20 İngiltere Çay Endüstrisi İstatistikleri ve Eğilimleri

Birleşik Krallık’ta, İngiliz tüketicilerin çoğunluğu günlük olarak çay içtiğini bildirmektedir. Çay içmek bir akşam etkinliği olmaktan, sabahın erken saatlerinde gerçekleşen bir şeye dönüştü. Birçok tüketici çayını sütlü veya sütsüz içecek ve her iki seçenek de eşit derecede popüler.

2015 yılında açıklanan gelir rakamlarına göre, İngiltere çay endüstrisinin siyah çay ürünleri için toplam piyasa değeri 450,7 milyon sterlindi. Meyve ve bitki çaylarında 78,8 milyon £, özel çaylarda ise 46,1 milyon £ satıldı.

Bununla birlikte, tüketiciler kahve ürünlerine geçmeye başladığından, Birleşik Krallık çay endüstrisi üzerinde çok fazla baskı var. İngiltere’deki tüketicilerin neredeyse yarısı hala günde 1 ila 2 fincan çay içiyor olsa da, 1 veya daha az fincan çay içenlerin yüzdesi artıyor.

İngiltere çay endüstrisinden ilginç istatistikler

# 1. 25-34 yaş arası Birleşik Krallık’taki insanların %37’si son 30 gün içinde evde veya işte 5 ila 6 farklı çay türü içtiklerini bildiriyor. 55+ demografik gruptakiler için sadece %3’ü çok farklı çay türlerini denemiştir. (Nane)

# 2. Siyah çay, Birleşik Krallık’ta en popüler olanıdır ve günlük olarak tüketilen çeşitlerin %70’ini oluşturur. Onu %36 ile bitki ve baharat çayları takip ederken, yeşil çay (%34) ve hazır çay (%17) onu takip ediyor. (Nane)

En iyi markalara ve kullanıcı sayısına göre Birleşik Krallık çay endüstrisi istatistikleri

# 3. 16 ila 34 yaş grubundaki insanların %40’ı, Birleşik Krallık çaylarını tuzlu yiyeceklerle nasıl birleştirecekleriyle ilgileneceklerini söylüyor. Genel nüfus için, insanların %28’i benzer bir ilgiye sahiptir. (Nane)

# 4. Genç çay içenlerin %18’i, 55 yaş ve üzeri nüfusa göre 3 kat daha fazla olan çay kristallerini denemekle ilgileneceklerini söylüyor. (Nane)

# 5. Yaşlı tüketicilerin %52’si günde bir kez daha az olmasa da standart bir siyah çay içtiklerini, %55’i ise kahvenin tadını çaya tercih ettiklerini söylüyor. (Nane)

# 6. Ortalama bir İngiliz tüketicisi bir yıl boyunca yaklaşık 2 kg çay tüketecektir. Bu, bir önceki yıla göre %1.6’lık bir artışla yılda yaklaşık 18 GBP’lik bir ortalama özkaynak geliri anlamına geliyor. (İstatist)

# 7. İngiltere’de satılan çay ürünlerinin %96’sı poşet çaylarda satılmaktadır. Ülkede tüketilen siyah çayın yarısından fazlası Doğu Afrika’da üretilmekte olup, Kenya ana tedarikçidir. (Dışişleri Bakanlığı)

# 8. İngiltere, 2014 yılında 275 milyon £ değerinde 127.000 tondan fazla çay ithal etti. O yıl Avrupa Birliği’ne yönelik çay ithalatının yaklaşık %40’ı Birleşik Krallık’a gitti. (CBI Pazar İstihbaratı)

# 9. Her yıl İngiltere’ye ithal edilen çayın %73’ü gelişmekte olan bir ülkeden geliyor. Kenya, her yıl toplam çay ithalatının %37’sinden sorumludur. Hindistan (%14), Malavi (%6,6) ve Tanzanya (%3,2) da önemli katkı sağlayan ülkeler olarak kabul ediliyor. (CBI Pazar İstihbaratı)

# 10. Yeşil çay, her yıl İngiltere çay endüstrisine yapılan toplam ithalatın yaklaşık %4’ünü oluşturmaktadır. Tüketilen yeşil çayın %39’u Çin menşeli olup, onu %20 ile Hindistan, ardından %9,3 ile Endonezya izlemektedir. (CBI Pazar İstihbaratı)

