20 Güney Afrika tekstil endüstrisinin istatistikleri, eğilimleri ve analizi

1994 yılından bu yana, Güney Afrika ekonomisi, sosyal ilerlemeye odaklanan çeşitli reformlardan geçmiştir. Bununla birlikte, işsizlik, yoksulluk ve eşitsizlik gibi konular hala düşük performans gösteren sektörlere dönüştürülmektedir. Güney Afrika tekstil endüstrisi bunlardan biri.

Sektörün zirve yaptığı 2000’li yılların ortalarından bu yana büyüme, genel potansiyelinin oldukça altında kaldı. Ekonomi bir bütün olarak 1994-2012 yılları arasında ortalama 3.25 oranında büyümüştür.

Sosyal reformlardan önce bile, tekstil ve giyim üzerindeki tarife koruması önemli ölçüde azaltıldı. Sektör, 2016 yılında tekstil ve hazır giyim ihracatında 1,07 milyar dolar elde ederken, hazır giyim ithalatına da 2,92 milyar dolar harcadı. İthal edilen tekstil ürünlerinin değerinin %46’sı Çin’de üretilen ürünlerden geliyor.

2017-18 büyüme sezonu için bir önceki yıla göre %145’lik bir artışla 36.000 ton olarak tahmin edilen bir pamuk mahsulü ile endüstrinin büyümesi için fırsatlar var.

Güney Afrika tekstil endüstrisinden önemli istatistikler

1. 2017’de Güney Afrika, yerel sanayi için 62.000 tondan fazla tekstil elyafı ithal etti. Bu liflerin %36’sı pamuktu. 1.100 ton olan toplam elyafın sadece %2’si Çin’den ithal edildi. (Pamuk SA)

# 2. Tekstil endüstrisini desteklemek için Güney Afrika’daki pamuk mahsulü için şu anda 19.000 hektardan fazla alan sulanıyor. Sulanan arazilerin çoğu Limpopo ve Northern Cape’dedir. (Pamuk SA)

# 3. Şu anda, Güney Afrika’nın kurak alanlarında 17.600 hektar daha pamuk yetiştiriliyor. Sulanan araziyle karşılaştırıldığında, yağmurla beslenen mahsullerde hektar başına kg tohumlu pamuk 5 kat daha düşüktür. (Pamuk SA)

# 4. Güney Afrika’daki pamuk mahsulünün %4’ü elle hasat edilir, ancak Mpumalanga’da yetiştirilen pamuğun %100’ü elle hasat edilir. Şu anda bu bölgede 2.000 hektardan fazla yağmurla beslenen pamuk ekilmektedir. (Pamuk SA)

# 5. Eylül 2018’de, 2017-18 mahsulünün tekstil endüstrisini desteklemek için 195.000 200kg’ın üzerinde pamuk ipliği balyası üreteceği tahmin ediliyordu. (Pamuk SA)

# 6. Güney Afrika’da üretilen toplam imalatın yaklaşık %14’ü, istatistiksel amaçlarla ayakkabı ve giysiyi içeren tekstil endüstrisi tarafından oluşturulmaktadır. (İş Ortakları Ltd)

# 7. Güney Afrika’da tekstil endüstrisi aracılığıyla yaklaşık 80.000 doğrudan istihdam olanağı mevcuttur ve hasat edilen veya ithal edilen pamuk ve diğer malzemeleri işlemek için geçici işçiler işe alındığında bu sayı %50 artar. (İş Ortakları Ltd)

# 8. Tekstil endüstrisinin son yıllarda kaydettiği ilerlemeye rağmen, Güney Afrika’nın GSYİH’sine toplam katkısı hala %1 civarında. (İş Ortakları Ltd)

# 9. Tekstil ürünlerinin yurtiçi satışları 2005’ten beri düşüyor, bu nedenle sektör gelir için ihracat pazarına odaklandı. 2005 yılında zirveye ulaştıktan sonra 2010 yılında toplamda %6’lık bir gelir kaybı yaşandı. (Gazeteci)

# 10. Her yıl 7,4 milyar dolar olan toplam perakende sektörü gelirinin %21’i, ayakkabı ve konfeksiyonu içeren tekstil segmentinden geliyor. (Flanders)

# 11. Dünya çapında tekstil ve giysi dikmek için kullanılan ipliğin %80’i Güney Afrika’da bulunan tesislerden gelmektedir. Sans Fibers bu segmentte liderdir ve ülkede bir genel merkeze sahiptir. (FPMSETA)

