19 Helikopter Kiralama Sektörünün İstatistikleri ve Eğilimleri

Helikopterler diğer uçak türlerine göre daha uzun ömürlüdür. Ayrıca uçaklara kıyasla daha yavaş değer kaybederler. Bu, helikopter kiralama endüstrisinin karlılığın bulunabileceği benzersiz bir niş olduğu anlamına gelir. Bazı modelleri kiralamak diğerlerinden daha caziptir, ancak günün sonunda, ortalama bir helikopter herhangi bir yılda değerinin yalnızca %7-10’unu amortisman nedeniyle kaybeder.

Leasing şirketleri tarafından uygulanan saatlik bakım programları ve sık sık yapılan güncellemeleri içeren ömür uzatma programları ile ortalama bir helikopterin ömrü 40 yıla kadar çıkabilmektedir. 10 yılda bir helikopterin değerlemesi orijinal liste fiyatının %80’ine ulaşabilir.

Bu olaylar rekor seviyedeki üretim seviyeleri ile birleştiğinde, piyasaya kiralama kapasitesi eklemek için bolca alan var. Halihazırda operasyonel bir helikoptere sahip olanlar veya bir parçası olanlar için yüksek değerli kiralama fırsatları da mevcuttur.

Helikopter kiralama sektöründen önemli istatistikler

1. Yeni helikopter teslimatları, 2014’teki toplam 804 adetten 2015’te küresel olarak 718’e düştü. (AIN Online)

# 2. Yeni helikopter teslimatları 2014 yılında 2013 rakamlarına göre %21 düştü.(AIN online)

Helikopter Kiralama Sektör İstatistikleri

# 3. Yeni siparişlerde en büyük düşüşleri ağır helikopterlerde gördü. 2010’dan bu yana, bazı yıllar yıllık karşılaştırmalarda %49’luk düşüşler gördü. (Çevrimiçi AIN)

# 4. İki tür helikopter, 2010’dan bu yana yıldan yıla karşılaştırmalarda kazançlar gördü. Örneğin hafif ikizler, 2015’te teslimatlarda %1’lik bir artış görebildi. Süper orta boy, 2015’te %31’lik bir artışla en etkileyici kazanımlara sahipti. (AIN Online)

# 5. Helikopter pazarının en baskın payı, operasyondaki tüm helikopterlerin %41’ini oluşturan Kuzey Amerika’dadır. Açık deniz kurulumları ve hizmet kurulumları, tüm yeni siparişlerin yaklaşık yarısını oluşturmaktadır. (Çevrimiçi AIN)

# 6. Hafif helikopterler, bugün operasyonda olan helikopterlerin çoğunluğunu oluşturuyor. Yaklaşık 25.000 model şu anda hizmette. (IBA Grubu)

# 7. Üretim hattından çıkan yaklaşık 4 yeni helikopterden 3’ü, bir operatör, kiraya veren veya finansör için helikopter kiralama sektörünün bir parçası olmak için potansiyel bir fırsattır. (IBA Grubu)

# 8. Orta Doğu, şu anda operasyonda olan helikopterlerin yalnızca %2’sini oluşturuyor, ancak 2015’ten bu yana verilen yeni helikopter siparişlerinin %21’ini temsil ediyor. (IBA Group)

# 9. 2014 yılında platformların %90’ından fazlası hizmet vermek için en az bir helikopter kullandı. Petrol fiyatları varil başına 100 doların altına düştüğünde helikopter kullanım oranları %77’ye düştü. (IBA Grubu)

# 10. Şu anda Birleşik Krallık’ta hizmette olan yaklaşık 700 SAR helikopteri var ve bu filonun %30’u 30 yaşın üzerinde. (IBA Grubu)

Toplam Satışlara Göre Helikopter Kiralama Sektör İstatistikleri

# 11. Helikopter kiralama endüstrisindeki en büyük pazar sürücülerinden biri EC135’tir. Bu modellerin 400’den fazlası şu anda acil sağlık hizmetleri için kullanılmaktadır. 200’den fazla kişi yerel polis güçleri tarafından kullanılıyor. (IBA Grubu)

