18 Hızlı Servis Gıda Sektörü İstatistikleri ve Trendleri

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki hızlı servis gıda endüstrisi yılda yaklaşık 200 milyar dolar değerinde. Önümüzdeki beş yıl için sektör için tahmin, bu rakamın 25 milyar dolar daha artmasını bekliyor. Büfeler, kafeler ve paket servis restoranları da sektörün bir parçası olmasına rağmen, bu segmentte satış yapan aktif işletmelerin çoğu tesis içi restoranlar ve arabaya servistir.

2016 itibariyle Amerika Birleşik Devletleri’nde faaliyet gösteren 186.000’den fazla franchise hızlı servis restoranı vardı. Bu sayı, 2006 yılında faaliyet gösteren 28.000 lokasyondan önemli ölçüde daha yüksek. Bu gelişme, çok sayıda endüstri liderinin Amerikalılar tarafından tanınan markalar haline gelmesine yol açtı. McDonald’s, Starbucks, Yum! Markalar ve Subway, Amerikan toplumunun dokusuna derinden gömülüdür.

Bu sektörün karşı karşıya olduğu sorun sağlıktır. 25 fast food zincirinden 11’i, ürünlerinde antibiyotik kullanımı nedeniyle içerik anketinde başarısız oldu. Trans yağlar genellikle 2015 yılında FDA tarafından kalp hastalığının gelişiminde önde gelen bir faktör olarak tanınan bileşenlerden elde edilebilir. Büyük bir kola içmek 86g şeker sağlarken, tüketim için maksimum miktar sadece 38g’dir.

Hızlı Servis Gıda Sektörü Önemli İstatistikleri

1. Ortalama bir aile her yıl fast food ürünlerine 1.200 dolar harcayacak, bu da bu ürünlere yılda yaklaşık 50 milyar dolar harcandığı anlamına geliyor. Bu para dünyadaki açlığı durdurmak için kanalize edilmiş olsaydı, küresel gıdaya erişim eksikliğinde üç yıllık bir boşluk olurdu. (Ohio Tıp Grubu)

# 2. Amerikalıların %58’i haftada en az bir kez hızlı servis yapan bir restoranda yemek yiyeceklerini söylüyor. Her beş aileden dördü bir fast food restoranını ayda bir kez ziyaret ettiğini söylerken, nüfusun %20’si bu yiyecekleri haftada en az bir kez yediğini söylüyor. (Ohio Tıp Grubu)

ABD Hızlı Servis Gıda Sektörü İstatistikleri Pazar Büyüklüğü

# 3. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yetişkinlerin %24’ü hızlı servis gıda endüstrisi tarafından haftada üç veya daha fazla kez sağlanan bir yemeği yiyor. (Ohio Tıp Grubu)

# 4. McDonald’s, her yıl 24,62 milyar dolar gelir elde eden, dünyanın en büyük hızlı servis gıda endüstrisi şirketidir. Bu, tüketicilerin sadece %2’sinin markanın fast food endüstrisi segmentinde en iyi burgerleri yaptığını söylemesine rağmen. (İstatist)

# 5. Hızlı servis gıda sektöründeki ücretler, ortalama lokasyon olarak menü fiyatlarında bulunan maliyetin %25,4’ünü oluşturmaktadır. Şirketler nispeten düşük marjlarla faaliyet gösterdiğinden, sektör büyümesi 2014’ten bu yana yıllık %1.4 ile sınırlı. (Statista)

# 6. 68 milyondan fazla insan her gün McDonald’s tarafından sunulan gıda ürünlerini tüketecek, bu da şirketin tüm İspanya nüfusundan daha fazla insanı beslediği anlamına geliyor. (Ohio Tıp Grubu)

# 7. McDonald’s, Burger King, Arby’s, Taco Bell ve Wendy’s’in toplamından daha fazla faal şirket olan 37.000 küresel lokasyonunda saniyede ortalama 75 hamburger servis ediyor. Net değeri 84,6 milyar dolar olan Starbucks’a kıyasla, net değeri 106 milyar dolardan fazla. (Ohio Tıp Grubu)

# 8. Küresel hızlı servis restoran endüstrisi, her yıl gezegenimizdeki çoğu ülkenin ekonomik değerinden daha fazla olan 750 milyar dolardan fazla gelir üretiyor. (franchising yardımı)

# 9. Amerika Birleşik Devletleri’nde bir hızlı servis restoranında çalışan 4 milyondan fazla insan var ve endüstri her yıl ekonomiye yaklaşık 200.000 iş ekliyor. (franchising yardımı)

