17 Avustralya mobilya endüstrisinin istatistikleri, eğilimleri ve analizi

Avustralya mobilya endüstrisi, son yıllarda birkaç büyük kriz dönemi de dahil olmak üzere zor zamanlar geçirdi. Bu zorluklar sayesinde, aktif şirketlerin yaşadığı minimum büyüme oldu ve son beş yılda sadece %1.4’lük bir ortalama büyüme oranına ulaştı.

Avustralya mobilya perakende sektöründeki iş koşulları, 2007 yılında başlayan finansal piyasaların küresel istikrarsızlığından önemli ölçüde etkilenmiştir. Sektörün büyüklüğü diğer küresel tedarikçilere kıyasla daha küçük olduğundan, değerdeki değişiklikler ve tercihlerdeki değişiklikler en önemli ölçüde üreticileri ve perakendecileri etkilemektedir. Sektörde 4.500’den fazla şirket olmasına rağmen, 2015 satış rakamlarından beklenen toplam gelir yaklaşık 14 milyar dolar.

Ev eşyası rakamları mobilya segmenti ile raporlanmakta olup, 2023 yılına kadar yıllık büyüme oranının %17’ye yakın olması beklenmektedir. Bu gerçekleşirse, Avustralya mobilya endüstrisinin toplam pazar hacmi 1,9 milyar dolara ulaşabilir. Sektör için toplam kullanıcı penetrasyonu %10,5 olup, şu anda kullanıcı başına ortalama gelir 389 ABD dolarıdır.

İşte Avustralya mobilya endüstrisi için gözden geçirilecek kritik istatistikler.

Bu içerikte listelenen tüm rakamlar Avustralya doları cinsindendir.

Avustralya mobilya endüstrisinden ilginç istatistikler

# 1. Avustralya’da mobilya perakendeciliği şu anda 26.000’den fazla tam zamanlı çalışan için istihdam olanakları sunmaktadır. 2018 satış yılı için yayınlanan rakamlara göre, maliyetlere harcanan her 1 ABD Doları için, maaşlara 8,67 ABD Doları daha harcanmaktadır (IBIS Dünyası).

# 2. Alıcıların %68’i internet üzerinden mobilya seçeneklerine baktıklarında tek bir kaynağı tercih ettiklerini söylerken, %40’ı o anki koşullar kendileri için uygunsa bir mobilya almaya hazır olduklarını söylüyor. (Avustralya Raporları)

# 3. Yaklaşık 1,6 milyon kişi, bir yıl boyunca kendilerini Avustralya mobilyalarının potansiyel alıcıları olarak tanımlıyor. (Avustralya Raporları)

# 4. Avustralya mobilyalarıyla ilgilendiğini söyleyenlerin %29’u hemen çevrimiçi bir şey satın almayı tercih ettiklerini söylüyor, ancak arzuları pahalı lüks mallar yerine uygun fiyatlı ürünler satın almak. (Avustralya Raporları)

# 5. Ev eşyaları, 20178’de Avustralya ekonomisi için tüm gıda dışı perakende kategorilerinin en üstüne çıktı ve sektör profesyonelleri tarafından elde edilen %5,8’lik gerçek gelir artışı. (Deloitte)

# 6. Mevcut satın alma eğilimleri devam ederse, Avustralya merkezli çevrimiçi ev mobilyası endüstrisinin toplam değeri 2023 yılına kadar 407 milyon dolardan fazla olabilir. (IBIS Dünyası)

# 7. Avustralya’da mobilya üretimi, yerel ekonomiye her yıl yaklaşık 2,6 milyar dolarlık endüstriyel değer sağlıyor. Yaklaşık 5.000 üretici şu anda aktif ve 54.000’den fazla kişiyi istihdam ediyor. Endüstri tarafından üretilen ürünlerin çoğu yerel kaynaklı keresteden gelir. (Avustralya İstatistik Bürosu)

# 8. Avustralya mobilya endüstrisinin %96’sı, bir yıl boyunca 20 veya daha az kişiyi istihdam eden küçük üreticilerden veya şahıs şirketlerinden oluşmaktadır. (Avustralya İstatistik Bürosu)

