17 İşitme Cihazı Sektörü İstatistikleri, Trendleri ve Analizi

İşitme cihazı endüstrisinin ilk günleri, tüketiciler için belirli ürünleri temsil eden franchise’ları içeriyordu. Standlarını alışveriş merkezlerinde, ticari mülklerde ve zaman zaman Costco veya Sam’s Club gibi büyük perakendecilerde bulabilirsiniz. Bu erken teknolojilerin maliyeti yüksek olmasına rağmen, insanların çok fazla çaba harcamadan işitmelerini yeniden kazanmalarının bir yoluydu.

Artık sektör, özel sözleşmelerle bağlı olmayan gerçekten bağımsız satıcılar için daha fazla fırsat sağlayacak şekilde gelişti. Sektör gelirinin yaklaşık %26’sı bu lokasyonlardan elde edilmektedir. Çoğu operatör genellikle bağımsız çalıştıklarını düşünürler, ancak tedarikçi iseler veya temsil ettikleri ürünler üzerinde tam karar verme yetkisine sahip değillerse, bu ayrım için uygun değildirler.

İşitme cihazı endüstrisinde bağımsız bir operatör olurken dikkat edilmesi gereken birkaç dezavantaj vardır. Tüketicilere uygulanan fiyatların, Costco, CVS veya başka bir mağaza veya perakende zincirinde tüketicilere sunulandan daha yüksek olması muhtemeldir. Bu sorun, küçük bağımsız mağazaların büyük satıcılar gibi toplu sipariş verememesi nedeniyle oluşur, bu da daha az indirim olduğu anlamına gelir.

İşitme cihazı endüstrisinden önemli istatistikler

1. İşitme cihazı satışları 2017’de Amerika Birleşik Devletleri’nde %3,4 büyüdü, özel ve ticari sektördeki %4’lük büyüme başı çekiyor. Doğrudan Gazi İşleri Bakanlığı’na atfedilen satışlarda da %0.92’lik bir büyüme oranı vardı. (İzleyici İncelemesi)

# 2. 2017’de hastalara 3,77 milyondan fazla işitme cihazı teslim edildi (The Hearing Review).

Şirket Pazar Payına Göre ABD İşitme Cihazı Sektörü

# 3. İşitme cihazı endüstrisinin çoğu, bu teknolojinin ilk günlerinde gelir getiren bayilikler yerine bağımsız dağıtıcılara geçiş yaptı. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki gelirin %52’si bağımsız perakendeciler, küçük zincirler ve bu temsilciler için diğer satın alma grupları aracılığıyla üretilir. Costco, endüstrinin %12’sini, Beltane ve Amplifon ise %7’sini oluşturuyor. (İşitme sağlığı ve teknoloji sorunları)

# 4. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki işitme cihazı satışlarının %78’i özel satıcılar aracılığıyla yapılmaktadır. Gelirin geri kalanı Gazi İşleri Bakanlığı aracılığıyla yapılan satışlardan elde edilir. (İşitme sağlığı ve teknoloji sorunları)

# 5. İşitme cihazı endüstrisindeki ilk altı şirket, dünya pazarının %98’ini oluşturmaktadır. Bu şirketler Widex, Starkey, Sonova, William Demant, Sivantos ve GN ReSound’dur. İlk ikisi özel şirketlerdir, bu nedenle verilere onlardan her zaman kolayca erişilemez. (İşitme sağlığı ve teknoloji sorunları)

# 6. 2013’ten bu yana Amerika Birleşik Devletleri’ndeki işitme cihazı endüstrisi %3,4 büyüyerek toplam 2 milyar dolarlık gelir düzeyine ulaştı. Bu süre zarfında, sektörde faaliyet gösteren şirket sayısı sabit kalırken, iş olanakları neredeyse %2 arttı. (IBIS Dünyası)

# 7. Amerika Birleşik Devletleri’nde şu anda işitme cihazı endüstrisi için faaliyet gösteren 4.368 işletme, 2013’ten bu yana yıllık ortalama %3.4’lük bir büyüme oranı yaşadı. (IBIS World)

# 8. İşitme cihazı satışları, 2014 yılında taşınan toplam ünite sayısı bakımından 3 milyon ünite bariyerini ilk kez aştı. 2018 için tahmin tahminleri, 4 milyon ünite bariyerinin de ilk kez geçilebileceğini gösteriyor. . (İzleyici İncelemesi)