# 10. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki hızlı servis restoranlarının %30’undan fazlası hamburger satmaya odaklanarak onu sektördeki en popüler yiyecek yapıyor. Pizzacılar %15 pazar payına sahipken, sandviç dükkanları %12’lik bir paya sahip. Bu liderleri belirli tavuk restoranları (%8) ve Meksika restoranları (%7) takip ediyor. (franchising yardımı)

Markaya Göre Cinsiyet Tercihine İlişkin ABD Hızlı Servis Gıda Sektörü İstatistikleri

# 11. Çocukların %80’i McDonald’s’ın yemek için en sevdikleri yer olduğunu söylüyor. Bir oyun alanının eklenmesi ve Happy Meal’in bir oyuncakla sunulması, bu anketin sonucuna katkıda bulunan faktörlerdir. (Ohio Tıp Grubu)

# 12. Çocukların ve gençlerin %34’ü her gün bir hızlı servis restoranından en az bir ürün tüketiyor. 12 ile 19 yaş arasındaki çocuklar, 2 ile 11 yaş arasındaki çocuklara kıyasla sanayide iki kat daha fazla kalori tüketiyor. (Ohio Tıp Grubu)

# 13. Bir hızlı servis restoranında bir Big Mac, çok miktarda patates kızartması ve büyük bir Kola tüketecek olsaydınız, günlük tüketim için önerilen 2.000 kaloriden 1.300 kalori alırsınız. Bu restoranlardaki bazı yemekler size tüm gün boyunca ihtiyacınız olan tüm kalorileri sağlar. (Ohio Tıp Grubu)

# 14. Ortalama bir Amerikan tüketicisi bir yıl boyunca 38,5 galon gazlı soda içecektir. (Ohio Tıp Grubu)

#onbeş. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki fast food tüketim oranları, bazı menü öğelerinin bir kişinin sağlığı için iyi olmayabileceğini kabul eden artan bir eğilim olmasına rağmen, 2004’ten beri sabit kalmıştır. (Tost)

#on altı. 2013’te hızlı servis edilen bir restoran yemeğinin ortalama besin içeriği, bir önceki yıla göre kalori bakımından %12 daha düşüktü. (Tost)

# 17. Dünya çapında tanınabilecek sembolleri göstermek için altı farklı ülkede 7.000’den fazla kişiyle anket yapıldı. Sonuçlarda McDonald’s’ın çifte altın kemerleri %88, Hristiyanlığı temsil eden haç ise %54 puan aldı. (Tost)

# 18. Günümüzde tüketiciler tarafından bir hızlı servis restoranından satın alınan yemeklerin %20’si araçlarında tüketilecek. (Bir şey yap)

Mağaza Gelirlerine İlişkin Hızlı Servis Gıda Sektörü İstatistikleri

Hızlı Servis Gıda Sektörü Trendleri ve Analizi

Hızlı servis restoranları hem fast-casual yerler hem de geleneksel fast food destinasyonlarıdır. Bu segment, tüm restoran sektörü tarafından elde edilen gelirin %50’sini temsil etmektedir. Müşteriler genellikle bir tezgahta sipariş verir, bir pencerede ödeme yapar ve ardından yemeklerini otururken veya ayakta dururken getirir. Her öğün kısadır, sofra servisi yapılmaz ve çeşniler merkezi bir yere yerleştirilir.

Franchise şirketleri bu sektörde faaliyet gösterdiğinde, menü öğeleri konumlar arasında çok fazla farklılık göstermez. Avantaj, gıda seçeneklerinin tüketiciler için ucuz olması ve çoğu seçeneğin 6 $ veya daha düşük bir fiyata yemek sunmasıdır.

Hızlı servis restoranları sağlıksız yiyecek satma konusunda bir üne sahiptir, ancak bu değişmeye başlayan bir algıdır. Az şekerli içecekler ve az yağlı yiyeceklerin yanı sıra meyve ve salata gibi yeni ürünler de fast food menülerinde yerini alıyor. Konumların %50’ye kadarı artık aynı fiyata organik seçenekler sunuyor.

Tüketiciler bir segment olarak fast food yerine sıradan fast food’a yöneldikçe, mevcut trendler devam ederse, hızlı servis restoranlarının gelirlerinde 2028’e kadar yıllık ortalama %2,5 büyüme sağlayacak bir artış görmelidir.