16 Uydu Endüstri İstatistikleri, Trendler ve Analiz

Küresel uydu endüstrisi, yaklaşık her üç yılda bir, faiz ve gelirde ani artışlar ve ardından minimum büyümenin olduğu yerlerde düşüşler yaşar. 2013 yılında sektör %10 civarında büyümüştür. 2016 rakamları (şu anda en güncel olan), sektörün sadece %2 büyüdüğünü gösteriyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde kazanılan gelir, bir bütün olarak endüstrinin %44’üne katkıda bulunuyor.

Uydu endüstrisi, aynı zamanda, her yıl toplam 339 milyar dolardan fazla gelir elde ederek, genel küresel uzay ekonomisindeki en büyük etkileyicilerden biridir. Bununla birlikte, uzay sanayi üssünün çekirdeği uydu üretimi ve fırlatma endüstrisindedir ve bu iki bölüm toplam kârın %10’undan daha azını oluşturmaktadır.

2012’den bu yana, gezegenin yörüngesindeki uyduların sayısı her yıl yaklaşık 144 yeni fırlatma ile %53 arttı. Uzayda bulunan yeni uyduların çoğu, düşük Dünya yörüngesinde küçük veya çok küçüktür. Şu anda 59 ülke en az bir uydu işletiyor, ABD ve kuruluşları ise bunların neredeyse 600’ünü kontrol ediyor.

Bugün hakkında bilmek isteyeceğiniz ek uydu sektörü istatistikleri burada.

Temel Uydu Endüstri İstatistikleri

# 1. Uydu endüstrisi için küresel gelir, 2016 için bu kategoride %2’lik bir büyümeyi yansıtan toplam 260,5 milyar $ değerine ulaştı. Uydu hizmetleri 127,7 milyar $ kârla başı çekerken, onu yer ekipmanı için 113,4 milyar $ izledi. İmalat hizmetleri 13,9 milyar dolar katkıda bulunurken, fırlatma endüstrisi 5,5 milyar dolar kazandı. (SIA)

# 2. Tüketici uydu hizmetleri, toplam hizmet segmentinin 104,7 milyar dolarından sorumlu, uydu endüstrisinin gelirinin çoğunluğunu oluşturuyor. Sabit hizmetler 17,4 milyar dolar daha katkıda bulunurken, mobil hizmetler 3,6 milyar dolar ve Dünya gözlem hizmetleri sektöre 2 milyar dolar katkı sağlıyor. (SIA)

# 3. Uydu üretimi, ABD merkezli şirketlerden (SIA) gelen 8,9 milyar dolar gelirle 2016’da %13 azaldı.

# 4. 2007 ve 2016 yılları arasında, endüstri geliri küresel olarak değerinin iki katından fazla büyüyerek 122 milyar dolardan başlayıp 261 milyar dolara ulaştı. (SIA)

# 5. 31 Aralık 2015 itibariyle gezegenin yörüngesinde 1.381 operasyonel uydu bulunuyordu. Bunların %37’si ticari iletişim içindi. Sivil ve askeri iletişim başka bir %14’ten sorumluyken, yer gözlem bilimleri bu toplamın %14’üne katkıda bulunuyor. Uyduların diğer temel işlevleri araştırma ve geliştirme (%12), askeri gözetleme (%8) ve navigasyon (%7) içindir. (Uzay Haberleri Dergisi)

# 6. Tüketici hizmetleri, uydu TV, radyo veya geniş banttan gelen 104 milyar dolardan fazlası ile uydu endüstrisinin gelirinin büyük bir kısmını sağlıyor.Bu segmentin 97,8 milyar doları 2015 yılında uydu TV için DBS / DTH’den geldi. Yeni magazin)

# 7. Uydu hizmetlerinin sabit kullanımları, sektör tarafından kazanılan iletişim gelirinin %77’sinden sorumluyken, mobil uygulamalar yıllık gelirin %3’ünden azını oluşturmaktadır. (Forbes)