# 9. Sektör ilk olarak 1983’te müşterilere 1 milyon adet sattı. Sektörün 2 milyon adete ulaşması 20 yıl aldı ve ardından 3 milyon adete ulaşması bir on yıl daha aldı. (İzleyici İncelemesi)

# 10. Kanal içi alıcı işitme cihazları, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki endüstri pazarının %72’sinden fazlasını temsil etmektedir. Kulak arkası işitme cihazları gelirlerin %12,6’sını temsil ediyor. (İzleyici İncelemesi)

Odyologlar tarafından en çok reçete edilen markalara göre işitme cihazı endüstrisi

# 11. Amerika Birleşik Devletleri’nde satılan işitme cihazlarının neredeyse %85’i BTE tarzıdır; bu, bu ürünü kullanan 6 tüketiciden 5’inin bu belirli modeli satın aldığı anlamına gelir. (İzleyici İncelemesi)

# 12. Kablosuz kulaklıklar artık Amerika Birleşik Devletleri’nde satılan ürünlerin %91’inden fazlasını oluşturuyor. RIC’lerin %99’u artık kablosuz, ITC’lerin ve ITE’lerin %86’sı bu teknolojiyi içeriyor. Geleneksel CIC’lerin ve BTE’lerin yaklaşık %65’i kablosuz teknoloji olarak sınıflandırılır. (İzleyici İncelemesi)

# 13. Tüketicilerin %84’ü tek bir ürün yerine bir çift işitme cihazı satın alıyor. Müşterilerin %50’den fazlası, bir endüstri tedarikçisinden üst düzey bir ürün satın aldıklarına inandıklarını söyledi. (İşitme izleyici)

# 14. İşitme cihazı endüstrisiyle çalışan ABD’li tüketicilerin %18’i, işitme kayıplarının “çok derin” olduğunu söylüyor. Başka bir %31, bir veya iki kulakta “ciddi” bir işitme kaybı olduğunu bildiriyor. (İşitme izleyici)

#onbeş. Amerika Birleşik Devletleri’nde bir işitme cihazının ortalama fiyatı, tek tek satın alındığında 2.560 ABD Doları veya bir çift olarak satın alındığında 2.336 ABD Dolarıdır. Bu yüzden Costco’nun ev markası bu kadar popüler bir ürün, çünkü Kirkland kulaklıkların ortalama fiyatı 963 dolar. (İşitme izleyici)

#on altı. Sonova, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en popüler işitme cihazı markasıdır ve 2015 yılında ABD pazarının %30’unu oluşturmaktadır. (Hearing Tracker)

# 17. Bugün satın alınan işitme cihazlarının %75’i odyologlar tarafından satın alınmakta ve takılmaktadır. Tüketicilerin %20’si de işitme cihazı uzmanlarıyla çalışıyor. (İşitme izleyici)

İşitme Cihazı Sektörü Trendleri ve Analizi

Costco gibi bazı satıcılar satış istatistiklerini bildirmediği için işitme cihazı endüstrisinin her yıl ne kadar güçlü olduğunu ölçmek her zaman zordur. Sektör büyüme oranının 2017’den önceki yıllarda sabit olduğunu varsayarsak, perakende sektörü sektörün %15’ini temsil edebilir.

İşitme cihazı endüstrisi için teknolojilerin evrimi, gelir artışına katkıda bulunan en önemli varlıklardan biridir. Birçok ürün geçmişte olduğundan çok daha küçüktür ve müşteriler için tekrar fırsatları yaratır. Yeni gelişmeler, geçmişte işitme cihazı kullanma ehliyetine sahip olmayan kişilerin de yeni işitme olanaklarından yararlanmasına olanak tanıyor.

ABD’de ve dünyada görülen eğilimlerin, işitme cihazı endüstrisi için 2024’te sona eren önümüzdeki 5 yıllık tahmin döneminde de devam etmesini bekliyoruz. Büyük metropol alanlarında toplu tedarikçilerin mevcudiyeti sayesinde şirket sayısı nispeten sabit kalacaktır. İş fırsatları da artmaya devam ettikçe, ortalama %4’lük bir büyüme oranı arayın.