17 Edinme stratejisinin avantajları ve dezavantajları

Bir satın alma stratejisi, liderlerin riski yönetmek ve bir program içindeki hedeflere ulaşmak için izleyecekleri bir yaklaşımı tanımlayan kapsamlı bir plandır. Strateji, bir programın ömrü boyunca nasıl çalıştığına rehberlik etmek için tasarlanmıştır. Program önemli bir dönüm noktasına ulaştığında veya gözden geçirilmesini gerektirdiğinde her seferinde güncellenmelidir.

Bir satın alma stratejisinde 6 ana unsur vardır. İş stratejilerini, işe alma stratejilerini, önemli sözleşmelerin belirlenmesini, teşviklerin kullanımını, veri yönetimini ve uzun vadeli sürdürülebilirliği içerir.

Strateji, bu 6 alanda başarı için gereksinimleri tanımlamalıdır. İşbirliği fırsatları, ekip doğrulama ve fayda analizi gibi bu gereksinimler kapsamında çeşitli unsurlar da ele alınmalıdır.

Kendi satın alma stratejinizi düşünürken göz önünde bulundurmanız gereken bazı artıları ve eksileri burada bulabilirsiniz.

Bir satın alma stratejisinin avantajlarının listesi

1. Kritik hizmet boşluklarının doldurulmasına yardımcı olabilirsiniz.

Piyasa, şirketlerin uyanık olmasını gerektiren sürekli gelişen bir varlıktır. Değişen koşullar, bir işletmenin hedef demografisine sağlayabileceği hizmetlerde boşluklar yaratır. Bu şirketler, bir satın alma stratejisi uygulayarak müşterilerine hizmet kesintisi olmadan en iyi teklifleri sunmaya devam edebilir.

2. Gerekli varlıkları elde etmek için verimli bir yöntem sağlar.

Birçok endüstri, ihtiyaç duyulan yetenek eksikliği nedeniyle hizmet boşlukları yaşıyor. Bir satın alma stratejisi, şirketlerin bu yeteneklere sahip kişileri belirlemesine ve ardından hizmetlerini almak için çalışmasına yardımcı olabilir. Fikri mülkiyet, bir satın alma stratejisinin uygulanmasından yararlanan bir diğer kritik varlıktır. Fikri mülkiyet, endüstri hakimiyetine geçmenin bir yolu olarak aktif olarak satın alınır, satılır ve ticareti yapılır.

3. Kaldıraç yaratma olanağı sağlar.

Bir satın alma stratejisi aracılığıyla kaldıraç oluşturmanın iki yolu vardır: maliyetleri azaltmak ve geliri dengelemek. Birleşmeler, bir kuruluşun birden çok örtüşen işlemi veya kaynağı belirli bir varlıkta konsolide etmesine izin verdiği için satın alma stratejisinin ortak bir bileşenidir. Karşılığında, bunlar organizasyonun pazarlık veya satın alma gücünü artırabilir.

Gelir dengesi, daha fazla ürünün satılmasına veya fiyatların artmasına izin veren yeni pazarlar edinildiğinde oluşur. Şirketler satın alma stratejisinin bir parçası olarak yeni bölgeler açabilir, rekabeti azaltabilir veya yeni satış fırsatları aracılığıyla müşteri tabanlarını genişletebilir.

4. Gelişen bir iş modeli sağlar.

Bugün birçok şirket, faturalandırılabilir saatlere dayalı bir iş modeli kullanıyor. Bazı şirketler sabit ücretler ve performans teşvikleri kullanır. Bulut tabanlı hizmetler geliştikçe, abonelik modelleri de popülerlik kazandı. Şirketler, mevcut bir satın alma stratejisi ile mevcut iş modellerinden, onları bekleyen daha kazançlı gelirlere sahip olabilecek yeni bir iş modeline geçebilirler. Yeni bir model edinmek, dahili olarak geliştirmekten çok daha ucuzdur.

