20 Ginseng Endüstrisinin İstatistikleri, Trendleri ve Analizi

Ginseng, yalnızca Panax cinsine ait olan bitkilerden elde edilen bir köktür. En popüler iki ürün Kore ve Çin ginsengi’nden gelse de, bu botanik cins içinde birkaç çeşit mevcuttur. Rusya, Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri’nde de bulunan versiyonları ile daha soğuk iklimlerde yetişir. Güneybatı Çin’de yetişen P. notoginseng gibi daha sıcak iklimlere adapte olmuş bazı ginseng çeşitleri vardır .

Ginseng kullanımı, geleneksel tıp ve tedaviler için 2. yüzyılın sonlarından beri belgelenmiştir. Veriler, insan popülasyonlarının 4.500 yıldan fazla bir süredir ginseng ürünlerini kullanmış olabileceğini gösteriyor. Amerikan ginsengi ilk olarak 1716’da keşfedildi. Keşfedilmesinden bu yana Asya-Pasifik pazarına erişim sağladı. Genellikle “yin yang” deneyimi olarak tanımlanan Asya ginsengi çeşitleriyle zıt bir ginseng ürünü olarak kullanılır.

Ginseng’in potansiyel tıbbi yararları hakkında hiçbir üst düzey klinik araştırma yapılmamıştır. Bir kişinin insülin tepkisine yardımcı olabilir, hafızayı iyileştirebilir ve yorgunluğu azaltabilir. Bununla birlikte, tıp camiasında ginseng ile ilgili resmi sağlık etkileri yoktur.

Ginseng endüstrisinden ilginç istatistikler

# 1. Ginseng ürünleri şu anda en az 35 farklı ülkeye dağıtılmaktadır. (Ulusal Sağlık Enstitüleri)

# 2. Dört ülke dünyanın toplam taze ginseng üretiminin %99’undan sorumludur: Güney Kore, Çin, Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri. Kombine olarak, dünya çapında kullanılan 80.000 tonun 79.700 tonunu üretiyorlar. (Ulusal Sağlık Enstitüleri)

Amerika Birleşik Devletleri Ginseng Endüstrisinden İstatistikler

# 3. Ginseng kökü ürünleri, takviyeleri ve diğer işlenmiş ürünler dahil, ginseng endüstrisinin 2013’teki toplam değeri 2,08 milyar dolar olarak tahmin edildi. Ginseng ürünleri için Kore pazarı, endüstrinin her yıl küresel yıllık gelirinin yaklaşık yarısından sorumludur. Aynı yıl Kore pazar payı 1,11 milyar dolardı. (Ulusal Sağlık Enstitüleri)

# 4. Çin, yılda 44.000 tondan fazla sorumlu olan dünyanın en büyük ginseng üreticisidir. Bu, tek başına Çin’in dünyanın ginseng arzının yarısından fazlasının sorumlu olduğu anlamına geliyor. (Ulusal Sağlık Enstitüleri)

# 5. Ginseng ürünlerinin pazara ulaşabilecek olgunlukta olması için üründe en az 3 yıllık ekimi olması gerekir. Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri genellikle bu minimum süre içinde ürünler sunar. Çin ve Güney Kore’den gelen ginseng kökü 4-6 yıl boyunca yetiştirilmektedir. (Ulusal Sağlık Enstitüleri)

# 6. Ginseng endüstrisine dahil olan 35 ülkeden 19’u ginseng ürünleri ithal ediyor ve ihraç ediyor. Kuzey Kore, ginseng ihraç eden ancak ithal etmeyen tek ülkedir. (Ulusal Sağlık Enstitüleri)

# 7. Kanada bugün dünyanın en büyük ginseng ihracatçısı ve ürün için 2009 piyasa değeri 66 milyon dolara ulaştı. Hong Kong, yılda 100 milyon dolardan fazla ortalamayla dünyanın en büyük ginseng ürünleri ithalatçısıdır. (Ulusal Sağlık Enstitüleri)

# 8. Beyaz ginseng ürünlerinin yaklaşık %95’i kök olarak tüketilmektedir. Karşılaştırıldığında, kırmızı ginseng ürünlerinin yaklaşık üçte ikisi tüketimden önce işlenir. (Ulusal Sağlık Enstitüleri)

# 9. Güney Kore’de tüketilen ginseng ürünlerinin %90’ı sağlıklı gıda kategorisinde tüketilmektedir. (Ulusal Sağlık Enstitüleri)

