20 Kanada Havayolu Sektörü İstatistikleri ve Eğilimleri

Kanada havayolu endüstrisi, bir Air Canada ikilisi ve WestJet adlı düşük maliyetli bir havayolu sağlayıcısı tarafından yönetilmektedir. Ayrıca sektörü tamamlayan ve küçük niş pazar segmentlerine hizmet eden charter taşıyıcıları ve bölgesel taşıyıcılar vardır.

Air Canada, her yıl 26.000’den fazla kişiye doğrudan istihdam olanakları sunmaktadır. Yolcu taşımacılığı hizmetleri 2016 yılında 14,6 milyar C dolardan fazla gelir sağladı. Air Canada tarafından her yıl varış noktalarına 48 milyondan fazla insan taşınıyor ve yolcu başına 85 milyar milden fazla üretiliyor.

WestJet, 100’den fazla destinasyona ulaşım hizmetleri sağlayarak ve yolcu başına 24 milyar milden fazla gelir üreterek yaklaşık 4,1 milyar C $ üretebildi.

Toplamda, Kanada havacılık endüstrisinin her yıl beklenen vergi öncesi kazançları yaklaşık 1.5 milyar C $’dır.

Kanada havacılık endüstrisinden önemli istatistikler

# 1. 2017’de Air Canada, yurt içi hava trafiği pazarında en büyük paya sahipti ve giden koltukların %45’ini oluşturuyordu. Ayrılan koltukların yüzde 25’ini WestJet oluşturdu. Bunları Porter (%4), Air Transat (%3), United Airlines (%2) ve Sunwing (%2) izledi. (İstatist)

# 2. Air Canada uçakları her yıl yaklaşık 5,3 milyar litre yakıt tüketiyor. (İstatist)

Pazar Büyüklüğü Büyümesine Göre Kanada Havayolu Sektörü İstatistikleri

# 3. Air Canada’ya karşı her yıl yaklaşık 2.400 şikayet alınıyor, ancak bu Kanadalıların havayolunun hizmetlerini kullanmasını engellemiyor. Kanadalıların yaklaşık %41’i geçtiğimiz yıl içinde en az bir kez Air Canada ile uçmuştur. (İstatist)

# 4. Kanadalıların %51’i Air Canada’yı “mükemmel” veya “iyi” bir ulaşım hizmeti sağlayıcısı olarak görüyor, ancak %44’ü hizmetinin son on yılda kötüleştiğini söylüyor. (İstatist)

# 5. 2017 yılında, Vancouver Uluslararası Havalimanı, Skytrax ödüllerinde Kuzey Amerika’nın en iyi havalimanı seçilmiştir. 8 yıl üst üste bu onuru alan tek havalimanıdır. Halihazırda 55 havayolu, havalimanı dışında faaliyet gösteriyor ve dünya çapında 125 noktaya aktarmasız varış noktası sağlıyor. (İngiliz Kolombiya Üniversitesi)

# 6. Vancouver Uluslararası Havalimanı’nı her yıl yaklaşık 22 milyon yolcu kullanıyor ve bu da onu Kanada’nın en yoğun ikinci havalimanı yapıyor. Her yıl 280.000’den fazla kalkış ve iniş yönetilmektedir. (İngiliz Kolombiya Üniversitesi)

# 7. 2017’de Kanada’da hava trafik kontrol kulesi bulunmayan 134 havaalanında yaklaşık 640.000 hareket vardı (Kanada İstatistikleri).

# 8. NAV CANADA kulesi olmayan on havalimanı, bu hareketlerin %37’sini oluşturuyordu ve Peterborough, Ontario, 2017’de 51.000’den fazla kalkış ve iniş ile en yüksek oranı kaydetti (Kanada İstatistikleri).

# 9. British Columbia’daki Quesnel Havalimanı, 2017’de %120’lik bir artışla bir havalimanından diğerine uçuşlarda en büyük artışı gördü. Uçuş trafiğindeki değişiklik, bölgedeki orman yangınlarıyla mücadeleden kaynaklandı ve sezon, kayıtların başladığı 1950’den bu yana en kötü sezon oldu. (Kanada İstatistikleri)

# 10. Hava trafik kontrol kuleleri ve uçuş servis istasyonları bulunan 91 Kanada havalimanında 2017 yılında 5,6 milyon hareket gerçekleşti. Bu, 2016 yılında sayılan hareket sayısına göre %1,7’lik bir artışı yansıtıyor. (Kanada İstatistikleri)

İç Pazar Payına Göre Kanada Havayolu Sektörü İstatistikleri

# 11. Toronto Uluslararası Havalimanı, 2017’de sayılan 467.000’den fazla kalkış ve iniş ile Kanada’nın en işlek havalimanı olmaya devam ediyor (Kanada İstatistikleri).

