20 Kanada Fast Food Endüstrisinin İstatistikleri ve Eğilimleri

Fast food bir Amerikan geleneğinden daha fazlasıdır. Ayrıca 100 yılı aşkın bir süredir Kanada diyetinin temelini oluşturuyor. İlk fast food hamburgeri Kanada’da A&W tarafından servis edildi ve operatörler 1956’da Winnipeg’de bir yer açtılar. Önümüzdeki 10 yıl içinde fast food franchise’ı 200’den fazla lokasyona genişleyecekti.

1980’lerde A&W, Kanada’nın alışveriş merkezlerinde tüketiciler için restoran açan ilk hamburger zinciri olacaktı.

Ancak, Kanadalı fast food’u gerçekten harekete geçiren şey hamburgerler, patates kızartması ve hatta poutine değil. Onlar çörek. Kanada, dünyadaki herhangi bir ülkeden daha fazla kişi başına düşen donut dükkanına sahiptir. Bunun bir nedeni, sudan sonra kahvenin ülkede satın alınan en popüler içecek olmasıdır.

Tim Horton’s’un bu kadar popüler bir franchise olmasının nedeni budur. Horton ilk mağazasını 1964’te açtı. Sadece iki ürün sattı: çörek ve kahve. Her birinin maliyeti sadece 10 sent.

Kanada fast food endüstrisinden ilginç istatistikler

1. Şu anda Kanada genelinde 19.000’den fazla fast food restoranı var. Kombine olarak, her yıl 26 milyar dolar gelir elde ediyorlar. (IBIS Dünyası)

# 2. Tüketici zevklerindeki değişikliklere, artan iç rekabete ve gıda kalitesini düzenleyen mevzuata rağmen, 2013’ten 2018’e kadar Kanada’daki fast food endüstrisi, yıllık ortalama %4.1’lik bir büyüme oranı yaşadı. (IBIS Dünyası)

Kanada Fast Food Endüstri İstatistikleri

# 3. Kanada fast food endüstrisi sayesinde 425.000’den fazla insan doğrudan istihdam olanağına sahiptir. (IBIS Dünyası)

# 4. Kanada’daki fast food mekanlarında her yıl 2,5 milyardan fazla fincan kahve servis ediliyor. (Doğrudan Franchise)

# 5. Tim Horton’s, ülke çapında 4.600’den fazla aktif lokasyonu ile Kanada’da bulunan fast food seçeneklerine sahip en büyük franchise. Subway, fast food bayiliklerinde dünya lideridir, ancak toplam Kanada lokasyonunda 3.200’den fazla satışla yalnızca ikinci sıradadır. (Direct Franchise)

# 6. Tim Horton’s ayrıca toplam brüt satışlarda Kanada fast food endüstrisinin lideridir. 2016 yılında şirket 8,4 milyar CAD kazandı. McDonald’s 4,5 milyar dolarla ikinci sırada yer aldı. Metro, brüt satışlarda 1,72 milyar Cdn ile üçüncü oldu. (Doğrudan Franchise)

# 7. Kanada’daki fast food mekanlarını düzenli olarak ziyaret eden tüketicilerin %14’ü, seyahate çıkmadan önce dijital mesajlardan etkilendiklerini bildiriyor. Buna çevrimiçi broşürler, kuponlar, uygulamalar veya e-postalar dahildir. (Doğrudan Franchise)

# 8. Kanadalı tüketicilerin %9’u, bir fast food lokasyonunun sosyal medya platformundaki bilgilerin restoran seçimlerini etkilemeye yardımcı olduğunu söylüyor. (Doğrudan Franchise)

# 9. Kanada’daki restoran işletmecilerinin %78’i, sosyal medyayı konumları hakkında farkındalık yaratmanın bir yolu olarak kullandığını bildiriyor. Ana kanallar Twitter, Facebook ve Instagram’dır. (Restoranlar Kanada)

# 10. Kanada’daki 5 hızlı servis restoranından 1’i, bulundukları yere seyahat etmek istemeyen müşterilere ulaşmak için eve teslim hizmetlerini kullandığını bildiriyor. Tam hizmet veren restoranların, teslimat hizmetlerini kullanma olasılığı, fast food restoranlarından (%24’e karşı %20) daha da fazladır. (Restoranlar Kanada)

