17 Ürün Onayının Avantajları ve Dezavantajları

Herhangi bir televizyon izliyorsanız, bir ürün onayı görmüşsünüzdür. Bu onaylar genellikle bir ünlünün, bir endüstri profesyonelinin veya hedef demografiye benzer birinin makaleyi görüntüleyen kişilere sunduğu bir reklam biçimini alır.

Ürün promosyonlarını sosyal medyada, dergilerde ve reklama izin verilen diğer her yerde bulabilirsiniz.

Ürün promosyonları daha iyi satışlar sağlar mı? Bunu yapıyorlar çünkü insanlar en sevdikleri ünlülere veya ihtiyaçlarını anlayan markalara yakın hissetmek istiyorlar. Bir ürünün onaylanmasıyla birlikte, dikkate alınması gereken bazı dezavantajlar da gelir.

Subway’e Jared Fogle’ı sor.

Bu tür bir pazarlama kampanyasına başlamadan önce göz önünde bulundurulması gereken ürün onayının bazı önemli avantaj ve dezavantajlarını burada bulabilirsiniz.

Ürün Yedekleme Avantaj Listesi

1. Ürün önerileri, markanızın öne çıkmasına yardımcı olur.

Ürün onayı size şirketinizi ve marka mesajınızı rakiplerinizin yaptıklarından farklılaştırma fırsatı verir. Tanıdığınız birini bir reklama dahil etmek, tüketicinin reklamı hatırlamasını da iyileştirebilir ve daha sık akıllarında olmanızı sağlar. Bu özellik, bir tüketici ihtiyaç duyduğunu hissederse, ürününüzün ilk tercihi olacağı anlamına gelir.

2. İşletmeniz için yeni pazarlar açabilirsiniz.

Ünlü onayı, sunduğunuz ürünlerle size farklı bir demografi grubuna ve yeni pazarlara ulaşma fırsatı verir. Bu avantajın klasik bir örneği Nike’dir. Michael Jordan ile ortaklık kurmadan önce, spor giyim markası öncelikle bir atletizm ve tenis markasıydı. Derneklerinden sonra, şirket o kadar büyüdü ki, diğer sporlarla da uğraşmayı başardı. Kısa süre önce, başka bir yeni ürün serisi oluşturmak ve tanıtmak için serebral palsili koşucu Justin Gallegos’u işe aldılar.

3. Güçlü ürün onayı, marka güvenilirliğini artırabilir.

İnsanların en sevdikleri ünlülere bir bağlılığı vardır. İlişki kurabilecekleri insanları gördüklerinde, markanın veya iş mesajının ihtiyaçlarını anladığını hissettirir. Ürün kullanılmasa bile ciro üzerine kurulu bir güven vardır, bu da tüketicinin ihtiyacı olsa satın alacağı anlamına gelir. Onaylar ayrıca müşterilere bir ürünün kalitesinin beklentilerini karşılayacağına dair güvence verir.

4. Tüketiciler için bir marka tetikleyici oluşturun.

Tanınmış bir isim, ürünleri veya hizmetleri desteklediğinde, tüketicinin zihninde bir tetikleyici oluşturur. Bu kişiyi bir yerde her gördüklerinde, piyasaya sürülmekte olan ürünü düşünme şansları vardır. Bu avantajla ilgili tek şey, tüketicinin gerçek hayatta benzer bir şey görmesi durumunda kurgusal bir karakterin bile tetikleyici olabilmesidir. Bir gecko ile ne ilişkilendirirsiniz? GEICO sigortası. Ve bir ördek? AFLAC, elbette. Onay olumlu bir şekilde akılda kalıcı olduğu sürece, tetikleyici tüketici için ayarlanmıştır.

5. Onaylar markanıza kişilik kazandırır.

GEICO Sigorta yıllardır mizahi reklamlar üretmektedir. Reklamınızı gördüğünüzde gülmek için bir şans olduğunu bilirsiniz. Bu esprili kişilik, paylaşılan mesajla daha güçlü bir bağlantı kurar – bu mesaja geçerek araba sigortanızda %15’e kadar tasarruf edebilirsiniz. Ürünlerinizi veya hizmetlerinizi birileri, hayali bir karakterle de olsa onayladığında, marka kişiliği oluşturma fırsatına sahip olursunuz. Bu kişilik, müşteri sadakatini, mesaj tutmayı ve satışları geliştirmek için kullanılabilecek başka bir ilişki kurma aracı haline gelir.

