19 Nijerya Kauçuk Endüstrisinin İstatistikleri ve Eğilimleri

Nijerya’da kauçuk üretimi 19. yüzyılın sonlarında başladı. Nijerya kauçuk endüstrisi, ulusal ekonomi için üç temel destek sağlıyor. Tarım işletmelerinin ihtiyaç duyduğu hammaddeleri sağlar, ülkenin net kauçuk ihracatçısı olması nedeniyle gelir sağlar ve sayısız istihdam olanağı sunar.

1990’da Nijerya, Afrika’nın en büyük kauçuk üreticisi olmayı başardı. O zamandan beri bu unvan Fildişi Sahili’ne devredildi.

Nijerya kauçuk endüstrisinden büyüleyici istatistikler

# 1. 2016’da Nijerya kauçuk endüstrisi 156.000 tondan fazla doğal kauçuk üretti. Bu, 155.000 tondan fazla doğal kauçuğun üretildiği 1991 yılından bu yana üretilen en büyük kauçuk miktarıydı. (Knoema)

# 2. Nijerya’nın toplam kapasitesinin önümüzdeki birkaç yıl içinde en az %50 oranında azalması bekleniyor çünkü eski ağaçlar değiştirilemiyor veya yenileri dikilemiyor. (Güneş Haberleri Çevrimiçi)

# 3. Devletin ihmali nedeniyle, ticari kauçuk ekiminin ülkeye değeri, maksimum potansiyelinin oldukça altındadır. Tahminler, Nijerya’nın dünyanın geri kalanına kauçuk ihracatı sağlayamaması nedeniyle 6 milyar dolardan fazla potansiyel gelir kaybettiğini gösteriyor. (Güneş Haberleri Çevrimiçi)

# 4. Dünya toplam doğal kauçuk üretiminin yaklaşık %5’i Afrika’dan kaynaklanmaktadır. Fildişi Sahili’ne kıyasla Nijerya’nın 230.000 hektardan fazla ek ekim alanı olmasına rağmen, Fildişi Sahili’nin yıllık üretimi Nijerya’nın üretebildiğinin iki katından fazladır. (Kauçuk Asya)

# 5. Tarım, toplam nüfusun yaklaşık %70’ini istihdam eden Nijerya’daki ekonominin en büyük sektörüdür. Aynı zamanda ülkenin GSYİH’sının yaklaşık %40’ını sağlıyor. (Foraminifer Pazar Araştırması)

# 6. Nijerya, her yıl ortalama 60.000 ton doğal kauçuk ihraç ediyor. Ancak, doğal kauçuğa yönelik toplam dünya pazarı talebi yılda yaklaşık 12 milyon tondur. (Foraminifer Pazar Araştırması)

# 7. Zirvede, Nijerya kauçuk endüstrisi faaliyette olan 54 şirkete sahipti. Bugün hala aktif olan 20’den az şirket var, bu nedenle sektördeki toplam ihracat hacimleri %40’a varan oranda azaldı. (Millet)

# 8. Nijerya’da üretilen bir ton doğal kauçuğun ihracat pazarı için potansiyel değeri yaklaşık 2.000 dolar gelir. (Millet)

# 9. Kauçuk endüstrisinin yeniden müreffeh hale gelmesi için, tahminler hükümetin fide dikme maliyetinin %80’ine kadar sübvanse etmesi ve kauçuk ağaçlarının olgunlaşması için gerekli olan uzun vadeli masrafları karşılaması gerekebileceğini gösteriyor. (Millet)

# 10. 2017 yılının ilk çeyreğinde RSS3 doğal kauçuğun fiyatı ton başına 2.543 dolardı. 2017 yılının dördüncü çeyreğinde aynı ürünün fiyatı ton başına sadece 1.589 dolardı. (Kauçuk çalışması)

# 11. Toplamda, kauçuk endüstrisi Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl yaklaşık 18 milyar dolar toplam gelir elde ediyor. Nijerya kauçuk üretimi potansiyelini en üst düzeye çıkarabilirse, ABD pazarının üçte birine uygun fiyatlı kauçuk tedarik edebilir. (IBIS Dünyası)

# 12. Nijerya’da üretilen kauçuğun yaklaşık %60’ı lastik üreticilerine gönderilmektedir. (İstatist)

# 13. Son yıllarda, kauçuk tüketimi küresel olarak üretilen miktarı aştı, bu nedenle Nijerya kauçuk endüstrisi için böyle bir potansiyel var. 2016 yılında, yıllık üretim seviyelerinin üzerinde 300.000 mt’dan fazla kauçuk ürünü tüketildi. (İstatist)

# 14. Nijerya’nın Asya Pasifik bölgesindeki ana ihracat müşterileri halihazırda dünyanın en büyük doğal kauçuk ürünleri tüketicisidir. Toplam doğal kauçuk arzının neredeyse %50’si veya yaklaşık 5.5 milyon mt, APAC bölgesinde yıllık olarak tüketilmektedir. (İstatist)

#onbeş. Hükümet yetkilileri, ülke çapında kauçuk üretiminin olmamasının nedeni olarak 1996 ve 2002 yılları arasındaki olumsuz kauçuk fiyatlarını suçlamaya devam ediyor. (Millet)

#on altı. Edo ve Delta’da bulunan kauçuk işleyicilerinin %80’den fazlası ihracat için kırıntı veya krep kauçuk üretmektedir. (Doğrudan Araştırma Dergileri)

# 17. Nijerya kauçuk endüstrisini destekleyen üretim ve işleme tesisleri, on yıllardır kapasitenin altıda biri ile faaliyet göstermektedir. Nijerya’da kurulu işleme kapasitesi yılda 600.000 tondur. (Doğrudan Araştırma Dergileri)

# 18. Nijerya’da, sadece on yıl önce 57 fabrikadan, şu anda 41 kauçuk işleme fabrikası bulunmaktadır. Bu fabrikalardan yalnızca 27’si şu anda işlevsel veya çalışır durumda. (Doğrudan Araştırma Dergileri)

# 19. Nijerya’daki kauçuk endüstrisini eski haline getirmek için, önümüzdeki 36 ay içinde mevcut plantasyonların %25’inin yeniden dikilmesi veya rehabilite edilmesi gerektiği tahmin edilmektedir. (Doğrudan Araştırma Dergileri)

Nijerya Kauçuk Endüstrisinin Trendleri ve Analizi

Nijerya’da kauçuk üreten çiftçilerin çoğu, tek bir basit nedenden dolayı diğer nakit ürünlere geçti: değer. Nijerya hükümeti, kauçuk dışındaki mahsulleri desteklemeye daha fazla önem verdi. Sonuç olarak, kauçuk endüstrisi yıkıma uğradı.

Sektörün toparlanması için hala bir şans var. Bunun gerçekleşmesinin tek yolu, Nijerya hükümetinin tüm odağını petrol ve gaz endüstrisinden tekrar kauçuk endüstrisini desteklemeye kaydırmaya istekli olması. Hükümet bunu yapmak istemiyorsa, doğrudan yabancı yatırımın gerçekleşmesine izin vermelidir.

Nijerya kauçuk endüstrisini zor zamanlar bekliyor. 2016 yılında yüksek üretim seviyelerine rağmen hiçbir şey değişmezse, bu sektörün yerel ekonomiye sağladığı değer büyük ölçüde değişken olacaktır. Bu, endüstrinin şu anda güvenilir bir sonuç sağlayamayacağı anlamına geliyor.