17 İsrail Havacılık Endüstrisinin İstatistikleri, Eğilimleri ve Analizi

İsrail’in havacılık endüstrisi, kurulduğunda yanlış ayağa kalktı. İsrail Havacılık ve Uzay Sanayii (IAI), akıllı silah sistemlerini Amerikalılar için iş jetleriyle tamamlayacak. Bu jetleri 1970’lerden beri üretiyorlar ve çıplak jetleri kişiselleştirme için Gulfstream’e teslim ediyorlar.

Bu iş jetleri, İsrail Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından kazanılan gelirin %8’inden sorumlu olmaya devam ediyor. Ayrıca endüstri için karlı bir ürün değiller. Bir çıplak uçağın Gulfstream’e ortalama satışı, 1 milyon NIS veya uçak başına yaklaşık 300.000 ABD Doları eşdeğeri kayıpla sonuçlanır.

İsrail havacılık endüstrisindeki diğer şirketler karlılık bulmanın yollarını arıyor. IAI satışlarının %73’ü askeri sözleşmelerden geliyor. 11,5 milyar dolar değerinde geri sipariş var. Tüm bu olası başarılara rağmen, havacılık bölümü para kaybetmeye devam ediyor.

İsrail’in en büyük şirketlerinden biri, en büyük endüstrilerinden biriyle birlikte yerel ekonomiyi desteklemek ve daha karlı olmak için ne yapabilir?

İsrail havacılık endüstrisinden önemli istatistikler

1. 110,000’den fazla gelen veya giden uluslararası uçuş kullanarak, 2016’da Ben Gurion’dan 17 milyondan fazla yolcu geçti. Yıl boyunca 600.000 yolcu daha İsrail’de iç hat uçuşlarında uçtu. Sektör, 2017’de ilk kez 20 milyon uluslararası yolcuyu aştı (The Jerusalem Post)

# 2. Ben Gurion, dünya çapında 135’ten fazla varış noktasına uçan 100’den fazla taşıyıcıya hizmet vermektedir. Havalimanı trafiğindeki artış, 2016 yılında bir önceki yıla göre %11 daha fazla oldu. (The Jerusalem Post)

# 3. İsrail’de yolcu trafiği seviyeleri artmasına rağmen, bunun nedeni daha fazla İsraillinin seyahat etmesidir. Ben Gurion’dan geçen yolcuların sadece %30’u uluslararası ziyaretçidir. (Kudüs Postası)

# 4. Türkiye, toplam gelen ve giden trafiğin neredeyse %10’u ile İsrail’e gelenlerin çoğundan sorumludur. Bunun nedeni, ülkeden nihai bir varış noktasına daha ucuz bağlantıların olmasıdır. (Kudüs Postası)

# 5. Amerika Birleşik Devletleri her yıl İsrail’e 1,45 milyon yolcu gönderirken, 1,2 milyon kişi Almanya’ya gidiyor veya Almanya’dan geliyor. Fransa ve Rusya, İsrail’in havacılık endüstrisi aracılığıyla her yıl 1 milyon ziyaretçi sağlıyor. (Kudüs Postası)

# 6. El Al, İsrail havacılık endüstrisi için yolcu hareketlerinin çoğunu sağlayan ve her yıl 5,5 milyon yolcu sağlayan havayoludur. Türk Hava Yolları 932.000 yolcuyu ülkeye getirirken, ucuz olan EasyJet 719.000 yolcu sunuyor. (Kudüs Postası)

# 7. Düşük maliyetli gezginlerin %90’ı seyahat süreçlerinin bir parçası olarak otomatik çevrimiçi check-in kullanıyor. Bu, genel olarak bu süreci kullanan Ben Gurion üzerinden seyahat edenlerin %36’sına denk geliyor. Yolcuların %9’u havalimanına geldikten sonra online check-in kullanıyor. (Kudüs Postası)

# 8. IAI, İsrail’deki en büyük şirketlerden biridir ve 14.500’den fazla kişiyi istihdam etmektedir. Havacılık üretim bölümü, kendi başına 4.000 tam zamanlı pozisyondan sorumludur. (Haaretz)