6. Piyasada ayak izi oluşturmak için gereken süreyi hızlandırır.

Tanınabilir bir ünlü olduğunda, A listesindeki bir kişi olarak kabul edilecek biri, yeni bir ürünü pazara sunma sürecini hızlandırabilirsiniz. Bir arkadaşınızın yeni bir restoran önermesi gibi. Onlar zevk aldığından, deneyiminizin aynı olacağına dair güveniniz var. Bu mesaj, tüketicileri ihtiyaçları varsa ürünü satın almaya teşvik eden onay yoluyla iletilir.

7. Gelecekteki müşteriler için daha yüksek bir elde tutma oranı oluşturun.

Ürünlerinizi veya hizmetlerinizi sunmak için yeterli desteğiniz olduğunda, sizin için dönüşüm sağlayan müşteriler, standart bir reklama kıyasla %40 daha yüksek elde tutma oranına sahip olur. Onayınız bir etkileyici aracılığıyla yapılıyorsa, oranlar daha da yüksektir. Diğer pazarlama biçimleriyle elde edilmesi zor bir şekilde tekrar satın almaları teşvik eden marka onayınızla tüketicilerin sahip olduğu sadakatten yararlanabilirsiniz.

Ürün Onayının Dezavantajları Listesi

1. Onaylar marka imajıyla ilişkilendirilir.

Nike, Justin Gallegos’u imzalayarak biraz pozitif enerji almış olabilir, ancak Colin Kaepernick’i 2028’e kadar sürecek bir anlaşmayla yeniden imzaladıklarında durum böyle değildi. Kaepernick, ABD milli marşı sırasında NFL’nin diz çökmüş protestolarının yüzü olarak görülüyor. , bazılarının saygısızlık olarak yorumladığı. Nike’ın bir ürün tanıtım anlaşması için Kaepernick’i imzalamasına yanıt olarak, birçok insan zaten sahip oldukları ayakkabıları, çorapları ve diğer kıyafetleri nasıl yok ettiklerini göstermek için sosyal medyaya gitti.

2. Bir yedeğin görüntüsü zamanla değişir.

Subway, destekleyici bir kişilik imajının zaman içinde nasıl değiştiğini çok iyi biliyor. Jared Fogle, önemli kilo kaybını her gün Subway sandviçleri yemeye bağladı. 15 yıl boyunca, genellikle diğer ünlülerle birlikte, fast food için sağlıklı bir sandviç alternatifini teşvik ederek markayı destekledi. Daha sonra Ağustos 2015’te çocuk pornografisine sahip olmaktan ve çocuklarla seks yapmak için seyahat etmekten suçlu bulundu. Rakipleri 540 milyon dolar kar elde ederken, birim sayıları %7, trafik sayıları %25 ve ulusal satış sistemleri 200 milyon dolar azaldı.

3. Ürünleri onaylamaları için insanları işe almak pahalıdır.

PepsiCo, bir keresinde Beyonce ile 50 milyon dolar değerinde 10 yıllık bir ciro anlaşması imzaladı. Under Armor, Stephen Curry ile 2024 yılına kadar yılda 4 milyon dolar değerinde bir ciro anlaşması imzaladı. Derrick Rose, bir keresinde Adidas ile 185 milyon dolarlık 13 yıllık bir anlaşma imzaladı ki bu 2012’de spor tarihinin en büyük ciro anlaşmasıydı. Ürününüzü tanıtmak için ünlü bir yüz koymak istiyorsanız, bununla ilgili bazı şirketlerin karşılayamayacağı bir maliyet olacaktır.

4. Onay, bir gün ürünü gölgede bırakabilir.

Bir reklamın, desteğin ve hatta ünlünün tüketicilere iletilen marka mesajından daha iyi performans gösterdiği zamanlar vardır. Bu, sponsor, tanıtılmakta olan ürün veya hizmetin reklamında daha fazla zaman veya yer işgal ettiğinde ortaya çıkar. PepsiCo, 2017 yılında bir polis memuruna bir kutu soda sunarak protestocular arasında bir “köprü” görevi görmesi için Kendall Jenner’ı işe aldıklarında bu sorunla karşılaştı. İçeceğin reklamını yapmak yerine, reklamın tüketicileri yabancılaştıran mesajı tanıtılıyordu.

5. Markanız için aşırı maruz kalma fırsatları yaratabilirsiniz.

Ünlüler sadece bir işletmeyi veya markayı desteklemez. Birden fazla şirket, genellikle aynı endüstride bu tür bir pazarlama hizmeti için ödeme yapar. Aynı ünlüyü benzer bir konuşma yapması için işe almak, sponsorun güvenilirliğini etkileyebilir. İzleyici, reklama dikkat etmek yerine, onay eylemlerinin arkasında ne ve neden olduğuna odaklanır.