# 12. Orta Doğu, Afrika ve Asya’daki tüm helikopterlerin %50’ye kadarı orta ikiz modellerdir. (IBA Grubu)

# 13. Küresel helikopter operasyonel kiralama pazarı, toplam pazarın yaklaşık %8’ini oluşturmaktadır. Bankaların bu sektörde 15 milyon doların altındaki anlaşmaları finanse etme olasılığı düşük olduğundan, toplam kiralama piyasasının yaklaşık %80’i kullanılmamış olarak kalabilir. (IBA Grubu)

# 14. Açık deniz kapasitesinde kullanıldığında, helikopterler ortalama %87’lik bir saha erişim olasılığı sunar. Gemilerin erişim olasılığı sadece %51’dir. (Yol noktası kiralama)

#onbeş. 2022 yılına kadar yeni uçak taleplerini karşılamak için 182 milyar dolardan fazla paraya ihtiyaç duyulacağı tahmin ediliyor. Uçak kiralama, 2017’de kiralanan 3.500 adet ile Avrupa’da zaten etkili olduğunu kanıtladı. Kuzey Amerika’da 2017’de de en az 3.324 uçağa sahipti. (İstatist)

#on altı. Waypoint, 2013 yılında yaptığı helikopter kiralama çalışmaları ile 375 milyon dolarlık sermaye kontrolü elde etti. Birleşik Krallık’ta arama kurtarma operasyonları için 600 milyon doları da dahil olmak üzere varlıkları olan 3 milyar dolarlık sözleşmeler kullanılıyor. (Jet kurumsal yatırımcısı)

# 17. Her yıl yeni siparişlerle yaklaşık 3,3 milyar dolar değerinde helikopter teslim ediliyor. (Jet kurumsal yatırımcısı)

# 18. Airbus, Avrupa’daki helikopter teslimatlarının %68’inden sorumludur. Kuzey Amerika’da Sikorsky, Robinson ve Bell genellikle her biri pazarın yaklaşık üçte birini paylaşır. (Helikopter endüstrisi)

# 19. Airbus Helikopterleri, genellikle “sincap” olarak adlandırılan 206 ve 104 H125’te 107 H145 teslim etti. Bunlar, 2016 yılında satılan toplam uçakların %55’ini temsil ediyordu. (Helikopter endüstrisi)

Helikopter Endüstri İstatistikleri Ülkelere Göre Çoğu Helikopter

Helikopter Kiralama Sektörü Trendleri ve Analizi

Helikopter kiralama sektörü bazı üretim zorlukları yaşıyor. Ayrıca sermaye yatırımı eksikliği de yaşıyorsunuz. Aynı zamanda, helikopter kiralama, bu teknolojiyi daha etkin bir şekilde kullanmayı amaçlayan yükselen bir trend. Polis, sağlık hizmetleri ve itfaiye ilk seçenek olarak mülkü düşünebilir, ancak düzenli olarak helikopter kullanımını gerektirmeyen özel kuruluşlar, paradan tasarruf etmenin bir yolu olarak kiralamayı düşünüyor.

Açık deniz rüzgar çiftlikleri ve derin deniz petrol kuleleri geliştikçe personel gerektirdiğinden, helikopter kiralama havadaki aksama süresini azaltabilir ve belirli ihtiyaçları karşılayabilir. Helikopterler, mürettebat taşımalarına kıyasla 3 kat daha az iklimsel arıza süresine sahiptir.

Aynı zamanda helikopter kiralama sektörünün de ancak bu araçların sağlayabileceği hizmetlere olan talep kadar güçlü olabileceğini belirtmekte fayda var. Petrol ve gaz hizmetlerinin küçük bir yatırımcı olarak kaldığını varsayarsak, helikopter endüstrisinin uzun bir süre zayıf kalması bekleniyor.