20 Tayvan Kimya Endüstrisi İstatistikleri ve Eğilimleri

Tayvan’ın kimya endüstrisi, İkinci Dünya Savaşı’nın sona ermesinden bu yana çarpıcı bir şekilde büyüdü. Sektörün karşı karşıya olduğu çeşitli zorluklar olmasına rağmen, birçok yönden kendi kendine yeterli bir sektördür. Uluslararası ticaret politikaları, hükümetin tanınması ve anakara Çin’den gelen rekabet, bu endüstri üzerinde, genel küresel endüstriye kıyasla benzersiz olan baskılar yaratmaktadır.

2010 yılında, Tayvan’ın kimya endüstrilerinden elde edilen toplam gelir, GSYİH’nın neredeyse %30’unu temsil eden 135 milyar dolara ulaştı. İmalat sektörü bir bütün olarak o yıl 461 milyar dolar gelir elde etti.

Tayvan’da bu endüstrinin bir parçası olarak faaliyet gösteren yaklaşık 80 büyük kimya şirketi bulunmaktadır. Ayrıca yerel petrokimya derneğinin yukarı, aşağı ve orta ölçekli ürünlerin üretilmesine yardımcı olan 42 üye şirketi bulunmaktadır.

Tayvan Kimya Endüstrisinin Temel İstatistikleri

# 1. Tayvan’ın kimya endüstrisi, her yıl geliştirdiği petrokimya ürünlerinin yaklaşık %50’sini ihraç etmektedir. Bu, oluşturduğu sentetik reçinelerin, plastiklerin ve kauçuk malzemelerin yaklaşık %70’ini içerir. Tüm bu ürünler için ana hedef Çin’dir. (Amerikan Kimya Mühendisleri Enstitüsü)

# 2. FPG’nin Tayvan’daki rafinerilerinde nafta kırma kapasitesi 2011 yılında 540.000 varil / gün’e ulaşarak, endüstrinin hammadde yaratmada kendi kendine yeterliliğini sağlamlaştırdı. Sonraki 24 ayda 150.000 varil/gün kapasite daha eklendi. (Amerikan Kimya Mühendisleri Enstitüsü)

İhracat Pazar Büyüklüğüne Göre Tayvan Kimya Endüstrisi İstatistikleri

# 3. Bugün Tayvan’daki kimya endüstrisinin toplam üretim değeri 150 milyar dolardan fazladır. Çoğu yıl imalat sektöründeki brüt üretim değerinin üçte birinden fazlasını temsil eder. (kimyasallar dünyası)

# 4. Tayvan’ın kimya endüstrisinde bulunan etilen kapasitesi, ülkeyi dünyanın en büyük 10 üreticisinden biri olarak gösteren 4,5 milyon tonu temsil ediyor. (kimyasallar dünyası)

# 5. Tayvan’ın kimyasal üretimi yalnızca %10’a kadar katma değere sahiptir ve bazı segmentler yalnızca %3 üretmektedir. Bu da katma değerin %20’nin üzerinde olduğu gelişmiş ülkelerde sektör ortalamasını küresel standarttan çok daha düşük kılıyor. (kimyasallar dünyası)

# 6. Tayvan’dan kimyasal ithal eden çoğu ülkenin tarifesi genellikle %7 veya daha azdır. (kimyasallar dünyası)

# 7. Tayvan’ın kimya endüstrisi aracılığıyla oluşturulan plastiklerin ithalat değerinden her yıl 250 milyon dolardan fazla gelir. (Dünyadaki ana ihracat)

# 8. Plastik üretiminde üretilen ihracatın toplam değeri 17,6 milyar dolar olup, Tayvan için toplam piyasa değerinin %6’sından fazlasını temsil etmektedir. (Dünyadaki ana ihracat)

# 9. Plastik ve kimyasal imalatının Tayvan için önemli bir endüstri olmasının ana nedenlerinden biri, yüksek iç tüketim seviyeleridir. 1990’larda bir hepatit korkusu, hükümeti plastik çatal-bıçak ve tabakları teşvik etmeye sevk etti ve bu da yıllık yaklaşık 59.000 ton endüstriyel atık üretilmesine neden oldu. (Çevre Araştırmaları Vakfı)

# 10. Tayvan’ın plastik ve kauçuk ihracatının değeri 2011’de 11,59 milyar dolardan 2016’da 7,73 milyar dolara düştü. (Tayvan Ulusal İstatistikleri)

Pazar Büyüklüğüne Göre Tayvan Medikal Kimya Endüstrisi İstatistikleri

# 11. Her yıl 180.000 tondan fazla kullanılmış plastik toplanır ve bunlar daha sonra Tayvan kimya endüstrisi tarafından kullanılan yeni hammaddelere dönüştürülür. (Çevrimiçi Plastik Teknolojisi)