Shaquille O’Neal bunun bir örneğidir: Sports Illustrated, Shaq’ın En İyi 50 Onayını bir araya getirdi ve bunların çoğu, profesyonel basketboldan emekli olduktan sonra gerçekleşti.

6. İyi bir onay, kötü bir ürünü düzeltemez.

Onaylar, sunulan ürünün iyi olduğu fikrine dayanır. Ürününüzün kalitesi eksikse, en iyi onay bile işletmenizi ortaya çıkacak sonuçlardan kurtaramayacaktır. Aynı şey kötü müşteri hizmetleri için de söylenebilir. Markanız kullanışlı değilse veya tüketicilerin yaşayabileceği sorunları çözmeye yardımcı olmuyorsa, onay maliyetinden kurtulursunuz ve yine de olumsuz yorumlarla uğraşmak zorunda kalırsınız.

7. Her onay, iyi bir onay değildir.

Göz kamaştırıcı sorunları görmezden gelmek için pembe lensler aracılığıyla ürün onaylarının tarihini gözden geçirsek bile (örneğin, şu anda bildiğimiz şeyle Bill Cosby ve Jell-O), onayların anlamsız olduğu zamanlar vardır. .. şirket bir onay için ödeme yapacaksa, bu, şirketinizin desteklediği mesajı ve vizyonu yansıtan bir sözcü aracılığıyla yapılmalıdır.

1989’da PepsiCo, Madonna’ya “Like a Prayer” şarkısını içeceğin yer aldığı bir reklamda kullanması için 5 milyon dolar ödedi. The Cosby Show sırasında reklamı oynadılar , yani yaklaşık 250 milyon kişi gördü. Tek sorun, şarkının müzik videosunda Madonna’nın yanan bir haç etrafında dans etmesi ve bir tecavüze tanık olmasıydı. Tam olarak bir aile ücreti değil.

8. Öne çıkmak için birden fazla onayınız olması gerekir.

Herhangi bir televizyon izliyorsanız, bir ürün onayı görmüşsünüzdür. Bu onaylar genellikle bir ünlünün, bir endüstri profesyonelinin veya hedef demografiye benzer birinin makaleyi görüntüleyen insanlara tanıttığı bir reklam biçimini alır.

Ürün tanıtımlarını sosyal medyada, dergilerde ve reklama izin verilen diğer her yerde bulabilirsiniz.

Ürün promosyonları daha iyi satışlar sağlar mı? Bunu yapıyorlar çünkü insanlar en sevdikleri ünlülere veya ihtiyaçlarını anlayan markalara yakın hissetmek istiyorlar. Bir ürünün onaylanmasıyla birlikte, dikkate alınması gereken bazı dezavantajlar da gelir.

Subway’e Jared Fogle’ı sor.

Bu tür bir pazarlama kampanyasına başlamadan önce ürün onayının dikkate alınması gereken bazı önemli avantaj ve dezavantajlarını burada bulabilirsiniz.

Ürün Yedekleme Avantaj Listesi

1. Ürün önerileri, markanızın öne çıkmasına yardımcı olur.

Ürün onayı size şirketinizi ve marka mesajınızı rakiplerinizin yaptıklarından farklılaştırma fırsatı verir. Tanıdığınız birini bir reklama dahil etmek, tüketicinin reklam hatırlanabilirliğini de iyileştirebilir ve onların akıllarında daha sık yer almanıza olanak tanır. Bu özellik, bir tüketici ihtiyaç duyduğunu hissederse, ürününüzün ilk tercihi olacağı anlamına gelir.

2. İşletmeniz için yeni pazarlar açabilirsiniz.

Ünlülerin onaylanması, sunduğunuz ürünlerle size farklı bir demografi grubuna ve yeni pazarlara ulaşma fırsatı verir. Bu avantajın klasik bir örneği Nike’dir. Michael Jordan ile ortaklık kurmadan önce, spor giyim markası öncelikle bir atletizm ve tenis markasıydı. Derneklerinden sonra, şirket o kadar büyüdü ki, diğer sporlarla da uğraşmayı başardı. Kısa süre önce, başka bir yeni ürün serisi oluşturmak ve tanıtmak için serebral palsili koşucu Justin Gallegos’u işe aldılar.

3. Güçlü ürün onayı, marka güvenilirliğini artırabilir.

İnsanların en sevdikleri ünlülere bir bağlılığı vardır. İlişki kurabilecekleri insanları gördüklerinde, markanın veya iş mesajının ihtiyaçlarını anladığını hissettirir. Ürün kullanılmasa bile ciro üzerine kurulmuş bir güven vardır, bu da tüketicinin ihtiyacı olsa satın alacağı anlamına gelir. Onaylar ayrıca müşterilere bir ürünün kalitesinin beklentilerini karşılayacağına dair güvence verir.