# 8. Gezegenimizin nüfusunun %60’ının herhangi bir yüksek hızlı internete erişimi yok ve diğer %32’si bir çeşit LTE kapsamına erişemiyor. Bu, sanayileşmiş bir ülkede yaşayan bazı insanlar da dahil olmak üzere yaklaşık 1,6 milyar insanın bir mobil ağa erişemediği anlamına geliyor. (Forbes)

# 9. Yer gözlem hizmetleri, endüstri segmentinde %11’lik bir artış sağlayarak 2016 için en yüksek gelir artışını gösterdi. (SIA)

# 10. 2016’da 126 uydu fırlatıldı ve bu, bir önceki yıl uzaya gönderilen 202’den önemli bir düşüşü temsil ediyor. Bu toplamın 46’sı, çoğu ticari Dünya gözlemi için piyasaya sürüldü. (SIA)

# 11. İmalat sektörünün sanayi için kazandığı gelirin %74’ü devlet sözleşmelerinden geldi. CubeSats rakamların dışında kalırsa, ABD şirketleri 2016’da fırlatılan uyduların %27’sini inşa etti ve bu endüstri segmentinde gelirin %63’ünü elde etti. (SIA)

# 12. 2017 yılında inşa edilmek üzere sipariş edilen 17 ticari GEO uydusu vardı ve bunlardan 10’u ABD merkezli üreticiler (SIA) tarafından kazanıldı.

# 13. Radar ve uydu operasyonları, 2018’de yıllık %10,7’lik bir artışı yansıtan 11 milyar dolar gelir elde etti. Bu süre zarfında şirket sayısı ve toplam iş fırsatı sayısı yüzde 12,3 arttı. Şu anda sektörün bu segmentinde yaklaşık 2.000 şirket faaliyet göstermektedir. (IBIS Dünyası)

# 14. Kurumsal VSAT ve uydu geniş bandının 2029 yılına kadar 159 milyar dolarlık kümülatif gelir üretmesi ve yalnızca tüketici sitelerinin kurulu bazında beklenen yıllık %13.4’lük bir büyüme bekleniyor. Land Mobile Satcom, 2027 yılına kadar iki milyondan fazla siteden en az 18 milyar dolar gelir elde etmeyi bekliyor. (Uydu araştırması ve pazarlar)

#onbeş. Uydu transponderleri için küresel pazarın büyüme modeline devam etmesi ve en az 2022 yılına kadar yıllık %5 bileşik oranına ulaşması bekleniyor. (Uydu pazarları ve araştırma)

#on altı. Uydu endüstrisi tarafından yönlendirilen bulut video segmentinin, 2023 yılına kadar kurumsal video çözümleri pazarının %25’ini aşması ve toplamda 49 milyar dolar kazanması bekleniyor. (Araştırma ve uydu pazarları)

Uydu Endüstrisi Trendleri ve Analizi

Teknolojik gelişmeler, uydu endüstrisi için bir “rönesans” yaratıyor. Bu hizmetler aracılığıyla geniş bant internete erişim, dünya çapında çevrimiçi erişimin gerçekleşme şeklini değiştirecektir. 60 yıllık hizmetten sonra çok az sektör kim olduğunu değiştirebilir; Ancak, 2025 yılına kadar, olup bitenler hakkında iletişim kurma şeklimiz, hepimiz için veri erişimini değiştirecek.

Kültürümüzde yakın gelecekte kimsenin bağlantı konusunda endişelenmeyeceği bir yerdeyiz. Nerede olduğumuz, neye ihtiyacımız olduğu veya finansal fırsatlar olup olmadığı önemli olmayacak. Birisi bu sektöre bir şekilde katılmak isterse, başarıya ulaşmak için gerekli erişime sahip olacaktır.

Uydu endüstrisi için önümüzdeki birkaç yılın, matbaanın icat edildiği zaman kadar devrim niteliğinde olacağı iddia edilebilir. Bu değişiklikler, bazı endüstri segmentleri için 12 ay gibi kısa bir sürede gerçekleşebilir. Bu nedenle, bir şekilde bu endüstrinin bir parçası olmak için heyecan verici bir zaman. Bu teknoloji dünyayı değiştirmek üzere.