19 Guatemala tekstil endüstrisinin istatistikleri ve eğilimleri

Maya halkının günlerinden beri, tekstil endüstrisi, sonunda Guatemala olacak olan yerde kültürün merkezi bir parçası olmuştur. İlk geleneklerde, insanlara erken yaşlarda bitki liflerinden tekstillerin nasıl oluşturulacağı öğretildi. Lifler ipliğe dönüştürülecek ve daha sonra ay tanrıçası Ix Chel’e ibadette sunulacak olan şaşırtıcı, renkli parçalar yaratılacaktı.

Geçmişte bu, tekstil endüstrisinin kutsal bir şey olduğu anlamına geliyordu. Guatemala’daki günümüz endüstrisi hala eski tekniklerin bazılarını uyguluyor. Sömürge zamanlarında bile, tekstil yapma gelenekleri bir nesilden diğerine aktarıldı. Nüfusun yarısı hala Maya olarak tanımlanıyor.

1947’den beri Maya tekstilleri devlet düzeyinde düzenleniyor ve korunuyor. Dokuma bir sanat biçimi olarak tanıtılır ve ekonomik koruma sağlanır. Ulusal bir ürün olarak kabul edilir.

Guatemala tekstil endüstrisi hakkında ilginç istatistikler

# 1. 2014 yılında Guatemala tekstil endüstrisinin ihracatı %8 artarak toplam 10,83 milyar dolar değerine ulaştı. Giyim ihracatının %11’ini oluşturdu. (Moda Elyaf 2)

# 2. Tekstil endüstrisi şu anda her yıl ülkenin GSYİH’sinin %4’üne katkıda bulunuyor. Sanayi GSYİH’sı ana rakamdan ayrıldığında, tekstiller %19’luk bir paya sahiptir. (Moda Elyaf 2)

# 3. Guatemala, tekstil endüstrisi için elyafının yaklaşık %11’ini Asya’dan alıyor ve Hindistan %1’lik bir paya sahip. (Moda Elyaf 2)

# 4. Guatemala’nın her yıl aldığı toplam kumaş ithalatının %60’ı, toplam iplik ithalat hacminin %33’ü ile birlikte Asya’dan gelmektedir. Hindistan bu kalemlerde sırasıyla %2 ve %14’lük bir pay sağlamaktadır. (Moda Elyaf 2)

# 5. Hindistan, 2016 yılında Guatemala’ya 26 milyon dolardan fazla tekstil ve giyim ürünü ithal etti ve bu, alınan toplam ithalatın %5’ini temsil ediyor. (Moda Elyaf 2)

# 6. Şu anda Guatemala tekstil endüstrisinde faaliyet gösteren yaklaşık 150 hazır giyim üreticisi var. 18 acente ile birlikte 39 tekstil fabrikası ve 200 kesim ve servis şirketi de endüstrinin bir parçasıdır. (Hindistan Ticaret ve Sanayi Odaları Federasyonu – FICCI)

# 7. Guatemala’daki tekstil endüstrisi, ortalama bir yılda yaklaşık 90.000 doğrudan ve dolaylı istihdam fırsatı yaratıyor. Sektördeki pozisyonların yaklaşık %46’sı kadınlar tarafından yürütülmektedir. (FICCI)

# 8. Guatemala’nın şu anda tekstil endüstrisini destekleyen 12 aktif serbest ticaret anlaşması var. Bu anlaşmalar Meksika, Panama, Ekvador, Belize ve Amerika Birleşik Devletleri gibi ülkeleri içerir. (FICCI)

# 9. Guatemala’daki tekstil endüstrisine yönelik ihracatın %79’u Amerika Birleşik Devletleri’ne yöneliktir. İhracatın %14’ü Orta Amerika’ya, %3’ü ise Meksika’ya gidiyor. (FICCI)

# 10. Sektöre yapılan ihracatın %70’i sadece 4 kategoride: pamuklu örme bluzlar, sentetik pantolonlar, sentetik örme bluzlar ve çeşitli örme bluzlar. (FICCI)

# 11. Guatemala tekstil endüstrisi için iplik ithalatının %31’i Amerika Birleşik Devletleri’nden geliyor. (FICCI)

# 12. Guatemala’ya yapılan kumaş ithalatının %46’sı Çin’den geliyor. İthalatın yüzde 22’si ABD’den geliyor. (FICCI)

# 13. Sanayi tarafından ithal edilen süslemeler de daha sıklıkla ABD’den geliyor. Süslemelerin %38’i ABD’den, %17’si Hindistan’dan ve %14’ü Çin’den geliyor. (FICCI)

# 14. Tedarik zincirini entegre etmek için Guatemala, her yıl hammaddelerinin %34’ünden fazlasını ithal etmek zorunda kalıyor. (FICCI)

#onbeş. Guatemala’ya tekstille ilgili ürünlerin toplam ithalat değeri yılda 530 milyon dolara ulaşıyor. (FICCI)

#on altı. Tekstil endüstrisi için 2016 yılında geleneksel ihracatın değeri yaklaşık 2,4 milyar dolar oldu. Geleneksel olmayan ihracatın değeri 8,06 milyar dolar oldu. (Vesteks)

# 17. Guatemala tekstil endüstrisi tarafından sağlanan tedarik zincirine 280’den fazla şirket entegre edilmiştir. Bu firmaların 171’i hazır giyim üreticisidir. (Vesteks)

# 18. Guatemala ekonomisinin en önemli bileşenlerinden biri, ülke dışında yaşayan göçmenlerin gönderdiği havalelerdir. ABD’den gelen göçmenler, havalelerin çoğunluğunu sağlıyor. Bunlar, ülkenin GSYİH’sının %10,4’üne denk geliyor. (ABD Uluslararası Ticaret İdaresi)

# 19. Hazır giyim sektörü, 2007’den bu yana yaklaşık 210 milyon dolar doğrudan yabancı yatırım aldı. (Banco de Guatemala)

Guatemala tekstil endüstrisinin eğilimleri ve analizi

Guatemala’daki tekstil endüstrisi son yıllarda bazı zorluklarla karşı karşıya kaldı. Ekonomisi, son derece karlı taban fırsatlarının yaşayabilirliğini sınırlayan mücadele ediyor. Bu, daha fazla kadının iş aramak için tekstil fabrikalarına dönmesine yol açtı. İstihdam rakamlarına yardımcı olan, ancak değer zincirinde aksamalara neden olan bir süreçtir.

Guatemala’nın tekstil endüstrisinden her yıl 700 milyon dolardan fazla ticaret bekleniyor. Serbest ticaret anlaşmalarının genişletilmesi, komşu ülkelere daha fazla tekstil dağıtımına yardımcı olacaktır. Sektörde genişleme fırsatları devam edecek.

Aynı zamanda Guatemala, başarısını en üst düzeye çıkarmayı umuyorsa, ithalat seviyelerini azaltmak için altyapısını düzenlemeye başlamalıdır. Orta Amerika, 2017 yılında bir önceki yıla göre %15’lik bir artışı temsil eden 1,5 milyar dolarlık giyim ve ilgili aksesuar ithal etti. Çinli şirket alımları toplam 1,97 milyar doları buldu ve büyüme fırsatlarını sınırladı.