# 12. Tayvan’daki ortalama bir kişi günde ortalama yaklaşık 3 plastik poşet kullanacak ve bu da her yıl 700’den fazla plastik poşete eşdeğerdir. Bu rakam tüm nüfusa yayıldığında, ülkede 18.000 milyondan fazla plastik poşet kullanılıyor, bu da tüm Avrupa Birliği’nin bir yılda tükettiğinden dört kat daha fazla. (Haberin objektifi)

# 13. Amerika Birleşik Devletleri, sadece 2015 yılında yaklaşık %70’lik bir artışla 83 milyon dolardan fazla plastik satın alarak Tayvan’ın kimya endüstrisi ürünlerinin önemli bir alıcısı haline geldi. (Plastik Haberleri)

# 14. Tayvan’ın toplam kimyasal üretiminin %75’i temel endüstriyel kimyasallardan gelmektedir. İlaç pazarının %5’inden azını oluşturmasına rağmen, ince ve özel kimyasallar toplam endüstrinin yaklaşık %20’sini oluşturmaktadır. (Yarım)

#onbeş. 2022 yılında kimya sektörünün küresel değerinin gelişmiş ekonomilerde ilk kez 2,6 trilyon dolara ulaşması bekleniyor. Avrupa, Japonya ve Kuzey Amerika’nın bu rakama daha fazla katkıda bulunması bekleniyor. (Dünya Ekonomik Forumu)

#on altı. Güney Amerika, Asya ve Latin Amerika’nın yükselen ekonomileri bir araya geldiğinde, kimya sanayi üretiminin küresel değerinin 3,1 trilyon dolara ulaşması ve toplamda 5,7 trilyon dolar piyasa değerinin oluşmasına yardımcı olması bekleniyor. Bu, kimya endüstrisini gıda endüstrisinden bile daha büyük kılıyor. 2000 yılından bu yana yaşanan üretim artışlarının %65’ini Çin oluşturuyor. (World Economic Forum)

# 17. Toplam polikarbonat üretim kapasitesi, yılda minimum 340.000 metrik tonla Tayvan’daki sentetik reçine segmentinin lideridir. Epoksi reçine, yılda 272.688 mt ile ikinci en büyük üründür. Bu kalemleri poliakrilat reçine (261.200), poliüretan reçine (164.039), polibütilen tereftalat (160.000) ve doymamış polyester reçine (114.197) takip etmektedir. (Amerikan Kimya Mühendisleri Enstitüsü)

# 18. Tayvan kimya endüstrisinin, yılda 2,5 milyon ila 2,9 milyon mt olduğu tahmin edilen sentetik elyaf kapasitesi, bugün dünyanın en büyük üçüncü kapasitesidir. Bu segment, polyester filament, kesikli elyaf, membran ve poliamin elyaf gibi son ürünleri içerir. (Amerikan Kimya Mühendisleri Enstitüsü)

# 19. Tayvan kimya endüstrisinde faaliyet gösteren şirketler için toplam büyük petrokimya kapasitesi, 2010 rakamlarına göre yılda 31 milyon mt’dur.Mevcut tahminler, kapasitesini yılda 40 milyon mt’a yaklaştırıyor. (Amerikan Kimya Mühendisleri Enstitüsü)

# 20. 1965 yılında Tayvan kimya endüstrisinin toplam üretim değeri sadece 300 milyon dolardı ve endüstrinin %37’si endüstriyel kimyasallara odaklanmıştı. 2012 üretim değeri, ana kategoriyi (%22,1) petrol ve kömür ürünleri olmak üzere 65 milyar dolara ulaştı. (Amerikan Kimya Mühendisleri Enstitüsü)

Tayvan Kimya Endüstrisi Trendleri ve Analizi

Tayvan’ın kimya endüstrisi, tek kullanımlık ürünleri yurt içinde kullanma eğiliminden yararlanmaya devam ediyor. Bu rakamlara imalat sektöründe kimyasal üretimin düşük maliyeti de dahil edildiğinde, sektör önümüzdeki 5 yıl içinde etkileyici bir büyüme seviyesine hazırlanıyor.

Endüstrinin tam potansiyeline ulaşmasını engelleyen şey, Çin ile olan ilişkisidir. Anakara tek ulus politikasıyla çalışmayı tercih ediyor, bu da ihracat pazarının adadaki demokratik hükümetten ziyade komünist rejimden geçmesi gerektiği anlamına geliyor. Bu, ihracat fırsatlarını sınırlandırıyor çünkü Çin, mevcut ürünlerin çoğunu “satın alıyor”.

Tayvan, kimya endüstrisinin büyümeye devam etmesine yardımcı olmak için bir ağabeyi sürece müdahale etmeden diğer iş ortaklarıyla kendi başına müzakere edebilmelidir. Dünyanın geri kalanında piyasalar olgunlaşıyor, bu yüzden şimdi harekete geçmenin en iyi zamanı. Yapabilirlerse, dünyanın önde gelen üretim merkezlerinden biri olmaya devam edecek.

Aksi takdirde, Çin’in 2028’in sonuna kadar bu sektörü özümseme şansı var.