17 Damperli Kamyon Sektörünün İstatistikleri ve Eğilimleri

Avrupa’da bu kamyonlara “damperli kamyon” denilebilir. Damperli kamyon endüstrisi istatistikleri, damperli kamyon endüstrisi içinde rapor edilir.

Damperli kamyonlar birkaç farklı boyutta üretilmektedir. Standart damperli kamyon, arkadan menteşeli bir açık kutu ile yapılmıştır. Bu kamyonlar, yatağın önünü kaldırmak için hidrolik bir tokmak kullanır ve yatakta bulunan malzemelerin kamyonun arkasındaki zemine yerleştirilmesine izin verir.

Damperli kamyon endüstrisinin önemli istatistikleri

1. Damperli kamyon hizmetleri, Amerika Birleşik Devletleri’nde 17 milyar dolar değerinde bir endüstridir. 2012-2017 yılları arasında sektör yıllık %1,8 büyüme oranına ulaştı. (IBIS Dünyası)

# 2. ABD’de şu anda damperli kamyon hizmetleri sağlayan yaklaşık 15.000 şirket faaliyet göstermektedir. Mevcut hizmet seviyelerinde yaklaşık 100.000 doğrudan istihdam olanağı sağlarlar. (IBIS Dünyası)

# 3. Uzun yıllar boyunca, Caterpillar dünyanın en büyük damperli kamyonunu yaptı. 25 fit boyunda ve yaklaşık 50 fit uzunluğunda olan Model 797B idi. Bu damperli kamyonun MSRP’si 5 milyon dolar. (Harikalar Şehri)

# 4. Popüler bir ağır hizmet tipi damperli kamyon olan BelAZ 75710, 13 fit uzunluğundadır. Bu damperli kamyondaki her lastik 42.000 dolara satılıyor. (Harikalar Şehri)

# 5. Şu anda, Amerika Birleşik Devletleri’nde aktif olarak damperli kamyon bileşenleri üreten 107 üretici var. Sanayinin imalat bölümünün toplam değeri bir milyar dolardır. (Araştırma ve Piyasalar)

# 6. Ortalama bir damperli kamyon üreticisi, 12 aylık bir süre içinde 500 birim veya daha az üretecektir. Sadece 6 üretici bir yıl içinde 1.000’den fazla damperli kamyon üretebilir. (Araştırma ve Piyasalar)

# 7. Standart bir damperli kamyonun gerçek maliyeti, istenen kamyonun özelliklerine ve boyutuna bağlı olarak değişir. Çoğu standart damperli kamyon 150.000 $ veya daha düşük bir fiyata satın alınabilir. (Genel Kaplan)

# 8. Kullanılmış damperli kamyonlar çok daha uygun fiyatlıdır ve bazı yenilenmiş kamyonlar yaklaşık 15.000 dolara satılmaktadır. Birkaç üstün özelliğe sahip, bakımlı kullanılmış bir damperli kamyon hala yaklaşık 100.000 $’a satılabilir. Ancak, ABD’de kullanılmış bir damperli kamyonun medyan fiyatı yaklaşık 35.000 dolar. (Genel Kaplan)

# 9. Bir damperli kamyonun bakım maliyetleri oldukça yüksektir. Standart bir damperli kamyon için 7 yıllık bir kullanım ömrü boyunca, tahmini işletme maliyeti 700.000 doların üzerindedir. Çoğu model için standart damperli kamyon lastikleri bile en az 1.000 ABD Doları tutarındadır. (Genel Kaplan)

# 10. Çoğu damperli kamyon, en küçük modeller için bile çok fazla yakıt kullanır. En iyi ihtimalle, bir damperli kamyon galon başına yaklaşık 6 mil alacaktır. (Genel Kaplan)

# 11. Amerika Birleşik Devletleri, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki orta ve ağır hizmet kamyonlarının üretiminin %63’ünü karşılamaktadır. (Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı)

# 12. Damperli kamyonları da içeren 8. Sınıf kamyon satışları 2015’ten 2016’ya %23 azaldı. 2016’da 200.000’in biraz altında kamyon satıldı, bu da 2012 rakamlarına (Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı) eşdeğer.

# 13. Freightliner, 2016’da satılan 75.000’den fazla kamyonla Kuzey Amerika’daki en ağır kamyonları satıyor. (Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı)

# 14. Çoğu ağır kamyon, üretim sürecinin bir parçası olarak kendi dizel motorlarını tedarik eder. Freightliner, dizel motorlarının %58’ini Cummins’ten ve %41’ini Detroit Diesel’den alarak kuralın dikkate değer bir istisnasıdır. (Ward Otomotiv Grubu)

#onbeş. Cummins, Kuzey Amerika’daki ağır kamyon endüstrisine dizel motorların %40’ından fazlasını sağlıyor. Mercedes-Benz, pazarın %15’inden fazlası ile ikinci en popüler tedarikçidir. (Ward Otomotiv Grubu)

#on altı. %4’lük bir yokuş yukarı eğimde, ortalama ağır hizmet kamyonu galon başına yalnızca 2,9 mil yol alır; bu, düz araziden %60 daha kötü bir orandır. Eşit bir derece düşürmede, bu kamyonlar düz araziden %221 daha iyi olan galon başına 23 milin üzerine çıkıyor. (Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı)

# 17. Bir damperli kamyonla yakıt tüketimi için ideal ağırlık, dizel motor kullanırken 37.000 GVW’dir. (Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı)

Damperli Kamyon Sektörü Trendleri ve Analizi

Damperli kamyonlar inşaat ve madencilik sektörlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Birincil kullanımı, bazı işletmeler için daha büyük kamyonların kullanılabilirliğini sınırlayan arazi amaçlıdır. Bu nedenle, bu endüstrilerde her yıl ihtiyaç duyulan yeni damperli kamyon sayısı biraz sınırlıdır.

Bir damperli kamyonun bakım maliyetleri oldukça yüksek olduğundan, yalnızca bu varlığa özel ihtiyacı olan şirketler aktif olarak bir satın alma arayacaktır. Bu, diğer endüstrilere kıyasla bu endüstri için tüketici büyüme fırsatlarını önemli ölçüde sınırlar.

Bu, damperli kamyon endüstrisinin büyümesinin büyük ölçüde altyapı projelerine bağlı olduğu anlamına geliyor. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki 2028 yılına kadar altyapı projelerine 1 trilyon dolara kadar harcama yapma teklifleri, bu sektörde güçlü bir büyüme potansiyeli yaratıyor. Ancak, bu finansmana izin veren bir bütçe onaylanana kadar, sektör genel olarak her yıl %1 ile %2 arasında yıllık bir oranda büyümeye devam edecektir.