5. Zamandan tasarruf edin.

Bir satın alma stratejisi, bu kaynaklar doğrudan satın alındığından, iç kaynakların çok hızlı bir şekilde geliştirilmesine yardımcı olur. Acıkıp hamburger istemek gibi. Yerel bir restorana giderseniz, birkaç dakika içinde hazır bir tane yiyebilir ve yemek için çalışmayabilirsiniz. Evde, tüm işi sizin yapmanız, malzemeler için benzer bir maliyet ödemeniz ve zamanla payınız için değer yaratmanız gerekecek. Burgeri başkasından sipariş etmek daha kolay.

6. Eğitim maliyetlerini azaltın.

Bir satın alma stratejisi, edindiğiniz kaynaklara katkıda bulunduğunuz için dahili eğitim maliyetlerini azaltabilir. Bu kaynaklar zaten tamamen geliştirilmiştir. Ardından, bu kaynakları, herkesin dahili beceri setini çeşitlendirmek için kuruluş içindeki diğerlerini eğitmek için kullanabilirsiniz. Aynı zamanda, deneyimli bireylerin, şirketlerin veya markaların zaten geliştirmiş olduğu müşterileri, bağlantıları veya potansiyel müşterileri çekersiniz.

7. Paydaş beklentilerini karşılar.

Bir satın alma stratejisi, bazı paydaşların sahip olabileceği büyüme beklentilerini karşılamayı kolaylaştırır. Tüm paydaşlar belirli bir satın alma stratejisi üzerinde ısrar etmeyecek veya birini gözden geçirmeyi istemeyecek, ancak yatırım getirileri gerçekleştiğinde hepsi daha mutlu olma eğilimindedir. Belirli ölçütleri karşılamak veya belirli sonuçlara ulaşmak için dahili bir baskı olduğunda, bir satın alma stratejisi kullanmak iyi şeyleri gerçekleştirmenin kolay bir yoludur.

8. Giriş için düşük engeller oluşturun.

Bir satın alma stratejisinin en büyük avantajlarından biri, yeni pazarlara girişin önündeki engelleri kaldırma yeteneğidir. Bir satın alma gerçekleştiğinde, edinilen kaynaklar hemen kullanılabilir hale gelir. Bu, yeni ürün veya hizmetlerin satın alınmadan teklif edilmesinin maliyetlerinden kaçınırken, yeni pazarda meydana gelen olumsuz reaksiyon risklerini azaltır.

Bir Edinme Stratejisinin Dezavantajları Listesi

1. Farklı kültürlerin çatışmasını yaratın.

Bir satın alma stratejisi uygularken, her zaman dahil olan bir kültür çatışması olacaktır. Anlaşmanın sözleşmeler yoluyla mı yoksa bir birleşme ve satın alma süreci yoluyla mı gerçekleştiği önemli değil. Aşırı kültürel farklılıklar olduğunda, çeşitli departmanlarda sorunlar yaratılmaktadır. Bu süreçte satın alma stratejisi beklentileriniz konusunda net olsanız bile, mevcut olaylardan memnun olmadıkları için sizi raydan çıkarmaya çalışan haydut unsurlar olabilir.

2. Pazardaki farklılaşmayı azaltır.

Tüketiciler, bir pazarda yüksek düzeyde rekabet olduğunda fayda sağlar. Piyasada çok az rekabet olduğunda şirketler fayda sağlar. Bir satın alma stratejisi süreci, şirketlere fayda sağlar çünkü yeni potansiyel kâr hatları açar. Bu herkes için bir dezavantaj çünkü fiyatlar yükselme eğiliminde, ürün veya hizmetlerin kalitesi düşebilir ve hatta bir marka seyreltilebilir.

3. Dikkat dağıtıcı olabilir.

Bir satın alma stratejisini uygularken, bu eylemin sorumlulukları C-Suite içinde veya organizasyonun en üst seviyelerinde ortaya çıkma eğilimindedir. Bu, yaşlıların kendi işleriyle birlikte satın alma sorumluluklarını üstlenme eğiliminde oldukları anlamına gelir. C-Suite, tedarik stratejisine çok fazla dahil olursa, dahili ekiplerini ihmal edebilir ve bu da üretim seviyelerinin düşmesine neden olabilir. Ağır koşullarda, iç ihtiyaçların göz ardı edilmesi, bir satın alma stratejisinin nihayetinde başarısız olmasına bile neden olabilir.

