çimento Sektörü İstatistikleri

# 3. Çin çimento ithalatı, Gana’nın çimento endüstrisine yılda 13 milyon dolardan fazlaya mal olabilir. (Küresel çimento)

# 4. Şu anda Gana çimento endüstrisinin bir parçası olan toplam 8 fabrika var. Biri hariç hepsi kıyı boyunca bulunur. (Uluslararası Çimento Dergisi)

# 5. Gana’nın lider çimento işvereni Dangote Cement Ghana, 2.000 kişilik bir üretim işgücüne hizmet ediyor. Bu şirketin yerel ekonomideki varlığı nedeniyle 2.400 kişi daha istihdam edilmekte ve 20.000 kişi daha dolaylı istihdam yardımı almaktadır. 10 Şubat 2010 tarihinde faaliyete başlamıştır. (Gana İşletmesi)

# 6. Dangote, Takoradi’de 2017’de yıl sonuna kadar tamamlanması beklenen yeni bir öğütme tesisini finanse eden bir genişleme programına 100 milyon dolardan fazla para ayırdı. (Gana İşletmesi)

# 7. Dangote, Gana’nın her yerine ücretsiz teslimat seçeneğiyle müşterilere yardımcı olmak için kısa süre önce 82 milyon dolarlık bir maliyetle 1.000 yeni kamyon satın aldı. (Gana İşletmesi)

# 8. Çimento imalatı, Gana’daki imalat üretiminin toplam ağırlığının sadece %3’ünü oluşturmaktadır. 2004 yılına ait rapor edilen en son rakamlar, yalnızca çatal bıçak takımı, kağıt ürünleri ve elektrikli ekipmanın daha düşük bir toplam üretim ağırlığını temsil ettiğini göstermektedir. (İstatistik Gana)

# 9. Gana’nın çimento endüstrisi kapasite kullanımı %46 civarında seyrediyor. Bu, kapasite kullanımının %22 civarında seyrettiği Nijerya gibi bölgedeki diğer ülkelerden hala daha yüksek. (Dünya Bankası)

# 10. Gana ve çevresindeki bölgede çimento tüketimi dünyadaki en düşük seviyededir. Çin, kişi başına 750 kg ile dünya lideri. Dünya ortalama tüketimi kişi başına yaklaşık 340 kg’dır. Gana’da kişi başına yaklaşık 70 kg. (Dünya Bankası)

Gana Çimento Sektörü İstatistikleri

# 11. 2001’den 2007’ye kadar yüksek düzeyde kurulu üretime rağmen Gana, yerel çimento endüstrisini baskı altına almaya yardımcı olan net bir çimento ithalatçısıydı. (Dünya Bankası)

# 12. Gana’daki genel madencilik sektörünün, ülkenin GSYİH’sının yaklaşık %10’una katkıda bulunduğu tahmin edilmektedir. Ayrıca, elde edilen toplam devlet gelirinin %14’ünden biraz fazlasını temsil eder. Ancak çimento, bu sektörün çok küçük bir bileşenidir ve altın ve ham petrol, endüstrinin %64’ünü oluşturmaktadır. (Birleşik Devletler Jeoloji Araştırmaları)

# 13. 2009 yılından bu yana, çimento üretim seviyeleri sürekli olarak artmıştır. 2009 ve 2013 yılları arasında üretim seviyeleri 1.8 milyon tondan 3 milyon mt’a çıktı. 2017 yılında tahminen 5 milyon tona ulaşıldı. (Birleşik Devletler Jeoloji Araştırmaları)

# 14. 2015 yılında, Gana’nın inşaat sektörü bir önceki yıla göre %6,2 büyüme yaşadı ve bu da yerel çimento üretim seviyelerinin genişlemesini desteklemeye yardımcı oldu. (Oxford İş Grubu)

#onbeş. Gana’daki çimento üreticileri, 50 kg’lık torba için toplam 7,30 $ maliyetle, 2015 yılında ürün fiyatlarını bir önceki yılın rakamlarına göre yaklaşık %10 oranında artırmayı başardılar. Ancak, yerel para birimindeki değer kaybı, gelir seviyelerini nispeten sabit tutan artışın ana nedeni oldu. (Oxford İş Grubu)

Gana Çimento Endüstrisi Trendleri ve Analizi

Gana şu anda her yıl yurt içinde üretilen 2 milyon tondan fazla fazla çimentoya sahiptir. Ülkeye her yıl bir milyon ton daha çimento ithal edildiği tahmin ediliyor. Bu, Gana hükümeti ithal edilen ve üretilen çimento miktarı üzerinde bir miktar kontrol sahibi olana kadar bu sektördeki fiyatların düşmeye devam edeceği anlamına geliyor.

Gana’nın çimento endüstrisi için diğer endişe nedenleri, cedi’nin ABD doları karşısında değerlenmesidir. Değerlemesi son yıllarda biraz dalgalandı ve çimento ürünleri için uluslararası pazarda öngörülemeyen bir yıllık değerleme yarattı.

Gana’da bulunan sınırlı kireçtaşı rezervleriyle ilgili başka bir zorluk daha var. Aynı zamanda sektörde 2013 yılından itibaren yatırımlara tavan yapılmıştır.

İki yeni üretici Gana çimento pazarına girmek istiyor. Sektörde büyüme potansiyeli mevcuttur, ancak ancak ulusal ekonomi ek inşaat projelerini destekleyecek kadar büyürse.

Hükümetin yeni çimento ithalatı için ithalat lisansı talep etmesine yönelik ek desteği ile iç talep büyümeye devam etmelidir. Önümüzdeki 5 yıl içinde üretim seviyelerinin 9 milyon tona ulaşması bekleniyor. İç talep de artmaya devam ederse, Gana’nın çimento endüstrisi yakında her zamankinden daha güçlü hale gelebilir.