19 Suudi Arabistan Gıda Sektörü İstatistikleri ve Eğilimleri

Suudi Arabistan’ın gıda endüstrisi benzersiz bir konumda. Bir yandan sektör, bir ölçek ekonomisi içinde faaliyet göstermeye çalışarak, fiyatları artırmadan ulusal müşterilerine en iyi şekilde hizmet vermeye çalışmaktadır. Daha sonra ise hükümet, sektörde faaliyet gösteren şirketlerin bu amaca ulaşma kabiliyetini sınırlayacak tedbirler alır.

Bu sorunun bir örneği Ağustos 2018’de yaşandı. Kanada’nın dış politika kanadından bir tweet’in Krallığın sivil haklar ve kadın hakları aktivistlerini tutuklama siciliyle ilgili endişelerini dile getirmesinin ardından, Suudi Arabistan büyükelçisini geri çekti, Kanada’yı ülkeden kovdu ve ardından tüm faaliyetlerini geri çekti. tıp öğrencileri ve hastaları.

Suudi Arabistan makamları, bu tweet nedeniyle gelecekteki yatırımlara ve ticari işlemlere bile bir sınır koydu. Bu diplomatik meselede Suudi perspektifinden tek bir olumlu sonuç vardı: Petrol, olanlardan etkilenmeyecekti. Gıda endüstrisinin ihracat pazarına girmeye başlayacağına dair herhangi bir umut, bu sorun nedeniyle ciddi şekilde sınırlı olacaktır.

Kral Abdullah ayrıca yakın zamanda endüstriyi ve ekonomiyi istikrara kavuşturmayı amaçlayan 800 milyon dolarlık bir gıda güvenliği girişimi başlattı.

Suudi gıda endüstrisinden temel istatistikler

1. Suudi Arabistan’ın gıda sektörü 2018’de 150 milyon dolar gelir elde etti. Bu artış, bir önceki yıl elde edilen gelirden %19 daha fazla oldu. (İstatist)

# 2. 2018’de Suudi gıda endüstrisinde bir satın alma işlemiyle ilişkilendirilen 5,2 milyon kişi var. Bu rakam, bir önceki yıla göre %6,5’lik bir artışı temsil ediyor. (İstatist)

# 3. Bu pazar segmenti için kullanıcı penetrasyonu 2018’de %15,3’e ulaştı. Önümüzdeki beş yıl içinde %18,3’e ulaşması bekleniyor. (İstatist)

# 4. Suudi gıda endüstrisinde kişi başına ortalama satın alma tutarı şu anda 28,68 dolar. Bu alandaki toplam yıllık büyüme ortalama %10,3 olmuştur. (İstatist)

# 5. Suudi Arabistan’daki kafe ve barlar için pazarın büyüklüğü yaklaşık 5,7 milyar dolar. Bu segment için toplam pazar büyüklüğü ilk kez 2015 yılında 12 milyar doları aştı. (Statista)

# 6. Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri, Körfez İşbirliği Konseyi bölgesindeki yiyecek ve içecek sektörünün %90’ını oluşturuyor. (İstatist)

# 7. Suudi Arabistan, gelirini tamamen petrole dayanmak zorunda kalmadan istikrara kavuşturmanın bir yolu olarak Ocak 2018’de çoğu sektörde %5 KDV’yi uygulamaya koydu. (Aaron Allen)

# 8. Krallığın Cidde şehrinde inşa ettiği yeni şehir merkezinin %11’i misafirperverlik ve eğlence amaçlı olup, gıda endüstrisine iç pazarına genişleme umudu vermektedir. (Aaron Allen)

# 9. Suudi Arabistan, Körfez İşbirliği Konseyi bölgesinde en büyük potansiyel tüketici pazarına sahiptir. 32 milyonluk nüfusu, toplam nüfus sayımının yaklaşık %60’ını temsil ediyor. Gençler, bu sayının çoğunluğunu oluşturuyor ve Suudilerin %70’i 30 yaşın altında (Aaron Allen).