# 12. Havaalanlarının %93’ü, Kanada ve Kuzey Amerika’da hizmetlerin tanıtımına yardımcı olmak için yolcu demografik bilgileri toplar. (Uluslararası Havalimanları Konseyi)

# 13. Kanada’da havayolu yolcularının ortalama yaşı 45 ile 54 arasındadır ve ortalama aile geliri 75.000 C ile 99.999 C $ arasındadır. (Uluslararası Havalimanları Konseyi)

# 14. İmtiyazlara ayrılan alanın %75’i, havalimanının büyüklüğü ne olursa olsun, havalimanının güvenlik sonrası alanındadır. (Uluslararası Havalimanları Konseyi)

#onbeş. Ortalama bir yolcu, 2017 yılında havalimanlarını ziyaret ederken yiyecek ve içeceklere 6,29 dolar harcarken, gümrüksüz ürünler, haberler, hediyeler veya özel perakende satışlar için sadece 3,48 dolar harcıyor. (Uluslararası Havalimanları Konseyi)

#on altı. Resmi olmayan oturma yemekleri, özel kahve satışlarından elde edilen gelirin %12’sine kıyasla, havalimanlarında imtiyaz gelirinin %46’sına katkıda bulunur. (Uluslararası Havalimanları Konseyi)

# 17. Kanada havayolu endüstrisindeki yakıt fiyatları, her yıl ödenen toplam maliyetlerin yaklaşık %30’unu oluşturmaktadır. (Kanada Konferans Kurulu)

# 18. Kısmen ABD doları ile Kanada doları arasındaki mevcut döviz kuru nedeniyle, her yıl yaklaşık 5,5 milyon Amerikalı kişisel veya profesyonel nedenlerle Kanada’ya uçuyor. Bu raporun yazıldığı tarihte (8/31/18), cari döviz kuru ABD doları başına 1,31 C idi. (Kanada Konferans Kurulu)

# 19. Şu anda Kanada’da havayolu endüstrisinin bir parçası olan ve Ulusal Havalimanları sisteminin bir parçası olan 26 havaalanı dahil 1.889 havaalanı var. Ayrıca yolcu hareketlerini destekleyen 570 adet sertifikalı heliport, waterdrom ve hava limanı bulunmaktadır. (Kanada’dan Ulaşım)

# 20. Şu anda Kanada Ulaştırma Ajansı tarafından izlenen 34.000’den fazla sivil uçak var. (Kanada’dan Ulaşım)

Kanada havayolu endüstrisi trendleri ve analizi

Kanada havayolu endüstrisi, büyüme kalıpları ile birçok yönden ABD havayolu endüstrisini takip etmektedir. Bir benzetme yapacak olursak, ABD hava yolu endüstrisi altının fiyatı gibi olurken, Kanada hava yolu endüstrisi gümüş fiyatı gibi olacaktır. Her biri tüketiciye değer sunarak benzer bir düzende yükselir ve düşer, ancak biri diğerinden daha değerlidir.

Kanada havayolu endüstrisinin komşu rakibine paralel olarak bu uzun büyüme trendini kırabilmesinin birkaç nedeni var. Başlangıç ​​olarak, Kanada, Mavi Gökyüzü Politikasının başlatılmasıyla 2006 yılından bu yana aktif olarak liberalleştirilmiş anlaşmalar yürütmektedir. Şu anda Kanada’nın 40’tan fazla ülkeyi kapsayan açık anlaşmalarla ikili hava taşımacılığı ilişkilerinin olduğu 98 ortak var.

Ancak aynı zamanda, Kanada havayolu endüstrisi tarafından kullanılan uçakların çoğu yalnızca genel havacılık amaçlıdır. GA, çoğu Kanada havaalanında, özellikle kuzey eyaletlerinde sunulan tek hizmettir.

Petrol fiyatı nihai rakamları doğrudan etkileyecek olsa da, yolcu başına kilometre, gelir ve kazançların önümüzdeki 5 yıl içinde artmaya devam etmesi bekleniyor. Ham petrolün varil fiyatı 75 dolara ulaşırsa sektör için gelir tahminleri %50’den fazla düşürülebilir. Yine de, büyüme fırsatları devam ettikçe, sektör vergi öncesi her yıl 1 milyar C $ kar elde edebilmelidir.