17 Jamaika Kahve Endüstrisinin İstatistikleri, Eğilimleri ve Analizi

Kahve ilk olarak 18. yüzyılın başlarında Jamaika adasına geldi. 1728’de adanın valisi Sir Nicholas Lawes, Martinik’ten 8 kahve fidesi getirdi. Sonra o fideleri Tapınak Salonuna dikti.

Aynı zamanda, Vere’nin isimsiz bir meslektaşı Martinik’ten birkaç fide ithal etti ve onları kendi mülküne dikti.

10 yıldan kısa bir süre içinde Jamaika’daki yerel kahve endüstrisi gelişiyordu. Haitili mülteciler adaya akın etti. Kalmalarına izin vermek için varılan anlaşmanın bir parçası olarak, Karayipler’de kahve yetiştiriciliği hakkındaki bilgilerini paylaştılar.

Bu ilk genişlemeden sonra, kahve endüstrisi üretimde keskin bir düşüş yaşadı. Köleler çalışmayı bıraktı, bu da sahiplerinin deneyimlerini kaybettiği anlamına geliyordu. Kahve bir yüzyıldan fazla bir süre küçük ölçekli bir endüstri haline gelecekti. 1943’te ithalatçılar Jamaika kahvesini çok kalitesiz olduğu için reddediyorlardı.

Bu sırada hükümet, yerel kahve endüstrisinin yeniden geliştirilmesine yardımcı olmak için devreye girdi. Kalite, ekim ve coğrafi konumla ilgili özel düzenlemeler oluşturuldu. Önümüzdeki 30 yıl içinde Jamaika Blue Mountain kahvesi dünyanın en iyi kahvesi olarak kabul edilecekti.

Jamaika’nın kahve endüstrisinden önemli istatistikler

# 1. Rakım ve gölgenin eşsiz kombinasyonu, Jamaika kahvesinin kendine özgü lezzetine katkıda bulunur. Kahvenin yetiştiği dağların %85’i, çoğu bölgede 2.000-5.000 fit arasında ormanlarla kaplıdır. (Kafe Finos Martinez)

# 2. Jamaikalı Mavi Kahve sertifikası alabilmek için en az 1.800 fit yükseklikte yetiştirilmelidir. 5.500 fitten daha yüksek bir rakımda yetiştirilemez. (Kafe Finos Martinez)

Üretime göre dünya kahve endüstrisinin istatistikleri

# 3. Jamaika kahve endüstrisinin üretim seviyeleri boyut ve kapsam olarak hala çok küçük. İyi bir hasat sırasında yaklaşık 5 milyon pound kahve yetiştirilir. Buna karşılık, Panama yılda 13 milyon pounddan fazla kahve üretirken, Dominik Cumhuriyeti 110 milyon pounddan fazla kahve üretiyor. (Kahve dedektifi)

# 4. Hakiki Blue Mountain kahvesi dünyanın geri kalanında son derece nadirdir. Her yıl yetiştirilen mahsulün %80’i Japonya’ya ihraç edilmektedir. (Kahve dedektifi)

# 5. Jamaika kahvesinin küçük ölçekte yetiştirilmesinin nedenlerinden biri adanın iklimidir. Daha yüksek rakımlarda, sıcaklıklar yıl boyunca daha soğuk kalır. Kahve, çiçeklenmeden hasata kadar yaklaşık 10 ay sürer. Bu, diğer büyüyen bölgelerin çoğundan %50 daha fazla. (Kahve dedektifi)

# 6. Bazı kahve yetiştirme alanları 70 dereceye kadar eğime sahiptir, bu da bazı bölgelerdeki hemen hemen tüm demetlerin elle toplanması gerektiği anlamına gelir. (Kahve dedektifi)

# 7. Tipik hasat için, denetlenen kahve çekirdeklerinin yaklaşık %85’i ihraç edilebilecek kadar yüksek kalitededir. Onaylandıktan sonra, hatalı çekirdeklerin partiden çıkarılmasını sağlamak için kalan çekirdekler elle kontrol edilir. (Kahve dedektifi)

# 8. Jamaika’dan ihraç edilen kahvenin çoğu yeşil fasulye ihracatı olarak üretilmektedir. 2000 yılında, rekor bir üretim yılı, 1,85 milyon kg yeşil kahve çekirdeği ihracatına izin verdi. (Jamaika Kahve Endüstrisi Kurulu)

