19 Lüks otel endüstrisinin istatistikleri, eğilimleri ve analizi

Lüks bir otel herhangi bir büyüklükte olabilir. Bu kategoriyi tanımlayan belirlenmiş standartlar yoktur, ancak lüks konaklama endüstrisindeki çoğu kişi kendisini 4 veya 5 yıldızlı bir deneyim olarak tanıtacaktır.

Birkaç farklı segment bu sektörü oluşturuyor. Bölgesel istatistikleri, tatil istatistiklerini ve konuma dayalı istatistikleri göreceksiniz. Örneğin 2017 yılında tatil otellerinin değeri 21 milyar dolar iken, havalimanı otelleri segmenti bir bütün olarak sektör için %8 pazar payına katkıda bulundu.

Kuzey Amerika, gelir üretimi için kilit coğrafi konum olmasına rağmen, Asya Pasifik pazarı hızla genişlemeye devam ediyor. 2028 yılına kadar %5’in üzerinde bir yıllık büyüme oranı görülmesi bekleniyor.

Lüks otel endüstrisinden ilginç istatistikler

# 1. 2015 yılında küresel konaklama endüstrisi geliri 495 milyar doları aştı. Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık 200 milyar dolar gelir elde edildi. (İstatist)

2. Dünya çapında 4.800’den fazla otele sahip olan İngiliz otel zinciri InterContinental Hotels Group, 2015 yılında 24 milyar dolar gelir elde etti. 4.000 lokasyonlu kulübün diğer üyeleri arasında Marriott International (4.424) ve Hilton Worldwide (4.278) bulunuyor. (İstatist)

En İyi Şirket Markalarına Göre Lüks Konaklama Sektörü İstatistikleri

# 3. Lüks otel endüstrisi için dünyanın en yüksek doluluk oranları Asya-Pasifik bölgesindedir. 2017 yılında, bu coğrafi bölge ortalama %68’in üzerinde bir doluluk oranına ulaşabildi. (İstatist)

# 4. Kuzey Amerika dünyadaki en düşük doluluk oranlarından birine sahip olmasına rağmen, ABD merkezli endüstri yıldan yıla istikrarlı bir büyüme görmeye devam ediyor. 2017’de Amerika’daki doluluk oranı %54’ün biraz üzerindeydi. (İstatist)

# 5. Avrupa’da lüks bir otel için günlük ortalama ücret 118,23 $, ancak dünyanın seyahat edilecek en pahalı şehri, gecelik ortalama konaklamanın 272,75 $ olduğu Tel Aviv’dir. Cenevre’de bir oda gecelik 308 dolar. (İstatist)

# 6. Lüks otel yöneticileri tarafından alınan şikayetlerin %65’i diğer konukların çıkardığı gürültülerle ilgilidir. (İstatist)

# 7. Amerikalıların %72’si yardım için çevrimiçi bir seyahat acentesi kullanarak otel rezervasyonu yapacak. (İstatist)

# 8. Lüks otel sahiplerinin sadece %38’i mevcut misafirlerinin dörtte birinin hayatlarının bir noktasında başka bir konaklama için geri döneceğine inanıyor. (İstatist)

# 9. Toplamda, dünya çapında 700.000’den fazla tatil köyü ve otel bulunmaktadır. Bu konumlar, ziyaretçilerin günlük olarak kullanması için 15.5 milyon oda ekliyor. Bugün dünyada mevcut olan otel odalarının yaklaşık üçte biri Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunmaktadır. (IBIS Dünyası)

# 10. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en pahalı odalardan biri New York’ta Mandarin Oriental’de. Fiyatları gecelik 995 dolardan başlıyor. Ritz-Carlton Central Park benzer fiyatlara sahiptir. (Lüks oteller)

Pazar Payına Göre Lüks Konaklama Sektörü İstatistikleri

# 11. Lüks bir otel odasının fiyatından vergiler ve işletme maliyetleri çıkarıldığında, işletmeler her gecelik doluluk için ortalama 81 dolar gelir kaydedebilir. (Otel haberleri şimdi)

# 12. Amerika Birleşik Devletleri’nde lüks otel endüstrisi de dahil olmak üzere konaklama pozisyonlarında yaklaşık 15 milyon kişi istihdam edilmektedir. Bu sektördeki istihdam artışı 2004’ten bu yana %17 arttı. (İşgücü İstatistikleri Bürosu)

