17 Termoform endüstrisindeki istatistikler ve trendler

Termoforming, termoplastik bir malzemenin bir kalıp şeklinde ısıtılması işlemidir. Daha sonra kullanılabilir bir ürün oluşturmak için kırpılır. Bu endüstri için üflemeli kalıplama, enjeksiyon kalıplama ve rotasyon kalıplama dahil olmak üzere çeşitli kalıplama biçimleri mevcuttur.

Şekillendirme ve kesme işleminden üretilen plastik hurdaların çoğu aynı tesiste yeniden kullanılmak üzere yeniden işlenebilir veya başka üreticilere satılabilir.

Termoform endüstrisinden önemli istatistikler

# 1. 2022’de sona eren 5 yıllık dönem için, küresel termoform endüstrisinin 47,68 milyar dolar gelir elde etmesi bekleniyor. Bu gerçekleşirse, son raporlama döneminde 33.91 milyar dolarlık gelir rakamlarının %5.8’lik bir CAGR’sini temsil edecekti. (Reuters)

# 2. 2016 yılında, küresel termoform endüstrisi 8,3 milyar pound plastik üretti. 2022 yılına kadar, endüstrinin ilk kez yaratılan 10 milyar pound plastiği aşması bekleniyor. (BCC Araştırması)

# 3. Termoform endüstrisinin, genel plastik imalat endüstrisinin iki katından fazla oranda büyümesi bekleniyor. Sektördeki üreticilerin %57’si kendilerini endüstriyel tasarım kategorisiyle ilişkilendiriyor. (Ray Plastik)

# 4. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki genel plastik endüstrisi, yaklaşık 900.000 kişinin doğrudan istihdamından sorumludur. Doğrudan istihdam rakamlarına tedarikçiler de dahil edildiğinde, ülkede yaklaşık 1,5 milyon kişi istihdam edilmektedir. (İlk Amerikan plastik kalıplama şirketi)

# 5. Enjeksiyon kalıplama tesisleri ABD’deki 50 eyalette bulunmaktadır. Şu anda Amerika Birleşik Devletleri’nde 16.000’den fazla aktif termoplastik firma bulunmaktadır. (İlk Amerikan plastik kalıplama şirketi)

# 6. 2012 yılında, genel plastik endüstrisi, yurtiçinde ve ihracat pazarlarında 370 milyar dolardan fazla mal sevk etti. Bu harcama düzeyini karşılamak için endüstri, yeni sermaye ekipmanına yılda ortalama 10 milyar dolar harcıyor. (İlk Amerikan plastik kalıplama şirketi)

# 7. Plastik sektörünün aldığı her 10 milyar dolarlık sermaye yatırımı için plastik tüketim oranlarını %6’ya kadar artırabilirsiniz. (İlk Amerikan plastik kalıplama şirketi)

# 8. Son 25 yılda, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki genel imalat her yıl ortalama %1.4 azaldı. Aynı dönemde ABD’de üretilen plastikler her yıl ortalama %0,1 arttı. Çin, Kanada ve Meksika, Amerika Birleşik Devletleri merkezli termoplastik ürünlerin ilk üç ithalatçısıdır. (İlk Amerikan plastik kalıplama şirketi)

# 9. 2012 yılında ABD merkezli plastik sektörü 13,1 milyar dolar kar fazlası verdi. Toplamda, her yıl yaklaşık 107 milyar pound plastik üretiliyor. Termoplastikler, belirli bir yılda endüstrinin toplam üretiminin yaklaşık %8’ini oluşturmaktadır. (İlk Amerikan plastik kalıplama şirketi)

# 10. İngiltere’deki rakamlar Amerika Birleşik Devletleri’ndeki rakamlara benzer. Ticari plastik endüstrisi yaklaşık 170.000 kişiyi doğrudan istihdam ediyor ve yıllık 23.5 milyar sterlin ciroya sahip. (İngiliz Plastik Federasyonu)

# 11. Şu anda İngiltere’de plastik işinde 6.200’den fazla şirket var. Yaklaşık 5.200 şirket kendilerini doğrudan “plastik ürün üreticisi” olarak tanımlıyor. (İngiliz Plastik Federasyonu)

# 12. Birleşik Krallık’ta her yıl yaklaşık 3,3 milyon ton plastik ürün işlenmekte ve 1,7 milyon ton plastik malzeme daha üretilmektedir. Sektör, yıllık ihracatta yaklaşık 7,5 milyar GBP üretiyor. (İngiliz Plastik Federasyonu)

# 13. Tayvan’da plastik sektörünün genel ithalat değeri yıllık yaklaşık 250 milyon dolar. Sektörün ürettiği ihracatın değeri 17 milyar doları aşıyor. Bu, Tayvan’ın genel küresel plastik endüstrisinin %6’sından fazlasından sorumlu olduğu anlamına geliyor. (Dünyadaki ana ihracat)

# 14. 2014 yılında, yeni plastik ürünler için hammadde olarak kullanılmak üzere Tayvan pazarından 180.000 tondan fazla kullanılmış plastik toplandı. Geri dönüşüm yoluyla üretilen ürünlerin toplam değeri 140 milyon doları aştı. (Çevrimiçi Plastik Teknolojisi)

#onbeş. Brezilya, Hindistan ve Çin gibi gelişmekte olan pazarların sektördeki büyümenin ana itici gücü olmaya devam ettiği varsayılırsa, 2022 yılına kadar küresel plastik pazarının değeri 650 milyar dolardan fazla olabilir. (Grand View Araştırması)

#on altı. Küresel TPU (termoplastik poliüretan) pazarının 2022 yılına kadar 2,84 milyar dolar değerinde olması bekleniyor. 2016 yılında dünya genelinde toplam piyasa değeri 1,93 milyar dolar oldu. (İstatist)

# 17. Termoplastik bileşik pazarının 2022 yılına kadar 41,93 milyar dolar değerinde olması bekleniyor. (Piyasalar ve Piyasalar)

Termoform Endüstri Trendleri ve Tahmini

Termoform endüstrisi, genel plastik endüstrisinin küçük bir bileşeni olabilir. Plastik endüstrisinin diğer bölümlerinin yarattığı aynı düzeyde gelir yaratmayabilir. Bununla birlikte, aynı zamanda, termoform endüstrisi, genel olarak endüstrinin üretebildiğinin iki katından daha fazla büyüme seviyeleri yaşıyor.

Sosyal ve politik geri tepme, bu sektöre yönelik iki ana tehdittir. Plastik üretimi çok fazla atık üretir. Her yıl dünya çapında 100.000’den fazla deniz hayvanı plastik çöplerle ölüyor. Sadece bir kilometrekarelik okyanus alanında 18.000’e kadar plastik eşya bulunabilir.

Mikroplastikler ayrıca dünya okyanusları için büyük bir tehdit olmaya devam ediyor.

En iyi geri dönüşüm ve bertaraf uygulamalarıyla termoplastik endüstrisi, zorlu ortamlarda bile gelişmeye devam edebilir. Bunun nedeni, hemen hemen herkes için uygun ürünler, uygun fiyatlı üretim süreçleri ve sayısız yaşam tarzı avantajı sağlamasıdır.