18 Gıda Katkı Sanayi İstatistikleri ve Trendleri

Gıda katkı maddeleri endüstrisi, bugün hala aktif olan en olgun küresel endüstrilerden biridir. Bu ürünler çeşitli amaçlarla gıdalara eklenir. Bazıları yemeğin tadını iyileştirir, diğerleri görünüşünü değiştirir ve hatta bazıları dokuyu değiştirir.

Sektörde büyüyen bir eğilim, fonksiyonel gıda bileşenleri veya antioksidanlar gibi tüketiciye ek sağlık nitelikleri sunan öğeleri eklemektir.

2009 ve 2013 yılları arasında gıda katkı maddeleri sektörü dünya çapında 6 milyar dolardan fazla büyüyerek toplam 36,45 milyar dolara ulaştı. Bu, değer bazında yaklaşık %22’lik bir toplam artışla birlikte yıllık %5.4’lük bir artışı yansıtmaktadır. Daha da etkileyici olan, bu sayıların eklenen fonksiyonel gıda bileşenleri, vitaminler ve mineralleri içermemesidir.

Tüm olası katkı maddeleri sektöre dahil edilirse, gıda katkı maddelerinin toplam değerinin her yıl 45 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.

Gıda katkı maddeleri endüstrisinden ilginç istatistikler

# 1. Avrupa’daki tüketicilerin %80’i, yiyeceklerinin yapay katkı maddeleri içermemesini tercih ettiklerini söylüyor. Bu nedenle, bugün dünyadaki en popüler ürün iddiası, bir ürünün “yapay içerik içermediği” yönündedir. (Gıda Araştırma Antetli Kağıdı)

# 2. Doğal aromalar içeren yeni gıda ürünlerinin oranı 2008’de %35’ten 2012’de %39’a yükseldi. Yapay aromalarda da benzer bir düşüş yaşandı. (Nane)

# 3. Gıda boyası pazarındaki doğal ürünlerin satışları da 2009’da %37’den 2003’te %45’e yükselmiştir. Bu kazançların çoğu, kullanılan sentetikler pahasına yapılmıştır. (Nane)

# 4. Kuzey Amerika, tüm yeni lansmanların %61’ini oluşturan doğal aromalı ürünler için ana lansman noktasıdır. Karşılaştırıldığında, Latin Amerika’daki yeni ürün lansmanlarının %74’ü yapay aromaları içeriyordu. (Nane)

# 5. Tatlandırıcılar, 2013 yılında toplam endüstri gelirinin %31’ini oluşturan gıda katkı maddeleri endüstrisinin en büyük segmentidir. Hidrokolloidler, pazarın %18’ini oluştururken, onu %11,4 ile aroma arttırıcılar takip etmektedir. (Nane)

# 6. Gıda katkı maddesi endüstrisinde yıllık satışlarda yalnızca iki endüstri segmenti 1 milyar doların altında: her ikisi de yaklaşık 950 milyon dolar değerinde olan antioksidanlar ve yağ ikameleri. (Nane)

# 7. Çin, gıda ürünlerine eklenen dünyanın en büyük vitamin üreticisidir. 2013 yılında ulusal üretimi yaklaşık 225.000 ton olup, bunun %80’i ihraç edilmiştir. Çin, C Vitamini ve E Vitamini Segmentlerinde Güçlü Sırada (Gıda Araştırma Antetli Kağıdı)

# 8. Amerika Birleşik Devletleri’nde, güvenli kullanımlarını sağlamak için sistemdeki olası sorunlara rağmen gıda tedarikinde 10.000’den fazla farklı katkı maddesine izin verilmektedir. (Pew Hayırsever Tröstler)

# 9. 2016 yılında, Güney Kore’nin gıda katkı maddesi endüstrisi için en popüler ihracatı, toplam değeri 101,9 milyon dolar olan sodyum hidroksit çözeltisiydi. Propilen glikol ve karışık malzemelerin de değeri 30 milyon dolardan fazlaydı. (İstatist)

