20 Kayak endüstrisinin istatistikleri, eğilimleri ve analizi

19. yüzyılın gelmesiyle birlikte kayak sporunun popülaritesi tüm dünyaya yayılmaya başladı. Kayaklar daha uygun fiyatlı hale geldikçe, insanlar çeşitli eğlence amaçlı kar sporlarını denemeye başladılar. Kros kayağı, yokuş aşağı kayak ve diğer endüstri sporları, endüstri içinde bir turizm segmenti oluşturmak için diğer kış aktivitelerine katıldı.

Amerika Birleşik Devletleri’nde kayak endüstrisi yaklaşık 45 tatil köyü ile merkezileştirilmiştir. Bu tatil köyleri, ABD’deki toplam endüstri gelirinin yaklaşık %40’ını birleştiriyor ve endüstri için gelirin arttığı tek alanlar.

Kayak endüstrisinden önemli istatistikler

# 1. Kayakçıların ve snowboardcuların yaklaşık %80’i, belirlenmiş bir kayak alanındaki aktivitelere katılırken kask takmıştır. Genel olarak, tüm kayakçıların yaklaşık %83’ü 2016-2017 sezonunda kask takarak ABD’de rekor kırdı (Ulusal Kayak Alanı Derneği)

# 2. 2016-2017 sezonunda ABD kayak endüstrisinde 10 yıllık sektör ortalamasının altında 33 katastrofik yaralanma rapor edildi. (Ulusal Kayak Alanları Birliği)

Ekipman satış türüne göre kayak endüstrisi istatistikleri

# 3. Geçen sezon ABD’de kayakçıların yaklaşık 55 milyon ziyareti gerçekleşti. Ziyaretçi, gündüz veya gece boyunca bir kayak alanını ziyaret eden kişi olarak tanımlanır. (Ulusal Kayak Alanları Birliği)

# 4. Şu anda Amerika Birleşik Devletleri’nde faaliyet gösteren 481 kayak merkezi bulunmaktadır. Her sezon yaklaşık 13,9 milyon kişi kayak endüstrisinde aktif olarak yer aldığını söylüyor. (İstatist)

# 5. New York, 2016-2017 sezonunda aktif olan 48 tatil yeri ile faaliyette olan en fazla kayak merkezine sahiptir. (İstatist)

# 6. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kar sporları ürünlerinin toplam perakende satışları 4,69 milyar dolar gelir sağladı. Amerika Birleşik Devletleri’nde İskandinav kayak malzemeleri perakende satışları 30.16 milyon doları buldu. (İstatist)

# 7. Colorado kayak ülkesinde şu anda 23 üye tatil yeri var. Ortalama 10 yıllık kar yağışı, Howelsen Tepesi’nde 170 inç ile Wolf Creek’te 430 inç arasında değişmektedir. (Colorado Kayak Ülkesi, ABD)

# 8. İngiltere’de kayak endüstrisi 3 milyar sterlin değerinde. Sektörde yer alanların %67’den fazlası 43 ile 65 yaşları arasındadır. (BBC)

# 9. Son yıllarda Avrupa’da kayak endüstrisi için geceleme sayısı artmaktadır. Sektörün Avusturya segmentine gelenler 2016-2017 sezonunda %2,5 artışla 18,82 milyona ulaştı. Toplam geceleme sayısı da biraz artarak 68,57 milyona ulaştı. (Avusturya istatistikleri)

# 10. Bugün endüstrinin ABD segmentinde yer alan kayak merkezlerinde yaklaşık 75.000 kişi istihdam edilmektedir. 2012 yılından bu yana, sektörün ortalama yıllık gelir artış oranı %2,6 olmuştur. (IBIS Dünyası)

ABD Kayak Endüstrisi İstatistikleri

# 11. Operatörlerin %52’si 2016-2017 döneminde bir önceki yıla göre toplam harcamalarda artış yaşadı. Operatörlerin %41’i, harcamaların bir önceki yılla aynı seviyede olduğunu söyledi. (Uzlaşma)

