20 Hazır Giyim Perakende Sektörü İstatistikleri ve Trendleri

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki giyim perakende pazarı dünyanın en büyüğüdür. 2016 yılında bu sektördeki perakendenin toplam değeri 292 milyar dolardı. ABD’deki giyim mağazalarının perakende satışları, Aralık ayında 23 milyar doları aşan bir artışla, genellikle ayda 15 milyar doları aşacak.

Kadınlar ve kızlar için perakende giyim, erkekler ve erkek çocuklara kıyasla daha yüksek bir gelir payını temsil etmektedir. ABD perakende giyim sektörünün kadın segmenti 117 milyar dolar değerindeyken, erkek segmenti 87 milyar dolar civarında bir değere sahip.

Perakende sektöründe hiçbir perakendecinin büyük bir pazar payı yoktur. Amerika Birleşik Devletleri’nde Gap endüstri lideridir ve pazar payı sadece %4’tür. Satışlar açısından, Nike her zaman hazır giyim segmenti ile tutarlıdır ve yılda 5 milyar dolara yakın bir gelir elde eder ve bu da %2.7’lik bir pazar payıdır.

Perakende giyim sektörünü benzersiz kılan, sürekli değişen bir pazar olmasıdır. Yeni müşteri trendlerini belirlemek, bunlara uyum sağlamak ve tüketici alışveriş deneyimini mümkün olduğunca kolaylaştıran teknolojileri kullanmak için çalışır.

Hazır giyim perakende sektöründen önemli istatistikler

# 1. Spor giyim, perakende giyim sektörü için en iyi performans gösteren kategoridir. 2016 yılında bu kategoride bazı pazarlarda %8,5 büyüme yaşanırken, küresel pazarda satışlarda %8 artış yaşandı. (McKinsey)

# 2. 2016’da perakende giyim profesyonellerinin sadece %19’u önümüzdeki 12 ayda satış koşullarının iyileşmesini beklediklerini belirtti. 2017’de bu sayı %40’a yükseldi. (McKinsey)

# 3. Perakende giyim pazarıyla birlikte moda endüstrisinin büyümesinin her yıl %4 oranında büyümesi, lüks ve uygun fiyatlı lüksün segmentte ilk iki kategori kazananı olması bekleniyor. (McKinsey)

# 4. 2018’de, giyim ve ayakkabı satışlarının %55’i Kuzey Amerika veya Avrupa dışından kaynaklandı, Batı pazarları ilk kez küresel perakende satışlarda liderliği alamadı. (McKinsey)

# 5. Perakende işletmelerinde kıyafet satın alan tüketicilerin %74’ü, satın alma kararlarını kesinleştirmek için sosyal medyadaki bilgileri kullandıklarını söylüyor. Tüketicilerin %55’i, hazır giyim şirketlerinin çevrimiçi incelemelerinin kendileri için önemli olduğunu söylüyor. (McKinsey)

# 6. Bir perakende giyim ürününün geleneksel mağazalarda rafta geçirdiği ortalama süre 12 haftadır. Boohoo ile bu süre sadece 2 haftaya indirildi. (McKinsey)

# 7. Asya-Pasifik bölgesindeki %7,5’e varan büyüme tahmini ile güçlü büyüme seviyeleri, önümüzdeki 5 yıl içinde olgun pazarlardaki kayıpların dengelenmesine yardımcı olacaktır. (McKinsey)

# 8. Tüketicilerin %41’i, kıyafet alışverişi yaparken kıyafetlerini kişiselleştirme yeteneğinin kendileri için en önemli trend olduğunu söylüyor. (McKinsey)

# 9. ABD hazır giyim perakende sektörüne yapılan ithalatın %78’i Asya-Pasifik bölgesinden kaynaklanmaktadır. İthalatın %16’sı Avrupa’dan, sadece %2’si Afrika’dan gelmektedir. (Uluslararası Giyim Federasyonu)

# 10. AB-28 için perakende giyim ithalatının %60’ı Asya-Pasifik bölgesinden gelmektedir. Avrupa’da satılan giysilerin %35’i ülkede üretiliyor. Sektörün ithalatının %4’ü Afrika’dan geliyor. (Uluslararası Giyim Federasyonu)

# 11. Asya bugün dünyanın önde gelen hazır giyim ihracatçısıdır. Her biri pazarın yaklaşık üçte birini alan üç ana müşteri var: Amerika Birleşik Devletleri, Asya ve Avrupa. Toplam ihracatın %35’i Avrupa’ya, %27’si ise Amerika Birleşik Devletleri, Latin Amerika ve Karayipler’e gidiyor. (Uluslararası Giyim Federasyonu)

