20 Nepal Halı Sektörü İstatistikleri ve Trendleri

Nepal 1996’dan beri krizde olan bir ülke. Monarşiyi devirmeye çalışan Maoistler ve hükümet arasında on yıl süren bir iç savaş yaşandı. Kasım 2006’da bir barış anlaşması imzalandı, ancak savaş sırasında 19.000’den fazla insan öldü. 150.000 kişi daha yerinden edildi, bu da endüstrilerin işçiler için savaşması gerektiği anlamına geliyordu.

Nepal halı endüstrisi ayakta kalabilmek için çocuk işçi çalıştırmaya başladı. The Guardian, Katmandu’da bir halı fabrikasında çalışan Sanju adında bir kızın hikayesini anlatıyor. Ailesi onu işe gönderdi ve işvereni onu sabah 4’ten itibaren aktif hale getirdi. M. Saat 8’de. M. Her gün, haftanın 7 günü. Parmakları kanayana kadar dikti.

Nepal halı endüstrisi, ihtilaf on yıldan fazla bir süredir sona ermiş olmasına rağmen, şu anda 10.000’den fazla çocuğu istihdam edebilir. ABD Çalışma Bakanlığı, Nepalli 14 yaşın altındaki çocukların üçte birinin bir tür iş yaptığını tahmin ediyor.

Bu, fabrika denetimlerine, hükümet baskınlarına ve çocuk işçileri kurtarmaya çalışan sivil toplum örgütlerine yol açtı. 1996’dan beri, Nepal halı endüstrisinden 1000’den fazla çocuk işçi çekildi.

Nepal halı endüstrisinden önemli istatistikler

1. Nepal halı endüstrisinden gelen havaleler şu anda Nepal’in GSYİH’sının neredeyse %29’unu oluşturuyor. Yurtdışına ihracat açısından, el dokuması yün kilimler Nepal’deki en büyük ikinci endüstridir. (Dünya Bankası)

# 2. Zirvede, endüstri hem doğrudan hem de dolaylı olarak 1,2 milyondan fazla kişiyi istihdam etti. 3.000’den fazla şirket faaliyetteydi. Bu 1993 ve 1994’teydi (IPS News).

Nepal Halı Sektörü İstatistikleri

# 3. 2000 yılında, halı ihracatında %21’in üzerinde bir düşüş görülmesine rağmen, Nepal halı endüstrisinin toplam değeri hala 140 milyon dolar civarındaydı. 2009 yılında toplam ihracat bu oranlardan yarıya indirilerek piyasa değeri 71,5 milyon dolara düşürülmüştür. (IPS Haber)

# 4. Şu anda sektörde faaliyet gösteren sadece 600 halı firması var. Birlikte, yaklaşık 100.000 kişiye doğrudan veya dolaylı istihdam fırsatları sunuyorlar. (IPS Haber)

# 5. Yaklaşık 500 köy, gelirleri için tamamen halı yapımına bağımlıdır ve Hindistan’daki ücretler Nepal’den bile daha düşük olduğu için rekabet etmekte zorlanıyorlar. İşçiler Nepal’de ayda 60 dolar civarında ücret alırken, Hindistan’da ayda sadece 32 dolar alıyorlar. (IPS Haber)

# 6. Almanya neredeyse her zaman Nepal’den halıların ana ithalatçısıdır. 2000 yılında 91.3 milyon dolarlık halı ithal ettiler. 2009’da Almanya, 20 milyon dolardan az halı ithal etti. (IPS Haber)

# 7. Nepal’deki halı maliyetleri, endüstri için yerel koyun üretimi olmadığı için doğrudan yün ithalatıyla da ilgilidir. Geçen mali yılda, endüstri 402.000 dolardan fazla Yeni Zelanda yünü ithal etti. (IPS Haber)

# 8. 2009’da Amerika Birleşik Devletleri ilk kez Nepal halı endüstrisi için en büyük halı ithalatçısı oldu. Toplam değeri 29,2 milyon dolar olan yaklaşık 350.000 metrekare ithal edildi. (IPS Haber)

# 9. Halihazırda 40’tan fazla ülke Nepal’den kilim ithal ediyor. Almanya, sektörün üretebileceği toplam halı ihracatının yaklaşık %45’ini devralmaya geri döndü. (Nepal Ticaret Bakanlığı)

# 10. 2014-2015 mali yılında, Nepal halı endüstrisindeki ihracat hacimleri düşmeye devam etti. Hacimler %8.49 ve ihracat gelirleri %3.48 düştü. İhraç edilen ürünlerin toplam değeri 62.48 milyon dolardı. (Katmandu Postası)

