19 Çin Spor Giyim Endüstrisinin İstatistikleri, Eğilimleri ve Analizi

Spor giyim, dünya sahnesinde uzun zamandır ABD’nin hakim olduğu bir segment olmuştur. Son yıllarda, Çin spor giyim pazarı, yakında dünyanın en yüksek değerli pazarı olarak ABD’nin yerini alabilecek büyük bir artış gördü.

Günümüzün küresel spor giyim markalarının çoğu şimdiden tutundu. 2016 yılında Adidas, Greater China’daki satışlarının %28 oranında arttığını ve bu da dünyadaki diğer bölgelerin en hızlısı olduğunu bildirdi. Şirketin küresel net kâr artışı, Çin’in spor giyim endüstrisinin gücü sayesinde %60’a ulaştı.

Nike belirli rakamlar bildirmedi, ancak ürünlerinin Çin’de çift haneli büyüme oranları gördüğünü söylediler.

Nike ve Adidas arasında, iki marka genel spor giyim pazarının %30’undan fazlasını paylaşıyor. Ana yerel markalar sadece %10’unu kontrol ediyor. Bu başarının bir nedeni de Çin’deki tüketicilerin spor giyim ürünlerinin yanı sıra Adidas ve Nike gibi markaları da moda markaları olarak görmeleridir.

Çin’in spor giyim endüstrisinden büyüleyici istatistikler

1. Çin’de sporla ilgili endüstriler GSYİH’nın sadece %0.7’sini oluşturuyor. Karşılaştırıldığında, spor ABD’de GSYİH’nın %3’üne katkıda bulunuyor. Sektörün toplam değeri 294 milyar dolar. (Forbes)

# 2. 2022 yılına kadar spor giyimin toplam değer açısından lüks ürünleri geçmesi bekleniyor. Spor giyim segmentinin 42,6 milyar dolarlık tahmini değeri, Çin’in Olimpiyatlara ev sahipliği yapmasından bu yana çift haneli yüzde büyümeyi yansıtıyor. (Daxue Danışmanlık)

Çin Spor Giyim Endüstrisi İstatistikleri Pazar Tahmini

# 3. 2016’da Çin’deki spor giyim sektörü %11 artarak 27 milyar dolar gelir elde etti. Karşılaştırıldığında, Çin’deki toplam giyim satışları sadece %5 arttı. (Daxue Danışmanlık)

# 4. Genel olarak moda şirketleri, Çin’deki spor giyim endüstrisinin genişlemesinden etkilenmiştir. Satış bazında en büyük ikinci ayakkabı şirketi olan Belle International Holdings, bir önceki yıla göre %9’luk bir düşüş yaşadı. Ancak eğitmenlerin geliri şirket için %16 arttı. (Mali zamanlar)

# 5. 2008’den beri Çin’de spor salonu üyeliği ikiye katlandı. Şu anda ülkede 6,6 milyondan fazla insan yerel bir spor salonuna üye. (Çin İş Araştırmaları Akademisi)

# 6. 2009’dan beri Çin’de 6 milyondan fazla insan düzenli olarak Yoga yaptığını söyleyerek spor giyim ürünleriyle ilgilenen 10 milyonluk bir nüfus yarattı. (Mali zamanlar)

# 7. 2016 yılında Çin’de 100’den fazla maraton düzenlendi. 2014 yılında ülke sadece 51 maratona ev sahipliği yaptı. (Mali zamanlar)

# 8. Anta, net karının 2016 yılında %17 artarak 347 milyon dolar rekor seviyeye ulaştığını bildirdi. Şirketin faaliyet kar marjları da %24 ile çok yüksekti. Karşılaştırma yapacak olursak, Nike’ın işletme kâr marjı %14, Adidas’ın ise sadece %8’i vardı. (Mali zamanlar)

# 9. E-ticaret faaliyetleri, Çin’de gerçekleşen spor giyim satışlarının %26’sını oluşturmaktadır. (Azoya Grubu)

# 10. Ağustos 2017’de Çin fitness uygulaması Keep, 100 milyonuncu kullanıcısını kaydetti. (Forbes)

Kategoriye Göre Çin Spor Giyim Endüstrisi İstatistikleri

# 11. Çin hükümeti, aktif olarak mevcut kayak merkezlerinin sayısını 2030’a kadar 500’den 1000’e çıkarmaya çalışıyor. Ayrıca, bugün oradaki 5 milyon kayakçıya kıyasla, her yıl 300 milyon kayakçıyı yamaçlara çıkmaya teşvik etme hedefi de var. aktif. (Mali zamanlar)