# 10. Amerikan ginsengi, bugün ginseng endüstrisinde en büyük büyüme potansiyeline sahiptir. 2007 yılında yaptırılan bir çalışmada, Amerikan ginsengi perakende değerinin 2016 yılına kadar %35,9’luk bir CAGR’ye sahip olması bekleniyordu. Aynı zamanda, hacimlerin yalnızca %5,9 oranında artması bekleniyordu. (HKEXhaberler)

Güney Kore'de Ginseng Endüstri İstatistikleri

# 11. Ginseng ürünlerine yönelik mevcut toplam küresel talebin 2016 sonunda 5,2 milyon kilogram olduğu tahmin ediliyor. (HKEXhaberler)

# 12. Hang Fat Ginseng, son 20 yılda Amerikan ginsenginin en büyük alıcılarından biri olmuştur. Bazı yıllarda ithalat için pazar payının %70’ine kadar satın alırlardı. Ginseng’in büyümesiyle her yıl yaklaşık 480 milyon dolar Ontario’ya giriyor. Kanadalı yetiştiricilerin üçte birinden fazlası tüm hasatlarını Hang Fat’e sattı ve henüz işlemden para almadı. (Bloomberg)

# 13. Kuzey Amerika’daki Ginseng mağazaları, her biri yaklaşık 300 dolara kökten küçük selofan torbalar satıyor. Daha sonra gıda, çay, takviye olarak veya sakız, şekerleme ve hatta saç bakım ürünlerinde kullanılabilir. (Bloomberg)

# 14. 2013’ten beri, Kanada’dan ginseng’in ortalama fiyatı %60’tan fazla arttı. (Bloomberg)

#onbeş. Genel bir şifalı bitki yetiştirme endüstrisi ile birleştirildiğinde, Çin’de ginseng satışlarından elde edilen toplam gelir 25 milyar doları buluyor. 2017 yılında sona eren 5 yıllık tahmin dönemi için sektör, yıllık ortalama %15,9 büyüme oranına ulaştı. (IBIS Dünyası)

#on altı. Şu anda Amerika Birleşik Devletleri’nde Çin’deki müşterilerine bir şekilde Çin şifalı otları sunan 2,6 milyon şirket var. Bu şirketler toplamda 16,6 milyon kişiye istihdam sağlıyor. (IBIS Dünyası)

# 17. Ginseng de dahil olmak üzere Çin şifalı bitkilerinin 2022 yılına kadar yıllık %11,6 oranında büyüyeceği tahmin ediliyor. Aynı zamanda Çin’in GSYİH’sinin ortalama %6,5 oranında büyüyeceği tahmin ediliyor. (IBIS Dünyası)

# 18. Orijinal Kanada’dan yapılan tüm ginseng ihracatının %94’ü sonunda Çin’e ulaşıyor. Wisconsin’deki araziyi de içeren toplam Amerikan ginsengi üretiminin yaklaşık %74’ü, nihai varış noktasına ulaşmadan önce Hong Kong pazarlarında işlem görmektedir. (İmparatorluk ginsengi)

# 19. Asya-Pasifik bölgesinde her yıl 5 milyon liradan fazla Amerikan ginsengi ürünü tüketiliyor. Bu, ABD ginseng pazarının %90’ını temsil ediyor. (İmparatorluk ginsengi)

# 20. Yabani ginseng de pazarın küçük bir parçasıdır. Yabani bir ginsengin ortalama boyutu sadece 6 gramdır. 2017 yılında Çin’de 260 gram yabani ginseng kökü 1,38 milyon dolardan açık artırmaya çıkarıldı. (Çevrimiçi insanların günlüğü)

Kanada Ginseng Endüstri İstatistikleri

Ginseng Endüstri Trendleri ve Tahmini

2025 yılına kadar, küresel diyet takviyesi pazarının %7,4’lük bir CAGR’ye ulaşması bekleniyor. Bu pazarın önemli bir bileşeni olarak ginseng endüstrisinin güçlü kalması bekleniyor. Sektördeki trendler, kişisel bakım, ağız bakımı ve gıda ürünleri gibi belirli segmentlerde büyümeye devam edecek.

Bu tahmin döneminde ginseng için potansiyel tıbbi faydaların olduğunu gösteren üst düzey klinik araştırmalar tamamlanırsa, bu endüstri için tıbbi segmentin patlama yapması muhtemeldir. Bununla birlikte, bu segmentte yüksek düzeyde belirsizlik bulunduğundan, tahmin süresi içinde tıbbi kullanım için herhangi bir büyüme veya daralma tahmin etmek zordur.

Ginseng ayrıca son zamanlarda bir enerji güçlendirici olarak görülmüştür. Demlenmiş çaylar, enerji içecekleri ve zayıflama ürünleri gibi tüketimi kolay ürünler gibi kapsüllere olan talebin de artmaya devam etmesi muhtemeldir.