17 Belçika elmas endüstrisinin istatistikleri, eğilimleri ve analizi

Belçika elmas endüstrisi esas olarak Antwerp’in Square Mile adı verilen bir bölümünde yer almaktadır. Dünyada her yıl çıkarılan ham elmasların yaklaşık %84’ü bir noktada bu bölgeden geçecektir. Bu, endüstriyi dünyanın en büyük elmas bölgelerinden biri yapıyor ve her yıl 54 milyar dolardan fazla ekonomik ciro üretiyor.

Şu anda Square Mile’da faaliyet gösteren ve 1.500’den fazla işletmeye hizmet veren 380’den fazla mağaza bulunmaktadır. 3.500 tüccar, komisyoncu ve kesici de Belçika elmas endüstrisini desteklemek için Antwerp’te bulunuyor.

Bu mahalle kültürlerin kaynaştığı bir pota olmasına rağmen, Antwerp’te yaşayan Yahudi nüfusunun %80’inden fazlası şu veya bu şekilde elmas ticaretinde çalışıyor. Yidiş elmas değişiminin ana dilidir ve cumartesi günleri dini ihtiyaçları karşılamak için değişim yapılmaz.

Belçika elmas endüstrisinden önemli istatistikler

# 1. Belçika elmas sektörü, zorlu bir 2015 sezonunun ardından 2016 yılında %5’lik bir büyüme görebildi. Belçika üzerinden toplam 48 milyar dolarlık elmas ithal ve ihraç edildi. (Anvers Dünya Elmas Merkezi [AWDC])

# 2. 2015’te pırlanta mücevher perakende segmenti sabit kurlarla %3 büyüdü. Ancak, para biriminin değer kaybetmesi ile sektörün ürettiği küresel gelirin toplam değeri %2 düştü. (Bain ve şirket)

# 3. Belçika elmas endüstrisi için ABD doları geliri %2 düştü ve ham elmas satışları neredeyse %25 düştü. Bu düşüşün bir nedeni, kesme ve cilalama sektörlerindeki alt pazarlardan 5 milyar dolarlık envanterin serbest bırakılmasıydı. (Bain ve şirket)

# 4. 2016 yılında Antwerp’te işlem gören toplam 202 milyon karat işlenmemiş ve cilalı elmas vardı. (AWDC)

# 5. 2015 yılına kıyasla cilalı pırlanta ithalatı ve ihracatı azaldı. Belçika endüstrisi, 23,2 milyar dolar değerinde toplam 11.4 milyon karat cilalı elmas ihraç etti. (AWDC)

# 6. 6 milyon karat parlatılmış elmas Antwerp’e ithal edildi, bu da hacimde %7’lik bir düşüşün yanı sıra değerde %10’luk bir düşüşü yansıtıyor. (AWDC)

# 7. Antwerp’teki Belçika elmas endüstrisinden ithal edilen veya ihraç edilen 24,8 milyar dolar değerinde 190 milyon karattan fazla ham elmas vardı. (AWDC)

# 8. Antwerp’ten ihraç edilen cilalı elmasların %39’u Amerika Birleşik Devletleri tarafından satın alındı. Hong Kong, toplamın %27’si ile ikinci en büyük ihracat destinasyonu oldu. Onları İsviçre (%7) ve İngiltere (%4) izledi. (Ekonomi ve Sanayi Bakanlığı)

# 9. Dünyada her yıl madenlerde yaklaşık 128 milyon karat elmas üretiliyor. Bu, Belçika elmas endüstrisinin her yıl üretilen elmasların yaklaşık üçte birini işlediği anlamına geliyor. (İstatist)

# 10. Günümüz piyasasında pırlantanın karat başına fiyatı 3.000 USD’yi aşmaktadır. Bugün dünyadaki cilalı elmas talebinin %48’i Amerika Birleşik Devletleri’nden geliyor. (İstatist)

# 11. Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl 110 milyon karattan fazla sentetik elmas üretiliyor ve 4,3 milyar karattan fazla sentetik elmas da sektörü etkiliyor. (İstatist)

# 12. Belçika pırlanta endüstrisinde karat başına ortalama fiyat ithalat için 1.970 dolar ve ihracat için 2.276 dolar. Bu, her segmentte 11 milyar dolardan fazla bir değere sahip toplam 5 milyon karattan fazladır. (Edahn Golan)

# 13. Antwerp’te ham elmas için ortalama karat fiyatı ithalat pazarı için 113 dolar ve ihracat pazarı için 99 dolar. (Edahn Golan)

# 14. 2017 yılında, dünya ihracat pazarında cilalı elmasların ana hedefi, satın alınan toplam karatların %27,3’ünden sorumlu olan Hindistan oldu. (Edahn Golan)

#onbeş. Karat başına en pahalı elmaslar, sırasıyla karat başına 518 dolar ve 423 dolar ortalama fiyatla Namibya ve Sierra Leone’deki elmas üretim tesislerinden geliyor. Demokratik Kongo Cumhuriyeti, karat başına fiyatı sadece 8,30 dolar olan elmaslar için en ucuz yer. (Elmas Üreticileri Derneği)

#on altı. Rusya Federasyonu, 2007’den 2017’ye kadar toplam elmas üretimi açısından 38,3 milyon karattan fazla üretilen dünya lideridir. Botsvana, 33,6 milyon karat üretilen ikinci oldu. (Elmas Üreticileri Derneği)

17. Rusya Federasyonu, 2017 yılında elmas faaliyetlerinden 4,112 milyar dolar gelir elde ederek toplam elmas üretiminde de dünya lideridir. Botsvana 3,32 milyar dolar, Kanada ise 2,06 milyar dolar üretti. (Elmas Üreticileri Derneği)

Belçika elmas endüstrisinin eğilimleri ve analizi

Antwerp elmasları dünyadaki en iyi üne sahip değil. The Diamond Pro’dan Michael Fried, “Anvers elmas borsası elmas satın almak için berbat bir yer” diyor ve ekliyor: “Dolandırılmamak için itibarsız ve etik olmayan ticari uygulamalarla dolu bir mayın tarlasında gezinmeniz gerekir.”

Belçika elmas endüstrisinden ihraç edilen cilalı karat sayısındaki ciddi düşüşün arkasındaki güç, sahtekârlıkla ilgili bu ün olabilir. 2011’de 8,4 milyon karat ihraç edildi, ancak 2017’de sadece 5 milyon karat ihraç edildi. Sektör, art arda 6 yıldır düşüşler gördü.

Hassas kesim, Belçika elmas endüstrisinin ticari markasıdır. Küresel elmaslar için devreye giren otomatik lazer kesim ile Antwerp’te herhangi bir yılda elmasların sadece %1’i kesilebiliyordu. Alışveriş merkezi ihtiyacı eskisi kadar önemli değil.

Antwerp’i ön plana çıkaracak yeni teknolojiler geliştirilmediği sürece ihracattaki düşüş eğiliminin devam etmesi bekleniyor. Artan fiyatlar endüstri gelirlerini sabit tutabilse de, önümüzdeki 5 yıl aynı eğilimi tekrar etmelidir.