19 Siber iletişimin artıları ve eksileri

İnsanlar sosyal yaratıklardır. Ortam güvenli ve rahat hissettiğinde birbirimizle etkileşime girmeyi seviyoruz. İçine kapanık yaşam tarzını benimseyen insanlar bile aileleri ve yakın arkadaşlarıyla vakit geçirmekten keyif alırlar. Birbirimizle iletişim kurma ihtiyacımız, yiyecek, giyecek ve barınma gereksinimlerimiz kadar önemlidir.

Her kuralın her zaman istisnaları vardır, bu yüzden yalnız yaşayan, başkalarıyla nadiren etkileşime giren ve yaşamlarındaki bu yapıdan memnun olan bazı insanlar vardır. Diğer herkes için siber iletişim, birbirimizle çeşitli şekillerde “konuşmamızı” sağlayan etkili bir araçtır.

Şu anda mevcut olan siber iletişim araçlarının çoğu, her gün düşünmeden kullandığımız öğelerdir. Bugün birine e-posta gönderdin mi? Sosyal medya sayfanızda paylaştığınız ilginç bir makaleyi internette okudunuz mu? Her ikisi de siber iletişim biçimleridir.

Forumlar, sohbet odaları ve çeşitli konferans biçimleri, dünyanın her yerinden birbirimizle hızlı ve kolay bir şekilde iletişim kurmamızı sağlar. Başkalarıyla daha az etkileşimde bulunsak bile veya elektronik kaynaklar başkalarıyla iletişimi insanlık tarihindeki herhangi bir zamandan daha fazla mümkün kılıyor.

Bunlar, bu teknolojinin bize toplum olarak sunduklarının geçmişine, bugününe ve geleceğine bakarken göz önünde bulundurulması gereken siber iletişimin artıları ve eksileridir.

Siber iletişimin avantajlarının listesi

1. Siber iletişim insanlara daha fazla esneklik sunar.

Diğer insanlarla çevrimiçi iletişim kurabildiğiniz zaman, diğer insanlarla sizin ve onlar için uygun olan bir zamanda konuşma fırsatına sahip olacaksınız. Bu varlık, birine göndermeniz gereken bilgilerin görüntülenebilmesini sağlamak için 7/24 kullanılabilir. Siber iletişimin avantajlarından yararlanmak için gerekli olan tek şart, bir internet bağlantısı veya mobil veridir.

2. Birkaç iletişim yöntemi mevcuttur.

Günümüzde çoğu insan, çevrimiçi olarak mevcut olan diğer herhangi bir iletişim yöntemi yerine kısa mesaj yoluyla iletişim kurmayı tercih ediyor. Bu istek o kadar güçlü ki, Y kuşağının %54’ü sohbet veya metin işlevi yerine müşteri hizmetleri faaliyeti ne gerekiyorsa onu yapmayı tercih edeceklerini söylüyor. Daha hızlı bağlantı hızları ve artan teknoloji seçenekleri sayesinde, günümüzde çevrimiçi iletişim kurmanın ek yolları da var. Görüntülü arama yapabilir, VoIP üzerinden konuşabilir veya isterseniz üçünü aynı anda yapmanıza izin veren Skype gibi bir hizmeti kullanabilirsiniz.

3. Oyun alanını herkes için seviyelendirin.

Siber iletişim, insanların evlerinde, ofislerinde veya uzak konumlarında başkalarıyla konuşma fırsatına sahipken kendilerini rahat hissetmelerini mümkün kılar. Bazı yüz yüze toplantıların gerektirdiği gibi, mesajınızı başkalarına iletmek için gerekli “giden” niteliklere sahip olmadan çevrimiçiyken işbirliği yapabilirsiniz. Bu, bu iletişim biçiminin oyun alanını düzleştirdiği anlamına gelir, çünkü ayrılmayı tercih edenlere, o sırada hattaki herkes kadar yüksek sesle konuşma şansı verir.

4. Bilgi alışverişini doğrulayan bir kağıt izi oluşturun.

Biriyle yüz yüze görüşme yaptığınızda, bu durumu takip etmenin tek yolu, seslerini kaydetmek veya söylenenleri not almaktır. Siber iletişimi kullanmak size açık bir avantaj sağlar çünkü bilgi alışverişinde bulunmak için görüntülü arama kullanıyor olsanız bile tartıştığınız her şeyi belgeler. Bir şeye tekrar başvurmanız gerektiğinde oynatmak için videoyu bilgisayarınıza veya kişisel cihazınıza kaydedebilirsiniz.

