17 Çöp Bertaraf Sanayi İstatistikleri ve Trendleri

Çöp imha endüstrisi, bir mülkten istenmeyen öğeleri çıkarmaya odaklanır. Endüstrideki fiyat, bertaraf edilen malzeme türlerine ve uygun bertaraf için nakliye maliyetine bağlıdır. Çöp toplama uzmanları, yerel çöplükler, geri dönüşüm merkezleri, tasarruf mağazaları ve benzer topluluk işletmeleriyle çalışır.

Bu sektördeki mücadele, birçok işletmenin tek bir mal sahibi olarak faaliyet göstermesidir. Sadece bir çocuk (neredeyse her zaman bir erkek) ve kamyonu. Randevu almak için ararsanız, genellikle eşiniz veya eşinizle iletişime geçeceksiniz. Bunun gibi mal sahipleri, her iş için istediklerini ücretlendirebilir, bu da endüstrinin sağladığı genel kaliteyi ve tutarlılığı azaltır.

Tüketiciler bu kurulumla birçok riskle karşı karşıya. Kiraladığınız kamyon, almak için kiraladığınız eşyaları yasa dışı bir şekilde boşaltırsa ne olur?

Birkaç şirket, temiz kamyonlar, lisanslı ve gümrüklü ekipler ve çöp temizlemeyi kolay bir deneyim haline getirmek için uygun fiyatlar sağlamaya odaklanan yeni bir endüstri oluşturmak için adım attı.

Büyüleyici Çöp Bertaraf Sanayi İstatistikleri

# 1. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki atık endüstrisi yıllık 75 milyar dolar değerinde. Sektörün çöp imha segmenti yıllık 10 milyar dolar değerinde. (Şebeke israfı)

# 2. Şu anda atık sektöründe faaliyet gösteren 20.000’den fazla şirket var. Cumhuriyet Hizmetleri ve Atık Yönetimi de dahil olmak üzere ilk 8 şirket, endüstrinin her yıl ürettiği toplam gelirin yaklaşık yarısını oluşturuyor. (Şebeke israfı)

# 3. Atık endüstrisinin topladığı gelirin %55’i çöp toplamaya gidiyor. Gelirin %20’si atıkların arıtılması ve bertarafına gider, geri kalanı ise iyileştirme ile üretilir. (Şebeke israfı)

# 4. 2013’ten bu yana çöp imha endüstrisi, yıllık ortalama %1,8’lik bir büyüme oranı yaşadı. ABD’de şu anda bu sektörde yaklaşık 11.000 şirket faaliyet göstermekte ve 200.000’den fazla kişiye doğrudan istihdam olanağı sağlamaktadır. (IBIS Dünyası)

# 5. Şu anda Amerika Birleşik Devletleri’nde faaliyet gösteren ve çeşitli tehlike seviyeleri altında sıvıları, katıları, gazları ve çamuru kabul eden yaklaşık 1.9000 belediye atık depolama sahası bulunmaktadır. (İstatist)

# 6. Atık sektöründe çalışan tüm çalışanların Mart 2018 itibariyle ortalama saatlik kazançları saatte 26,14 dolardı. Sektörde çalışanlar haftada ortalama 41,8 saat çalışmaktadır. (İşgücü İstatistikleri Bürosu)

# 7. Kamu şirketleri, her yıl atık yönetimi sektöründe elde edilen gelirin %57’sini oluşturmaktadır. Belediye sözleşmeleri, endüstrinin gelirinin %20’sini temsil ediyor. (Ticari atık gazetesi)

# 8. Özel şirketler, son 20 yılda endüstri gelirlerindeki paylarını genişletti. 1996 yılında sektör gelirinin %16’sına katkıda bulundular. 2016 yılında sektör gelirinin %23’üne katkıda bulundular. (Ticari atık gazetesi)

# 9. Katı atık bertarafını yönetmek için kiralanan özel şirketlerin yalnızca %0,2’si halka açık şirketlerdir. Bu şirketler bugün Amerika Birleşik Devletleri’ndeki hurda metal tesislerinin %12’sine sahiptir. (Ticari atık gazetesi)

# 10. Atık yönetimi ve çöp imha sektörlerindeki özel şirketler, endüstrinin toplam işletme kapasitesinin yaklaşık %40’ını oluşturmaktadır. Buna rağmen, sektörün yarattığı 4 doğrudan istihdam fırsatından 3’ünden de sorumludurlar. (Ticari atık gazetesi)

# 11. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki atık yönetimi ve çöp imha sektörleri tarafından üretilen toplam bordro yıllık 10 milyar doları aşıyor. (İşgücü İstatistikleri Bürosu)

# 12. Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl 250 milyon tondan fazla çöp üretiliyor. Bu çöpün 85 milyon tondan fazlası geri dönüştürülebilir veya kompostlanabilir malzemelerdir. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki geri dönüşüm oranı şu anda %34’ün biraz üzerinde. (Birleşik Devletler Jeoloji Araştırmaları)

# 13. Amerika’daki ortalama bir insan her gün neredeyse 4,5 pound atık üretiyor. Bu atığın yaklaşık üçte biri geri dönüştürülebilir veya kompostlanabilir. (Birleşik Devletler Jeoloji Araştırmaları)

# 14. Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl üretilen atığın %34’ü kağıt ve karton ürünlerden gelmektedir. Bunu bahçe atıkları (%13), yemek artıkları (%12) ve plastikler (%12) izlemektedir. (Birleşik Devletler Jeoloji Araştırmaları)

#onbeş. 1960 yılından bu yana Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl üretilen çöp miktarı 88 milyon tondan 250 milyon tona çıkmıştır. Aynı zamanda, kişi başına her gün üretilen kişi başına düşen çöp miktarı 2,68 liradan 4,43 liraya yükseldi. (Birleşik Devletler Jeoloji Araştırmaları)

#on altı. Geri dönüşüm programlarına katılan hanelerin sayısı 2013’te %40 iken 2015’te %46’ya yükseldi. (DEPA)

# 17. 2013-2015 yılları arasında yıkım ve inşaat atıkları miktarları %13 arttı. Aynı zamanda yakma faaliyetlerinden kaynaklanan atıklar %30 azaldı. (DEPA)

Çöp Bertaraf Sektörü Trendleri ve Analizi

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki birçok şehir, sıfır atık kavramını benimsemeye başlıyor. Birçok topluluk, daha erken değilse de 2030 yılına kadar kendilerine sıfır atık hedefleri belirledi. Bu, daha fazla geri dönüşüm programı uygulandıkça ve atık ürünlerden enerji kaynakları geliştirildiğinden, atık endüstrisinin çöpün daha fazla imha edilmesine ve yeniden kullanılmasına geçişini görecektir.

2022 yılına kadar atık sektörünün ilk kez 80 milyar doları geçmesi bekleniyor.

Atık endüstrisinin çöp imha bölümü kesinlikle küçük bir boşluğu dolduruyor. Bir çöp imha şirketinin müşterilerinin çoğu, mevcut mal sahipleri olma eğilimindedir, bu da endüstrinin biraz mevsimlik olduğu anlamına gelir. Satışlar da bu sektörde döngüsel olma eğilimindedir ve sürekli olarak sunulan hizmetleri bizzat pazarlama ihtiyacı vardır.

Her zaman çöp olacak. Bu, her zaman bu çöpü kaldırmanın gerekli olacağı anlamına gelir. Endüstri, birçok toplumda temel bir ihtiyacı karşılamaktadır. Bu niş içinde büyüme için her zaman çok fazla yer olmayabilir, ancak tutarlılık vardır ve bu da aynı derecede önemli olabilir.