19 Kenya Çay Endüstrisi İstatistikleri ve Eğilimleri

Kenya, Afrika kıtasındaki en eski çay üreten ülkelerden biridir. Çay ilçeye ilk kez 1903’te tanıtıldı. 1924’te ticarileştirilmiş bir endüstri haline gelecekti. Ülke için önemli bir nakit mahsuldür ve birkaç on yıl boyunca başlıca döviz kaynağı olmuştur.

Kenya’daki çay üreten bölgelerin çoğu, çay ürünlerini hasat etmek için emek gerektirir. Çay yolma makineleri ile sektöre bazı modernizasyonlar getirildi. Bununla birlikte, ABD Çalışma Bakanlığı’na göre, sektör, çocuk işçiliği etik olmayan bir şekilde kullanan ve belirli ihracat pazarlarının büyüklüğünü sınırlayan uluslararası sektörler listesine dahil edilmiştir.

Kenya çay endüstrisinden ilginç istatistikler

# 1. Kenya çay endüstrisi, bugün dünyanın en büyük siyah çay ürünleri ihracatçısıdır. 2017 yılında sektörün sağladığı üretim 400.000 mt’u aştı. (İş Günlük Afrika)

# 2. Pakistan, Kenya’da düzenli olarak üretilen çayların en büyük ithalatçısıdır. Ocak 2017’de ülke Kenya’dan 24 milyon kilogramdan fazla çay ithal etti. Mısır, Birleşik Krallık ve Birleşik Arap Emirlikleri de çayın önemli ithalatçılarıdır. (İş Günlük Afrika)

Küresel Pazar Payına Göre Kenya Çay Endüstrisi İstatistikleri

# 3. 2015’te Kenya’da 209.000 hektardan fazla çay bitkisi ekildi ve bu şimdiye kadar kaydedilen en yüksek sayıydı. Bu tarım arazileri yılda yaklaşık 400 milyon kilogram çay üretti. (Doğu Afrika Çay Ticareti Derneği)

# 4. Kenya’da her yıl üretilen çayın yaklaşık üçte ikisinden küçük toprak sahipleri ve bağımsız yetiştiriciler sorumludur. (Doğu Afrika Çay Ticareti Derneği)

# 5. Mayıs 2016’da Kenya’da çay üretimi 38,82 milyon kilogramdı ve bölgede artan yağışlar üretimde neredeyse %2’lik bir artışa neden oldu. (Kenya Çay Tahtası)

# 6. Mayıs 2017’de Mombasa müzayedesinde 30,84 milyon kilogram Kenya çayı satıldı. (Kenya Çay Tahtası)

# 7. Kenya’nın 2017’deki toplam çay ihracat hacmi bir önceki yıla göre %35 azaldı. Bir önceki yıl 45 destinasyona kıyasla, toplamda 39 ihracat destinasyonu o yıl endüstri ürünleri aldı. (Kenya Çay Tahtası)

# 8. Kenya’nın çay ihracat hacminin %86’sı, İran, Afganistan, Rusya ve Amerika Birleşik Devletleri’ni içeren endüstrinin geleneksel pazarlarına gidiyor. (Kenya Çay Tahtası)

# 9. Kenya’da yerel çay tüketimi 2017 yılında bir önceki yıla göre yaklaşık 1 milyon kilogram artışla 3,08 milyon kilogram olarak gerçekleşti. (Kenya Çay Tahtası)

# 10. Kenya’nın eşsiz ikliminde yetişmek için şimdiye kadar yaklaşık 50 çeşit çay geliştirilmiştir. 66 çay fabrikası, sektörde çalışan çiftçilere ve ticari üreticilere hizmet vermeye yardımcı oluyor. (Kenya Çay Araştırma Vakfı)

# 11. Kenya’nın çay endüstrisinin değerinin, Lipton, Twinings ve Celestial Seasonings gibi küresel markalar tarafından desteklenen 2022 yılına kadar yaklaşık 29 milyar dolara ulaşması bekleniyor. (Araştırma ve Piyasalar)