# 9. Kavrulmuş ve çözünür kahve ürünleri de çok daha küçük miktarlarda da olsa ihracat pazarının bir parçasıdır. Her yıl ortalama 20.000 kg kavrulmuş kahve ve 50.000 kg çözünür kahve ihraç edilmektedir. (Jamaika Kahve Endüstrisi Kurulu)

# 10. Amerika Birleşik Devletleri, Jamaika kahve endüstrisinin toplam ihracatının ortalama %5’ini almaktadır. Avrupa Birliği, ihracatın %5’ini daha alıyor. Dünyanın geri kalanı, mevcut olan geri kalanı için rekabet etmelidir. (Jamaika Kahve Endüstrisi Kurulu)

En büyük üretici ülkelere göre dünya kahve endüstrisi istatistikleri

# 11. Amerika Birleşik Devletleri, çözünür ihracatın yarısından fazlası dahil olmak üzere, Jamaika’nın kavrulmuş ve çözünür kahve ürünlerinin çoğunu alıyor. (Jamaika Kahve Endüstrisi Kurulu)

# 12. Jamaika’da sadece kahve yetiştirmek için ayrılmış 28.000 akre var. Bu alanın sadece 9,000 dönümü Blue Mountain kahvesi için ayrılmıştır. (Kafe Xaymaca)

# 13. Blue Mountain kahve çekirdeklerinin kürlenme süreci en az 8 hafta sürer. Fasulye hasat edildikten sonra güneşte kurutulur. Daha sonra işlendikten sonra ahşap silolarda veya jüt torbalarda depolanır ve kürlenir. (Kafe Xaymaca)

# 14. Otantik Jamaika Blue Mountain Coffee, bugün dünyanın en pahalı kahvelerinden biridir. 5 poundluk %100 Jamaika Blue Mountain Coffee paketi, tam tahıllı halde bugünün pazarında 145 dolara kadar satılabilir.

#onbeş. Toplamda, Jamaika kahve endüstrisi, her yıl dünyanın toplam kahve üretiminin yalnızca %0,05’inden sorumludur. (Jamaika Kahve Endüstrisi Kurulu)

#on altı. Jamaika’daki kahve çiftçilerinin %92’sinin 5 dönüm veya daha küçük çiftlikleri var. Blue Mountain kahvesinin yaratılmasına yardımcı olan yaklaşık 7.600 kahve üreticisi var. (Jamaika Kahve Endüstrisi Kurulu)

# 17. 1988’de Gilbert Kasırgası, endüstri için kahve üretimine yardımcı olan tarlaların ve fabrikaların %70’ine zarar verdi. Neredeyse 24 ay boyunca endüstriyi durdurdu. Ancak son zamanlarda endüstrinin tüm bölümlerinde tam üretime başvurulmuştur. (Ülke tüccarları)

Dünya kahve endüstrisinin tüketime göre istatistikleri

Jamaika kahve trendleri ve tahmini

Kahve, bugün gezegenimizdeki en popüler zımbalardan biridir. Ortalama bir kahve tüketicisi günde 3 fincan kahve içecektir, bu da yılda 66 milyar fincan kahveye eşdeğerdir. Amerikalıların %56’sı kendilerini kahve içicisi olarak görüyor.

Ancak Amerika Birleşik Devletleri, dünyada en çok kahve tüketen ülke olmaktan çok uzak. Bu onur, ortalama bir insanın her yıl 20 kilodan fazla kahve satın aldığı Finlandiya’ya gidiyor. İsveç, İsviçre, Fransa, İtalya ve Almanya’daki tüketiciler yılda 10 pounddan fazla kahve satın alıyor.

Amerika Birleşik Devletleri, tüketicilerin yılda yaklaşık 7 pound kahve satın aldığı Japonya’nın hemen üzerinde yer alıyor.

Bu, Jamaika kahve endüstrisinin artan talep ve rekabet eğilimiyle karşı karşıya olduğu anlamına geliyor. Bu, özellikle dünyanın ilk özel kahvelerinden biri olarak kabul edilen Blue Mountain kahvesi için geçerlidir. Özel kahve satışlarının Amerika Birleşik Devletleri’nde %20’lik bir CAGR’si var ve satışlarda yaklaşık 1,5 milyar dolarlık bir paya sahip.

Jamaika kahve endüstrisi, uyulması gereken katı bir dizi standart oluşturmuştur. Ürünleri doğal olarak Japonya dışında her yerde kıt. Sürekli üretim seviyelerinin sabit kalmasıyla endüstri, diğer özel kahveleri iflas ettiren rekabet güçlerine direnmeye çalışıyor.