# 12. Tekstil endüstrisi 1994’ten önce 250.000’den fazla istihdam sağlasa da, tekstil endüstrisi için CTCP’nin (Giyim ve Tekstil Rekabet Edebilirlik Programı) oluşturulmasının 63.000 işi kurtardığına ve 8.000 ila 10.000 arasında yeni iş fırsatı eklemiş olabileceğine inanılıyor. . Bu veriler doğruysa, CTCP Güney Afrika tekstil endüstrisinin mevcut yapısının %90’ından sorumludur. (FPMSETA)

# 13. Güney Afrika’da ortalama bir hane gelirinin yaklaşık %5’ini tekstil endüstrisi tarafından sunulan ürünlere harcıyor. Bu, endüstri için hane başına yılda yaklaşık 600 dolar harcamaya eşittir. (Flanders)

# 14. Amerika Birleşik Devletleri, Güney Afrika tekstil endüstrisinin her yıl ulaştığı toplam ihracat değerinin %55’inden fazlasını oluşturuyor. Diğer bir %21 ise ihracat pazarında Birleşik Krallık tarafından sağlanmaktadır. (FES)

#onbeş. Hükümetin eğitim ve öğretim kurumu (tekstil endüstrisini denetleyen), mal üreten 2.000’den fazla aktif şirket olduğunu bildiriyor. Deri, ayakkabı ve giyim bu denetime dahil olmasına rağmen, kayıtlı şirketlerin %80’i sadece tekstil ve giyime odaklanmaktadır. (FES)

#on altı. Güney Afrika’da üretilen yerel tekstil ve hazır giyim satışlarının %70’i, her bölgedeki büyük hazır giyim perakendecilerinden gelmektedir. (FES)

# 17. Güney Afrika tekstil endüstrisinin elde ettiği toplam tekstil üretiminin %18’i ihracat pazarına ayrılmıştır. Bu, ihracata gönderilen giysi üretiminin iki katıdır. (FES)

# 18. Tekstil sektöründe çalışanların %70’i 25 yaşın altındadır. Karşılaştırıldığında, endüstri tarafından istihdam edilen işçilerin %1’inden daha azı 40 yaşın üzerindedir. (FPMSETA)

# 19. Genel olarak tekstil ve konfeksiyon sektöründe imalat işçilerinin çoğunluğunu kadınlar oluştururken, erkeklerin tekstil sektöründe iş bulma olasılığı giyim, ayakkabı veya konfeksiyon Deriye göre iki kat daha fazladır. (FPMSETA)

# 20. Güney Afrika’da tekstil sektöründe çalışan her 4 işçiden 1’i ana dili olarak isiZulu konuşuyor. Her 5 işçiden 1’i ana dili olarak Afrikaanca konuşuyor. Güney Afrikalı tekstil dil çalışanlarının yalnızca %18’i İngilizce’yi ana dilleri olarak konuşuyor. (FPMSETA)

Güney Afrika tekstil endüstrisinin eğilimleri ve analizi

Güney Afrika’da gelir seviyeleri yükselmeye devam ettikçe, tekstil endüstrisinde yeni ulusal fırsatların gelişeceğine dair umut var. 2028’in sonunda, geliri onları ilk %1’e yerleştiren hanelerin sayısı, reel ücret artışının %60’ın üzerinde olmasını bekliyor.

Hükümet, iç harcamaları teşvik etmek için kazançlı vergi yapıları ve rekabetçi ücretler yarattı. Bu, endüstri genelinde daha fazla ürün ve hizmet sunulmasına dönüşen daha olumlu bir şirket kültürü geliştirmeye çalıştı.

Güney Afrika tekstil endüstrisi bazı zorluklarla karşı karşıya. Uzun süreli kuraklık, daha fazla çiftçinin sulanan arazilerden kurak alanlardaki pamuk mahsullerine dönüşmesine neden oluyor. Çin’den yapılan ucuz ithalat, yerel olarak üretilen fiyatlar üzerinde baskı oluşturmaya devam ediyor. Amerika Birleşik Devletleri gibi ana ihracat pazarlarındaki ekonomik değişkenlik, elde edilen düşük kar marjlarını da tehdit ediyor.

Bütün bu sorunların çözülme potansiyeli var. Sektör, üzerinde beliren apartheid gölgesi olmadan eski ihtişamına ulaşabilir. Daha fazla yatırım, biraz yenilik ve iklim konusunda biraz şansla, Güney Afrika tekstil endüstrisinde güçlü bir büyüme potansiyeli var.