19 Avustralya Pirinç Endüstrisi İstatistikleri, Eğilimleri ve Analizi

Avustralya pirinç endüstrisi Güneydoğu Asya pazarları kadar ilgi görmese de, bu endüstrinin küresel pazarlar üzerindeki etkisi inkar edilemez. İklim koşulları pirinç yetiştirmeye elverişli olmadığında bile her yıl 1 milyon tondan fazla pirinç yetiştirme kapasitesine sahiptir.

Pirincin çoğu öğütülür, paketlenir ve daha sonra Riverina’da SunRice tarafından markalanır. Yeni Güney Galler’de üretilen ve 60’tan fazla uluslararası destinasyona pirinç ürünleri tedarik eden tek Avustralyalı pirinç ihracatçısıdır.

Avustralya pirinci, mahsul üretmek için dünya ortalamasından yaklaşık %50 daha az su kullanması bakımından benzersizdir. Tarımın devam eden başarısını desteklemek için, Avustralya’daki birçok pirinç çiftçisi, genellikle buğday olan başka bir ürün yetiştirebilmek için pirinç yetiştirdikten sonra toprak altında yeterli neme sahiptir.

Bazı pirinç tarlaları da büyüme mevsimi dışında meraya dönüştürülür. Toplamda yaklaşık 40 milyon insan her yıl Avustralya’da yetiştirilen pirinci yiyor.

Avustralya pirinç endüstrisinden ilginç istatistikler

1. Avustralya pirinç endüstrisi, her yıl yaklaşık 1,2 milyon ton pirinç üretmektedir. Ancak son yıllarda su kısıtlamaları ve kuraklığın sektörü ciddi şekilde etkilemesi nedeniyle bu ortalamaya ulaşmak zor oldu. (Avustralya İstatistik Bürosu)

# 2. 2008’de pirinç hasadı rekor düzeyde düşük, sadece 19.400 ton pirinç üretti. Bu, 1928’den beri üretilen en düşük toplamdı ve normal üretimin sadece %1’iydi. Bu hasat rakamları, art arda beş yıl süren kuraklığın ardından geldi. (SunRice)

Avustralya Pirinç Endüstrisi İstatistikleri

# 3. 2009/10 yetiştirme sezonunda, pirince ayrılan alan 7.000 hektardan 75.000 hektara neredeyse 10 kat büyümüştür. (ABARES)

# 4. 2011 çeltik mahsulünde toplam üretim seviyeleri 726.000 tona yükselerek bir önceki yıla göre üç kat daha fazla. O hasat döneminde dönüm başına 9,7 ton pirinç hasat edildi. (ABARES)

# 5. Hektar başına 5,4 tonluk uluslararası ortalama üretim, 50 yıldan fazla bir süre önce Avustralya tarafından aşıldı. Avustralya pirinç endüstrisi şu anda hektar başına ortalama 8,6 ton pirinç üretmektedir. (Avustralya İstatistik Bürosu)

# 6. 2011’de Avustralya pirinç endüstrisi 65.000 tondan fazla pirinç ihraç ederek ülkeye 61 milyon dolar gelir sağladı. (ABARES)

# 7. Avustralya’da pirinç ekimi için su gereksinimleri, denetlenen pirinç çiftçilerininkinden 5 kat daha azdır. (Uluslararası Pirinç Araştırma Enstitüsü)

# 8. Yıllık dünya pirinç üretimi her yıl 600 milyon tondur. Yıllık hasadın sadece 25 milyon tonu, yetiştirildiği ülke dışında işlem görmektedir. Avustralya, sıfır ihracat veya üretim sübvansiyonu ile pirinç üreten tek ihracatçıdır. (Avustralya Pirinç Yetiştiricileri Derneği)

# 9. Avustralya’da üretilen pirincin yaklaşık %80’i ihraç edilmektedir. En çok ziyaret edilen yerler Japonya, Papua Yeni Gine, Asya ve Orta Doğu’dur. (AgriFutures Avustralya)

# 10. 1940’lardan bu yana, Avustralyalı pirinç çiftçileri, ülkedeki yerel yetiştirme koşullarına daha uygun 40’tan fazla yeni kısa, orta ve uzun taneli pirinç çeşidi geliştirdiler. Reiziq, Sherpa ve Opus çeşitleri toplam üretim hacmine öncülük etmektedir. (AgriFutures Avustralya)