# 10. Kadınların direksiyona geçmesine izin veren yeni yasalar sayesinde Suudi Arabistan’da 120.000’den fazla kadın ehliyet başvurusunda bulundu. Gıda endüstrisi için gelecek yıllarda iş gücünü artıran ve geliri artıran ortak araç sürücüleri için 2.000 başvuru yapıldı. (Aaron Allen)

# 11. Suudi gıda endüstrisindeki en büyük 14 şirketin temsil ettiği toplam pazar payı %22’dir. (Foodex Arabistan)

# 12. Suudi Arabistan’da toplam ev gıda tüketimi kişi başına günlük 3.130 kaloridir. Bu da gıda sektörünün yıllık %18,5’lik bir tüketim büyüme oranını oluşturuyor. Tüketim oranlarının 2023 yılına kadar %55 oranında artması bekleniyor. (Foodex Suudi)

# 13. Suudi Arabistan’ın gıda endüstrisi, iç tüketimi karşılamak için her yıl 14 milyar dolardan fazla yiyecek ve içecek ithal ediyor. (Foodex Arabistan)

# 14. Suudiler, 2015 yılında bir önceki yıla göre %3.2 daha fazla, 16.000.000 tondan fazla tahıl tüketti. Ayrıca her ikisi de yaklaşık %5’lik bir artışla 4,3 milyon ton süt ürünü ve 4 milyon ton sebze içtiler. (Alpen’in Başkenti)

#onbeş. Suudi Arabistan’da her yıl 32,9 milyon tondan fazla yiyecek ve içecek ürünü tüketilmektedir. (Alpen’in Başkenti)

#on altı. Suudiler, bir bütün olarak endüstri için en az önemli kategori olan yılda yalnızca 1,8 milyon ton et ürünü tüketiyor. (Alpen’in Başkenti)

# 17. Hipermarketler, 2014’ten bu yana ortalama %20’lik bir büyüme ile Suudi gıda endüstrisinde önemli bir büyüme yaşıyor. Süpermarketler bu dönemde ortalama %12,5’lik bir büyüme gördü, ancak kooperatifler yalnızca %0,7’lik bir artış yaşadı. (Merkezi İstatistik Dairesi)

# 18. Suudi gıda endüstrisinin eylemlerini desteklemek için her yıl 24,5 milyar dolardan fazla ithalat gerçekleşiyor. KİK’te gerçekleşen ithalatın yaklaşık %70’i Suudi Arabistan üzerinden gerçekleşmektedir. (EIU)

# 19. Suudi Arabistan’da gıda endüstrisi nedeniyle 131.000’den fazla kişi doğrudan istihdam olanağına sahip. Son beş yılda, iş gücü segmentte %13 arttı. (Foodex Arabistan)

Suudi Arabistan Gıda Sektörü Trendleri ve Analizi

Suudi Arabistan’ın gıda endüstrisi, genel ekonominin en güçlü sektörlerinden biri olmaya devam ediyor. Kalkınma ve gelir açısından savunmacı olma eğiliminde olsa da, yurt içi harcama alışkanlıklarının bugünkü kadar temkinli olmadığı durumlarda uzun vadeli büyüme yaşayacak şekilde konumlanıyor.

Suudi gıda endüstrisinin net geliri, 2016’da sadece %4,2’ye ulaşarak nispeten düşük kalıyor. Bu, 2014’te elde edilenden %50’den fazla daha az. 43.985 milyar riyal kazanç üzerinden, toplam kazanç sadece 1.832,8 milyon riyaldi. Büyüme için kilit kazanç rakamları 2016’da %1,7 arttı, ancak ertesi yıl zaten yaklaşık %7 düştü.

Bu endüstrinin savunmacı doğasının ana nedeni, petrol ve gaz piyasasında istikrarın olmamasıdır. Yaşam maliyetinin yıldan yıla 136 puandan fazla düşmesiyle, gıda endüstrisinde kâr elde etmek için hataya çok az yer var. Bu nedenle, 2017’de hane halkı harcamalarında görülen %2,3’lük önemli bir düşüş, Suudi Arabistan’ın gıda endüstrisinin elde edebileceği toplam kârda büyük bir düşüşe neden oldu.

Petrol ve gaz endüstrisi küresel olarak toparlandığında, bu endüstri istikrar yaşamaya başlayacak. Bu gerçekleşene kadar, tüketiciler hane gelirleri konusunda temkinli olmaya devam ettikçe, %1 aralığında yavaş ve istikrarlı bir büyüme bekleyin.