4. Tüketiciler için bir marka tetikleyici oluşturun.

Tanınmış bir isim, ürünleri veya hizmetleri desteklediğinde, tüketicinin zihninde bir tetikleyici oluşturur. Bu kişiyi bir yerde her gördüklerinde, piyasaya sürülmekte olan ürünü düşünme şansları vardır. Bu avantajla ilgili tek şey, tüketicinin gerçek hayatta benzer bir şey görmesi durumunda kurgusal bir karakterin bile tetikleyici olabilmesidir. Bir gecko ile ne ilişkilendirirsiniz? GEICO sigortası. Ve bir ördek? AFLAC, elbette. Onay olumlu bir şekilde akılda kalıcı olduğu sürece, tetikleyici tüketici için ayarlanmıştır.

5. Onaylar markanıza kişilik kazandırır.

GEICO Sigorta yıllardır mizahi reklamlar üretmektedir. Reklamınızı gördüğünüzde gülmek için bir şans olduğunu bilirsiniz. Bu esprili kişilik, paylaşılan mesajla daha güçlü bir bağlantı kurar – bu mesaja geçerek araba sigortanızda %15’e kadar tasarruf edebilirsiniz. Ürünlerinizi veya hizmetlerinizi birileri, hayali bir karakterle de olsa desteklediğinde, marka kişiliği oluşturma fırsatına sahip olursunuz. Bu kişilik, müşteri sadakatini, mesaj tutmayı ve satışları geliştirmek için kullanılabilecek başka bir ilişki kurma aracı haline gelir.

6. Piyasada ayak izi oluşturmak için gereken süreyi hızlandırır.

Tanınabilir bir ünlü olduğunda, A listesindeki bir kişi olarak kabul edilecek biri, yeni bir ürünü pazara sunma sürecini hızlandırabilirsiniz. Bir arkadaşınızın yeni bir restoran önermesi gibi. Onlar zevk aldığından, deneyiminizin aynı olacağına dair güveniniz var. Bu mesaj, tüketicileri ihtiyaçları varsa ürünü satın almaya teşvik eden onay yoluyla iletilir.

7. Gelecekteki müşteriler için daha yüksek bir elde tutma oranı oluşturun.

Ürünlerinizi veya hizmetlerinizi sunmak için yeterli desteğiniz olduğunda, sizin için dönüşüm sağlayan müşteriler, standart bir reklama kıyasla %40 daha yüksek elde tutma oranına sahip olur. Onayınız bir etkileyici aracılığıyla yapılıyorsa, oranlar daha da yüksektir. Diğer pazarlama biçimleriyle elde edilmesi zor bir şekilde tekrar satın almaları teşvik eden marka onayınızla tüketicilerin sahip olduğu sadakatten yararlanabilirsiniz.

Ürün Onayının Dezavantajları Listesi

1. Onaylar marka imajıyla ilişkilendirilir.

Nike, Justin Gallegos’u imzalayarak biraz pozitif enerji almış olabilir, ancak Colin Kaepernick’i 2028’e kadar sürecek bir anlaşmayla yeniden imzaladıklarında durum böyle değildi. Kaepernick, ABD milli marşı sırasında NFL’nin diz çökmüş protestolarının yüzü olarak görülüyor. , bazılarının saygısızlık olarak yorumladığı. Nike’ın bir ürün tanıtım anlaşması için Kaepernick’i imzalamasına yanıt olarak, birçok insan zaten sahip oldukları ayakkabıları, çorapları ve diğer kıyafetleri nasıl yok ettiklerini göstermek için sosyal medyaya gitti.

2. Bir yedeğin görüntüsü zamanla değişir.

Subway, destekleyici bir kişilik imajının zaman içinde nasıl değiştiğini çok iyi biliyor. Jared Fogle, önemli kilo kaybını her gün Subway sandviçleri yemeye bağladı. 15 yıl boyunca, genellikle diğer ünlülerle birlikte, fast food için sağlıklı bir sandviç alternatifini teşvik ederek markayı destekledi. Daha sonra Ağustos 2015’te çocuk pornografisine sahip olmaktan ve çocuklarla seks yapmak için seyahat etmekten suçlu bulundu. Rakipleri 540 milyon dolar kar elde ederken, birim sayıları %7, trafik sayıları %25 ve ulusal satış sistemleri 200 milyon dolar azaldı.

3. Ürünleri onaylamaları için insanları işe almak pahalıdır.