# 11. Fast food restoranlarının %40’ının tüketicilere sunulan satış noktası seçeneklerinin bir parçası olarak cep telefonu uygulaması ödemesini eklemesi bekleniyor. %26’sı saklanan cüzdanlardan ödeme kabul edeceklerini söylüyor. (Restoranlar Kanada)

# 12. Kanada’daki hızlı servis restoranlarındaki satışlar, 2017’de %5,3 arttı ve bu, ülkedeki tam hizmet veren restoranların elde ettiği satış kazançlarından sadece %0,2 daha düşüktü. (Restoranlar Kanada)

# 13. Kısmen 15 dolarlık asgari ücret yasası, Saskatchewan’daki %6 gıda vergisi ve diğer yasal eylemler sayesinde, 2016 yılında gıda hizmeti sektöründe menü fiyatları %2,6 arttı. Sadece 2018’de Ontario’da %3,3’lük bir artış bekleniyor (Restaurants Canada)

# 14. 2022 yılına kadar, tüketicilerin akşam yemeğine çıktıklarında, mevcut hane halkı borcunun fast food tercihlerini %4’e kadar artırması bekleniyor. (Restoranlar Kanada)

#onbeş. Kanadalıların yıl boyunca yedikleri 5 öğünden yaklaşık 4’ü evde hazırlanmaktadır. (NPD Grubu)

#on altı. Fast food endüstrisindeki faaliyet marjları, en çok talep edilen kalem olmasına rağmen, 2008’den beri sürekli olarak %3’ün üzerinde olmuştur. Bazı yıllarda, QSR segmenti %5 gibi yüksek faaliyet kâr marjları görmüştür. (İstatistik Kanada)

# 17. 2016 rakamlarıyla karşılaştırıldığında, Kanada’daki tüm yiyecek ve içecek servisi lokasyonları, önceki yılın rakamlarına kıyasla sektör genelinde %6,3’lük bir gelir artışı yaşadı. Bu, 15 yıldaki en büyük yıllık gelir artışıydı. (İstatistik Kanada)

# 18. Restoran endüstrisindeki ortalama konum, her yıl 620.000 dolardan fazla gelir getiriyor. Bu lokasyonların sadece %1,3’ü 100 veya daha fazla kişiyi istihdam etmektedir. (İstatistik Kanada)

# 19. Tim Horton’un etkisi sayesinde, sadece içecek satış yerleri, işletmelerin toplamından daha yüksek bir gelire sahip olup, 2015 yılında konum başına yaklaşık 650,00 ABD dolarına ulaşmıştır. yıl .. (İstatistik Kanada)

# 20. Yemek hizmetleri sunan yerler, Kanada’daki QSR segmentinde en karlı olanlardır. Gezici yemek hizmetleri sunan, yemek hizmeti sunan veya yemek hizmeti yüklenicileri istihdam eden yerlerin yaklaşık %80’i kârlıydı. (İstatistik Kanada)

Kanada Fast Food Endüstrisi Trendleri ve Analizi

2023’e kadar, Kanada’nın GSYİH’sinin yıllık %2 civarında büyümesi bekleniyor. Aynı dönemde, Kanada fast food endüstrisinin yıllık %3,4 oranında büyümesi bekleniyor.

Fast food mekanlarının yaygınlığının yüksek olduğu diğer ülkelerde olduğu gibi, tüketicilere daha sağlıklı yiyecek seçeneklerine sahip olma arzusu var. İnsanlar kendileri için daha sağlıklı olduğunu düşündükleri gıda ürünlerine daha fazla harcamaya isteklidirler. Fast casual gıdaların yükselişinin sebeplerinden biri de bu. Kanada’da bir fast food’un ortalama maliyeti 8,50 dolardır. Hızlı ve rahat bir akşam yemeği için ortalama fiyat C $ 12’dir.

Tüketicilerin görmek istediği sağlıklı beslenme değişikliklerine uyum sağlayan restoranlar, en iyi satış fırsatlarını yaşadı. Örneğin A&W, meyveler, salatalar ve benzeri sağlıklı menü seçeneklerini erken benimseyenlerdendi. 1000’den az lokasyona sahip olmasına rağmen, zincir her yıl 1 milyar C $’dan fazla satış elde ediyor.

2012’den 2013’e kadar Kanada 52 yeni zincir mağaza gördü ve 905 bağımsız restoran kaybetti. Bu nedenle Kanada’daki fast food endüstrisinin büyümesinin, ülkede beklenen genel ekonomik büyüme oranının neredeyse iki katı olması bekleniyor.