# 12. Operatörlerin %60’ı, 2016-2017 kayak sezonunda bir önceki yıla göre rezervasyon hacminde artış bildiriyor. Operatörlerin %21’i rezervasyonlarında düşüş yaşadıklarını söyledi. (Uzlaşma)

# 13. Avrupa’daki tatil yerlerini tercih eden kayakçıların %48’i son referandumlar nedeniyle faaliyetlerinde herhangi bir değişiklik yaşamadıklarını söylüyor. Operatörlerin %50’si son referandumların işlerini olumsuz etkilediğini söylüyor. (Uzlaşma)

# 14. 2016-2017 sezonundaki hava durumu modelleri, Avrupa’daki taşıyıcı rezervasyonlarında %60’lık bir düşüşe neden oldu. (Uzlaşma)

#onbeş. Fransa’ya kayak yapmak için gelenlerin %28’i Val D’Isere’yi tercih ediyor. Bu, Meribel’i (%22), Courchevel’i (%14) ve Morzine’i (%9) geride bıraktı. (Uzlaşma)

#on altı. İsviçre’deki kayakçıların %31’i Verbier’i ziyaret etmeyi tercih etti. Diğer %30’u ise Zermatt’ı tercih ettiklerini söyledi. Sadece %8’i St. Moritz’e kayak yapmak istediğini söyledi. (Uzlaşma)

# 17. Amerika Birleşik Devletleri’nde 150’ye kadar kayak alanı gelişmez ve 5 sezondan fazla yaşayamaz. Bu, günümüz endüstrisinin %30’undan fazlasını temsil ediyor. Ana nedenler arasında minimum yatırım, varış noktasında trafik olmaması ve doğal kar bağımlılığı yer alıyor. (Frenleme)

# 18. Colorado’da eyalet içindeki kayak merkezleri yıllık 4,8 milyar dolara ulaşan bir ekonomik etki yaratıyor. Endüstri, yıl boyunca 46.000’den fazla FTE pozisyonu yaratır ve bu da devlet için 1,9 milyar dolar kazanılmış gelir sağlar. (Colorado Kayak Ülkesi, ABD)

# 19. Eyalet perakende satışları, 2002-2003 sezonlarından bu yana Colorado’nun ilk 6 kayak bölgesinde %62 arttı. Yeme-içme hizmetlerinde %75, kiralama, gayrimenkul ve genel kiralama hizmetlerinde ise %106 artış yaşandı. (Colorado Kayak Ülkesi, ABD)

# 20. Denver Uluslararası Havalimanı’na gelenlerin yaklaşık %8’i kayakçılardan geldi ve toplam 588.000 iniş gerçekleşti. (Colorado Kayak Ülkesi, ABD)

Kayak endüstrisi trendleri ve analizi

Popülaritesine rağmen, kayak hala varlıklı insanların keyif aldığı bir spordur. Çoğu toplulukta kayak yapmaya katılan diğer nüfus demografilerinden daha fazla emekli var. Bu, özellikle Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kayak endüstrisi için bir sorun yaratıyor, çünkü hanelerin %40’ından fazlası şimdiye kadar tamamen emekli olmaya yetecek kadar tasarruf etmedi.

Kayak endüstrisinin spora daha yüksek düzeyde katılımı teşvik etmek için sunabileceği birkaç strateji vardır. Kayaklar daha uygun fiyatlı hale geldi ve aynı zamanda kayak kartlarının ve kayak aktivitelerinin maliyeti arttı.

Bu sorunu gidermek için birçok tatil yeri, birden fazla ziyareti teşvik etmek için sezonluk kartlar, birden fazla günlük ürünler ve diğer tesis erişim ürünleri satmaya başladı. 2014-2015 sezonunda sezonluk bilet satışları %6 artarken, toplam ziyaret sayısı aslında bir önceki yıla göre %5 azaldı.

İklim, tatil yerlerine erişimde rol oynasa da, bu endüstrinin yaşayabilirliği üzerinde baskı oluşturan başka zorluklar da var. Ziyaretçi seviyelerini korumak zor olsa da başarılı olmaya devam edeceksiniz. Kayakçılar, bütün bir tatili tek bir tatil beldesinde geçirmek yerine, daha kısa ve daha çeşitli tatiller arıyorlar.