PepsiCo, bir keresinde Beyonce ile 50 milyon dolar değerinde 10 yıllık bir ciro anlaşması imzaladı. Under Armor, Stephen Curry ile 2024 yılına kadar yılda 4 milyon dolar değerinde bir ciro anlaşması imzaladı. Derrick Rose, bir keresinde Adidas ile 185 milyon dolarlık 13 yıllık bir anlaşma imzaladı ki bu 2012’de spor tarihinin en büyük ciro anlaşmasıydı. Ürününüzü tanıtmak için ünlü bir yüz koymak istiyorsanız, bununla ilgili bazı şirketlerin karşılayamayacağı bir maliyet olacaktır.

4. Onay, bir gün ürünü gölgede bırakabilir.

Bir reklamın, desteğin ve hatta ünlünün tüketicilere iletilen marka mesajından daha iyi performans gösterdiği zamanlar vardır. Bu, sponsor, tanıtılmakta olan ürün veya hizmetin reklamında daha fazla zaman veya yer işgal ettiğinde ortaya çıkar. PepsiCo, 2017 yılında bir polis memuruna bir kutu soda sunarak protestocular arasında bir “köprü” görevi görmesi için Kendall Jenner’ı işe aldıklarında bu sorunla karşılaştı. İçeceğin reklamını yapmak yerine, reklamın tüketicileri yabancılaştıran mesajı tanıtılıyordu.

5. Markanız için aşırı maruz kalma fırsatları yaratabilirsiniz.

Ünlüler sadece bir işletmeyi veya markayı desteklemez. Birden fazla şirket, genellikle aynı endüstride bu tür bir pazarlama hizmeti için ödeme yapar. Aynı ünlüyü benzer bir konuşma yapması için işe almak, sponsorun güvenilirliğini etkileyebilir. İzleyici, reklama dikkat etmek yerine, onay eylemlerinin arkasında ne ve neden olduğuna odaklanır.

Shaquille O’Neal bunun bir örneğidir: Sports Illustrated, Shaq’ın En İyi 50 Onayını bir araya getirdi ve bunların çoğu, profesyonel basketboldan emekli olduktan sonra gerçekleşti.

6. İyi bir onay, kötü bir ürünü düzeltemez.

Onaylar, sunulan ürünün iyi olduğu fikrine dayanır. Ürününüzün kalitesi eksikse, en iyi onay bile işletmenizi ortaya çıkacak sonuçlardan kurtaramayacaktır. Aynı şey kötü müşteri hizmetleri için de söylenebilir. Markanız kullanışlı değilse veya tüketicilerin yaşayabileceği sorunları çözmeye yardımcı olmuyorsa, onay maliyetinden kurtulursunuz ve yine de olumsuz yorumlarla uğraşmak zorunda kalırsınız.

7. Her onay, iyi bir onay değildir.

Göz kamaştırıcı sorunları görmezden gelmek için pembe lensler aracılığıyla ürün onaylarının tarihini gözden geçirsek bile (örneğin, şu anda bildiğimiz şeyle Bill Cosby ve Jell-O), onayların anlamsız olduğu zamanlar vardır. .. şirket bir onay için ödeme yapacaksa, bu, şirketinizin desteklediği mesajı ve vizyonu yansıtan bir sözcü aracılığıyla yapılmalıdır.

1989’da PepsiCo, Madonna’ya “Like a Prayer” şarkısını içeceğin yer aldığı bir reklamda kullanması için 5 milyon dolar ödedi. The Cosby Show sırasında reklamı oynadılar , yani yaklaşık 250 milyon kişi gördü. Tek sorun, şarkının müzik videosunda Madonna’nın yanan bir haç etrafında dans etmesi ve bir tecavüze tanık olmasıydı. Tam olarak bir aile ücreti değil.

8. Öne çıkmak için birden fazla onayınız olması gerekir.

İnternetten önce, ünlülerin onayları, büyük veya küçük bir marka için güçlü bir etki yaratabilirdi. Bugün herkesin gördüğü bilgi seviyeleri ile artık durum böyle değil. Ortalama bir kişi, tek bir günde 2.000’den fazla marka mesajına maruz kalabilir. Öne çıkmak için, pazarlamanızın anahtar kelime araştırması, hashtag araması, doğru sayfa etiketleri ve tüketiciye değer sağlayan özgün içerik gibi diğer yapı taşlarını içermesi gerekir.

9. Yalnızca geçici sorgular oluşturabilirsiniz.

Bir ünlüyü içeren bir onayınız olduğunda, ürünlerinize veya hizmetlerinize daha fazla ilgi gösterecektir. Bu trafiğin çoğu geçici olacaktır. İnsanlar teklifinizi araştırmaya başlayacak. Hangi değerlerin önerildiğini görmek için bakacaklar. Artan trafik sırasında ortaya çıkan olası satışların çoğu satışla sonuçlanmayacaktır. Daha da kötüsü, sadece kimsenin kim olduğunu bilmediğini öğrenmek için diğer insanlarla onay hakkında konuşabilirsiniz. Geçici sorgulamalarla yüzleşmeye ve onlara gerçekmiş gibi davranmaya hazır olmalısınız. Hazırlanmazsanız, marka deneyimi olumsuz olacak ve tartışılacak olan da bu.