# 10. Operatörlerin %89’u sağlık ve zindelik konularının tüketicilerin satın alma kararları üzerinde orta veya büyük bir etkisi olacağı konusunda hemfikir. Bu bakış açısını, yerel ürünlerin (%84), kimyasal veya pestisit içermeyen (%84) ve temiz etiketli (%82) satın alınması izlemektedir. (Emerson İklim Teknolojileri)

# 11. Amerika Birleşik Devletleri’nde ortalama bir kişi, her yıl gıda seçimlerinden 9 pound’a kadar kimyasal katkı maddesi tüketecektir. ABD’de yılda 1 milyar pounddan fazla gıda katkı maddesi tüketiliyor. (Gıda)

# 12. Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl 90 milyon akre mısır yetiştirilmesine rağmen, insan besin zinciri için %1’den az bir miktar mısır yetiştirilmektedir. Mısırın çoğu, yüksek fruktozlu mısır şurubu gibi gıda katkı maddelerinde kullanılır. (Besleyici)

13. Harcayacak sadece 1 dolarınız varsa, gıda katkı maddelerinin düşük maliyeti nedeniyle patates kızartmasında 1.200 kalori veya meyvede 170 kalori satın alabilirsiniz. Yerli gıda katkı maddelerinin üretilmesine yardımcı olmak için yalnızca mısır endüstrisine 50 milyar dolardan fazla sübvansiyon yatırıldı. (Besleyici)

# 14. Ortalama bir Amerikalı, her yıl, çoğu bir tür gıda katkı maddesi, genellikle vitamin veya mineral içeren 192 pound un ve tahıl ürünleri tüketecektir. (Yemek konusunda akıllı olun)

#onbeş. Amerikalılar, çeşitli katkı maddeleri içeren işlenmiş gıdalar göz önüne alındığında, 29 kilo patates cipsi, 23 kilo pizza, 53 galon soda ve 24 kilo yapay tatlandırıcı yiyecekler. (Yemek konusunda akıllı olun)

#on altı. 2014 yılında, gıda işleme makinelerine bir önceki yıla göre %11,3 artışla 5,32 milyar dolardan fazla harcama yapılmıştır. (PackWorld)

# 17. Her 3 gıda işleme tesisinden 2’sinde 20’den az çalışan olmasına rağmen, 100 veya daha fazla çalışanı olan büyük tesisler, gıda katkı endüstrisinin bu segmentinde bulunabilecek değerin %77’sini oluşturmaktadır. (PackWorld)

# 18. Sabit gıdalar, sektördeki en büyük pazar payına sahip olup, segment satışlarının yaklaşık %22’sini oluşturmaktadır. (PackWorld)

Gıda Katkı Sanayi Trendleri ve Analizi

2023 yılına kadar gıda katkı maddeleri sektörünün her yıl %6 oranında büyümesini sürdürmesi bekleniyor. Gelişmiş portföyler, daha iyi ürün kalitesi ve endüstride devam eden inovasyon ile gıda işleme sağlayıcıları, tüketicileri satın almaya teşvik edecek yeni katkı maddeleri aramaya devam edecek.

Bu endüstri için en hızlı büyüyen segment, sağlıklı ikameler olmaya devam edecek. Tüketiciler ne yemeyi seçtikleri konusunda daha bilinçli olmaya devam ediyor, bu nedenle yiyecek ve içeceklere eklemek için Stevia gibi daha doğal tatlandırıcılar arayın.

Ancak, en büyük büyüme hidrokolloid pazarında olmaya devam edecek. Çin’den gelen güçlü talebin yönlendirdiği %7,1’lik büyüme ile bu stabilizatörler, bağlayıcılar, kalınlaştırıcılar ve jelleştirici maddeler, kullanım için çok sayıda uygulamaya sahip olmaya devam edecek.