Siber iletişimi metin tabanlı bir seçenekle kullanıyorsanız, görüşmeyi kağıda kaydetmek için yazdırabilir veya kayıtlarınızı dosya olarak saklamak için PDF olarak kaydedebilirsiniz. Tartışmaları uzun sürelidir ve dosya bir şekilde silinmediği veya bozulmadığı sürece süresiz olarak tekrar ziyaret edilebilir.

5. Siber iletişim kişisel düşünceye izin verir.

Yüz yüze bir toplantıda otururken, grup lideri tartışılan konu hakkında fikir veya fikir sunmak için herhangi bir zamanda birini arayabilir. Birini zor durumda bırakmak, karşılaştığında birçok insan için ezici bir deneyim olabilir. Bu sorun, herkesin aldığı bilgilerin kalitesini de düşürebilir. Siber iletişimi bir araç olarak kullandığınızda, grup içinde düşünmeyi teşvik etmek mümkündür. Bu sürece katılanların, konu hakkında düşünmek için yeterli zamana sahip olana ve gözlemlerini herkesle paylaşmaya hazır olana kadar artık katkıda bulunmaları gerekmemektedir.

6. Bir görüşe uygunluk sağlamak için kanıtları paylaşmanın bir yolunu sunar.

Siber iletişimin sahip olduğumuz en önemli avantajlarından biri, bakış açılarımızı ve görüşlerimizi destekleyen belirli kanıt parçalarını paylaşabilmemizdir. Bu forum bize bugün dünyada olup bitenler hakkında gerçek hayattan örnekler ve hikayeler paylaşma fırsatı veriyor. İnsanlar benzersiz bakış açılarını paylaşma fırsatına sahip olduklarında, herkese fayda sağlayan bir bilgi tabanı oluşturmaya başlayabiliriz. Şüpheciler bile isterlerse delil niteliğindeki bilgileri okuyabilir ve (farklı bir tane de dahil olmak üzere) kendi sonucuna varabilirler.

7. Siber iletişim için çeşitli seçenekler mevcuttur.

Çevrimiçi bir bağlantıya erişiminiz olduğunda ihtiyaçlarınıza en uygun şekilde iletişim kurmayı seçebilirsiniz. Dilerseniz hızlıca soru sorabileceğiniz bir yer. Tercihiniz buysa, bir durumun uzun ve düşünceli bir hesabını oluşturmak için fırsatlar var. Başkalarıyla ağ kurarak kariyer fırsatları yaratabilirsiniz. Ailemizin fotoğraflarını, hayatımızla ilgili güncellemeleri veya tatillerimizde keyif aldığımız deneyimleri paylaşmak için çevrimiçi araçları kullanabiliriz.

Bugün sahip olduğumuz siber iletişim araçlarından faydalandığımızda, o zamanki ihtiyaçlarımıza en uygun şekilde işbirliği yapabiliriz.

8. Siber iletişim bir topluluk geliştirmeye yardımcı olur.

Aynı kişilerle uzun bir süre boyunca iletişim kurduğunuzda, çevrimiçi gerçekleşen etkileşimlere öncelik veren ilgili insanlardan oluşan bir topluluk oluşturmaya başlayabilirsiniz. Bu insanlarla asla yüz yüze tanışma şansınız olmasa bile, size son derece yakınlarmış gibi geliyor. Hayatınızdaki yakın bir arkadaş veya iş arkadaşınızla aynı önceliğe sahiptirler. Bu, tek yaptığınız klavyede bir mesaja basmak olsa bile, hayatınızdaki zorlu bir deneyimden geçmenize yardımcı olabilecek bir destek ağına erişiminiz olduğu anlamına gelir.

9. Sınırsız potansiyel sunar.

Siber iletişime katıldığınızda, tartışmanın nereye varacağını asla bilemezsiniz. Bu, size aktarılan farklı bir alandaki bilginin beklenmedik sonuçlarından yararlanabileceğiniz anlamına gelir. Bu araç sayesinde tesadüfi öğrenmede artış fırsatları çok daha fazladır.

10. İletişiminizi düzenleme imkanı vardır.

Hangi kelimeleri kullanacağınızı tam olarak düşünmeden önce kaç kez birine bir şey söylediniz? Siber iletişim araçlarına eriştiğimizde, başka bir kişiyle paylaşmaya çalıştığımız şeyi düzenleme fırsatımız var. Telefonda konuşmak bile, söylenmesi gerekenleri düşünmek için fazla zaman kaybetmenize neden olabilir. Metninizi birine göndermeden önce dikkatlice gözden geçirmek için zaman ayırdığınızda, kötü duygulara yol açabilecek yanlış anlamaları veya duygusal tepkileri sınırlayabilirsiniz.