10. Bir markanın onaylanması, markanın deneyimini yansıtmaz.

Pek çok tüketici, birisi markasını onaylarsa, o zaman uzman olduğunu varsayar. Sponsora sorular soracaklar, özellikle de piyasaya sürülmesi için bir influencer tuttularsa, size sormaktansa. Bir etkileyici (veya ünlü), ne sundukları konusundaki kişisel bilgileri yerine finansal faydalarına odaklandığından, bilinmeyen garip bir konuşma, yıkıcı bir olumsuz sonuç yaratabilir.

Ürün tanıtımının bu artıları ve eksileri, bir ünlü veya önemli bir figürle iyi sürdürülen bir ilişkinin dikkat, satış ve sadakati artırabileceğini göstermektedir. Yedeklemenin görüntüsü değişirse sonuçlar felaket olabilir. Doğru araştırmalarla bile insan davranışını tahmin etmek zor olabilir. Bu nedenle, bunun gibi herhangi bir ilişkiye, özellikle küçük işletme perspektifinden dikkatle yaklaşılmalıdır.

Ürün onayı size şirketinizi ve marka mesajınızı rakiplerinizin yaptıklarından farklılaştırma fırsatı verir. Tanıdığınız birini bir reklama dahil etmek, tüketicinin reklam hatırlanabilirliğini de iyileştirebilir ve onların akıllarında daha sık yer almanıza olanak tanır. Bu özellik, bir tüketici ihtiyaç duyduğunu hissederse, ürününüzün ilk tercihi olacağı anlamına gelir.

2. İşletmeniz için yeni pazarlar açabilirsiniz.

Ünlülerin onaylanması, sunduğunuz ürünlerle size farklı bir demografi grubuna ve yeni pazarlara ulaşma fırsatı verir. Bu avantajın klasik bir örneği Nike’dir. Michael Jordan ile ortaklık kurmadan önce, spor giyim markası öncelikle bir atletizm ve tenis markasıydı. Derneklerinden sonra, şirket o kadar büyüdü ki, diğer sporlarla da uğraşmayı başardı. Kısa süre önce, başka bir yeni ürün serisi oluşturmak ve tanıtmak için serebral palsili koşucu Justin Gallegos’u işe aldılar.

3. Güçlü ürün onayı, marka güvenilirliğini artırabilir.

İnsanların en sevdikleri ünlülere bir bağlılığı vardır. İlişki kurabilecekleri insanları gördüklerinde, markanın veya iş mesajının ihtiyaçlarını anladığını hissettirir. Ürün kullanılmasa bile ciro üzerine kurulmuş bir güven vardır, bu da tüketicinin ihtiyacı olsa satın alacağı anlamına gelir. Onaylar ayrıca müşterilere bir ürünün kalitesinin beklentilerini karşılayacağına dair güvence verir.

4. Tüketiciler için bir marka tetikleyici oluşturun.

Tanınmış bir isim, ürünleri veya hizmetleri desteklediğinde, tüketicinin zihninde bir tetikleyici oluşturur. Bu kişiyi bir yerde her gördüklerinde, piyasaya sürülmekte olan ürünü düşünme şansları vardır. Bu avantajla ilgili tek şey, tüketicinin gerçek hayatta benzer bir şey görmesi durumunda kurgusal bir karakterin bile tetikleyici olabilmesidir. Bir gecko ile ne ilişkilendirirsiniz? GEICO sigortası. Ve bir ördek? AFLAC, elbette. Onay olumlu bir şekilde akılda kalıcı olduğu sürece, tetikleyici tüketici için ayarlanmıştır.

5. Onaylar markanıza kişilik kazandırır.

GEICO Sigorta yıllardır mizahi reklamlar üretmektedir. Reklamınızı gördüğünüzde gülmek için bir şans olduğunu bilirsiniz. Bu esprili kişilik, paylaşılan mesajla daha güçlü bir bağlantı kurar – bu mesaja geçerek araba sigortanızda %15’e kadar tasarruf edebilirsiniz. Ürünlerinizi veya hizmetlerinizi birileri, hayali bir karakterle de olsa desteklediğinde, marka kişiliği oluşturma fırsatına sahip olursunuz. Bu kişilik, müşteri sadakatini, mesaj tutmayı ve satışları geliştirmek için kullanılabilecek başka bir ilişki kurma aracı haline gelir.

