17 Dental İmplant Endüstrisinin İstatistikleri ve Trendleri

# 1. Amerika Birleşik Devletleri’nde 35 milyondan fazla insan, her ikisi de değilse de en az bir çenede tüm dişlerini kaybediyor. (Amerikan İmplant Diş Hekimliği Akademisi)

# 2. ABD’de başka bir 15 milyon insan eksik dişleri için köprü değişimi veya kuron yaptırıyor. (Amerikan İmplant Diş Hekimliği Akademisi)

# 3. ABD’de şu ana kadar yaklaşık 3 milyon kişiye implant uygulandı. Amerika Birleşik Devletleri’nde yılda yaklaşık 500.000 kişi implant almaktadır. (Amerikan İmplant Diş Hekimliği Akademisi)

# 4. Birleştirildiğinde, ABD ve AB dental implant pazarlarının 2018’de 4 milyar dolardan fazla değer kazanması bekleniyor (American Academy of Implant Dentistry).

# 5. 2015 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ndeki dental implant pazarının toplam değeri 1,4 milyar dolardı. Karşılaştırıldığında, Asya-Pasifik bölgesindeki endüstrinin toplam değeri yaklaşık 700 milyon dolardı. (İstatist)

# 6. Avrupa, her yıl 1,7 milyar dolardan fazla üretilen diş implantı gelirinde başı çekiyor. Afrika ve Orta Doğu, bir coğrafi bölgenin en düşük gelirine sahiptir ve yıllık yalnızca 300 milyon dolar gelir elde etmektedir. (İstatist)

# 7. %74 yaşına gelindiğinde, 4 yetişkinden 1’i tüm kalıcı dişlerini kaybetmiş olacaktır. (diş ekonomisi)

# 8. 35-44 yaş arası yetişkinlerin %69’u zaten en az bir kalıcı diş kaybetmiştir. Başarısız bir kök kanalı, diş eti hastalığı, diş çürümesi veya bir kaza nedeniyle olabilir. (Amerikan Ağız ve Çene Cerrahları Derneği)

# 9. Bir diş implantı için başarı oranları 2005’ten beri %95 veya daha fazladır, bu da kök kanalları ve diğer geleneksel diş hizmetleri için olan başarı oranından bile daha yüksektir. (diş ekonomisi)

# 10. Diş implantları, doğal dişlerinizden alacağınız gücün aynısını sağlarken, zamanın yaklaşık %98’inde başarılı bir şekilde yerleştirilir. Hareketli bir protez ise doğal dişlerin gücünün ancak %50’sini sağlayabilir. (Dr. Denise DiBona)

# 11. Dişleri olmayan kişilerin yaşamları boyunca 10 yıla kadar bir azalma yaşama riski daha fazladır. (Mayo Kliniği)

# 12. Bir implant doğru yerleştirildiğinde 20 yıl dayanabilir ve birçoğu daha da uzun süre dayanır. Geleneksel bir protez setinin ömrü 7 yıl kadar kısa olabilir. (Diş Kliniği M)

# 13. Dişler protez veya köprü takmak için kullanıldığında, önümüzdeki 5-7 yıl içinde bu dişlerde %30’luk bir başarısızlık oranı vardır. (Diş Kliniği M)

# 14. Dünya çapında yaklaşık 65 milyon insanın değişen şiddette diş eti hastalığına sahip olduğuna inanılıyor. Diş eti hastalıklarıyla ilgili sorunların yaklaşık %50’si doğrudan sigarayla ilgilidir. (Diş Kliniği M)

#onbeş. Bugün dünyadaki insanların neredeyse %20’si maddi güçleri olmadığı için diş tedavilerini almayı geciktiriyor. (Diş Kliniği M)

#on altı. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki dişhekimlerinin yalnızca %10’u şu anda bir diş implantı prosedürünü gerçekleştirmeye yetkilidir. 2006’dan beri ABD’de yaklaşık 5.5 milyon implant gerçekleştirildi (Tarihi Üçgen Diş Bakımı)

# 17. 2022’ye kadar, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yaklaşık 45 milyon yaşlı insanın en az bir diş implantına ihtiyaç duyması muhtemeldir. (Şeffaflık üzerine pazar araştırması)

Dental İmplant Sektörü Trendleri ve Analizi

Diş kaybetmek, dünyanın her yerindeki insanların karşılaştığı çok yaygın bir sorundur. Neyse ki diş implantı endüstrisi nedeniyle, 7. yüzyılda bazı kültürlerin yaptığı gibi diş etlerimize kabuk yerleştirmek için bir çekiç kullanmak zorunda değiliz.

Tüketicilere sunulan proaktif diş koruma seçeneklerine rağmen, zaman içinde ele alınması gereken daha eski kök kanallarına, dolgulara ve boşluklara sahip büyük popülasyonlar var. Şu anda implantlar, eksik bir dişin yerine konması için en popüler yöntem haline gelebilir.

Dental implantlar için kullanılan tasarımlar, teknikler ve materyaller üzerine yapılan araştırmalar son yıllarda genişlemiştir. Gelir seviyeleri arttıkça ve prosedürler için daha fazla sigorta kapsamı elde edildikçe, bu prosedürün popülaritesi artmaya devam edecektir.

Bu, endüstri gelirinin 2023’te sona erecek olan önümüzdeki 5 yıl boyunca artmaya devam edeceği anlamına geliyor.