# 12. Bangladeş, 2015 yılında 25 milyar doları aşan bir değere ulaşarak bugün dünyanın en hızlı büyüyen giyim ihracatçısı. Vietnam da hızla yıllık 25 milyar dolara yaklaşıyor. Hindistan, dünya ekonomisine yılda yaklaşık 20 milyar dolar katkıda bulunan bir diğer büyük hazır giyim ihracatçısıdır. (Uluslararası Giyim Federasyonu)

# 13. Toplam nakit değeri açısından, Çin ve Hong Kong, toplam değeri 185 milyar dolardan fazla olan hazır giyim ihracatında dünya lideridir. Bangladeş kısa süre önce toplam değeri 26,6 milyar dolar ile ikinci sıraya yükseldi. Vietnam (23.4 milyar dolar), İtalya (21,2 milyar dolar) ve Hindistan (18,25 milyar dolar) da en büyük ihracatçılar. (Uluslararası Giyim Federasyonu)

# 14. Con más de $490 mil millones en exportaciones totales enviadas a nivel mundial en 2014, se estableció un récord para el valor total. En 2015, el valor de las exportaciones totales se redujo a $453 mil millones. En 2011, la exportación mundial de prendas de vestir se valoró en 418.000 millones de dólares. (Federación Internacional de Confección)

#15. Las tiendas de ropa familiar en los Estados Unidos aportan$ 107 mil millones en ingresos cada año. Su crecimiento es más lento que el de otras categorías, con una tasa anualizada promedio del 0,7% desde 2013. (IBIS World)

#dieciséis. Hay más de 45.000 empresas que participan activamente en la industria minorista de prendas de vestir en los Estados Unidos, responsables del empleo directo de alrededor de 750.000 personas. (Mundo IBIS)

# 17. Giyim perakende şirketlerinin %91’i Çin’den mal satın alıyor ve bu da onu moda ve giyim için en iyi destinasyon yapıyor. Şirketlerin %36’sı önümüzdeki 24 ay içinde Vietnam’dan kaynak sağlamayı artırırken, %36’sı Bangladeş’ten kaynak sağlamayı düşündüklerini söylüyor. (Amerikan Moda Endüstrisi Derneği)

# 18. Hazır giyim perakendecilerinin %80’i, özellikle pazarlama, kaynak bulma ve veri yönetimi alanlarında gelecek yıl daha fazla iş eklemeyi planladıklarını söylüyor. (Amerikan Moda Endüstrisi Derneği)

# 19. Perakende hazır giyim sektöründeki şirketlerin %57’si 10 veya daha fazla farklı ülke veya bölgeden ürün tedarik ettiklerini söylüyor. Yaklaşık %54’ü kaynak tabanlarının önümüzdeki 24 ay içinde daha da çeşitleneceğini söylüyor. (Amerikan Moda Endüstrisi Derneği)

# 20. Sadece 5 yıl öncesine kıyasla, hazır giyim perakendecilerinin %87’si bugün satın alma kararlarında etik kaynak bulma ve sürdürülebilirliğin daha önemli olduğunu söylüyor. (Amerikan Moda Endüstrisi Derneği)

Giyim Perakende Sektörü Trendleri ve Analizi

Perakende giyim sektörünün 2028 yılına kadar toplam satışlarının 400 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor. Çin’deki giyim harcamaları o dönemde 500 milyar doları aşabilir ve yönetilmesi gereken 1 trilyon dolarlık küresel bir endüstri yaratabilir. Bu rakamlara genel moda sektörü geliri de eklendiğinde, hepimizin her gün giydiği giyim ve ayakkabı bazında 5 trilyon dolarlık bir sektöre sahip olabiliriz.

Önümüzdeki yıllarda bu büyümeyi şekillendirmeye yardımcı olacak üç trend var. Perakendeciler, tüketiciler için moda seçeneklerini artırılmış gerçeklik aracılığıyla görmelerini sağlayan dijital deneyimler yaratarak dijital dönüşümü benimsemeye devam edecek. İade politikalarında devam eden değişiklikler ve hava ile ilgili giysilerde de burada dikkate alınması gereken değişiklikler olacaktır.

Harcanabilir gelir seviyeleri yükseldiğinde, perakende giyim sektöründeki gelir de yükselme eğilimindedir. Mayıs 2019’a kadar haneleri etkileyen 2018 vergi indirimi yasasının ilk hane halkı faydaları ile, hazır giyim perakende sektörü için trilyon dolarlık tahminlerin gerçekçi olduğunu bileceğiz.