15 Uzaktan çalışmanın avantajları ve dezavantajları

Uzaktan çalışma, evden çalışma pratiğidir. Bazı şirketler buna “işe elektronik ulaşım” diyebilir. İşlerin ofis dışında tamamlanmasına izin veren, işveren ve çalışan tarafından üzerinde anlaşmaya varılan bir düzenlemedir.

Global Workplace Analytics ve FlexJobs tarafından ABD’li işçilerle ilgili 2017’de yapılan bir ankette, işlerinin en az %50’sinde evden çalışan yaklaşık 3,9 milyon işçi var. Bu, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki toplam işgücünün yaklaşık %3’üne eşittir. 2005 yılından bu yana, telekomünikasyonda %115’lik bir artış olmuştur.

Tüm telecommuters yarısı 45 yaşın üzerindedir. Yarısından fazlasının kariyer alanında lisans derecesi var ve evden çalışabilenler, ofise gidenlerden yılda yaklaşık 4.000 dolar daha fazla kazanıyor.

2010’dan bu yana, Amerika Birleşik Devletleri’nde %40 daha fazla işveren esnek telekomünikasyon seçenekleri sunuyor.

Bir telecommuter olmayı düşünüyorsanız, göz önünde bulundurmanız gereken kritik artıları ve eksileri burada bulabilirsiniz.

Uzaktan çalışmanın avantajlarının listesi

1. Uzaktan çalışma yapan çalışanlar işlerine bağlı kalırlar.

Evden çalışabilen kişiler, her gün ofise giden çalışanlara göre daha üretkendir. Ayrıca, hasta olsalar bile işe gelmemeleri daha az olasıdır. Society for Human Resource Management tarafından yayınlanan bilgilere göre, ayda birkaç kez uzaktan çalışmak bile işe yarıyor. Çalışanların %77’si daha üretken olduklarını ve %30’u daha kısa sürede daha fazlasını yaptıklarını söyledi.

2. Bir kuruluşun kritik çalışanları elinde tutmasına yardımcı olur.

Uzaktan çalışma seçeneğinin sağlanması, bir şirketin, daha uzun bir yolculuk gerektiren bir yere taşınmak gibi kişisel bir nedenle ayrılabilecek kritik çalışanlarını elinde tutmasına olanak tanır. Uzun bir yolculuktan kurtulabilen işçiler daha az stres yaşarlar, bu da daha iyi bir iş-yaşam dengesine sahip oldukları için daha üretken olmalarına yardımcı olur.

3. Uzaktan çalışma mevcut olduğunda herkes paradan tasarruf eder.

Stanford Üniversitesi, çalışanlarının telekomünikasyon çalışmasına izin veren bir seyahat acentesinin izini süren bir çalışma yayınladı. Sonuçlar, işverenin telekomünikasyon çalışanı başına ortalama 2.000 $ tasarruf edebildiğini gösterdi. İşçilerin telekomünikasyon yapmasına izin verildiğinde, tüm masrafları azalır. İşveren için daha az ofis malzemesi, mobilya ve güvenlik ihtiyacı var. İşçiler işe gidip gelmek için yakıt maliyetlerini ortadan kaldırabilir. Çoğu durumda, bu bir kazan-kazan senaryosudur.

4. İşçi tazminatı, telecommuters için hala mevcuttur.

Uzaktan çalışıyorsanız ve resmi olarak çalışıyorsanız (serbest çalışan bir yüklenici değil), işçi tazminatı kapsamı genellikle ev ofisinize kadar uzanır. Bu, işteyken herhangi bir nedenle bir kaza geçirirseniz, zorunlu sigortanın yaralanma masraflarını karşılamaya yardımcı olabileceği anlamına gelir. Ancak yine de gerekli belgeleri tamamlamanız, poliçenin gerektirdiği doktora görünmeniz ve diğer teminat koşullarına uymanız gerekir ve bu bazen uzaktan çalışma sırasında zor olabilir.

5. Sizin için neyin rahat olduğu üzerinde çalışabilirsiniz.

Çoğu şirket, çalışanlarının bir tür kıyafet kuralına uymasını ister. Uzaktan çalışan biriyseniz, uymanız gereken tek kıyafet, kamerada görünmek veya ofiste görünmek için gereken kıyafettir. Kendi başınıza çalışacağınız günlerde isterseniz bornozla da çalışabilirsiniz. Çalışanların çalışırken en üretken olmalarını sağlayan bu rahatlık düzeyidir.

6. Endişelenecek daha az iş kısıtlaması var.

Bir ofiste çalışıyorsanız, ürünün bakımında yararlı bulduğunuz belirli davranışlara sınırlamalar getirebilirler. Ev masanızda istediğiniz müziği dinleyebilirsiniz. Arka planda TV açıkken daha iyi çalışırsanız, bunu gerçekleştirebilirsiniz. Masanıza istediğinizi koyabilirsiniz çünkü orası sizin alanınız. İş yerinde endişelenecek kişisel cihazların kullanımında da aynı kısıtlamalar yoktur.

7. Bazı işverenler, evden çalışanların kendilerine uygun olduğunda çalışmasına izin verir.

Sabah 8’in günlük rutininden hoşlanan biri değilseniz. Bazı telecommuters, sabah 4’ten başlayarak işe erken kalkabilir. M. İsterseniz. Diğerleri, bu yapının kendileri için en verimli olduğu saat olan 14:00’ten 23:00’e kadar ikinci bir vardiya programında çalışabilir. Ebeveynler, ailelerinin okul, tıbbi randevular ve benzer ihtiyaçlar için ihtiyaç duyduklarını karşılayan bölünmüş bir program üzerinde çalışabilirler.

