17 Kanada Akçaağaç Şurubu Endüstrisinin İstatistikleri, Eğilimleri ve Analizi

Akçaağaç şurubu genellikle ksilem özsuyundan yapılır. Şeker akçaağaçları, siyah akçaağaçlar ve kırmızı akçaağaçlar bu özsuyu üreten en yaygın ağaçlardır, ancak herhangi bir akçaağaç türü kullanılabilir.

Kanada, akçaağaç şurubu üretmek için mükemmel çevre koşullarına sahiptir. Akçaağaçlar soğuk iklimlerde yetiştirildiğinde, kış için nişastayı köklerinde ve gövdelerinde depolarlar. Kış bahara dönerken nişasta şekere dönüşür. Daha sonra bu özsuyu toplamak için ağaca delikler açılır ve daha sonra şurup oluşturmak için buharlaştırma yoluyla işlenir.

Akçaağaç şurubu toplama ve rafine etme süreci, Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri’nin kabile kültürleri tarafından başlatıldı. Yerleşimciler geldiğinde, teknikleri yavaş yavaş öğrenildi ve mükemmelleştirildi. Ancak, teknolojik ilerlemelerin Kanada akçaağaç şurubu endüstrisinin gerçekten yükselmesine izin vermesi 1970’lere kadar olmayacaktı.

Kanada Akçaağaç Şurubu Endüstrisinden İlginç İstatistikler

# 1. Kanada akçaağaç şurubu endüstrisi, dünya pazarında mevcut olan saf akçaağaç şurubunun yaklaşık %80’ini üretir ve bu da onu tüm akçaağaç ürünlerinde dünyanın lider üreticisi yapar. (Tarım ve Tarımsal Gıda Kanada)

# 2. Quebec eyaleti, endüstrinin her yıl üretebileceği akçaağaç şurubunun çoğundan sorumludur. 2015 yılında Quebec, ülkenin akçaağaç şurubunun %90’ından fazlasını üretti. (Tarım ve Tarımsal Gıda Kanada)

Kanada Akçaağaç Şurubu Sanayi Üretim İstatistikleri

# 3. 2015 yılında Kanada akçaağaç şurubu endüstrisi toplam 8,9 milyon galon şurup üretebildi. Bu, bir önceki yıla göre %6,5 daha azdı, ancak yine de toplam endüstri değeri 358 milyon dolar oldu. Ancak 2017’de Kanada 12,5 milyon galon akçaağaç şurubu üreterek rekor kırdı. (Tarım ve Tarımsal Gıda Kanada)

# 4. Quebec, Kanada’dan yapılan akçaağaç ürünleri ihracatının %94’ünü oluşturmaktadır. New Brunswick, sektör için toplam ürünlerin %4,9’una katkıda bulunarak ikinci sırada yer alıyor. (Tarım ve Tarımsal Gıda Kanada)

# 5. Kanada şurubu endüstrisi tarafından üretilen akçaağaç şurubu ihracatının %63’ünden fazlası Amerika Birleşik Devletleri’ne gitmektedir. Almanya, sektör ihracatının %8,6’sını alırken, Japonya toplam ihracatın %7,3’ünü alıyor. (Tarım ve Tarımsal Gıda Kanada)

# 6. Şu anda Quebec’te 7.500’den fazla akçaağaç çiftliği aktif. Ontario’da 2.600 kişi daha aktif. (Tarım ve Tarımsal Gıda Kanada)

# 7. Ontario’daki çok sayıda aktif akçaağaç çiftliğine rağmen, New Brunswick’teki 200’den fazla çiftlik yaklaşık 40.000 galon daha fazla şurup üretiyor. (Tarım ve Tarımsal Gıda Kanada)

# 8. Akçaağaç ürünleri Kanada’daki şurup endüstrisi tarafından ithal edilmesi gerektiğinde, bunlar her zaman Amerika Birleşik Devletleri’nden tedarik edilir. Başka hiçbir ülkenin sanayi ile akçaağaç şurubu ithalat ilişkisi yoktur. (Tarım ve Tarımsal Gıda Kanada)

# 9. Şu anda Kanada’da şurubu üreten akçaağaç çiftliklerinin dışında faaliyet gösteren 8.600’den fazla akçaağaç şurubu şirketi var. (Tarım ve Tarımsal Gıda Kanada)

