19 Çin Güneş Enerjisi Endüstrisi İstatistikleri ve Eğilimleri

Çin, güneş enerjisi ve fotovoltaik enerji için en büyük pazardır. 2013’ten bu yana Çin güneş enerjisi endüstrisi, 2018’de 77,4 GW’a ulaşan toplam fotovoltaik kapasitesi ile dünyanın önde gelen güneş fotovoltaik kurulumcusu olmuştur. Çin ayrıca 100 GW kapasiteyi aşan ilk ülke olmuştur. Tengger’de 1.500 GW’tan fazla proje rekoru kırdı ve bu da onu dünyanın en büyük güneş enerjisi operasyonu haline getirdi.

Bununla birlikte, Çin’in güneş enerjisi endüstrisinin yarattığı birçok kazanıma rağmen, güneş enerjisi kurulumlarında ortalama kapasite faktörü sadece %17 ile yılda sadece 118 TWh üretiliyor. Çin’in toplam elektrik üretiminin sadece %1,8’i güneş enerjisinden geliyor.

Aynı zamanda, endüstri çabaları nedeniyle Çin’de yaklaşık 290 GWth güneş enerjili su ısıtma kapasitesi mevcuttur. Bu, şu anda kurulu toplam güneş enerjisi termal kapasitesinin yaklaşık %70’ini temsil ediyor.

Çin’in güneş enerjisi endüstrisinden önemli istatistikler

# 1. Dünyanın en büyük güneş modülü üreticilerinden 705’i Çin’de bulunuyor ve bu da endüstrinin mevcut PV kapasitesinin %25,5’lik küresel bir paya ulaşmasına yardımcı oluyor. (İstatist)

# 2. Toplam PV kapasitesi, mevcut oranlarda Çin’in toplam enerji üretiminin yaklaşık %1’ini oluşturmaktadır. (İstatist)

# 3. Çin, güneş enerjisi endüstrisi ile birim başına kapasite bakımından 1000 kişi başına 213 kWth ile dünyada yedinci sırada yer alıyor. (İstatist)

# 4. 2018 itibariyle, Çin Fotovoltaik Endüstrisi Birliği (CPIA), yerli hücre üretim kapasitesinin %57,7’de faaliyete geçmesini bekliyor. Ayrıca gofret kapasitesinin sadece %66,5’inin kullanılması bekleniyor. (PV Dergisi)

# 5. Çin’deki bir güneş enerjisi projesiyle ilgili maliyetlerin %20’si şebeke bağlantılarını, finansmanı ve yerel enerji tüketimi için arazi edinimini içerir. (PV Dergisi)

# 6. Çin güneş enerjisi endüstrisi, 2018’in ilk altı ayında bir önceki yıla göre %24 artışla 140.000 tondan fazla polisilikon üretti. Gelişmelere rağmen, endüstri mevcut talep seviyelerini karşılamak için 67.000 ton ithalat yapmak zorunda kaldı. (PV Dergisi)

# 7. Haziran 2018’e kadar polisilikon fiyatı ton başına 13.500 doların altına düştü. (PV Dergisi)

# 8. 2017’nin ilk yarısında, endüstri tarafından silikon gofret üretiminde %39’luk bir artış görüldü ve 50 GW arz oluştu. Arzın 12 GW’ı ithal edilmek zorundaydı. (PV Dergisi)

# 9. Hücre üretimi 2017 yılında sektör için %22 arttı ve faktoring, PERC teknolojilerinin popülaritesinin artmasıyla yaklaşık 42 GW modül üretti. (PV Dergisi)

# 10. Ocak-Mayıs 2018 arasında, Çin’in güneş enerjisi endüstrisi, geçen yılın aynı döneminde 4,3 milyar dolardan fazla olan ihracatta yaklaşık 5,2 milyar dolara ulaştı. (PV Dergisi)

# 11. Çin hükümeti 2017’de sanayi için sübvansiyonları durdurduktan sonra, 11 MW’tan fazla ticari ve endüstriyel dağıtılmış güneş fotovoltaik projeleri üzerindeki çalışmalar durduruldu. (Çin diyalogu)