# 13. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ortalama bir otel yöneticisi 57.000 $ maaş alıyor. Kıyı bölgelerindeki insanlar Ortabatı veya Güney’deki insanlardan daha fazla kazanma eğiliminde olduklarından, coğrafi konum bu maaşı etkiler. (İşgücü İstatistikleri Bürosu)

# 14. Lüks konaklama endüstrisinde çalışan bir konaklama işçisi için ortalama saatlik ücret, saat başına 14,46 ABD dolarıdır. Konaklama işçilerinin sadece %3,2’si bir sendikaya üye olurken, işçilerin %3,8’i bir sendika ile temsil edilmiştir. (İşgücü İstatistikleri Bürosu)

#onbeş. Lüks konaklama endüstrisinin konaklama sektöründe çalışan birinin yaş ortalaması 40’tır. Lüks otellerde işe alınan çalışanların yaklaşık %55’i kadındır. (Uluslararası Çalışma Ofisi)

#on altı. Malezya’daki First World Hotel, 7.300’den fazla odasıyla dünyanın en büyük oteli olarak tescil edilmiştir. Ortalama oda fiyatları 83 doları aşan, konaklamak için de oldukça uygun bir yer. Bu lüks otelde 12 numaraya kadar oda rezerve edebilirsiniz. (Seyahat nabzı)

# 17. New York, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki lüks otel endüstrisini kucaklayan gezginler için en iyi destinasyon seçimidir. %85’in üzerinde doluluk oranına sahip iki pazardan sadece biridir. Oahu adası, HI diğer varış noktasıdır. Doluluk oranları %75’in üzerinde olan destinasyonlar arasında San Francisco, Anaheim, San Diego, Miami, Seattle ve Orlando bulunmaktadır. (Cushman ve Wakefield)

# 18. Amerika Birleşik Devletleri’nde doluluk için listelenen odaların sadece %26’sı “deluxe” veya “superior deluxe” olarak listelenmiştir. Toplamda sadece 1,2 milyon oda bu atama için uygundur. Karşılaştırıldığında, 1,5 milyon oda kendilerini “bağlı olmayan” olarak listeliyor. (Cushman ve Wakefield)

# 19. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tam hizmet otellerindeki işlem faaliyetleri 2016’da 26,6 milyar dolarlık bir hacme ulaştı. Bu, 2005’ten bu yana en iyi yıllardan biri olmasına rağmen, 2007’de elde edilen gelir 57,6 milyar dolara yakın değil. Cushman ve Wakefield)

Lüks otel endüstrisinin eğilimleri ve analizi

Lüks otel endüstrisi, seyahat sektöründe gelir elde etmek için küresel bir güç olmaya devam ediyor. 2028 yılına kadar sektörün %3’e yakın bir oranda büyümeye devam etmesi bekleniyor. Airbnb gibi paylaşım sitelerinin artan trendi göz önüne alındığında, rekabetin yüksek olduğu zamanlarda büyüme yeteneği, bu sektörün ne kadar güçlü olduğunu gösteriyor.

ABD bu sektör için küresel gelirin çoğunu oluşturduğundan, yerel ekonominin durumu doluluk oranlarını, seyahat sürelerini ve otel seçimini etkiler. Hanelerin, zamanların zor olduğu zamanlarda lüks olmayan mülklere bağlı kalmaları ve seyahatleri sırasındaki faaliyetler için finansmanlarını ayırmaları daha olasıdır.

ABD’deki en düşük doluluk oranlarıyla, aynı zamanda çok fazla büyüme potansiyeli var. Her yıl satılmayan otel odalarında yaklaşık 200 milyar dolar piyasada. Yalnızca ABD’de artan doluluk oranlarıyla birlikte, küresel endüstrinin toplam geliri %15’ten fazla artabilir.

İş ihtiyaçları nedeniyle konaklama rezervasyonu yapan gezginlerin %41’i ile bu segmente hitap etme ihtiyacı da var. İş seyahatinde olan her üç kişiden ikisi, 35 ile 54 yaşları arasındaki erkektir ve çoğunluğu yönetici pozisyonlarında çalışmaktadır. Sadece bir gece kalmalarına rağmen, iş için seyahat edenlerin elde ettiği ortalama gelir, bir tatilcinin neredeyse iki katıdır.