# 9. İsrail’in havacılık endüstrisi şu anda 24.000’i doğrudan fırsat olan yaklaşık 190.000 işi desteklemektedir. Turizm, 92.000 istihdam olanağı ile sektördeki en önemli dolaylı yararlanıcıdır. (IATA)

# 10. İsrail’in havacılık endüstrisinden her yıl yaklaşık 18 milyar dolar brüt katma değer geliyor. Hava taşımacılığı hizmetleri ve yabancı turizm tarafından desteklenen bu rakam, GSYİH’nın yaklaşık %6’sını temsil ediyor. (IATA)

# 11. İsrail’de havacılık sektörü her yıl yaklaşık 100 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiriyor. 93,3 milyar dolarlık doğrudan yabancı yatırım, endüstrinin düzenli olarak yeni büyüme segmentleri bulmasına yardımcı oluyor. (IATA)

# 12. İsrail’in karşı karşıya olduğu sorunlardan biri, dünyanın en hızlı büyüyen şehirlerine ve ülkelerine doğrudan uçuş noktalarının olmamasıdır. İsrail’in ortalama bir hafta boyunca Hindistan’a yalnızca bir ve Çin’e bir doğrudan uçuşu var. (IATA)

# 13. İsrail’in havacılık endüstrisine hizmet veren beş havalimanı var, Avrupa’daki 42 ülke arasında 36’sı ve dünyadaki 72’si altyapı sıralamasında yer alıyor. Bununla birlikte, Avrupa ülkeleri arasına dahil edildiğinde, İsrail mevcut en açık üçüncü vizeye sahiptir, ancak maliyet rekabetinde 24. sıradadır. (IATA)

# 14. Yayınlanan 2013 verilerine göre, İsrail’de bulunan işgücü verimliliği diğer tüm OECD ülkelerinden %24 daha düşüktür. Bu, daha düşük bir yatırım oranı, çalışan başına daha yüksek çalışma saati hacmi ve iş ortamında düşük rekabet seviyeleri anlamına gelir. (OECD)

#onbeş. Ben Gurion üzerinden toplam iç hat uçuş uçak hareketi, 2011’den bu yana, yılda 9.358’den 2017’de sadece 5.981’e düştü (İsrail Havalimanları Kurumu).

#on altı. 2017 yılında Ben Gurion’da 136.000’den fazla uluslararası uçuş kaydedildi, bu 2010 yılında kaydedilen hareketlerden yaklaşık %40 daha fazla. (İsrail Havalimanları Kurumu)

# 17. İç hat yolcu trafiği 2017’de sadece 593.000 yolcuya hizmet vererek 10 yılın en düşük seviyesine geriledi. (İsrail Havaalanları Kurumu)

İsrail Havacılık Endüstrisi Trendi ve Analizi

İsrail’deki havacılık endüstrisi için güvenlik varlığı, dünyadaki en katılardan biridir. Ben Gurion, masum gezginlerin saatlerce gözaltında tutulduğu bir yer olmasıyla ün salmıştır. Kaçırılan uçuşlar, müdahaleci kişisel ve bagaj kontrolleri ve hatta çıplak arama hikayeleri var. Bu tür bir itibar, haklı olsun ya da olmasın, bazı gezginlerin ziyaret etme arzusunu azaltır.

İsrail’i ziyaret ederken dikkate alınması gereken bölgesel güvenlik konusu da var. Ülkeyi ziyaret ettiğinize dair kanıtınız varsa, Orta Doğu’daki belirli münferit uluslara girmeniz yasaktır.

Sonra sizin için geçerli olan güvenlik etiketleri var. Profili, teşkil ettiği riske dayanmaktadır ve bu, güvenlik güçleri ülkeyi güvende tutmak için çalışırken, ortalama bir gezgin için onu başka bir zorluk seviyesi haline getirmektedir.

İsrail’in havacılık endüstrisinin büyümesi bu zorluklara rağmen devam ediyor çünkü ülke yolculara sayısız fayda sağlıyor. Eğlenmek için tarihi yerleri, modern şehir merkezlerini ve muhteşem plajları keşfedeceksiniz. Siparişler gelmeye devam ediyor, ancak bu çalışmanın değeri kâr sağlamadıkça, gelecekteki büyüme bu kritik sektör için savaşmaya devam edecek.