# 12. 2017 yılında, Çin altyapısına önceki üç yılın toplamı kadar olan 19.44 GW yeni dağıtılmış güneş enerjisi eklendi. 2018’in ilk yarısında 7,6 GW daha eklendi. (Çin Diyaloğu)

# 13. Sübvansiyon politikasındaki değişiklik, kilovat saat başına ödenen fiyatları, üretimin gerçekleştiği coğrafi bölgeye bağlı olarak 0,90’dan 1,00 yuan’a 0,50-0,70 yuan’a düşürdü. Dağıtılmış güneş sübvansiyonu da kWh başına 0,10 yuan düşürüldü. (Çin diyalogu)

# 14. Çin, küresel fotovoltaik endüstrisinde dünyanın polikristal silikon arzının %54.8’ini üretiyor. Ayrıca dünya silikon levha arzının %87,2’sini, güneş pillerinin %69’unu ve güneş modüllerinin %71,7’sini üretiyorlar. (Çin diyalogu)

#onbeş. Güneş enerjisi endüstrisindeki sübvansiyonları azaltma önleminin, dünyanın en büyük güneş enerjisi pazarında talebi %40’a kadar düşürmesi bekleniyor. (Forbes)

#on altı. Japonya, Hindistan ve Amerika Birleşik Devletleri, küresel güneş enerjisi pazarının yaklaşık %30’unu temsil etmektedir. Çin’in tek başına tüm güneş enerjisi satışlarının yarısından fazlasını oluşturmasıyla, sübvansiyonların azaltılmasından beklenen düşüşler, 2019’da çift haneli kayıp yüzdesi beklentisi yaratıyor. (Forbes)

# 17. Tüketicilerin enerji faturalarına uygulanan bir ek ücretle finanse edilen Çin’in devlet yenilenebilir enerji fonu, 15,5 milyar dolardan fazla açık veriyor. (Forbes)

# 18. Çin’deki büyük ölçekli güneş enerjisi projelerinin ve rüzgar tesislerinin %70’inden fazlası, düşük talep seviyelerinin ve ihracat fırsatlarının az olduğu kuzey bölgelerinde yer almaktadır. (Forbes)

# 19. Geçen yıl, Çin’in güneş enerjisi endüstrisine 86,5 milyar dolardan fazla yatırım yapıldı ve bu, küresel olarak güneş enerjisine yatırılan toplam miktarın yarısından fazlasını temsil ediyor. 2004’ten bu yana dünya, yeşil enerji kaynaklarına yaklaşık 3 trilyon dolar yatırım yaptı ve bu fonların çoğunu Çin aldı. (CNBC)

Çin Güneş Enerjisi Endüstrisi Trendleri ve Analizi

Çin, 2017 yılında güneş enerjisi endüstrisi için fotovoltaik imalat sektöründe mevcut olan sübvansiyonları azalttığını duyurdu. Sektör 2018’in ilk yarısında etkileyici bir büyüme yaşasa da, ABD korumacılığı, yüksek maliyetlerle birleştiğinde toplam üretimin düşmesine neden oldu.

Bu faktörlerin birleşimi, Çin’in güneş enerjisi endüstrisinde dünya çapında hisse senedi satmak için bir mücadele yarattı. Her sağlayıcı, olası tüm geliri güvence altına almaya çalışarak diğerinin altını oyuyor. Bu sektörde hem ABD’den hem de Hindistan’dan beklenen ticaret engelleri ile sektörün 2019’da daralmaya başlaması çok gerçek bir olasılık.

Önümüzdeki yıl, 5 yıl veya daha fazla bir süre boyunca bu gidişatı yalnızca siyasi bir ilerleme değiştirebilir. Çin hükümeti, büyümeyi teşvik etmek veya bu alandaki iki ana ihracat ortağından gelen tarife tehdidine karşı müzakere etmek için sübvansiyonları geri yüklemek zorunda kalacak. Hiçbir şey olmazsa, bu sektör için kayıplar çok yüksek olabilir.