17 Hint Düğün Endüstrisinin İstatistikleri ve Eğilimleri

Hint düğünlerinin tek bir ana amacı vardır – mümkün olduğu kadar zenginliğe odaklanarak unutulmaz bir deneyim yaratmak. Bu, Hindistan’da, Birleşik Krallık’ta ve dünyanın başka yerlerinde Hint düğünlerini özenli bir endüstri aracılığıyla kutlamak için bir fırsat yaratıyor.

Hint düğünleri görünümleri ve yapıları ile daha modern bir hal almaya başlasa da yine de bolluk bulunabiliyor. Çiftler, ilk başta bir düğünleri olmadığını varsayarsak, balayı için egzotik bir yere yapılacak bir gezi için elbiselere veya mücevherlere daha az harcamayı seçebilirler.

Geleneksel bir Hint düğünü yapmaya karar veren çiftlerin %99’u balayına gidecek. Seyahat 4 ay önceden rezerve edilmiş olup, ortalama süresi 8 gündür ve diğer ülkelerde ikamet eden Hintli nüfusun %90’ı düğün hediyesi almak için kayıt yaptıracaktır.

Ancak, diğer ülkelerden farklı olarak, Hindistan’daki birçok destinasyon düğünü, her kişi için ilk düğündür. Hindistan dışında, hedef düğünü yapan çiftlerin %80’i daha önce en az bir kez evlenmiştir.

Hint düğün endüstrisinden büyüleyici istatistikler

# 1. Hindistan’daki düğün endüstrisi, yalnızca ABD pazarının ardından dünyanın en büyük ikinci endüstrisidir. Hindistan endüstrisinin toplam değeri, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki 70 milyar dolara kıyasla 50 milyar dolar olarak tahmin ediliyor. (Hindu İş Çevrimiçi)

# 2. Birleşik Krallık’ta, ülkede yaşayan tahmini 1,4 milyon Hint asıllı insan var ve bu da 12 milyar sterlin değerinde tamamlayıcı bir endüstri yaratıyor. (İş İçeriği)

Bütçe Büyüklüğüne Göre Hint Düğün Endüstrisi İstatistikleri

# 3. Hindistan’da her yıl 10 milyondan fazla düğün var. Birçok analist için bu, Hindistan’daki küresel düğün endüstrisinin durgunluğa dayanıklı olduğu anlamına geliyor. (İş İçeriği)

# 4. Her yıl 20’den fazla üst düzey gelin tasarımcısı Aashni ve Company’nin düğün şovuna katılıyor. Defile ilk olarak 2015 yılında İngiltere’deki tasarımcıların Hint ve Güneydoğu Asya kıyafetlerini sergilemek üzere başlatıldı ve 200.000 GBP’nin üzerinde satış kazandı. (İş İçeriği)

# 5. Birleşik Krallık’taki tipik bir Hint düğününde gelin, yalnızca elbiselere 18.000 £’a kadar harcama yapabilir. (İş İçeriği)

# 6. Aileler, Hint düğünü kapsamında tüm aile için özenle hazırlanmış bilezikler, küpeler, kolyeler ve diğer takılar için 200.000 GBP’ye kadar harcayabilir. (İş İçeriği)

# 7. Hint düğün endüstrisi için bazı tahminler, sektörün değerinin 100.000 crore’u aşabileceğini ve büyüme oranlarının %30’u aşabileceğini gösteriyor. Hiçbir masraftan kaçınmayan bir düğünün tahmini maliyeti, 5 crore Rs kadar yüksek olabilir. (Hint perakendecisi)

# 8. Hindistan bugün dünyadaki en düşük ortalama evlilik yaşlarından birine sahip. Erkekler için ortalama evlenme yaşı 24,9, kadınlarda ise 20,7’dir. Karşılaştırıldığında, Birleşik Krallık’ta medyan evlilik yaşı erkekler için 28,7 ve kadınlar için 27’dir. (Hindistan için Times)