Avrupa Halı Sektörü İstatistikleri

# 11. İngiltere ve Kanada, 2014-2015 mali yılında Nepal halı endüstrisinden yaklaşık 7,5 milyon dolar değerinde halı ithal etti. (Katmandu Postası)

# 12. Paramount Halı Sanayi, miktar olarak toplam ihracata öncülük etti. Toplamda 1,24 milyon dolar değerinde 23.000 metrekareden fazla halı ihraç edildi. (Katmandu Postası)

# 13. Sadece diğer iki ihracatçı, Himalayan Art Carpet ve NP Rugs Industries, 2014-2015 mali yılında 20.000 metrekareden fazla ihracat gerçekleştirebildi. (Katmandu Postası)

# 14. Yün, kilimler için ana malzeme kaynağı olmasına rağmen, endüstri, bazen talep üzerine temin edilebilen müşteriye özel kilimler üretmek için kumaş karışımlarıyla birlikte ipek ve yardımcı kullanır. (Nepal Halı İhracatçıları Birliği)

#onbeş. Halı endüstrisinde kullanılan liflerin uzunluğu 4 inçten az olamaz. Çap 39 mikronu geçmemelidir. Aynı zamanda, % 0,5’ten daha az bir bitkisel madde içeriğine ve %1’den daha az bir yağ veya yağ içeriğine sahip olmalıdır. (Nepal Halı İhracatçıları Birliği)

#on altı. Nepal’de halı endüstrisindeki işçilik maliyetleri, Güney Asya’daki herhangi bir yerden daha yüksektir. Nepal’de işçi başına toplam maliyet 1.789 dolar. Sri Lanka’da 1.619 dolar. Hindistan’da sadece 943 dolar, Bangladeş’te sadece 789 dolar. (SIT Digital Collections)

# 17. 2010 ve 2011 yılları arasında Nepal’deki halı üreticilerinin işçilik maliyetleri, sendikalardan ve hükümetten gelen talepler nedeniyle %35 arttı. (SIT dijital koleksiyonları)

# 18. Aynı zamanda, Nepal’deki piyasa etkinliği tüm Asya’daki en düşükler arasındadır. Nepal halı endüstrisinde ücretler ve üretkenlik eşit şekilde artmayacak, bu da sektörü dünya sahnesinde daha az rekabetçi hale getirecek. (SIT dijital koleksiyonları)

# 19. Nepal iş kanunlarına göre, işçiler 240 gün çalıştıktan sonra kalıcı bir pozisyona sahip olmalıdır. Böyle bir ödülden sonra, bir çalışanı hemen hemen her nedenle işten çıkarmak zorlaşıyor. (SIT dijital koleksiyonları)

# 20. Nepal halı endüstrisindeki bir şirketin yıllık karının %10’u, iş gücü arasında eşit olarak dağıtılmalıdır. (SIT dijital koleksiyonları)

Nepal Halı Endüstrisi Trendleri ve Analizi

Nepal halı endüstrisinin gerilemesine neden olan birçok olumsuz faktör var. Üretilen işin genel kalitesi gibi çocuk işçiliği de bir sorundur. Gelişirken, halı endüstrisi 60 düğümlü ürün ihraç etti. Günümüz tüketicileri özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde 80 knot ürün talep etmektedir.

Sektörün kökleri, 1959’da Çin hükümetinden kaçan Tibet sığınakları tarafından Nepal’e getirilen becerilere dayanıyor. İlk zanaat merkezleri 1960’da Kızıl Haç tarafından kuruldu. On yıl içinde, Orta Doğu’daki çatışmalar nedeniyle Avrupa, kilim için Nepal’e döndü.

Şimdi, çatışma nedeniyle Avrupa bir kez daha yüzünü çevirdi. 2015 yılında yaşanan yıkıcı deprem, sektör için de sorunlar yarattı. Üreticileri çocukları işe almayı yeniden düşünmeye sevk eden yeni bir işgücü sıkıntısı yarattı.

Nepal, işçi eğitimini sübvanse edebilir ve endüstrinin işlemesi için gerekli olan ithalatı azaltabilirse, o zaman Nepal’in halı endüstrisi için gelecekteki büyüme potansiyeli var. Aksi takdirde, neredeyse hiçbir şey kalmayana kadar endüstrinin sıkışmaya devam etmesi için iyi bir şans var.