6. Piyasada ayak izi oluşturmak için gereken süreyi hızlandırır.

Tanınabilir bir ünlü olduğunda, A listesindeki bir kişi olarak kabul edilecek biri, yeni bir ürünü pazara sunma sürecini hızlandırabilirsiniz. Bir arkadaşınızın yeni bir restoran önermesi gibi. Onlar zevk aldığından, deneyiminizin aynı olacağına dair güveniniz var. Bu mesaj, tüketicileri ihtiyaçları varsa ürünü satın almaya teşvik eden onay yoluyla iletilir.

7. Gelecekteki müşteriler için daha yüksek bir elde tutma oranı oluşturun.

Ürünlerinizi veya hizmetlerinizi sunmak için yeterli desteğiniz olduğunda, sizin için dönüşüm sağlayan müşteriler, standart bir reklama kıyasla %40 daha yüksek elde tutma oranına sahip olur. Onayınız bir etkileyici aracılığıyla yapılıyorsa, oranlar daha da yüksektir. Diğer pazarlama biçimleriyle elde edilmesi zor bir şekilde tekrar satın almaları teşvik eden marka onayınızla tüketicilerin sahip olduğu sadakatten yararlanabilirsiniz.

Ürün Onayının Dezavantajları Listesi

1. Onaylar marka imajıyla ilişkilendirilir.

Nike, Justin Gallegos’u imzalayarak biraz pozitif enerji almış olabilir, ancak Colin Kaepernick’i 2028’e kadar sürecek bir anlaşmayla yeniden imzaladıklarında durum böyle değildi. Kaepernick, ABD milli marşı sırasında NFL’nin diz çökmüş protestolarının yüzü olarak görülüyor. , bazılarının saygısızlık olarak yorumladığı. Nike’ın bir ürün tanıtım anlaşması için Kaepernick’i imzalamasına yanıt olarak, birçok insan zaten sahip oldukları ayakkabıları, çorapları ve diğer kıyafetleri nasıl yok ettiklerini göstermek için sosyal medyaya gitti.

2. Bir yedeğin görüntüsü zamanla değişir.

Subway, destekleyici bir kişilik imajının zaman içinde nasıl değiştiğini çok iyi biliyor. Jared Fogle, önemli kilo kaybını her gün Subway sandviçleri yemeye bağladı. 15 yıl boyunca, genellikle diğer ünlülerle birlikte, fast food için sağlıklı bir sandviç alternatifini teşvik ederek markayı destekledi. Daha sonra Ağustos 2015’te çocuk pornografisine sahip olmaktan ve çocuklarla seks yapmak için seyahat etmekten suçlu bulundu. Rakipleri 540 milyon dolar kar elde ederken, birim sayıları %7, trafik sayıları %25 ve ulusal satış sistemleri 200 milyon dolar azaldı.

3. Ürünleri onaylamaları için insanları işe almak pahalıdır.

PepsiCo, bir keresinde Beyonce ile 50 milyon dolar değerinde 10 yıllık bir ciro anlaşması imzaladı. Under Armor, Stephen Curry ile 2024 yılına kadar yılda 4 milyon dolar değerinde bir ciro anlaşması imzaladı. Derrick Rose, bir keresinde Adidas ile 185 milyon dolarlık 13 yıllık bir anlaşma imzaladı ki bu 2012’de spor tarihinin en büyük ciro anlaşmasıydı. Ürününüzü tanıtmak için ünlü bir yüz koymak istiyorsanız, bununla ilgili bazı şirketlerin karşılayamayacağı bir maliyet olacaktır.

4. Onay, bir gün ürünü gölgede bırakabilir.

Bir reklamın, desteğin ve hatta ünlünün tüketicilere iletilen marka mesajından daha iyi performans gösterdiği zamanlar vardır. Bu, sponsor, tanıtılmakta olan ürün veya hizmetin reklamında daha fazla zaman veya yer işgal ettiğinde ortaya çıkar. PepsiCo, 2017 yılında bir polis memuruna bir kutu soda sunarak protestocular arasında bir “köprü” görevi görmesi için Kendall Jenner’ı işe aldıklarında bu sorunla karşılaştı. İçeceğin reklamını yapmak yerine, reklamın tüketicileri yabancılaştıran mesajı tanıtılıyordu.

5. Markanız için aşırı maruz kalma fırsatları yaratabilirsiniz.

Ünlüler sadece bir işletmeyi veya markayı desteklemez. Birden fazla şirket, genellikle aynı endüstride bu tür bir pazarlama hizmeti için ödeme yapar. Aynı ünlüyü benzer bir konuşma yapması için işe almak, sponsorun güvenilirliğini etkileyebilir. İzleyici, reklama dikkat etmek yerine, onay eylemlerinin arkasında ne ve neden olduğuna odaklanır.