# 9. Şu anda Avustralya’da mobilya endüstrisi ile ilişkili dört basamaklı ANZSIC sınıflarında faaliyet gösteren 85.000 şirket bulunmaktadır. Şirketlerin %60’ından fazlası kimseyi istihdam etmezken, sadece %1,5’inin 20’den fazla çalışanı var. (Avustralya İstatistik Bürosu)

# 10. Ağaç işleri ile ilgili hizmetler, şu anda aktif olan toplam şirket sayısının neredeyse %50’sini oluşturan, Avustralya mobilya endüstrisinin en önemli bölümüdür. Ahşap mobilya ve döşemeli koltuk imalatı klasmanında yaklaşık 5.000 firma bulunmaktadır. (Avustralya İstatistik Bürosu)

# 11. Avustralya’da mobilya sektörünün her yıl ürettiği satışların %48’i yemek odası veya salon mobilyalarından oluşmaktadır. Yatak odası mobilyaları %32 pazar payına sahiptir. Üçüncü sırada %9 ile panjur ve tenteler, ardından dış mekan ve bahçe mobilyaları (%8) ve son olarak da “diğerleri” kategorisi (%3) gelmektedir. (IBIS Dünyası)

# 12. Şu anda sektörde faaliyet gösteren mobilya perakendecilerinin %80’i, anakara nüfusunun dağılımını da takip eden ülkenin doğu kıyısında yer almaktadır. (IBSA İmalatı)

# 13. Yenilemeler, satışların %65’inin 11-20 yaş arası evlerde yapılmasıyla, endüstrinin yeni banyo ve mutfak mobilyası talebini artırıyor. 2017 yılında yeni evlerde toplam banyo tesisatı sayısı %4 artarken, aynı yıl toplam tesisat sayısı %8 azalmıştır. (IBSA İmalatı)

# 14. Avustralya’da yapılan mobilya ürünlerinin %46’sı döşemeli ahşap mobilyalar içindir. Sektörün %43’ü döşemesiz ahşap mobilyalardan oluşuyor ve ürünlerin geri kalanı toplu taşıma için döşemeli koltuklardan oluşuyor. (IBIS Dünyası)

#onbeş. Avustralya mobilya endüstrisinde yer alan şirketlerin %75’i New South Wales, Victoria veya Queensland’de bulunmaktadır. (IBSA İmalatı)

#on altı. Metal mobilya üretimi, Avustralya endüstrisi için her yıl yaklaşık 6 milyon dolar üreten küçük ama büyüyen bir pazar segmentidir. (IBIS Dünyası)

# 17. 2016 kayıtları için toplam Mesleki Eğitim ve Öğretim faaliyetinin %70’inden fazlası 24 yaşında veya daha küçük kişileri içermektedir. Akredite MSF mobilya yeterliliklerine katılan öğrencilerin %5’inden azı 50 yaşın üzerindeydi (IBSA İmalat).

Avustralya mobilya endüstrisinin eğilimleri ve analizi

Avustralya mobilya endüstrisi küçük olabilir ve büyüklüğü finansal istikrarsızlıktan diğerlerine göre daha fazla etkilenebilir, ancak yine de büyümektedir. Bazı tahminler, büyüyen altyapı, ek çevrimiçi kullanılabilirlik ve satın almak için yerel ürünler arayan büyüyen çekirdek aileler nedeniyle sektör için CAGR’nin 2022’ye kadar %7’ye ulaşabileceğini gösteriyor.

Boyut unsuru göz önüne alındığında, bu endüstrinin ana segmentlerini yalnızca bir avuç şirketin kontrol ettiğini belirtmek önemlidir. Şu anda Avustralya mobilya e-ticaret platformlarına yaklaşık 5 perakendeci hakimken, ev, ofis ve kurumsal pazar segmentlerinde piyasaya çıkan ürünlerin büyük çoğunluğundan dört üretici sorumludur.

Önümüzdeki yıllarda ekonomik koşullar bir şekilde istikrarlı kalırsa, Avustralya mobilya endüstrisinin yavaş ve istikrarlı bir kararlılıkla büyümeye devam etmesi bekleniyor. Ancak, finansal piyasalarda başka bir küresel aksama olsaydı, bu sektörde faaliyet gösteren şirketleri beklemekte sıkıntı olabilirdi.