# 12. Kenya’da her yıl çay hasadının yaklaşık %90’ı elle kıyılır. (Araştırma ve Piyasalar)

# 13. Kenya, Çin’in %18’lik ve Sri Lanka’nın %17’lik payına kıyasla, toplam dünya siyah çay ihracatının yaklaşık %25’inden sorumludur. 2016 yılında Kenya, toplam çay ihracatının %32’sini elde etti. (Araştırma ve Piyasalar)

# 14. 1998’den bu yana, sektördeki haftalık çay toplama olayları, toplam ekimlerin %18’inden %80’e yükselerek, mahsul büyümesinin en yoğun olduğu dönemlerde bitki sağlığını iyileştirdi. (Uluslararası çay bilimi dergisi)

#onbeş. 1970’den beri küçük çiftçiler, tarlalardan daha fazla hektar çayı yönettiler. Sanayideki toplam çiftlik alanı 1990 ile 2000 yılları arasında durağan kaldı, 2012’den bu yana sadece büyük artışlar gözlemlendi. (Uluslararası Çay Bilimi Dergisi)

#on altı. Kenya nüfusunun yaklaşık %10’u yerel çay endüstrisindeki çalışmalarından elde edilen gelire bağlıdır. Toplamda, endüstri her yıl Kenya’nın GSYİH’sının yaklaşık %4’üne katkıda bulunuyor. (Gıda ve Tarım Örgütü)

# 17. Her yıl ülkenin ihracat gelirlerinin yaklaşık dörtte biri, çay ürünlerinin satışı ve ihracatından geliyor. (Gıda ve Tarım Örgütü)

# 18. 1961’de Kenya çay endüstrisi yaklaşık 12.600 ton çay üretti. 2016 yılında sektör 473.000 ton çay üretti. Şu anda yıllık %7.27 oranında büyüyor. (Knoema)

# 19. 2018’de, Nisan raporlarındaki çay üretim seviyeleri, endüstrinin %22,7’lik bir mahsul artışı gördüğünü gösteriyor. Sadece Sri Lanka ve Malawi sırasıyla %5,6 ve %2,9 artış kaydetti. Hindistan’da üretim %7, Uganda’da ise %8’den fazla düştü. (Afrika Çay Koridorları)

Kenya Çay Endüstrisi Trendleri ve Analizi

Kenya’da yetiştirilen çayların çoğu geleneksel ezme/yırtma/kıvırma yöntemiyle işlenir. Bu, siyah çay ürünlerini tercih eden pazarlarda birçok karışım için uygun bir ürün olmasını sağlar. Tatlar, Hindistan ve Çin’de yetiştirilen çaylara kıyasla benzersizdir ve ürüne ihracat pazarında doğal bir avantaj sağlar.

Kenya çay endüstrisinin karşı karşıya olduğu sorun, çocuk işçiliğin dahil edilmesidir. Amerika Birleşik Devletleri, endüstrideki çocukların “en kötü çocuk işçiliği biçimlerine” dahil olduklarını bildiriyor. Kenya, 2016 yılında Çocuk İşçiliğinin Ortadan Kaldırılmasına İlişkin Ulusal Politikayı kabul etti. Vakaları araştırmak için Çocuk Koruma Birimi adı verilen yeni bir polis birimi oluşturuldu. Çocukları korumak için sosyal programlar uygulanmaktadır.

Aynı zamanda Kenya, çocukların satışı, çocuk fahişeliği ve çocuk pornografisine ilişkin bir Birleşmiş Milletler protokolünü onaylamadı.

Sektördeki bu sorunu ortadan kaldırmak ve potansiyelini en üst düzeye çıkarmak için daha fazlası yapılmalıdır. Kenya çay endüstrisi büyümeye devam edecek ve hava koşullarının benzer kaldığı varsayıldığında birçok geleneksel pazar bu sorunlardan etkilenmeyecek. Bölgesel ihracatlardan daha fazla üretici, daha fazla hacim ve daha fazla gelir bekleyin.