Siber iletişimin dezavantajlarının listesi

1. İnsanların faydalı teknoloji bilgisine sahip olmasını gerektirir.

Çoğu siber iletişim biçimi, bir bilgisayara veya mobil cihaza metin girmeyi içerir. Çevrimiçi iletişim kurmanın bir yolu olarak metinle konuşmanıza yardımcı olabilecek programlar, uygulamalar ve dikte yazılımları olsa da, bu seçenekler herkesin kullanımına açık değildir. Bir kişinin yazma yeteneğini sınırlayan fiziksel bir engeli varsa, bu aracı başkalarıyla konuşmanın bir yolu olarak kullanamaz.

Klavye becerileri zayıf olan, yazamayan veya alternatif bir iletişim biçimi olarak sesli veya görüntülü konferansa izin vermek için hızlı bir bağlantısı olmayan kişilere de sınırlamalar getirilecektir.

2. Siber iletişim, aldığımız bilgileri azaltır.

Ortalama bir insan için, başka bir kişiden aldıkları iletişimin %90’a kadarı sözsüz sinyaller içerir. Bir kişinin kullandığı ses tonundan, iletişim kurarken nasıl oturduğundan veya ayakta durduğundan ve hatta yüz ifadesinden bir konuşma noktası hakkında daha fazla bilgi alabiliriz. Çevrimiçi metin tabanlı bir iletişim hizmeti kullanıyorsanız, bu sinyallerin çoğu kaybolacaktır. Bu nedenle, Facebook’ta paylaşım yaparken veya kısa mesaj gönderirken birinin söylemeye çalıştığını yanlış yorumlamak, yüz yüze konuşmaktan daha kolaydır.

Video konferans olduğunda bile, insanların yaptığı ince jestleri veya yüz ifadelerini yakalamak zor olabilir. Bu, siber iletişimi kullanırken her zaman daha yüksek bir yanlış anlama riski olduğu anlamına gelir.

3. İnsanların aşırı bilgi yüklemesine maruz kalmasına neden olabilir.

Ortalama bir kişi, karşılaştığı çeşitli uyaranlardan her gün 40 GB’a eşdeğer veriyi zaten işler. Bu aşırı bilgi yükleme düzeyi, bireyin çevresindeki kritik veri noktalarına odaklanmanın bir yolu olarak alakasız olduğunu düşündüğü bilgileri görmezden gelmeye başlamasına neden olur. Siber iletişim sayesinde bir kişiye önemli miktarda mesaj ulaştığında, deneyim bazen bunaltıcı olabilir. Meydana gelen çeşitli konuşmaları takip etmek zor olabilir.

Bu dezavantaj, ilgili insanlar için daha yüksek stres seviyelerine bile yol açabilir. Birden fazla iletişim hattında hokkabazlık yaparken, bu teknoloji birinin hızlı bir şekilde tükenmişlik yaşamasına neden olabilir.

4. Siber iletişim, insanların aynı sayfada kalmasını gerektirir.

Hepimiz, iş yerindeki bir problemle başlayan ve ardından kaktüsler hakkında tutkulu bir tartışmayla biten yüz yüze bir sohbete rastlamışızdır. olur. İnsan beyni bir teğet alır ve ardından yeni bilgileri keşfetmenin bir yolu olarak onunla çalışmaya karar verir. Siber iletişim yoluyla farklı teğetleri keşfeden birkaç kişi olduğunda, tartışmanın sırasını takip etmek neredeyse imkansız hale gelir. Ardından, konuşmanın ortasında atlayan insanlar sorununu da ekleyin ve bu süreç, ilgili kişiler için hızla etkisiz hale gelebilir.

5. Yanlış kolaylık sorunu yaratın.

Siber iletişim hesaplarınıza günde bir kez giriş yaptığınızda, çevrimdışı olduğunuzda gerçekleşen konuşmalar, hızlı bir şekilde yetişmeye çalışmanıza neden olabilir. Birisi size çevrimiçi bir soru sorarsa, anında yanıt beklentisi vardır. Siber iletişim ile son yıllarda gelişen en büyük dezavantajlardan biri, insanların yorum ve sorularından anında memnuniyet beklemeleridir.