# 9. Hindistan’daki reşit olmayan gelinler, on yıllık sıkı çalışmanın ardından 2016’da keskin bir düşüş gördü. 18 yaşın altındaki bir kız çocuğunu içeren evliliklerin sayısı %44’ten %30’a düştü, ancak sayı hala diğer ülkelerin çoğundan çok daha yüksek. (Hindistan için Times)

# 10. Hindistan’ın en iyi 15 şehrinde, 5 güne kadar sürebilen bir düğün kutlaması için 300.000 dolara kadar harcanabilir. (Moda Birleşik)

# 11. Hindistan’da ayda 900.000’den fazla düğün gerçekleşir ve bir yılda 10 milyondan fazla evlilik kutlanır. Bu, Hint düğün endüstrisinin karşılaması için günde 30.000 düğün olduğu anlamına geliyor. (Moda Birleşik)

# 12. Hindistan’da bir düğün için ortalama kıyafet bütçesi 375.500 dolar. Etkinlik için benzersiz bir sari giymek 110.000 dolara kadar mal olabilir. Hindistan’daki bir tasarımcının işinin %80’e kadarı gelin haute couture’den geliyor. (Moda Birleşik)

# 13. Amerika Birleşik Devletleri’nde bir Hint düğününün ortalama maliyeti 65.000 dolar. Geleneksel tarzda düzenlenen üst düzey düğünler 200.000 dolardan fazlaya mal olabilir. (Moda Birleşik)

# 14. Hint düğünü için uygun görülen erkek giyimin fiyat aralığı tüm pazarlarda çok daha düşük. Hindistan’da bile, en iyi moda tasarımcılarının erkek giyim seçenekleri 3.500 Rs kadar düşük veya 45 $ civarında olabilir. Üst düzey ürünler bile sadece 15.000 Rs veya 200 $. (Fashion United)

#onbeş. Hindistan’da ortalama bir kişi düğün sırasında toplam servetinin %20’sini düğünle ilgili işlevler, ihtiyaçlar veya eşyalar için harcar. (Ulusal)

#on altı. Hindistan’da damat ve damatlarla buluşan geleneksel çöpçatanlar, başarılı bir birlik sağlandığında düğünü planlamak için 50.000 Rs ve ardından 500.000 Rs’ye kadar ücret talep edebilir. (Ulusal)

# 17. Hindistan düğün planlama pazarının 2022 yılına kadar 1,6 trilyon Rs’ye ulaşması bekleniyor. Birçok düğün planlayıcısı, danışmanlık ücreti olarak düğün bütçesinin %15’ine kadar ücret almaya başladı. (Ulusal)

Hint Düğün Endüstrisi Trendleri ve Analizi

Hindistan bugün dünyanın en büyük nüfus merkezlerinden birine sahip olduğundan, dünyanın en büyük düğün endüstrilerinden birine sahip olmaya devam edecek. Önümüzdeki 10 yıl içinde, ülkede gelirler arttıkça, düğün endüstrisi Amerika Birleşik Devletleri ile arasındaki uçurumu kapatmaya başlayabilir.

ABD’de çok daha az düğün yapılmasına rağmen, düğünün toplam maliyeti çok daha yüksektir. Hindistan’daki hiçbir cömert harcama, standart olarak kabul edilen Amerika’daki harcamalarla eşleşemez. Amerika Birleşik Devletleri’nde, ortalama bir düğün, süslü veya süslü bir şey olmadan kendi başına 30.000 dolara mal oluyor. Bir New York City düğünü için, temel bir şey için ortalama maliyet 76.000 doların üzerindedir.

Hint düğünlerindeki ana eğilim, eski gelenekleri göz ardı etmeden modernize etmektir. Geleneksel detaylara sahip modern elbiseler popüler hale geliyor. Masraf, bir daha asla giyilemeyecek mücevherlerden, herkesin bir hedef düğünü için zevk alabileceği gezilere kaydı.

Dünyada görülen eğilimlerin kısa süre içinde Hindistan’ı etkilemeye başlamasını bekleyin. Sektörün büyümesine gelince, ilerlemeye devam edecek. İnsanlar hala evlenecek ve yardım için bu sektöre yönelecekler.