4. Piyasada kafa karışıklığı yaratabilir.

T-Mobile ve Sprint bir süredir birleşme arayışındaydı. 2018 yılında nihayet birleşmenin ilk adımlarını gerçeğe dönüştürecek bir anlaşmayı duyurdular. İki CEO, anlaşmayı ve şirketlerin yaklaşmakta olan 5G teknolojileriyle neyi başarmayı umduğunu açıklayan bir video yayınladı. Videonun yorum bölümü, müşterilerden gelen her zaman benzer sorularla doluydu: Hizmetime ne olacak?

Bir satın alma stratejisinde kafa karıştırıcı pazarlar yaygındır. Bu, gelecekte bir belirsizlik olduğu için olur. Bir şirket kendi endüstrisinin dışında bir satın alma stratejisi izlediğinde de kafa karışıklığı meydana gelebilir. General Electric buna iyi bir örnektir. Ev aletleri yaptıkları, NBC’ye, Universal Studios’a ve bir bankaya sahip oldukları bir zaman vardı.

5. Bir markanın gücünü engelleyebilir.

Bir pazarın kafası karıştığında, bir markanın gücü eninde sonunda zarar görecektir. Bunun nedeni, bir şirketin itibarı, görünürlüğü ile çarpıldığında güç oluşturur. Bir satın alma stratejisi bu denklemi çeşitli şekillerde etkiler. Güçlü bir marka, zayıf bir marka edinebilir ve daha sonra, yeni pazarlarda kendini tanıtmanın bir yolu olarak daha zayıf marka değerini kullanmaya çalışabilir. Bölgesel olarak güçlü olan yeni markalar başka bir bölgede bilinmeyebilir. Bu nedenle, yavaş bir geçiş, bir satın alma stratejisi sırasında uygulanacak en iyi çözüm olma eğilimindedir.

6. Mali sonuçları olan sorunlar yaratabilir.

Bir satın alma stratejisinin beklenen faydaları, paydaşların beklediği hız veya büyüklükte olmayabilir. Hiçbir zaman gerçekleşmeyebilir. Bu olduğunda, ilk etapta satın alma stratejisinden sorumlu olanlar da dahil olmak üzere kıdemli personel kaybı meydana gelebilir. Ayrıca, büyük müşterilerin ayrılmaya karar vermesine de yol açabilir.

7. İçsel sonuçlar yaratabilirsiniz.

Bir satın alma stratejisi uygularken, bazı çalışanlar iş güvenliklerinin tehdit edildiğini hissedebilir. Strateji, bir araya getirilmesi zor olan çeşitlendirme alanlarını da içerebilir. Bazı yöneticilerin aşina olmadıkları görevler, hizmetler veya ürünlerden sorumlu tutulmalarını gerektirebilir. Bu meydana geldiğinde, yüksek seviyelerde dahili radyoaktif serpinti meydana gelebilir. Bu süreç, sağlıklı bir organizasyonu çok hızlı bir şekilde sağlıksız bir organizasyona dönüştürebilir.

8. Çok pahalıya mal olabilir.

Bir satın alma stratejisi plana göre gitmediğinde, maliyetler hızlı ve dik bir şekilde yükselebilir. Bu maliyetler tüm ilk tahminleri aşabilir. Satın almada bunu haklı çıkarmak için yeterli değer olmayabilir, ancak süreç de durmak için çok uzakta olabilir.

Bir satın alma stratejisinin artıları ve eksileri, pazarları büyütmenin, geliri artırmanın ve tüketici güvenini artırmanın bir yolu olabileceğini gösteriyor. Yanlış yapılırsa pazar büyümesini azaltabilir, geliri azaltabilir ve tüketicilerin alternatif ürünler aramasına neden olabilir. Bir satın alma stratejisinin başarılı olması için bu kilit noktaların her biri dikkatlice dengelenmelidir.