# 11. Avustralya’da kişi başına ortalama pirinç tüketimi kişi başına 14,4 kg’dır. Bu, 2017 rakamlarına göre %7,3 artışla kişi başı 29,35 dolar gelire denk geliyor.(Statista)

# 12. Avustralya’daki hemen hemen tüm pirinç, sulama altında Yeni Güney Galler’de yetiştirilir. Avustralya’daki ortalama pirinç mahsulünün %96’sı Yeni Güney Galler bölgesinden geliyor. Yaklaşık %4’ü Queensland’den gelmektedir. Asgari katkılar (%1’den az) Victoria ve Kuzey Bölgesi’nden gelir. (Gezegen Sağlığı Avustralya)

# 13. Avustralya’da yetiştirilen pirincin %80’i orta taneli Japonica çeşididir. Bazı ürünler özellikle ihracat pazarları için yetiştirilmektedir. (Avustralya Tarım Bakanlığı)

# 14. Pirinçle ekilen dönüm sayısı her yıl önemli ölçüde değişir. Son 20 yılda maksimum 113.000 hektar, minimum 27.000 hektara ulaşıldı. (Avustralya Tarım Bakanlığı)

#onbeş. 2015/16 büyüme sezonunda, toplam çiftlik nakit geliri 2009/10 sezonundan bu yana ilk kez 150.000 doların altına düştü. 2014/15 sezonunda, Murray-Darling Havzasında tarihte ilk kez çiftlik nakit kazançları ortalama 300.000 dolar civarındaydı. (Avustralya Tarım Bakanlığı)

#on altı. Avustralya pirinç endüstrisi için toplam nakit gelir, ortalama bir çiftlik için 2014/15’te ilk kez 900.000 doları aştı. Toplam nakit maliyetleri de o yıl 675.000 dolarla zirve yaptı. (Avustralya Tarım Bakanlığı)

# 17. Çiftlik nakit geliri son yıllarda düşmesine rağmen, maliyet-gelir farkı, pirinç endüstrisinin rekor marj seviyelerine ulaşmasına yardımcı olan yeni bir trend. (Avustralya Tarım Bakanlığı)

# 18. Avustralya hükümeti, çalışma koşullarını iyileştirmek için tatilde çalışanlar için vergi oranını %15’e indirdi. (Avustralya Tarım Bakanlığı)

# 19. Büyüyen bir perspektiften bakıldığında, Avustralya pirinç endüstrisinde istihdam olanakları asgari düzeydedir. Ortalama yılda, her yıl üretilen toplam pirinç hasadından yaklaşık 700 kişi sorumludur. (IBIS Dünyası)

Avustralya Pirinç Endüstrisi Eğilimleri ve Analizi

Avustralyalı çiftçiler, pirinçle bugün dünyadaki çiftçilerin çoğundan daha fazlasını yapabilmelerine rağmen, hala iklim sorunlarıyla karşı karşıyalar. Kuraklık yılları, son 20 yılda hiç olmadığı kadar yaygın hale geldi. Rekor düşük hasatların bir bütün olarak endüstri üzerinde güçlü bir etkisi oldu.

Sektörün toparlanmasına yardımcı olmak için iyi bir sezon yeterli olsa da, o yıllar giderek daha fazla ayrılıyor.

Ayrıca, tüm pirinç şirketleri her mevsim pirinç yetiştirmez ve bu da sektörü etkileyebilir. 2012 gibi iyi bir sezonda üretimin brüt değeri yaklaşık 245 milyon dolar.

Kurak yıllar azalmaya başlarsa, Avustralya pirinç endüstrisinin gelişme şansı var. 2012 yılında 100.000 hektarın üzerinde ekim yapılmış olup, bu sektör için cesaret verici bir işarettir. Ayrıca sektörle bir şekilde ilgilenen 1.500 çiftlik var ki bu rekora yakın.

5 veya 10 yıllık projeksiyonlara bakıldığında tahmin edilemeyecek kadar çok belirsizlik var. Katılmayı düşünenler için bekle ve gör yaklaşımı şiddetle tavsiye edilir.