İhracat Değerine Göre Birleşik Krallık Çay Endüstrisi İstatistikleri

# 11. İngiltere ayrıca diğer ülkelere her yıl yaklaşık 21.000 ton çay ihraç ederek ekonomiye her yıl 110 milyon sterlin katkıda bulunuyor. Ancak 2010 yılından bu yana toplam ihracat hacmi her yıl %9,3 oranında azalmıştır. (CBI Pazar İstihbaratı)

# 12. İngiltere çay ihracatının %57’si, İrlanda’nın ana varış noktası olduğu Avrupa içi ticareti içeriyordu. İngiltere çayı İrlanda’da Lyons çayı olarak satılmaktadır. Kanada, ihracat pazarının %20’sini daha sağlıyor. (CBI Pazar İstihbaratı)

# 13. Avrupa’da tüketilen çayın yaklaşık yarısı İngiltere’de işleniyor veya tüketiliyor. Her gün 165 milyon bardaktan fazla çay tüketiliyor. (İngiltere Çay ve İnfüzyon Derneği)

# 14. Birleşik Krallık gıda hizmeti pazarında çayın değeri, evde kahve ve çay tercihinin artmasıyla birlikte 2015 ve 2017 yılları arasında %13,6 arttı. (Tata Küresel İçecekler)

#onbeş. İngiltere’deki tüketicilerin sadece %14’ü evden içtikleri çayın evde demledikleri çaydan önemli ölçüde daha iyi olduğunu söylüyor. Tüketicilerin %20’si 12 ay öncesine göre daha fazla çay içtiklerini söylüyor. (Tata Küresel İçecekler)

#on altı. Tetley, Birleşik Krallık’ta satılan ana çay markasıdır ve toplam satışların %27,3’ünü oluşturmaktadır. Bunları %25,3 ile PG Tips, %18,1 ile Twinnings ve %13,7 ile Yorkshire Tea izlemektedir. (Tata Küresel İçecekler)

# 17. Düzenli olarak evde çay içen tüketicilerin %34’ü bunu ev dışında tüketmiyor. (Tata Küresel İçecekler)

# 18. Tüketici satışlarının %56’sını oluşturan kadınların çay içme olasılığı erkeklerden daha fazladır. Birleşik Krallık’ta çay içen birinin ortalama hane geliri 45.000 £ iken, çay içmeyenlerin ortalama geliri 36.000 £’dir. (Tata Küresel İçecekler)

# 19. Yeni bir çay türü gören İngiltere’deki tüketicilerin %49’u geçen yıl en az bir kez farklı bir marka denemeye karar verdi. Tüketicilerin sadece %15’i gelecek yıl bir önceki yıla göre daha fazla siyah çay içmeyi beklediklerini söylüyor. (Tata Küresel İçecekler)

# 20. Yeşil çay, evde satılan en popüler siyah olmayan karışımdır ve Birleşik Krallık çay endüstrisinin %18’ini oluşturur. Özel siyah çaylar ise %17 ile ikinci sırada geliyor. (Tata Küresel İçecekler)

İthalat Değerine Göre Birleşik Krallık Çay Endüstrisi İstatistikleri

Birleşik Krallık Çay Endüstrisi Trendleri ve Analizi

Çay endüstrisi, başta kahve olmak üzere çeşitli içeceklerin baskısı ile karşı karşıya olsa da, endüstride hala büyüme için yer var. 2022 yılına kadar, sektör ortalama büyüme oranının %2 civarında olacağı tahmin ediliyor.

Bu büyüme modelinden sorumlu olan kişi standart siyah çay değildir. Sağlık konusunda daha bilinçli olmak isteyenler tarafından meyve ve bitki çaylarının tadını çıkarmak giderek artan bir trend. 2012’den bu yana standart siyah çay poşetlerinin satışı %13 düşerken, özel çayların satışı %50 ve yeşil çay satışları %50 arttı.

Çay her zaman Birleşik Krallık’ın kimliğinin ve kültürünün bir parçası olacaktır. Çay endüstrisi güvenli bir zeminde. Sektör, değişen tüketici tercihlerini tanımlayıp bunlara uyum sağladıkça, pazar güçlü kalmalıdır. Brexit konusundaki belirsizlik, ABD ve AB üyesi ülkelerle değişen ilişkilerle birleştiğinde ihracat sektörünü biraz etkileyebilir.

Aksi takdirde, sektör önümüzdeki yıllarda yavaş ve istikrarlı bir büyüme yaşamaya devam etmelidir.