8. Uzaktan çalışma düzgün bir şekilde organize edildiğinde daha az zaman kaybı olur.

Bir çalışan ofise 15 dakika seyahat etse bile, bu onlar için 30 dakika kayıp zaman demektir. İşverenler, varış geçişleri, molalar ve işçiler işten ayrılırken zaman kaybeder. Uzaktan çalışma, tüm bu zorlukları ortadan kaldırır. Çalışanlar üretken olmaya hazır olduklarında, işe başlamak için sisteme giriş yaparlar. İşi bittiğinde oturumu kapatırlar. Olası yaratıcılık veya işbirliği eksikliğinde bile, aksama süresindeki bu azalma, bu çalışma yapısında bulunan olumsuzlukların çoğundan daha ağır basabilir.

Uzaktan çalışmanın dezavantajlarının listesi

1. Yalnızca çalışanlar öz disiplinli olduğunda işe yarar.

Uzaktan çalışma her zaman ek üretkenliği desteklemez. Evden çalışmak, insanları işten uzaklaştırabilecek birçok dikkat dağıtıcı şey sunar. Çocukların bir şeye ihtiyacı varsa, ebeveynler bu sorunu çözmek için çalışmayı bırakmaya zorlanabilir. Televizyon ve İnternet büyük dikkat dağıtıcılar olacak. Birçok aile için, kişisel ve profesyonel sorumluluklar arasındaki çizgi, evden çalışanlar için çözülmesi zor olan iç çatışmalara yol açabilecek şekilde bulanıktır.

2. İşçi için hala dikkate alınması gereken bir maliyet unsuru var.

Bazı işverenler, çalışanlarına telekomünikasyon için gerekli ekipmanı sunar. Diğerleri, çalışanın kendi bilgisayarlarını, telefonlarını ve teknolojisini kullanmasını beklemiyor. Bazı çalışanlar için evden çalışmak için ihtiyaç duydukları şeyleri satın alma maliyetini karşılayamayabilirler ve bu da onları ofise gitme kararı vermeye zorlayabilir. Uzun vadede size para kazandırabilir, ancak ilk etapta telekomünikasyon için bir yatırım gerektirebilir.

3. Uzaktan çalışma sırasında işçiler genellikle yalnız bırakılır.

Evden çalıştığınızda, iş arkadaşlarınızla eğlenebileceğiniz daha az sosyal aktivite vardır. İşyerinde sosyalleşebilen insanlar, işyeri için faydalı olan bir anlayış, güven ve destek ortamının yaratılmasına yardımcı olur. Uzaktan çalışanlar bu ortamın bir parçası olmadığı için, uzmanlıklarının şirkete fayda sağlayacağı ortak projelerden dışlanabilirler. Ayrıca evden çalışanlar için genellikle daha az ağ etkinliği vardır.

4. Bireysel yaratıcılığı tüketebilir.

Birçok yaratıcılık anı, insanların başkalarıyla yaptığı konuşmalar tarafından tetiklenir. Bu konuşmalar olmadan, bazı gerekli yenilikleri bulmak söz konusu olduğunda daha fazla zorluk vardır. Uzaktan çalışan çalışanlar daha üretken olsalar da onlar kadar yaratıcı olmayabilirler. Önemli bir ofis varlığı olmadan, evden çalışanlar, yaratıcılıkta bireysel performanslara bağlı terfiler, yükseltmeler ve diğer avantajlar söz konusu olduğunda geride kalabilirler.

5. İşverenler evdeki çalışma koşullarını bilmiyor.

Telekomünikasyon şirketleri, şirketlerin işçi tazminatı gibi geleneksel korumaları ele alma şeklini değiştiriyor. Birisi her gün bir işçinin ev ofisini şahsen denetlemedikçe, ki bu mümkün değildir, o zaman çalışma koşullarının ne olduğunu bilmiyorlar. Bazı işçiler, güvenli olmayan yerlerde uzaktan çalışmayı bile seçebilirler. Tüm tarafların bu kurulumdan faydalanmasını sağlamak için işveren tarafından yazılı olarak yayınlanan ve işçi tarafından üzerinde anlaşmaya varılan açık yönergeler olmalıdır.

6. Gizlilik ve güvenlik sorunları riski artar.

Uzaktan çalışmaya izin veren işverenler, etkili ve güvenli ağ korumaları sağlamalıdır. Bir çalışan harici bir konumdan dahili bir ağa eriştiğinde, uygulanan güvenlik önlemlerinin ihlal edilme riski daha fazladır. Potansiyel olarak maliyetli veri kaybı yaşamak için yalnızca bir ihlal yeterlidir, bu nedenle mümkün olduğunda şirket tarafından sağlanan ekipman kullanılmalıdır. Telekomünikasyon kullanıcıları yönetici ayrıcalıklarına sahip olmamalıdır.

7. Bazı işverenler maliyet tasarrufu yaşamazlar.

Uzaktan çalışmadan mümkün olan en iyi sonuçları elde etmek için işverenlerin birinci taraf ve üçüncü taraf sigorta poliçesi satın alması gerekir. Birinci şahıs politikası, dahili kayıtlar, harcamalar ve kağıt dosyalar dahil olmak üzere şirket varlıklarını koruyacaktır. Üçüncü taraf politikasının, veri kaybı durumunda gerekli olacak savunma maliyetlerini veya uzlaşmaları karşılamasını isteyeceksiniz.

Uzaktan çalışmanın bu artıları ve eksileri bize bu düzenlemeyle hem işverenlerin hem de çalışanların yararlandığı çeşitli faydaların olduğunu gösteriyor. Potansiyel riskleri ve beklenmeyen maliyetleri ortadan kaldırmak için dikkate alınması gereken belirli riskler de vardır. Uzaktan çalışma herkes için doğru olmayabilir, ancak sizin için doğru olabilir.