Rakuten tarafından yayınlanan bilgilere göre, metinlerin %95’i tamamlandıktan sonra 3 dakika içinde okunmaktadır. Ortalama bir yetişkin haftada 23 saat mesajlaşarak geçirir, bu da aynı anda çok sayıda konuşma olduğu anlamına gelir. Ortalama yanıt süresi sadece 90 saniyedir. Birinin size cevap vermesi 10 dakika sürse bile, siber iletişimin yapısı o anın sonsuzmuş gibi hissetmesini sağlayabilir.

6. Siber iletişim etkisiz olabilir.

Birine çevrimiçi mesaj attığınızda, o kişiyle yaptığınız görüşme, yüz yüze görüşmenizden çok daha uzun sürer. Bu dezavantaj, sosyal medya gönderilerine bırakılan sohbet kutuları, e-postalar ve yorumlar için de geçerlidir. Uzun bir mesajı okurken, ilgili diğer kişilerin yaptığı tüm hayati noktalara yanıt vermek zor olabilir. Bu, istemeden bazı soruları cevapsız bırakabileceğiniz anlamına gelir.

Kim bir e-postaya bir belge veya elektronik tablo eklemeyi unutmadı ve ardından doğru bilgiyi sağlamak için ilk mesajı bir başkasıyla takip etmek zorunda kaldı?

7. İzolasyona yol açabilecek bir araçtır.

Bazı insanlar kendi başlarına yeni şeyler öğrenmeyi tercih ederler. Bireyselliklerini deneyimlemek ve ciltlerinde rahat hissetmek istiyorlar. Seçtiğiniz siber iletişim platformunda giriş bilgilerinizi göreceksiniz, ancak bu katılımınızın tek kanıtıdır. Bu insanlar genellikle grubun bir parçası olmadıkları için izolasyon sorunlarıyla mücadele ederler. Bazıları da asla olmayacak olsa da, izolasyonun etkisi işbirlikçi bir çaba için yıkıcı olabilir.

Sosyal izolasyonun sağlığa etkileri sigara içmek, obezite ve yüksek tansiyon kadar güçlüdür. Siber iletişim nedeniyle yurtdışında olabilecek kişilerin size katılmak istediğini görmek o kadar kolay değil.

8. Siber iletişim yönsüz bir araç olabilir.

Herhangi bir türde çevrimiçi grup tartışmasında bulunan birçok kişinin, talimat verebilecek biri olmadığı sürece ne yapacağını bilemeyeceğini göreceksiniz. Bir lider siber bir tartışmanın gölgesinden çıkmazsa, gruptaki herkes amaçsız bir sohbetin içinde bulabilir. Bu, birbirleriyle bilgi paylaşıyor olabilecekleri anlamına gelir, ancak sonuçta hiçbir yere varmayan bir yol yaratır.

9. Gerçekleşen konuşmaların derinliğini azaltır.

Siber iletişim genellikle bütün bir kompozisyondan ziyade bilgi parçalarını içerdiğinden, bu ortamı kullanan biriyle derinlemesine bir konuşma yapmak zor olabilir. Eldeki konu için mevcut olabilecek daha derin anlam düzeylerini araştırmak için çok az fırsat vardır. Bu, sohbetlerinin, her ikinizin de deneyimden büyümesine izin veren bir şeyden ziyade, genellikle küçük konuşmalara veya yüzeysel konuşmalara daha yakın olduğu anlamına gelir.

10. Siber iletişim daha az aksama süresi yaratır.

İnsanlar diğer insanlarla yaptıkları konuşmalarda kendilerini meşgul hissederler. Siber iletişim yoluyla birisiyle konuşma yeteneği arttığından, işten veya duygusal olarak yıpratıcı durumlardan uzaklaşmak her zamankinden daha zor. İşte olmasanız bile, akıllı telefonunuzun iş e-postanıza bağlanması için büyük bir şans var. İlgili bilgilerden haberdar olma isteği, insanların her hafta aileleriyle geçirebilecekleri zamanı azaltır.

Siber iletişimin artıları ve eksileri, işbirlikçi çabaların, yeni fikirlere maruz kalmanın ve yeni ağ oluşturma yollarının bugün dünyamız için birçok olumlu şey yarattığını görmemize yardımcı oluyor. Zihinsel yorgunluğun oluşmasını önlemek için bu araçla bulabileceğimiz olumsuz yönleri ele almak her birimize kalmıştır. Sağlığımız için bağlantıyı kesmenin gerekli olabileceği zamanlar vardır. Seçeneklerimizi akıllıca yönetirsek, bu araç bizi insanlığın bir sonraki altın çağına götürecektir.