15 Tayland Pirinç Endüstrisinin İstatistikleri ve Eğilimleri

Güneydoğu Asya’da birçok ülke ile sınır paylaşan Tayland, dünyanın önde gelen pirinç üreticilerinden biridir. Ülke içinde 51 milyon hektardan fazla arazi bulunuyor ve bu alanın %30’undan fazlası yıllık ürünlerle ekiliyor. Arazinin yaklaşık %7’si kalıcı ürünlerle ekilmektedir.

Tayland’da tarım için kullanılan ekilebilir arazilerin çoğu pirinç üretimine ayrılmıştır. 2010 yılında, 1995 yılında hasat edilen 9,1 milyon hektardan bir artışı temsil eden yaklaşık 11 milyon hektar pirinç hasat edildi. Toplamda, ülkede yaratılan tarımsal fırsatların yaklaşık üçte ikisi pirinç endüstrisinden geliyor.

Bu yapı nedeniyle, ülkede yaşanan ekonomik faaliyetin büyük bir kısmı halen kırsal alanlarda yoğunlaşmaktadır. Tayland’da her üç kişiden ikisi, tarım işçiliğinin ana istihdam kaynağı olduğu kırsal bir bölgede yaşıyor.

Tayland pirinç endüstrisinden önemli istatistikler

1. Tayland’ın pirinç sektörü gelirinin 2018’de 7,75 milyar dolara ulaşması bekleniyor ve sektör her yıl %2 oranında büyüyor. (İstatist)

2. Tayland’da pirinç sektörünün ürettiği kişi başı gelir, 2018 yılında yayınlanan rakamlara göre 111,54 dolar. (Statista)

Tayland Pirinç Endüstrisi İstatistikleri

# 3. Tayland’daki ortalama bir kişi bir yıl içinde 102 kg’dan fazla pirinç tüketecektir. (İstatist)

# 4. Tayland’da pirinç yemekten elde edilen kişi başına kalori alımı %46 veya günde 1.300 kcal’dir. Karşılaştırıldığında, ortalama diyetle buğday tüketimi toplam kalori alımının sadece %4,1’ini temsil eder. (Ricepedia)

# 5. Tayland pirinç endüstrisi, 2010 yılında sevk edilen 8,9 milyon ton ile dünyanın en büyük pirinç ihracatçılarından biridir. 2005’ten 2010’a kadar, pirinç ihracat oranı yılda ortalama %4 arttı. (Ricepedia)

# 6. Tayland’da pirinç verimi, hektar başına yaklaşık 2,9 ton üretim yapabilen ortalama bir çiftlikle, neredeyse on yıldır sabit kalmıştır. (Ricepedia)

# 7. Tayland’da üretilen pirincin çoğu yağışlı mevsimde gelir, ancak endüstri için kuru mevsim mahsulü de vardır. Kuru mevsim bitkileri için her yıl yaklaşık 500.000 hektar ekilmektedir. (ABD Tarım Bakanlığı).

# 8. Tayland pirinç endüstrisi için 2018’deki toplam aylık ihracat değeri yaklaşık 14 milyar baht oldu. Bu, ortalama 900.000 mt’luk bir ihracat miktarıdır. (Tay Pirinç İhracatçıları Birliği)

# 9. Beyaz pirinç, ülkeden ihraç edilen başlıca çeşittir. Temmuz 2018’de toplam 836.000 mt çeşitten 528.000 mt beyaz pirinç sevk edildi. Diğer ihracat seçenekleri arasında Tay Hom Mali pirinci, kırık pirinç, yapışkan pirinç, kavuzlu pirinç ve yarı haşlanmış pirinç yer aldı. (Tay Pirinç İhracatçıları Birliği)

# 10. Benin, 2017 yılında ülkeye sevk edilen 1.8 milyar mt ile Tayland’ın en büyük pirinç ürünü ihracat noktasıdır. Çin, Tayland’dan 1.2 milyar mt ithal ederek en büyük ikinci pirinç alıcısıdır. (Tay Pirinç İhracatçıları Birliği)

# 11. Toplam premium Tayland pirinci üretimi, 2017 yılında %40 oranında düştü ve pirinç bazında 6,1 milyon tondan yaklaşık 4 milyon tona düştü. Premium pirincin görünümünün düşmesiyle birlikte fiyatı 2016’da ton başına 750 dolardan 2017’de ton başına 1.150 dolara yükseldi. (Nikkei Asian Review)

# 12. Yasemin pirinci, öğütme bazında toplam yıllık ihracatının yaklaşık %40’ını temsil eder ve her yıl 8 ila 10 milyon tona ulaşır. (Asya Nikkei İnceleme)

# 13. Tayland’da daha güçlü bir para birimi pirinç endüstrisini de etkiledi. 2017’de, 2018’e kadar devam eden bir trend olan ABD doları karşısında %9’dan fazla değer kazandı (Nikkei Asian Review).

# 14. Tayland’da bulunan çeltik tarlalarının toplam alanı 2013’ten bu yana %10’dan fazla azaldı. 2018’de yaklaşık 58 milyon rai (1.600 metrekare bir rai’ye eşittir) ekildi. Bir önceki dönemde 65 milyondan fazla rai dikilmişti. (Asya Nikkei İnceleme)

#onbeş. 2017 yılında Tayland, endüstriyi 2,5 milyon tondan fazla geride bırakarak Hindistan’ın en büyük ikinci pirinç ihracatçısıydı. Vietnam, yıl içinde ihraç edilen 6,3 milyon ton pirinçle üçüncü sırada yer alıyor. (Asya Nikkei İnceleme)

Tayland Pirinç Endüstrisi Trendleri ve Analizi

Tayland’daki pirinç endüstrisi son yıllarda büyüme görmekte zorlanıyor, ancak gelişen dünya ekonomisi bu eğilimi tersine çeviriyor. Tayland pirinç endüstrisi için ihracat seviyeleri artıyor ve bu da sonunda ülkenin bol kırsal alanlarında daha fazla yerel ekonomik faaliyete dönüşecek.

Bu, endüstri tarafından ekilen ve hasat edilen dönümlerin sayısının 1990’lardaki zirvesinin hala çok altında olmasına rağmen yavaş yavaş artmasına neden oldu.Daha fazla insan kentsel alanlara taşındıkça, çiftlikler için küresel eğilim biraz aşağı doğru oldu. Tayland bu eğilime karşı çıkan birkaç ülkeden biri.

Ekonomik koşulların nispeten sabit kaldığı varsayıldığında, sektörün önümüzdeki on yılda yıllık %3’lük bir büyüme modeline sahip olması bekleniyor. Güneydoğu Asya ekonomileri iyileşmeye devam ederse, bu yıllık büyüme %5’e ulaşabilir.

Hava koşullarının elverişsiz hale gelmesi, bir veya iki mevsimi mahvetme tehdidi her zaman vardır. 2018’de birinci sınıf pirinç üretimi bunun kanıtıdır. İyi haber şu ki, önümüzdeki sezonda bir toparlanma ile sektör düzelmeye devam edebilecek.