# 12. Çin’de şu anda 300 milyon aktif basketbolcu var ve bu ABD’nin şu anki nüfusunun hemen altında. (Forbes)

# 13. İngiltere Premier Ligi, sporlarını düzenli olarak takip eden yaklaşık 307 milyon futbol (futbol) taraftarı olduğunu belirtiyor. (Forbes)

# 14. Çin’de büyük bir spor giyim perakendecisi olan Li-Ning’in 2011 yılında ülkede 8.000’den fazla mağazası vardı. Bir şirket olarak ilk halka arzı 2004 yılında gerçekleşti. (ATKearney)

#onbeş. Çin’de yıllık harcanabilir gelir seviyeleri yılda %8.4 oranında büyümektedir. Aynı zamanda, ülkedeki kırsal kesimde yaşayanların net geliri, 2011’de %11,4’lük bir büyüme de dahil olmak üzere, son on yılda çift haneli büyüme kaydetti. (Fung Group)

#on altı. Çin’deki ortalama bir hane, bir kentsel bölgede yaşıyorlarsa, yılda yaklaşık 1.600 yuan kıyafet harcıyor. Ancak kırsal kesimde hane başına giyim harcaması yılda 400 yuan civarında. (Çin Ulusal İstatistik Bürosu)

# 17. Kentli aileler toplam yıllık harcamalarının yaklaşık %11’ini giyime harcıyor. Kırsal kesimdeki aileler gelirlerinin yaklaşık %7’sini giyime harcıyor. (Çin Ulusal İstatistik Bürosu)

# 18. Çin’deki tüketicilerin %90’ı pratik ihtiyaçlarına göre kıyafet satın alıyor, bu nedenle spor giyim segmenti bu kadar güçlü bir büyüme yaşıyor. Tüketicilerin sadece %50’si indirimlerin veya promosyonların alışveriş alışkanlıklarını etkilediğini söylüyor. (Hong Kong İş Geliştirme Konseyi)

# 19. Satın almaların %39’u kişisel eşyalar, eğlence veya giyim mağazalarında gerçekleşirken, satışların %38’i geleneksel mağazalarda gerçekleşir. (Euromonitor)

Pazar Payına Göre Çin Spor Giyim Endüstrisi İstatistikleri

Çin’in Spor Giyim Endüstrisinin Trendleri ve Analizi

Çin kültüründe, bir yere egzersiz yapma fırsatı lüks olarak kabul edildi. Ülkedeki çoğu spor salonu üyeliğinin fiyatı yıllık yaklaşık 5.000 RMB’ydi ve kayıt sırasında tam ödeme yapılması gerekiyordu. Bu rakam, Çin’deki bir üniversite mezunu için medyan net maaş olduğu ortaya çıktı.

Ancak son yıllarda gelir seviyeleri yükselmeye başladı. Sporla ilgili endüstriler, yönetim kurulu genelinde %10 veya daha fazla oranda büyüyor. Bir spor salonuna katılma eğilimi, fitness antrenman uygulamalarını kullanma ve grup deneyimlerine katılma eğilimleriyle birleştiğinde, spor giyim endüstrisi etkileyici bir büyüme yaşıyor.

2022 yılına kadar, haftada en az bir kez egzersizi teşvik eden bir tür programa 700 milyondan fazla kişinin kaydolması bekleniyor. 435 milyondan fazla insan düzenli olarak egzersiz yapacak. Hedef, spor endüstrisinin 2025 yılına kadar 5 trilyon yuan veya 773 milyar dolar değerine ulaşması.

ABD’de spor giyim geliri 2016’da 100 milyar doları, yani Çin pazarının ürettiğinden yaklaşık 75 milyar doları aştı. Bu iki pazar arasında hala çok boşluk olmasına rağmen, Çin’de gelir artış eğilimi ve aktif olma isteği devam ederse, 2028 yılına kadar ABD pazarının büyüklüğüne ulaşmaya başlaması çok olası.