# 10. 2007’de, Kanada akçaağaç şurubu endüstrisi, küresel talebi karşılamaya devam etmek için önceki yıllarda depolanmış yerel rezervlerden yararlanarak, ABD’ye o yıl üretilenden daha fazla ürün ihraç etti. (Tarım ve Tarımsal Gıda Kanada)

Kanada Akçaağaç Şurubu Sanayi İhracat İstatistikleri

# 11. Çoğu akçaağaç çiftliği için 1 galon akçaağaç şurubu yapmak için yaklaşık 40 galon özsu gerekir. Kanada’daki çoğu akçaağaç, sezon başına yaklaşık 15 galon canlı özsu üretebilir. Sapın kullanılabilir olması için şeker içeriğinin %66 olması gerekir. (Zihinsel iplik)

# 12. Gerçek akçaağaç şurubu yapay akçaağaç şurubundan çok farklıdır. En ucuz ürünler, tek tip bir kahverengi renk oluşturmak için mısır şurubu ve selüloz sakızı kullanır. Gerçek akçaağaç şurubu 5 farklı renk sınıfında gelir. (Zihinsel iplik)

# 13. Kore’ye yapılan ihracat şuruptan daha fazla akçaağaç özü içerir. Kore akçaağaçları ayrıca bazı insanların porsiyon başına 5 galona kadar büyük miktarlarda tüketebileceği özsu üretir. (Zihinsel iplik)

# 14. Sadece bir galon akçaağaç şurubu yaklaşık 11 pound ağırlığındadır. Geleneksel diş açma yöntemlerinde, bir ağaç delinmeden önce en az 30 yaşında ve 12 inç çapında olmalıdır. (Mobil mutfak)

#onbeş. Geleneksel yöntemler kullanılarak, her musluktan bir ağacın ürettiği özsuyun yaklaşık %10’u toplanır. Bu, ağaçta kalıcı bir hasar olmadığı anlamına gelir. Quebec’teki en eski çiftliklerden bazıları, 150 yıldan uzun süredir çıkarılmış akçaağaçlara sahiptir. (Mobil mutfak)

#on altı. Kanada’da özsu hasat mevsimi 8 hafta kadar kısa olabilir. Bitki özsuyunun daha yoğun ve daha kolay erişilebildiği hava şartlarına bağlı olarak 20 gün veya daha kısa bir süre vardır. (Mobil mutfak)

# 17. Quebec ve New Brunswick’te üretim seviyeleri artmasına rağmen, Kanada akçaağaç şurubu endüstrisi ülke genelinde karışık sonuçlar alıyor. Çayırlarda, üretim seviyeleri Quebec’in elde ettiğinin yalnızca üçte biri kadar bir artış gördü. Ontario’da üretim %50’den fazla düştü. (CTV Haberleri)

Kanada Akçaağaç Şurubu Endüstri İstatistikleri Toplam Pazar Büyüklüğü

Kanada Akçaağaç Şurubu Endüstri Trendleri ve Analizi

Kanada akçaağaç endüstrisinin elde ettiği toplam üretim değerlerini ölçmek biraz zordur. Şeker, şeker ve çeşitli tatlılar dahil olmak üzere çeşitli akçaağaç ürünleri üretilmektedir. Bu ürünler daha sonra galon cinsinden şurup ağırlığı üzerinden hesaplanır ve bu da toplam rakamların dönüştürülmesini zorlaştırır.

Kanada doları, ABD doları ve diğer para birimleri arasındaki döviz kurları, endüstri tarafından elde edilen nihai değer hesaplamalarını da değiştirebilir.

Dünyanın geri kalanı için ana akçaağaç şurubu üreticisi olarak Kanada endüstrisinin gelişmesi bekleniyor. Sektörü endişelendiren tek konu, hava düzeninde meydana gelebilecek olası değişiklikler. Olumsuz koşullar sırasında, endüstri, toplam üretim değerinde eşi görülmemiş düşüşler yaşadı. Ardından 2016-2017’de uygun koşullar geri döndüğünde sektör rekor bir hasat elde etmeyi başardı.

Hava durumu tamamen tahmin edilebilir değil, bu da endüstrinin sağlığının tahmin edilemez olduğu anlamına geliyor. Endüstrinin büyük bir kısmı da Quebec’te bulunduğundan, taşra sorunları bir bütün olarak endüstri için her zaman temel bir tehdit oluşturacaktır.