Shaquille O’Neal bunun bir örneğidir: Sports Illustrated, Shaq’ın En İyi 50 Onayını bir araya getirdi ve bunların çoğu, profesyonel basketboldan emekli olduktan sonra gerçekleşti.

6. İyi bir onay, kötü bir ürünü düzeltemez.

Onaylar, sunulan ürünün iyi olduğu fikrine dayanır. Ürününüzün kalitesi eksikse, en iyi onay bile işletmenizi ortaya çıkacak sonuçlardan kurtaramayacaktır. Aynı şey kötü müşteri hizmetleri için de söylenebilir. Markanız kullanışlı değilse veya tüketicilerin yaşayabileceği sorunları çözmeye yardımcı olmuyorsa, onay maliyetinden kurtulursunuz ve yine de olumsuz yorumlarla uğraşmak zorunda kalırsınız.

7. Her onay, iyi bir onay değildir.

Göz kamaştırıcı sorunları görmezden gelmek için pembe lensler aracılığıyla ürün onaylarının tarihini gözden geçirsek bile (örneğin, şu anda bildiğimiz şeyle Bill Cosby ve Jell-O), onayların anlamsız olduğu zamanlar vardır. .. şirket bir onay için ödeme yapacaksa, bu, şirketinizin desteklediği mesajı ve vizyonu yansıtan bir sözcü aracılığıyla yapılmalıdır.

1989’da PepsiCo, Madonna’ya “Like a Prayer” şarkısını içeceğin yer aldığı bir reklamda kullanması için 5 milyon dolar ödedi. The Cosby Show sırasında reklamı oynadılar , yani yaklaşık 250 milyon kişi gördü. Tek sorun, şarkının müzik videosunda Madonna’nın yanan bir haç etrafında dans etmesi ve bir tecavüze tanık olmasıydı. Tam olarak bir aile ücreti değil.

8. Öne çıkmak için birden fazla onayınız olması gerekir.

İnternetten önce, ünlülerin onayları, büyük veya küçük bir marka için güçlü bir etki yaratabilirdi. Bugün herkesin gördüğü bilgi seviyeleri ile artık durum böyle değil. Ortalama bir kişi, tek bir günde 2.000’den fazla marka mesajına maruz kalabilir. Öne çıkmak için, pazarlamanızın anahtar kelime araştırması, hashtag araması, doğru sayfa etiketleri ve tüketiciye değer sağlayan özgün içerik gibi diğer yapı taşlarını içermesi gerekir.

9. Yalnızca geçici sorgular oluşturabilirsiniz.

Bir ünlüyü içeren bir onayınız olduğunda, ürünlerinize veya hizmetlerinize daha fazla ilgi gösterecektir. Bu trafiğin çoğu geçici olacaktır. İnsanlar teklifinizi araştırmaya başlayacak. Hangi değerlerin önerildiğini görmek için bakacaklar. Artan trafik sırasında ortaya çıkan olası satışların çoğu satışla sonuçlanmayacaktır. Daha da kötüsü, sadece kimsenin kim olduğunu bilmediğini öğrenmek için diğer insanlarla onay hakkında konuşabilirsiniz. Geçici sorgulamalarla yüzleşmeye ve onlara gerçekmiş gibi davranmaya hazır olmalısınız. Hazırlanmazsanız, marka deneyimi olumsuz olacak ve tartışılacak olan da bu.

10. Bir markanın onaylanması, markanın deneyimini yansıtmaz.

Pek çok tüketici, birisi markasını onaylarsa, o zaman uzman olduğunu varsayar. Sponsora sorular soracaklar, özellikle de piyasaya sürülmesi için bir influencer tuttularsa, size sormaktansa. Bir etkileyici (veya ünlü), ne sundukları konusundaki kişisel bilgileri yerine finansal faydalarına odaklandığından, bilinmeyen garip bir konuşma, yıkıcı bir olumsuz sonuç yaratabilir.

Ürün tanıtımının bu artıları ve eksileri, bir ünlü veya önemli bir figürle iyi sürdürülen bir ilişkinin dikkat, satış ve sadakati artırabileceğini göstermektedir. Yedeklemenin görüntüsü değişirse sonuçlar felaket olabilir. Doğru araştırmalarla bile insan davranışını tahmin etmek zor olabilir. Bu nedenle, bunun gibi herhangi bir ilişkiye, özellikle küçük işletme perspektifinden dikkatle yaklaşılmalıdır.